Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

May 29/03 4:17 am - Giro: Stage 18, Simoni Solidifies his Lead


Posted by Editoress on 05/29/03
 

Giro d'Italia Italy

Stage 18: Santuorio Vico to Chianale, 175 km
1. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 5:23:43
2. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 0:10
3. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 2:38
4. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3:12
5. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 4:01
6. Andrea Noe (Ita) Alessio, s.t.
7. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 4:04
8. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5:08
9. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack
10. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com
11. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5:29
12. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 5:37
13. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 6:59
14. Wladimir Belli (Ita) Lampre
15. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, both s.t.
16. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 7:43
17. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 9:01
18. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 9:36
19. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 11:54
20. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 12:23
21. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 15:42
22. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 15:59
23. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
24. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino
25. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, all s.t.
26. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 16:03
27. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 17:46
28. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 21:10
29. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 21:21
30. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 25:24
31. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco
32. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat
33. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner
34. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca
35. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
36. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo
37. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
38. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco
39. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino
40. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio
41. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
42. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
43. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack
44. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
45. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, all s.t.
46. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 26:48
47. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 26:50
48. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia
49. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron
50. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner
51. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
52. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia
53. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo
54. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave
55. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
56. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo
57. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat
58. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
59. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
60. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
61. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron
62. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, all s.t.
63. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 28:21
64. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, s.t.
65. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 29:42
66. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco
67. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 31:50
68. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 32:56
69. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 33:00
70. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
71. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack
72. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, all s.t.
73. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 33:23
74. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron
75. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
76. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat
77. Fabio Baldato (Ita) Alessio
78. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron
79. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia
80. Oscar Pozzi (Ita) Tenax
81. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia
82. Sergio Barbero (Ita) Lampre
83. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com
84. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, all s.t.
85. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 33:28
86. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36:40
87. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips
88. Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips
89. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
90. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
91. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack
92. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca
93. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
94. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago
95. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
96. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino
97. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, all s.t.

Outside time limit

98. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 40:27
99. Matteo Carrara (Ita) De Nardi-Colpack
100. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco
101. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca
102. David Derepas (Fra) FDJeux.com
103. Frederic Guesdon (Fra) FDJeux.com
104. Massimo Apollonio (Ita) Vini Caldirola-SO.DI
105. Dario Pieri (Ita) Team Saeco
106. Seweryn Kohut (Pol) CCC-Polsat
107. Andrus Aug (Est) De Nardi-Colpack
108. Regis Lhuillier (Fra) FDJeux.com
109. Robert Forster (Ger) Gerolsteiner
110. Gert Steegmans (Bel) Lotto-Domo
111. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips
112. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack
113. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat
114. Steffen Weigold (Ger) Gerolsteiner
115. Matteo Tosatto (Ita) Fassa Bortolo
116. Werner Riebenbauer (Aut) Team fakta-Pata Chips
117. Guido Trenti (USA) Fassa Bortolo
118. Gianpaolo Mondini (Ita) Domina Vacanze-Elitron
119. Daniele Bennati (Ita) Domina Vacanze-Elitron
120. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com
121. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo
122. Ruslan Gryschenko (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago
123. Giuseppe Muraglia (Rus) Formaggi Pinzolo Fiave
124. Nick Gates (Aus) Lotto-Domo
125. Angelo Furlan (Ita) Alessio
126. Lars Ytting Bak (Den) Team fakta-Pata Chips
127. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips
128. Alberto Ongarato (Ita) Domina Vacanze-Elitron, all s.t.
129. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 40:35
130. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 40:36
131. Dario David Cioni (Ita) Fassa Bortolo, 50:44
132. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo, 50:45
DNF. Francesco Casagrande (Ita) Lampre
DNF. Martin Hvastija (Slo) Tenax
DNF. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner
DNF. Kurt Asle Arvesen (Nor) Team fakta-Pata Chips
DNF. Julio Alberto Perez Cuapio (Mex) Ceramiche Panaria-Fiordo

