Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 23/03 3:21 am - Giro d'Italia: Stage 13


Posted by Editoress on 05/23/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 13: Pordenone to Marostica, 155 km
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 3:38:58
2. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
3. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
4. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
5. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
6. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
7. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
8. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
9. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
10. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
11. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat
12. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
13. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner
14. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
15. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca
16. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
17. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco
18. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
19. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
20. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
21. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
22. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips
23. Andrea Noe' (Ita) Alessio
24. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre
25. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
26. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
27. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
28. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner
29. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
30. Francesco Casagrande (Ita) Lampre
31. Franco Pellizotti (Ita) Alessio
32. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
33. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
34. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI
35. Wladimir Belli (Ita) Lampre
36. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo
37. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
38. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
39. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
40. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo
41. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo
42. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat
43. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
44. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, all s.t.
45. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 0:07
46. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 1:09
47. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron
48. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
49. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
50. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
51. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo
52. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
53. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre
54. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
55. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
56. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo
57. Denis Lunghi (Ita) Alessio
58. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
59. Fabio Baldato (Ita) Alessio
60. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
61. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia
62. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
63. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
64. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
65. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, all s.t.
66. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 2:15
67. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
68. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
69. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
70. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
71. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
72. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca
73. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
74. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
75. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia
76. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com
77. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
78. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
79. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpackq, all s.t.
80. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 2:45
81. Angelo Furlan (Ita) Alessio
82. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
83. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat, all v
84. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 3:21
85. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
86. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, both s.t.
87. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4:06
88. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, s.t.
89. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4:33
90. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
91. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
92. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave
93. Manuel Quinziato (Ita) Lampre
94. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
95. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
96. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
97. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
98. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
99. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
100. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, all s.t.
101. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 4:43
102. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco
103. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, both s.t.
104. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 5:17
105. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
106. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, both s.t.
107. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 6:10
108. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner
109. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo
110. Jan Svorada (Cze) Lampre
111. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
112. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
113. Sergio Barbero (Ita) Lampre
114. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com
115. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
116. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
117. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
118. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo
119. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
120. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
121. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
122. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, all s.t.
123. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 6:27
124. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, s.t.
125. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 7:47
126. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 8:25
127. Simone Bertoletti (Ita) Lampre
128. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
129. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia
130. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat
131. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com
132. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax
133. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
134. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
135. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
136. Martin Hvastija (Slo) Tenax
137. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
138. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
139. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
140. Sergei Lelekin (Rus) Tenax
141. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
142. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
143. Dario Pieri (Ita) Team Saeco
144. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
145. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
146. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
147. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
148. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
149. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo
150. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
151. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, all s.t.
DNF Mauro Zanetti (Ita) Tenax
DNF Mirko Marini (Ita) Tenax

GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 60:59:16
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 0:36
3. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 2:23
4. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3:00
5. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 4:14
6. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 4:20
7. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 4:42
8. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 4:49
9. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 5:56
10. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat, 6:37
11. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 6:43
12. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7:03
13. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 7:27
14. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 8:24
15. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 8:31
16. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 8:57
17. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 9:52
18. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 9:57
19. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 10:58
20. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 12:53
21. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 13:23
22. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 13:33
23. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 14:41
24. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 15:02
25. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 15:10
26. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 16:24
27. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 16:49
28. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 17:05
29. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 19:51
30. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 19:57
31. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 20:43
32. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 21:28
33. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 22:55
34. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 23:32
35. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 24:19
36. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 24:41
37. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 25:14
38. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 25:31
39. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 26:01
40. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 26:46
41. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 27:26
42. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 27:38
43. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 28:04
44. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 29:04
45. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 29:38
46. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 30:34
47. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 31:25
48. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 31:38
49. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 33:04
50. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 35:52
51. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 35:53
52. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 37:41
53. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 39:18
54. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 39:38
55. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 41:58
56. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 42:07
57. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 44:51
58. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 45:56
59. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 46:00
60. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 46:07
61. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 46:16
62. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 47:10
63. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 48:10
64. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 48:14
65. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 48:18
66. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 49:00
67. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 49:56
68. Nicolas Fritsch (Fra) FDJeux.com, 51:11
69. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 51:55
70. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 52:26
71. David Derepas (Fra) FDJeux.com, 52:47
72. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 55:31
73. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 59:53
74. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:00:51
75. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:01:34
76. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:03:43
77. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 1:04:07
78. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:04:40
79. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 1:06:09
80. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:06:11
81. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 1:07:16
82. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 1:08:40
83. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 1:09:06
84. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 1:09:09
85. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:09:34
86. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 1:09:50
87. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 1:10:12
88. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1:10:29
89. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1:11:26
90. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:11:50
91. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 1:12:15
92. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 1:14:30
93. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:14:32
94. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:14:58
95. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:15:53
96. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:17:06
97. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:17:28
98. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 1:17:39
99. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 1:18:13
100. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:18:18
101. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:23:23
102. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 1:23:44
103. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:24:43
104. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 1:25:39
105. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 1:25:51
106. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 1:26:05
107. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:26:14
108. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:26:51
109. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 1:27:21
110. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:27:38
111. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat, 1:27:58
112. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 1:28:21
113. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:29:55
114. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 1:30:18
115. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:33:29
116. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:33:47
117. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 1:34:24
118. Rene Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:34:53
119. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:37:21
120. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:37:39
121. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 1:39:10
122. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo, 1:39:47
123. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com, 1:41:28
124. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 1:42:08
125. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 1:42:53
126. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 1:44:27
127. Kevin Van Impe (Bel) Lotto-Domo, 1:44:42
128. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 1:45:57
129. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 1:47:16
130. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 1:47:35
131. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 1:47:52
132. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1:49:41
133. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com, s.t.
134. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:49:51
135. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:50:44
136. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 1:51:40
137. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo, 1:51:42
138. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:51:52
139. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo, 1:52:22
140. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 1:52:28
141. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:52:51
142. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 1:52:57
143. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 1:53:17
144. Ief Verbrugghe (Bel) Lotto-Domo, 1:53:23
145. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:53:59
146. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 1:54:26
147. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo, 1:54:32
148. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 1:54:51
149. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:55:37
150. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 2:03:55
151. Ivan Ravaioli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:05:01

Points
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 183 points
2. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 114
3. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 107
4. Jan Svorada (Cze) Lampre, 83
5. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 75
6. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 60
7. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 60
8. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 54
9. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 40
10. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 40
11. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 38
12. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 38
13. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 37
14. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 34
15. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 34
16. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 32
17. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
18. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
19. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 30
20. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
21. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 28
22. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 26
23. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 26
24. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 24
25. Dario Pieri (Ita) Team Saeco, 24
26. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 23
27. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 22
28. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
29. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 22
30. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
31. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 20
32. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
33. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 18
34. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
35. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 16
36. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 15
37. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 15
38. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 15
39. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 15
40. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 14
41. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat, 14
42. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 14
43. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips, 14
44. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 13
45. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 13
46. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 12
47. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
48. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 11
49. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 10
50. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
51. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack, 10
52. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 10
53. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
54. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips, 9
55. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 8
56. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 8
57. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 8
58. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 7
59. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 7
60. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 7
61. Gabriele Balducci (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 7
62. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 6
63. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
64. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
65. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 5
66. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 5
67. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
68. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 4
69. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
70. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 4
71. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
72. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
73. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 3
74. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
75. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 3
76. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
77. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
78. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 2
79. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 2
80. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1
81. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
82. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
83. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 1
84. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner, 1
85. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
86. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 47 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 30
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 28
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 26
5. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
6. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 9
7. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 8
8. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 6
9. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 4
10. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat, 4
11. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
12. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
13. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
14. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
15. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
16. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
17. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
18. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 2
19. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
20. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
21. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
22. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 1
23. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
24. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
25. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1

Intergiro
1. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 34:34:11
2. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 0:26
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:16
4. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 1:30
5. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 1:31
6. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:32
7. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:38
8. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 1:56
9. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
10. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
11. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia
12. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:59
13. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 2:02
14. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
15. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
16. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio
17. Mirko Marini (Ita) Tenax
18. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 2:04
19. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 2:08
20. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner

Most combative
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 53 points
2. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 34
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 27
4. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 26
5. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 26
6. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 23
7. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 22
8. Jan Svorada (Cze) Lampre, 19
9. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 17
10. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 11
11. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 10
12. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 10
13. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 8
14. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
15. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7
16. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
17. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 7
18. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
19. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
20. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
21. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 6
22. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 6
23. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 6
24. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 5
25. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 5
26. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5
27. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 4
28. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
29. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 4
30. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
31. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
32. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 4
33. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
34. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 3
35. Pavel Tonkov (Rus) CCC-Polsat, 3
36. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 3
37. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
38. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
39. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 3
40. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
41. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
42. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner, 3
43. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 3
44. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
45. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
46. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
47. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2
48. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack, 2
49. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
50. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
51. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
52. Biagio Conte (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
53. Graeme Brown (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 2
54. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
55. Julio A. Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
56. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
57. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
58. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
59. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
60. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1
61. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
62. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 1
63. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1
64. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 1
65. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo, 1
66. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 1

