Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 1 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

May 17/03 3:11 am - Giro: Stage 7


Posted by Editoress on 05/17/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 7: Avezzano to Terminillo, 146 km
1. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3:55:19
2. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, s.t.
3. Andrea Noe (Ita) Alessio, 0:02
4. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat, 0:14
5. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 0:37
6. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 0:38
7. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, s.t.
8. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 0:53
9. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 0:59
10. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:21
11. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, s.t.
12. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 2:33
13. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, s.t.
14. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2:47
15. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 2:57
16. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
17. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat
18. Wladimir Belli (Ita) Lampre, all s.t.
19. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 3:12
20. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, s.t.
21. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3:43
22. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 3:46
23. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
24. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
25. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
26. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
27. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat, all s.t.
28. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 3:56
29. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
30. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com, 4:05
31. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 4:15
32. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 4:31
33. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 4:46
34. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, s.t.
35. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 5:24
36. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
37. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 5:47
38. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
39. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
40. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
41. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat
42. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
43. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
44. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, all s.t.
45. Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5:50
46. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, s.t.
47. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 6:17
48. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, s.t.
49. Mauro Zanetti (Ita) Tenax, 6:27
50. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, s.t.
51. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 6:40
52. Franc Vila Errandonea (Esp) Lampre, s.t.
53. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 6:51
54. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
55. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 7:11
56. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
57. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
58. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, all s.t.
59. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 7:49
60. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 8:07
61. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 8:15
62. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8:22
63. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 8:48
64. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, s.t.
65. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 9:09
66. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 9:25
67. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
68. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 9:43
69. Hector O: Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 9:52
70. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 10:03
71. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 10:57
72. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 11:19
73. Sergio Barbero (Ita) Lampre
74. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, both s.t.
75. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 11:35
76. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 11:49
77. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 12:46
78. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, s.t.
79. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 15:01
80. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
81. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 15:12
82. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 15:58
83. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 16:29
84. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco
85. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
86. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
87. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
88. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
89. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
90. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
91. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
92. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
93. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
94. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
95. Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia
96. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
97. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
98. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
99. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat
100. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
101. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
102. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
103. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner
104. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
105. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
106. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo
107. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, all s.t.
108. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 16:35
109. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 19:52
110. Mirko Marini (Ita) Tenax
111. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
112. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
113. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
114. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
115. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
116. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
117. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
118. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
119. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
120. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat
121. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
122. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
123. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
124. Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo
125. Andris Nauduzs (Lat) CCC-Atlas-Polsat
126. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
127. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
128. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
129. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
130. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
131. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
132. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
133. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
134. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
135. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
136. Manuel Quinziato (Ita) Lampre
137. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
138. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
139. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
140. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
141. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
142. Martin Hvastija (Slo) Tenax
143. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
144. Fabio Baldato (Ita) Alessio
145. Angelo Furlan (Ita) Alessio
146. Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner
147. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo
148. Sergei Lelekin (Rus) Tenax
149. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
150. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
151. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
152. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack
153. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
154. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
155. Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca
156. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
157. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
158. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
159. Dario Pieri (Ita) Team Saeco
160. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
161. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
162. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
163. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
164. Jan Svorada (Cze) Lampre
165. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo, all s.t.