GC
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 79:24:54
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, at 7:08
3. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 7:19
4. Andrea Noe (Ita) Alessio, 9:19
5. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 9:29
6. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 10:14
7. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12:27
8. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 13:48
9. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 14:48
10. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 19:36
11. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 20:51
12. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 21:30
13. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 25:44
14. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 26:12
15. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 26:19
16. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 28:47
17. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 30:37
18. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 32:20
19. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 41:40
20. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 42:24
21. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 44:58
22. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 46:17
23. Sylvester Szmyd (Pol) Mercatone Uno - Scanavino, 46:41
24. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 46:42
25. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 48:31
26. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 49:51
27. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 51:30
28. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 52:02
29. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 52:04
30. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 54:33
31. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 56:34
32. Joaquim Castelblanco (Col) Colombia-Selle Italia, 57:38
33. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 59:34
34. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 1:00:28
35. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 1:00:29
36. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 1:00:55
37. Damiano Cunego (Ita) Team Saeco, 1:01:46
38. Radoslaw Romanik (Pol) CCC-Polsat, 1:03:17
39. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1:03:52
40. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:04:00
41. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 1:04:31
42. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 1:05:15
43. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1:08:39
44. Daniel Clavero (Esp) Mercatone Uno - Scanavino, 1:10:03
45. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1:11:14
46. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 1:13:37
47. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1:14:57
48. Cristian Gasperoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:18:42
49. Koos Moerenhout (Ned) Lotto-Domo, 1:24:43
50. Andrea Tonti (Ita) Team Saeco, 1:25:59
51. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1:26:07
52. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:28:19
53. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:29:07
54. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 1:31:34
55. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:33:30
56. Charles Wegelius (GBr) De Nardi-Colpack, 1:34:18
57. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 1:41:35
58. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1:42:09
59. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1:42:31
60. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:44:57
61. Gian Paolo Cheula (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 1:46:38
62. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 1:47:59
63. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 1:48:04
64. Sergio Barbero (Ita) Lampre, 1:48:38
65. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 1:51:45
66. Uwe Hardter (Ger) Gerolsteiner, 1:55:00
67. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1:58:16
68. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 1:58:46
69. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 1:59:44
70. Rodolfo Massi (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:00:54
71. Tom Stremersch (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:02:15
72. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2:04:40
73. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 2:05:38
74. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2:06:15
75. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2:08:28
76. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:11:16
77. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 2:11:50
78. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:12:17
79. Paolo Fornaciari (Ita) Team Saeco, 2:13:27
80. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:13:43
81. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax, 2:14:46
82. Mario Scirea (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:16:32
83. Dario Andriotto (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2:16:48
84. Simone Bertoletti (Ita) Lampre, 2:19:15
85. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2:21:52
86. Ruber Alverio Marin (Col) Colombia-Selle Italia, 2:23:10
87. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 2:23:15
88. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:23:46
89. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2:27:14
90. Leonardo Giordani (Ita) De Nardi-Colpack, 2:28:45
91. Jan Svorada (Cze) Lampre, 2:29:29
92. Rene' Joergensen (Den) Team fakta-Pata Chips, 2:38:08
93. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:39:18
94. Johan Verstrepen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago, 2:40:30
95. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 2:48:19
96. Francesco Secchiari (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2:54:19
97. Salvatore Scamardella (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2:55:29

Points
1. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 138 points
2. Jan Svorada (Cze) Lampre, 131
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 129
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 104
5. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 73
6. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 60
7. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 56
8. Andrea Noe (Ita) Alessio, 52
9. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 50
10. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 47
11. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 46
12. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 45
13. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 42
14. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 40
15. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 36
16. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 36
17. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 32
18. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 32
19. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 30
20. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 29
21. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanc, 29
22. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 29
23. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 28
24. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 28
25. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 23
26. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 22
27. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 22
28. Gerhard Trampusch (Aut) Gerolsteiner, 22
29. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 20
30. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 17
31. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 16
32. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 16
33. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 16
34. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 15
35. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 14
36. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 12
37. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 12
38. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 10
39. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 9
40. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 8
41. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 8
42. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 8
43. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 7
44. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 6
45. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
46. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 6
47. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 6
48. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 6
49. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
50. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 5
51. Massimo Codol (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
52. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 4
53. Luca De Angeli (Ita) Colombia-Selle Italia, 4
54. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 3
55. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 3
56. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
57. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2
58. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 2
59. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 2
60. Mauro Gerosa (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
61. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 1
62. Mario Manzoni (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1

Intergiro
1. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 44:00:15
2. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 0:28
3. Jan Svorada (Cze) Lampre, 1:44
4. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:16
5. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 2:32
6. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 2:34
7. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 2:42
8. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 2:44
9. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 2:54
10. Martin Hvastija (Slo) Tenax, 3:10
11. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 3:12
12. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips
13. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, both s.t.
14. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 3:15
15. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, s.t.
16. Bogdan Bondariew (Ukr) CCC-Polsat, 3:16
17. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 3:18
18. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
19. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca
20. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, all s.t.

