Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

June 9/03 7:41 am - Wachovia US Pro Championship, Wachovia Liberty Classic Full Results


Posted by Editoress on 06/9/03
 

Wachovia USPro Championship - Philadelphia, USA

Men - 250 km
1. Stefano Zanini (Ita) Saeco 5:56:21
2. Uros Murn (Slo) Formaggi Pinzolo Fiave
3. Julian Dean (NZl) Team CSC
4. Mark McCormack (USA) Saturn Cycling Team
5. Max Van Heeswijk (Bel) US Postal Service
6. Massimiliano Mori (Ita) Formaggi Pinzolo Fiave
7. Kevin Monahan (USA) 7UP / Maxxis
8. Henk Vogels (Aus) Navigators
9. David Clinger (USA) Prime Alliance Cycling Team
10. Mike Sayers (USA) Health Net Cycling Team
11. Igor Astarloa (Ita) Saeco
12. Alex Candelario (USA) Prime Alliance Cycling Team
13. Vassili Davidenko (Rus) Navigators
14. Oscar Pineda (Gua) 7UP / Maxxis
15. Chris Horner (USA) Saturn Cycling Team
16. Thomas Bruun Eriksen (Den) Team CSC
17. John Lieswyn (USA) 7UP / Maxxis
18. Adam Livingston (USA) Schroeder Iron Cycling Team
19. Matthew White (Aus) US Postal presented by Berry Floor
20. Tim Larkin (USA) Ofoto-Lombardi Sports
21. Eddy Mazzoleni (Ita) Vini Caldirola - Sidermec
22. Viktor Rapinski (Blr) Saturn Cycling Team
23. Jeff Louder (USA) Navigators
24. Cezary Zamana (Pol) Mroz
25. Chann McRae (USA) Schroeder Iron Cycling Team
26. Kazimierz Stafiej (Pol) Mroz
27. Mariano Friedick (USA) Jelly Belly
28. Simon Kessler (USA) Sportsbook.com Cycling Team
29. Fred Rodriguez (USA) Vini Caldirola - Sidermec
30. Scott Guyton (Aus) Flanders - IteamNova.com
31. David McKenzie (Aus) Flanders - IteamNova.com
32. David O'Loughlin (Irl) Ofoto - Lombardi Sports
33. Geert Van Bondt (Bel) Team CSC
34. Bert Scheirlinckx (Bel) Flanders - IteamNova.com
35. Paul Martin (USA) West Virginia Cycling Team
36. Chris Baldwin (USA) Navigators
37. Zbigniew Piatek (Pol) Mroz
38. Michael Barry (Can) US Postal Service
39. Patrick Calcagni (Ita) Vini Caldirola - Sidermec
40. Andy Bajadali (USA) Ofoto - Lombardi Sports
41. Jimmi Madsen (Den) Team CSC
42. Matt Decanio (USA) Prime Alliance Cycling Team
43. Alan Iacuone (Aus) Flanders - IteamNova.com
44. Oleg Grishkine (Rus) Navigators
45. Steffen Kjaergaard (Nor) US Postal Service
46. Antonio Bucciero (Ita) Saeco
47. Michael Jones (USA) West Virginia Cycling Team, all s.t.
48. Dominique Perras (Can) Flanders - IteamNova.com 0:08
49. Jamie Drew (Aus) Flanders - IteamNova.com 0:20
50. Danny Pate (USA) Prime Alliance Cycling Team 0:27
51. Juan Fuentes Angullo (Esp) Saeco 0:32
52. Jason Lokkesmoe (USA) Health Net Cycling Team 3:45
53. James Mattis (USA) Webcor Cycling Team
54. Trent Klasna (USA) Saturn Cycling Team
55. Jason Bausch (USA) Schroeder Iron Cycling Team
56. Cameron Hughes (Aus) Schroeder Iron Cycling Team
57. Scottie Weiss (USA) West Virginia Cycling Team
58. Russell Hambey (USA) Ofoto - Lombardi Sports
59. Lars Michaelsen (Den) Team CSC
60. Andrea Tafi (Ita) Team CSC
61. Roman Peter (Sui) Ofoto-Lombardi Sports
62. Staf Scheirlinckx (Bel) Flanders - IteamNova.com
63. Brice Jones (USA) 7UP / Maxxis
64. Jonathan Sundt (USA) The Jittery Joe's Cycling Team
65. Chris Pic (USA) 7UP / Maxxis
66. Derek Wilkerson (USA) Jelly Belly
67. Aaron Olsen (USA) Schroeder Iron Cycling Team
68. Kirk Albers (USA) Jelly Belly
69. Eric Wohlberg (Can) Saturn Cycling Team
70. Marco Gili (Ita) Sidermec, all s.t.

