Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

August 16/03 11:37 am - Track Nationals Day 2


Posted by Editor on 08/16/03
 

2003 Track Nationals - Bromont, Quebec

Day 2 - Friday, August 15, 2003

Sprint

Elite Men

Ride for 9th-12th Places
9. Keith Bruneau 12.499
10. Yannik Morin
11. Guillaume Fausse
12. Tom Amberiadis

Ride for 5th-8th Places
5. Ryan Mckenzie 11.851
6. Keith Thorarinson
7. Mathew Chater
8. Zach Bell

Bronze Medal Final
Ride 1
1. Alexandre Maurais 11.51
2. Cam MacKinnon

Ride 2
1. Cam MacKinnon 11.499
2. Alexandre Maurais

Ride 3
1. Cam MacKinnon 11.675
2. Alexandre Maurais

Cam MacKinnon takes Bronze medal

Gold Medal Final
Ride 1
1. Lars Madsen 11.41
2. Travis Smith

Ride 2
1. Lars Madsen 11.693
2. Travis Smith

Lars Madsen takes Gold medal


Elite Women

Ride for 5th-8th Places
5. Amy Maher (CAN) 15.076
6. Geneviève Marcotte (CAN)
7. Michelle Perrier-Martinen (CAN)

Bronze Medal Final
Ride 1
1. Breanma Loster (CAN) 13.277
2. Julie Bélanger (CAN)

Ride 2
1. Breanma Loster (CAN) 14.237
2. Julie Bélanger (CAN)

Breanma Loster takes Bronze medal

Gold Medal Final
Ride 1
1. Lori-Ann Muenzer (CAN) 12.359
2. Laura Yoisten (CAN)

Ride 2
1. Lori-Ann Muenzer (CAN) 12.41
2. Laura Yoisten (CAN)

Lori-Ann Muenzer takes Gold medal


Masters Women - Final
Ride 1
1. Suzie Bélanger (CAN) 16.487
2. Nathalie Picard (CAN)

Ride 2
1. Suzie Bélanger (CAN) 15.342
2. Nathalie Picard (CAN)


Masters B/C Men

Ride for 5th-8th Place
5. Jeremy Storie (CAN) 13.193
6. Norman Kalmanovitch (CAN)
7. Robert Brisson (CAN)
8. Jean-Paul Lévesque (CAN)

Bronze Medal Final
Ride 1
1. Rob Good (CAN) 12.826
2. Timothy Caulfield (CAN)

Ride 2
1. Timothy Caulfield (CAN) 12.185
2. Rob Good (CAN)

Ride 3
1. Timothy Caulfield (CAN) 12.559
2. Rob Good (CAN)

Tim Caulfield takes Bronze medal

Gold Medal Final
Ride 1
1. John Sutherland (CAN) 12.376
2. Gérard-Louis Robert (CAN)

Ride 2
1. John Sutherland (CAN) 12.221
2. Gérard-Louis Robert (CAN)

John Sutherland takes Gold medal


Masters A Men

5th place: Francis Paradis

Bronze Medal Final
Ride 1
1. Colin Walsh (CAN) 13.019
2. Mark Butschler (CAN)

Ride 2
1. Colin Walsh (CAN) 12.897
2. Mark Butschler (CAN)

Colin Walsh wins Bronze medal

Gold Medal Final
Ride 1
1. Todd Olynick (CAN) 15.479
2. Éric Beauséjour (CAN)

Ride 2
1. Éric Beauséjour (CAN) 13.451
2. Todd Olynick (CAN)

Ride 3
1. Éric Beauséjour (CAN) 12.239
2. Todd Olynick (CAN)

Éric Beauséjour wins Gold medal


Junior Men

Ride for 5th-8th Places
5. Francis Labonté (CAN) 12.663
6. Spencer Atkinson (CAN)
7. François Sztuke (CAN)
8. Shaun Crump (CAN)

Bronze Medal Final
Ride 1
1. Kevin Lacombe (CAN) 13.499
2. Zach Grant (CAN)

Ride 2
1. Kevin Lacombe (CAN) 12.42
2. Zach Grant (CAN)