Mountains
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 100 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 65
3. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 63
4. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 36
5. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 24
6. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 19
7. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 15
8. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 12
9. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 12
10. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 8
11. Andrea Noe (Ita) Alessio, 6
12. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 6
13. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 6
14. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 6
15. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
16. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
17. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 4
18. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 3
19. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 3
20. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 2
21. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
22. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 2
23. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 2
24. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 2
25. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 1
26. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
27. Alessandro Spezialetti (Ita) Team Saeco, 1
28. Roberto Conti (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 1
29. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 1
30. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1

Most combative
1. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 51 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 45
3. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 44
4. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
5. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 32
6. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 28
7. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 13
8. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 13
9. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12
10. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 11
11. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 10
12. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 10
13. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 8
14. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 8
15. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 7
16. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 7
17. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 7
18. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 6
19. Andrea Noe (Ita) Alessio, 6
20. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 6
21. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 6
22. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 6
23. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 5
24. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 5
25. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 5
26. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 5
27. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 5
28. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 4
29. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 4
30. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 4
31. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 4
32. Fabiano Fontanelli (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 4
33. Franco Pellizotti (Ita) Alessio, 3
34. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 3
35. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 3
36. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 3
37. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 3
38. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 3
39. Marco Pantani (Ita) Mercatone Uno - Scanavino, 2
40. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 2
41. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 2
42. Graziano Gasparre (Ita) De Nardi-Colpack, 2
43. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 2
44. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 2
45. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 2
46. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 2
47. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 2
48. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 1
49. Michele Scarponi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1
50. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 1
51. Pietro Caucchioli (Ita) Alessio, 1
52. Vladimir Duma (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 1
53. Francesco Vila Errandonea (Esp) Lampre, 1
54. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 1

Azzurri d'Italia
1. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 13 points
2. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 13
3. Aitor Gonzalez Jimenez (Esp) Fassa Bortolo, 4
4. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 4
5. Fabio Baldato (Ita) Alessio, 4
6. Jan Svorada (Cze) Lampre, 4
7. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 2
8. Gabriele Colombo (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 2
9. Bernhard Eisel (Aut) FDJeux.com, 2
10. Andrea Noe (Ita) Alessio, 1
11. Georg Totschnig (Aut) Gerolsteiner, 1
12. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 1
13. Serguei Gontchar (Ukr) De Nardi-Colpack, 1
14. Giuliano Figueras (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 1
15. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 1