GC
1. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 31:39:24
2. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, at 0:31
3. Andrea Noe (Ita) Alessio, 0:44
4. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1:28
5. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 1:36
6. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat, 1:40
7. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1:54
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:56
9. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 2:16
10. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 3:02
11. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 3:11
12. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 3:22
13. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 3:33
14. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 3:59
15. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 4:00
16. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 4:09
17. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 4:11
18. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 4:36
19. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4:41
20. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 4:49
21. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 5:04
22. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 5:06
23. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 5:09
24. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 5:23
25. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 5:33
26. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 5:45
27. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 6:21
28. Oscar Mason (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 6:45
29. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, s.t.
30. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 6:52
31. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 6:56
32. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 7:33
33. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 7:37
34. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7:53
35. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 8:01
36. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
37. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 8:06
38. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 8:09
39. Mauro Zanetti (Ita) Tenax, 8:16
40. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 8:30
41. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 8:35
42. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 9:02
43. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 9:04
44. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 9:31
45. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 9:43
46. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 9:51
47. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 9:54
48. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 10:03
49. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 10:04
50. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 10:15
51. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 10:23
52. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Atlas-Polsat, s.t.
53. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 10:28
54. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 10:30
55. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 10:40
56. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 10:42
57. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 10:44
58. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 11:09
59. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com, 11:44
60. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 12:25
61. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
62. Franc Vila Errandonea (Esp) Lampre, 13:24
63. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 13:36
64. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 13:43
65. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 14:36
66. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 14:39
67. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 15:40
68. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 16:09
69. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 16:14
70. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16:50
71. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 17:47
72. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 17:57
73. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 18:04
74. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 19:15
75. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 19:43
76. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 19:53
77. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 19:54
78. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 20:03
79. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 20:21
80. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 21:10
81. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 21:16
82. Hector O: Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 21:46
83. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 22:13
84. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 22:26
85. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
86. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 22:38
87. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 23:23
88. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 23:39
89. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 23:47
90. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 24:00
91. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 25:55
92. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 26:39
93. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 27:22
94. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 27:59
95. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 28:12
96. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 28:40
97. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 29:14
98. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 29:36
99. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 29:44
100. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 29:57
101. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 30:53
102. Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 31:15
103. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 31:21
104. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32:00
105. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32:15
106. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 32:54
107. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 33:14
108. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 34:05
109. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Atlas-Polsat, 34:20
110. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 36:02
111. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 36:11
112. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 36:23
113. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 37:25
114. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 37:44
115. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 38:52
116. Mykhaylo Khalilov (Ukr) Colombia-Selle Italia, 38:54
117. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 39:28
118. Jan Svorada (Cze) Lampre, 39:51
119. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 40:47
120. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 41:43
121. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 41:52
122. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 42:28
123. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 42:34
124. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 42:40
125. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 43:07
126. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 43:15
127. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 43:41
128. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 44:02
129. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 44:34
130. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 44:43
131. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 44:56
132. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 45:22
133. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 45:42
134. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo, 46:18
135. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 46:59
136. Andris Nauduzs (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 47:04
137. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, 47:20
138. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 47:27
139. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 47:31
140. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo, 47:36
141. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 47:37
142. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 47:49
143. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 48:02
144. Mirko Marini (Ita) Tenax, 48:28
145. Daniele Contrini (Ita) Gerolsteiner, 48:47
146. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 49:25
147. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 49:33
148. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 49:48
149. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 49:55
150. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 50:25
151. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 50:43
152. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 51:27
153. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo, 51:42
154. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 52:30
155. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 52:37
156. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 52:46
157. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 52:54
158. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 53:06
159. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 53:26
160. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 53:36
161. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 54:58
162. Brett Lancaster (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 56:11
163. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:00:58
164. Aart Vierhouten (Ned) Lotto-Domo, 1:02:08
165. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Atlas-Polsat, 1:02:15

Points
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 131 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 71
3. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 58
4. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 49
5. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 44
6. Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 44
7. Jan Svorada (Cze) Lampre, 37
8. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 34
9. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 32
10. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 32
11. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
12. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
13. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 29
14. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 28
15. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 24
16. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 23
17. Andrea Noe (Ita) Alessio, 23
18. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 23
19. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 22
20. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 19

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 17 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 16
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 14
4. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 10
5. Andrea Noe (Ita) Alessio, 6
6. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
7. Cristian Moreni (Ita) Alessio, 5
8. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Atlas-Polsat, 4
9. Carlos Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 3
10. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3

Intergiro
1. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 19:22:52
2. Andris Nauduzs (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 0:17
3. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:22
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 0:24
5. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 0:52
6. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 0:54
7. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, s.t.
8. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 0:57
9. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 1:00
10. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca

Most combative
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 34 points
2. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
3. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 16
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 14
5. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 13
6. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 12
7. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
8. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 10
9. Elio Aggiano (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 10
10. Andris Nauduzs (Lat) CCC-Atlas-Polsat, 10

Azzurri d'Italia
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 15 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 8
3. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
4. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 4
5. Mario Cipollini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4
6. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 2
7. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 2
8. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
9. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
10. Isaac Galvez Lopez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2

Trofeo Fast Team
1. Team Saeco, 95:04:15
2. Alessio, at 0:54
3. Lampre, 2:25
4. Vini Caldirola-SO.DI, 3:55
5. CCC Polsat, 5:29
6. Ceramiche Panaria-Fiordo, 7:08
7. Gerolsteiner, 8:00
8. Mercatone Uno-Scanavino, 8:56
9. De Nardi-Colpack, 10:38
10. Fassa Bortolo, 11:05
11. Kelme-Costa Blanca, 14:59
12. Colombia-Selle Italia, 15:01
13. Landbouwkrediet-Colnago, 15:20
14. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 20:07
15. Team fakta-Pata Chips, 20:34
16. FDJeux.com, 22:47
17. Tenax, 38:37
18. Domina Vacanze-Elitron, 41:41
19. Lotto-Domo, 55:45

Trofeo Super Team
1. Alessio, 153 points
2. Domina Vacanze-Elitron, 147
3. Fassa Bortolo, 144
4. Lampre, 117
5. Ceramiche Panaria-Fiordo, 109
6. Team Saeco, 108
7. Vini Caldirola-SO.DI, 105
8. De Nardi-Colpack, 78
9. Team fakta-Pata Chips, 72
10. FDJeux.com, 66
11. Landbouwkrediet-Colnago, 61
12. Kelme-Costa Blanca, 57
13. Lotto-Domo, 52
14. Gerolsteiner, 49
15. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 45
16. Mercatone Uno-Scanavino, 40
17. Colombia-Selle Italia, 33
18. CCC Polsat, 26
19. Tenax, 8

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login