Kevin Lacombe wins Bronze medal

Gold Medal Final
Ride 1
1. Scott Crump (CAN) 12.242
2. Raphael Tremblay (CAN)

Ride 2
1. Raphael Tremblay (CAN) 12.241
2. Scott Crump (CAN)

Ride 3
1. Scott Crump (CAN) 12.261
2. Raphael Tremblay (CAN)

Scott Crump wins Gold medal


Junior Women

5th Place: Jessica Anderson

Bronze Medal Final
Ride 1
1 Mylène Laliberté (CAN) 14.814
2 Naomi Cooper (CAN)

Ride 2
1 Mylène Laliberté (CAN) 14.268
2 Naomi Cooper (CAN)

Mylène Laliberté takes Bronze medal

Gold Medal Final
Ride 1
1 Cynthia Beaulieu (CAN) 14.079
2 Audrey Lemieux (CAN)

Ride 2
1 Audrey Lemieux (CAN) 14.482
2 Cynthia Beaulieu (CAN)

Ride 3
1 Cynthia Beaulieu (CAN) 14.23
2 Audrey Lemieux (CAN)

Cynthia Beaulieu wins Gold medal


Masters A Men Scratch Race - Final

1. Colin Walsh (CAN) Alberta Team
2. Mark Butschler (CAN) Indépendant
3. Sean Huggins-Chan (CAN) Bicisport
4. Éric Beauséjour (CAN) The Track team -1 lap
5. Todd Olynick (CAN) Indie Access -1 lap


Elite Men 4000M Individual Pursuit
Bronze Medal Final1k2k3kTimeKm/H
1. Scott Laliberté (CAN)1:17.1612:30.6793:44.5504:57.53748.397
2. Pascal Choquette (CAN)1:16.9682:30.4883:46.494Caught
Gold Medal Final1k2k3kTimeKm/H
1. Bob Veroba (CAN)1:14.8192:25.3513:36.0064:47.24050.132
2. Glen Rendall (CAN)1:14.6502:24.5543:36.6794:49.95749.663
Elite Women 3000M Individual Pursuit
Bronze Medal Final1k2kTimeKm/H
1. Julia Bradley (CAN)1:23.8452:46.8554:10.42743.126
2. Lisa Bowe (CAN)1:22.9352:47.4864:16.83942.05
Gold Medal Final1k2kTimeKm/H
1. Erin Carter (CAN)1:18.5032:33.4553:53.25346.302
2. Mandy Poitras (CAN)1:22.0752:39.6313:59.36745.119
Team Pursuit
Elite Men1k2k3kTimeKm/H
1. Schwalbe Mix1:14.3342:24.4563:32.4914:42.45650.981
Murray Solem (CAN)
Scott Laliberté (CAN)
John-Chistopher Reid (CAN)
Craig Deever (CAN)
2. Colnago-Carrera1:14.3652:22.9903:33.7594:44.99150.528
Pierre-Olivier Boily (CAN)
Guillaume Fausse (CAN)
Jean-Luc Pilote (CAN)
Ryan Mckenzie (CAN)
3. Mix Team1:19.1802:34.9473:52.3535:11.32146.255
Keith Thorarinson (CAN)
Kevin Noiles (CAN)
Taylor Martin (CAN)
Haik Beglarov (GEO)
Junior Men1k2k3kTimeKm/H
1. Équipe Du Québec1:13.1252:24.3133:35.6304:47.31850.119
Kevin Lacombe (CAN)
François Sztuke (CAN)
Raphael Tremblay (CAN)
Charly Vives (CAN)
2. Team Alberta1:13.5632:26.4563:36.6254:48.22549.961
Philippe Abbott (CAN)
Mark Macdonald (CAN)
Spencer Atkinson (CAN)
Jeff Sparling (CAN)
3. BC/Alberta/Atlantic1:16.4112:30.0453:44.4564:58.07348.31
Shaun Crump(CAN)
Zach Grant (CAN)
Marsh Cooper (CAN)
Christian Meier (CAN)
4. Équipe Du Québec 21:14.2562:29.9663:44.5494:59.05548.152
Francis Labonté (CAN)
Jean-Luc Pilote (CAN)
David Roy (CAN)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login