Trofeo Fuga Piaggio
1. Sergiy Adyeyev (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 265 points
2. Constantino Zaballa Gutierez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 257
3. Ignacio Gutierrez Cataluna (Esp) Kelme-Costa Blanca, 244
4. Magnus Backstedt (Swe) Team fakta-Pata Chips, 210
5. Fredy Gonzalez (Col) Colombia-Selle Italia, 207
6. Fortunato Baliani (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 155
7. Marzio Bruseghin (Ita) Fassa Bortolo, 135
8. Gianni Faresin (Ita) Gerolsteiner, 134
9. Julian Usano Martinez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 127
10. Piotr Chmielewski (Pol) CCC-Polsat, 118
11. Cristiano Frattini (Ita) Tenax, 98
12. Sandy Casar (Fra) FDJeux.com, 94
13. Bo Hamburger (Den) Formaggi Pinzolo Fiave, 87
14. Thomas Brozyna (Pol) CCC-Polsat, 80
15. Vladimir Miholievic (Cro) Alessio, 74
16. Fabio Sacchi (Ita) Team Saeco, 74
17. Paolo Lanfranchi (Ita) Ceramiche Panaria-Fiordo, 69
18. Scott Sunderland (Aus) Team fakta-Pata Chips, 59
19. John Freddy Garcia (Col) Colombia-Selle Italia, 50
20. Gilberto Simoni (Ita) Team Saeco, 49
21. Carlos Dacruz (Fra) FDJeux.com, 48
22. Moreno Di Biase (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 47
23. Lorenzo Bernucci (Ita) Landbouwkrediet-Colnago, 45
24. Denis Lunghi (Ita) Alessio, 38
25. Jan Svorada (Cze) Lampre, 36
26. Jimmy Casper (Fra) FDJeux.com, 36
27. Volodimir Bileka (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 36
28. Jorgen Bo Petersen (Den) Team fakta-Pata Chips, 36
29. Oscar Pozzi (Ita) Tenax, 34
30. Giuseppe Palumbo (Ita) De Nardi-Colpack, 33
31. Wladimir Belli (Ita) Lampre, 32
32. Frank Hoj (Den) Team fakta-Pata Chips, 31
33. Leonardo Zanotti (Ita) De Nardi-Colpack, 28
34. Leonardo Bertagnolli (Ita) Team Saeco, 26
35. Yaroslav Popovych (Ukr) Landbouwkrediet-Colnago, 25
36. Michele Gobbi (Ita) De Nardi-Colpack, 23
37. Alexis Rodriguez (Esp) Kelme-Costa Blanca, 22
38. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax, 16
39. Marius Sabaliauskas (Ltu) Team Saeco, 15
40. Rinaldo Nocentini (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave, 15
41. Hernan D. Munoz (Col) Colombia-Selle Italia, 13
42. Manuel Quinziato (Ita) Lampre, 13
43. Jordi Riera Valls (Esp) Kelme-Costa Blanca, 13
44. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, 12
45. Luis F. Laverde Jimenez (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 12
46. Giovanni Lombardi (Ita) Domina Vacanze-Elitron, 12
47. Scott Davis (Aus) Ceramiche Panaria-Fiordo, 12
48. Stefano Garzelli (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 11
49. Dariusz Baranowski (Pol) CCC-Polsat, 10
50. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola-SO.DI, 10
51. Adolfo Garcia Quesada (Esp) Kelme-Costa Blanca, 10
52. Steve Zampieri (Sui) Vini Caldirola-SO.DI, 9
53. Andrea Noe (Ita) Alessio, 8
54. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo, 8
55. Juilian Winn (GBr) Team fakta-Pata Chips, 6
56. Raffaele Illiano (Ita) Colombia-Selle Italia, 6
57. Raimondas Rumsas (Ltu) Lampre, 5
58. Hector O. Mesa Mesa (Col) Formaggi Pinzolo Fiave, 5

Trofeo Fast Team
1. Team Saeco, 239:10:54
2. Lampre, at 1:42
3. Alessio, 10:50
4. Vini Caldirola-SO.DI, 23:29
5. Fassa Bortolo, 28:10
6. Mercatone Uno-Scanavino, 37:34
7. Gerolsteiner, 45:30
8. CCC Polsat, 55:54
9. Kelme-Costa Blanca, 1:02:33
10. Landbouwkrediet-Colnago, 1:12:46
11. De Nardi-Colpack, 1:13:30
12. Colombia-Selle Italia, 1:49:31
13. FDJeux.com, 2:20:32
14. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 2:23:11
15. Team fakta-Pata Chips, 2:34:19
16. Domina Vacanze-Elitron, 2:43:49
17. Tenax, 3:46:48

Trofeo Super Team classification
1. Fassa Bortolo, 447 points
2. Lampre, 332
3. Domina Vacanze-Elitron, 323
4. Alessio, 294
5. Team Saeco, 272
6. Vini Caldirola-SO.DI, 247
7. De Nardi-Colpack, 221
8. Landbouwkrediet-Colnago, 214
9. Ceramiche Panaria-Fiordo, 212
10. Team fakta-Pata Chips, 207
11. Gerolsteiner, 192
12. FDJeux.com, 171
13. Mercatone Uno-Scanavino, 125
14. Kelme-Costa Blanca, 120
15. Lotto-Domo, 114
16. CCC Polsat, 108
17. Colombia-Selle Italia, 76
18. Formaggi Pinzolo Fiave-Ciarrocchi, 54
19. Tenax, 51

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login