Subaru Mountain Competition - Trent Klasna (USA) Saturn

Best Young Rider - Viktor Rapinski (Blr) Saturn


Wachovia Liberty Classic

Women - 91 km
1. Lyne Bessette (Can) Saturn Cycling Team 2:23:16
2. Lynn Gaggioli (USA) Velo Bella at 0:09
3. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger
4. Kim Anderson (USA) Team T Mobile
5. Petra Rossner (Ger) Equipe Nurnberger Fuji
6. Kimberly Bruckner (USA) Team T Mobile
7. Karen Bockel (Ger) Team Rona Esker
8. Ina Teutenberg (Ger) Saturn Cycling Team
9. Tina Mayolo-Pic (USA) Diet Rite
10. Elizabeth Begosh (USA) Snow Valley
11. Lauren Franges (USA) Victory Brewing Amoroso's
12. Andrea Hannos (Can) Team Rona Esker
13. Melissa Holt (NZl) Team Rona Esker
14. Miho Oki (Jpn) Japanese National Team
15. Anne Samplonius (Can) TDS Cycling Team
16. Erinne Willock (Can) Team Rona Esker

17. Magen Long (USA) Freddie Fu Cycling
18. Mari Holden (USA) Team T Mobile
19. Katie MacTier (Aus) Saturn Cycling Team
20. Dotsie Cowden (USA) Team T Mobile
21. Rebecca McClintock (USA) Colavita Bolla
22. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba FFCC
23. Kate Maher (USA) Team Basis
24. Jo-Jo Kiesanowski (NZl) Diet Rite
25. Nicolita Freedman (USA) Team Basis
26. Laura Van Gilder (USA) Saturn
27. Leigh Valletti (USA) Genesis Scuba
28. DeDe Demet-Barry (USA) T-Mobile
29. Susan Duff (USA) Tri State Velo Amoroso
30. Julie Hutsebaut (Can) Canadian National
31. Nicole Demars (Can) Victory Brewing Amoroso's
32. Gina Grain (Can) Victory Brewing Amoroso's

33. Christina Underwood (USA) Team Fuji
34. Jennifer Leonard (USA) Tri State Velo Amoroso
35. Kori Kelly (USA) Diet Rite
36. Catherine Powers (USA) Richard Sachs Cycling Team
37. Sandra Kolb (USA) Los Gatos Bicycling Racing Club
38. Katheryn Curi (USA) Los Gatos Bicycling Racing Club
39. Kori Kelly (USA) Diet Rite
40. Amy Moore (Can) Saturn
41. Brooke O'Conner (USA) Colavita Bolla
42. Melissa Sanborn (USA) Velo Clips NCVC
43. Catherine Bearce (USA)
44. Shawn Heidgen (USA) TDS Cycling Team
45. Laura Schmidt (USA) LSV Trek VW
46. Charmian Breon (USA) Freddie Fu Cycling
47. Shannon Hutchison (USA) Colavita Bolla
48. Caroline L'Heureux (Can) Canadian National
49. Kristy Scheffenacker (USA) Snow Valley
50. Kele Hulser (USA) Velo Clips NCVC
51. Alicia Genest (USA) Richard Sachs Cycling Team
52. Vanessa Guyton (NZl) Snow Valley Cycling Team
53. Hiroko Shimada (Jpn) Japanese National Team
54. Amber Neben (USA) Team T Mobile
55. Kristin Armstrong (USA) Team T Mobile
56. Ann Marie Miller (USA) Verzizon Wireless Cervelo
57. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba FFCC
58. Megan Elliott (USA) Saturn Cycling Team
59. Katrina Davis (USA) Richard Sachs Cycling Team
60. Cybil DiGuistini (Can) Diet Rite
61. Sandy Espeseth (Can) Victory Brewing Amoroso's

62. Emma Rickards (Aus) Freddie Fu Cycling
63. Heather Abert (USA) Team Basis
64. Julia Hawley (USA) Snow Valley
65. Ashley Kimmet (USA) Colavita Bolla
66. Myoko Karami (Jpn) Japanese National Team
67. Alisha Little (USA) Team Fuji
68. Manon Jutras (Can) Saturn Cycling Team
69. LeeAnne Manderson (USA) Freddie Fu Cycling
70. Eryn Hanna (USA) Los Gatos Bicycling Racing Club, all s.t.
71. Leah Goldstein (Isr) Victory Brewing Amoroso's 0:19
72. Jessica Phillips (USA) Saturn Cycling Team 0:21
73. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Fuji 1:04
74. Madeleine Lindberg (Swe) Equipe Nurnberger Fuji 2:05
75. Tracy Sproule (USA) Colavita Bolla 2:17
76. Sherri Stedji (USA) Los Gatos Bicycling Racing Club
77. Francis Harrison (USA) Century Road Club
78. Ayumu Otsuka (Jpn) Japanese National Team, both s.t.
79. Stacey Peters (USA) Team T Mobile 2:34
80. Margaret Hemsley (Aus) Nurnberger 2:42
81. Esther Davis (USA) Century Road Club 3:25
82. Sue Palmer-Komar (Can) Genesis Scuba 4:59
83. Jenette Williams (USA) LSV Trek VW, s.t.
84. Sophie St Jacques (Can) Victory Brewing Amoroso's 6:19
85. Larssyn Staley (USA) Genesis Scuba FFCC 9:44
86. Susan Duff (USA) Tri State Velo Amoroso, s.t.
87. Lauren Gaffney (USA) Team Basis 11:27
88. Heidi Wollever (USA) 13:09
89. Carrie Tuck (Can) Team Rona Esker 13:44
90. Sheba Farrin (USA) LSV Trek VW
91. Susan Hefler (USA) LSV Trek VW
92. Skelly Kunsbeck (USA) LSV Trek VW, all s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login