Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

August 19/03 9:20 am - BC Time Trial Champs


Posted by Editoress on 08/19/03
 

BC Provincial Time Trial Champs Squamish, August 18th
Courtesy Gordon Ross

Usborne, Goldstein, Fairall take BC TT Titles

Matt Usborne (Symmetrics) picked up his second provincial title Sunday at the BC Provincial Time Trial Championships, hosted by Team Escape Velocity in Squamish, BC. Usborne beat Symmetrics teammate Min Van Velzen and Canadian National Masters TT bronze medalist, John Tolkamp (Escape Velocity) for the win, adding to his BC Road Champion title of earlier this year.

Leah Goldstein (Kappa) defeated Canadian National Masters TT and Road champion Pamela Egger (Escape Velocity) and local rider Moriah McGregor (Dizzy Cycles) for her Provincial title in the women's event.

Bradley Fairall (Rocky Mountain), fresh off his selection for the Canadian World's mountain bike team, demonstrated his form on the road with his win in the Junior Men's category. Ukraine rider Illya Voskovsky and local Trevor Mahon took silver and bronze.

The 37km out and back course followed the Squamish river. Perfect conditions produced some fast times, with the temperature reaching the high 20's / low 30's and very little wind.

WomenTimeSpeed
1. Leah Goldstein (SR - 1)0:51:5442.77
2. Pamela Egger (SR - 2)0:56:3939.19
3. Moriah McGregor (SR - 2)0:56:4139.16
4. Barb Zimich (SR - 1)0:57:3838.52
5. Nina Krack (SR - 2)0:58:2238.04
6. Melissa Kerr (SR - 2)0:59:0737.55
7. Micheline Ouimet (SR - 3)1:00:1836.82
8. Maria Lee (SR - 1)1:00:4336.56
9. Tracy Hall (SR - 4)1:01:0336.36
10. Leah Guloien (SR - 5)1:01:2636.14
11. Lisa Tasa (CAD - 4)1:01:3836.02
12. Heather Parrott (SR - 2)1:01:4635.94
13. Anna Zonderland (JR - 4)1:03:1035.15
14. Victoria Nethercot (SR - 4)1:03:2135.04
15. Helen Jensen (SR - Cit)1:03:4034.87
16. Brooklyn Davis (SR - 4)1:03:5134.77
17. Julia Hlynsky (SR - 4)1:03:5334.75
18. Danielle McLaughlin (SR - 4)1:04:1134.59
19. Kim Atkinson (SR - 4)1:04:1734.53
20. Audrey Berg (SR - 4)1:05:4733.75
21. Lisa Lindal (SR - 5)1:11:1031.19
MenTimeSpeed
1. Matt Usborne (SR - 1)0:48:1546.01
2. Min Van Velzen (SR - 1)0:49:2844.88
3. John Tolkamp (SR - 2)0:49:4644.61
5. Scott Goguen (SR - 1)0:49:4944.56
4. Scott Slater (SR - 1)0:49:4944.56
6. Kenneth Johnson (SR - 1)0:50:2644.02
7. Brent McParland (SR - 1)0:51:1543.32
8. James Neil (SR - 1)0:51:3443.05
9. Fred Hodgson (SR - 2)0:51:4842.86
10. Allan Parzky (SR - 2)0:51:5842.72
11. Will Rontley (SR - 1)0:52:2942.3
12. Paul Blanchste (SR - 1)0:52:3342.25
13. Basse Clement (SR - 1)0:52:3442.23
14. Ian Gregory (SR - 2)0:52:4342.11
15. Menno Jongsma (SR - 3)0:52:4942.03
16. Mike Koski (SR - 1)0:52:5241.99
17. Brad Issel (SR - 2)0:52:5841.91
18. Mark Cunningham (SR - 2)0:53:2041.63
19. Kai Jenkins (SR - 1)0:53:2641.55
20. Shane Savage (SR - 1)0:53:2941.51
21. Simon Craig (SR - 3)0:53:3041.5
22. Philip Burgess (SR - 3)0:53:3141.48
23. Damien Waugh (SR - 3)0:53:4241.34
24. Dave Simard (SR - 4)0:53:4841.26
25. David Goosen (SR - 2)0:53:5141.23
26. Jim Kwasnicki (SR - 4)0:54:0241.09
27. Ian Nelson (SR - 4)0:54:1240.96
28. Craig Premack (SR - 4)0:54:1640.91
29. Kris Sneddon (SR - 3)0:54:2440.81
30. Duncan Steele (SR - 4)0:54:2940.75
31. Dan Schmit (SR - 3)0:54:3240.71
32. Doug Dewar (SR - 4)0:54:3840.63
33. Jim Tsilemos (SR - 2)0:54:4140.6
34. Glenn Barr (SR - 3)0:54:4940.5
35. Paul Peiroban (SR - 4)0:54:5640.41
36. Andy George (SR - 4)0:55:1840.14
37. Robert Major (SR - 4)0:55:5639.69
38. Ken Bognar (SR - 3)0:56:0139.63
39. Chris Brown (SR - 3)0:56:1639.45
40. David Jenkins (SR - 4)0:56:2439.36
41. Klint Barton (SR - 5)0:56:4539.12
42. Gord Addison (SR - Cit)0:56:4739.1
43. Jak New (SR - 5)0:57:0038.95
44. Blair Scott (SR - 5)0:57:0238.92
45. Doug Jensen (SR - 3)0:57:3438.56
46. Andrew Storns (SR - 5)0:57:5538.33
47. Chris Squire (SR - 3)0:58:0038.28
48. Magnus Fevang (SR - 5)0:59:1237.5
49. Jae-Ho Yoo (SR - 5)0:59:1937.43
50. Randy Staub (SR - 4)0:59:2237.39
51. Alex Pope (SR - 4)0:59:2437.37
52. Tom Birk (SR - 3)0:59:2537.36
53. Sean Rice (SR - 4)0:59:4137.2
54. Chrishan Fau (SR - 4)1:00:2936.7
55. Steve Gabrys (SR - 4)1:00:3236.67
56. Alex Northey (SR - 4)1:00:4036.59
57. P Bant (SR - 5)1:01:3436.06
58. Thomas Eleitegui (SR - 4)1:02:1935.62
59. Leo Quan (SR - 5)1:03:3334.93
60. Thomas Wong (SR - 5)1:04:0934.61
61. Chris McKnight (SR - 5)1:04:5234.22
62. Robert McMurtry (SR - 5)1:04:5734.18
63. Jim Douglas (SR - 5)1:05:0534.11
64. Brian Kelsch (SR - 4)1:06:4233.28
DNF. David Dunnison (SR - 3)
?. Michael Ryan (SR - 1)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login