Azzurri d'Italia
1. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 23 points
2. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 12
3. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 11
4. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 7
5. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 4
6. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
7. Francesco Casagrande (Ita) Lampre, 3
8. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
9. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
10. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
11. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 1
12. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
13. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1
14. Angelo Furlan (Ita) Alessio, 1
15. Crescenzo D'amore (Ita) Tenax, 1

Trofeo Fuga Piaggio
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 210 points
2. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 208
3. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 187
4. Sergei Lelekin (Rus) Tenax, 159
5. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 155
6. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 135
7. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 127
8. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 119
9. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 119
10. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 94
11. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 87
12. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 80
13. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 80
14. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 74
15. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 74
16. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 72
17. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 64
18. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 50
19. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 48
20. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 47
21. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 37
22. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 36
23. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 36
24. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 36
25. Marcel Strauss (Sui) Gerolsteiner, 36
26. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
27. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 34
28. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 33
29. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 31
30. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 28
31. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips, 26
32. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 26
33. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 23
34. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 16
35. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 14
36. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 13
37. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner, 13
38. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 13
39. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 13
40. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 12
41. Luca Mazzanti (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12
42. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12
43. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12
44. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 11
45. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 11
46. Thierry Marichal (Bel) Lotto-Domo, 11
47. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 10
48. Robbie McEwen (Aus) Lotto-Domo, 9
49. Andrea Noe' (Ita) Alessio, 8
50. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 8
51. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 8
52. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 6
53. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 6
54. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 5
55. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 5
56. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 5
57. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 5
58. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5

Trofeo Fast Team
1. Lampre, 183:12:15
2. Alessio, at 5:57
3. Team Saeco, 8:03
4. Fassa Bortolo, 9:45
5. Mercatone Uno-Scanavino, 15:27
6. CCC Polsat, 18:18
7. Ceramiche Panaria-Fiordo, 21:18
8. Vini Caldirola-SO.DI, 25:15
9. Gerolsteiner, 26:09
10. Kelme-Costa Blanca, 32:17
11. De Nardi-Colpack, 33:27
12. Landbouwkrediet-Colnago, 45:10
13. Colombia-Selle Italia, 58:40
14. FDJeux.com, 1:12:43
15. Team fakta-Pata Chips, 1:14:29
16. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 1:22:00
17. Domina Vacanze-Elitron, 1:41:38
18. Tenax, 2:01:47
19. Lotto-Domo, 2:56:57

Trofeo Super Team
1. Fassa Bortolo, 315 points
2. Domina Vacanze-Elitron, 279
3. Alessio, 214
4. Lampre, 214
5. Team Saeco, 190
6. Ceramiche Panaria-Fiordo, 176
7. Vini Caldirola-SO.DI, 175
8. Landbouwkrediet-Colnago, 143
9. Team fakta-Pata Chips, 142
10. Gerolsteiner, 127
11. De Nardi-Colpack, 119
12. Lotto-Domo, 114
13. FDJeux.com, 105
14. Kelme-Costa Blanca, 101
15. Mercatone Uno-Scanavino, 81
16. CCC Polsat, 81
17. Colombia-Selle Italia, 62
18. Tenax, 47
19. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 45

Fair Play
1. Vini Caldirola-SO.DI, 0 points
2. Alessio, 0
3. Lampre, 0
4. Kelme-Costa Blanca, 0
5. Colombia-Selle Italia, 0
6. Team fakta-Pata Chips, 0
7. FDJeux.com, 0
8. Tenax, 20
9. Team Saeco, 25
10. Ceramiche Panaria-Fiordo, 25
11. Formaggi Pinzolo Fiave'-Ciarrocchi, 25
12. Mercatone Uno-Scanavino, 35
13. Gerolsteiner, 59
14. De Nardi-Colpack, 65
15. Landbouwkrediet-Colnago, 85
16. Domina Vacanze-Elitron, 85
17. Lotto-Domo, 120
18. Fassa Bortolo, 169
19. CCC Polsat, 1000

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login