Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

September 4/03 7:42 am - Tour de l'Avenir, Holland Ladies Tour


Posted by Editoress on 09/4/03
 

Tour de l'Avenir France

Stage 1: Bonneval to Bonneval ITT, 10.7 km
1. Bradley Wiggins (GBr) FDJeux.com, 13:09
2. Benoit Vaugrenard (Fra) FDJeux.com, at 0:14
3. Joost Posthuma (Ned) Rabobank, s.t.
4. Tiaan Kannemeyer (RSA) Team Barloworld, 0:16
5. Sebastien Rosseler (Bel) Quick Step - Davitamon, 0:18
6. Marcus Fothen (Ger) German National Team, 0:20
7. Michiel Elijzen (Ned) Rabobank, s.t.
8. Thomas Lovkvist (Swe) Swedish National Team, 0:21
9. Yuriy Krivtsov (Ukr) Jean Delatour, 0:22
10. Danny Pate (USA) USA National Team, 0:24
11. Christophe Edaleine (Fra) Jean Delatour, 0:25
12. David Herrero (Esp) Euskaltel-Euskadi, 0:26
13. Nicolas Meunier (Fra) Big Mat-Auber 93., 0:27
14. Vladimir Gusev (Rus) Russian National Team
15. Stijn De Volder (Bel) Vlaanderen-T Interim, 0:28
16. Jeremy Maartens (RSA) Team HSBC, 0:29
17. Tobias Lergard (Swe) Swedish National Team, 0:30
18. Tom Danielson (USA) USA National Team
19. Sebastien Talabardon (Fra) Big Mat-Auber 93., 0:32
20. Gustavo Cesar Veloso (Esp) Carvalhelhos-Boavista, 0:33
21. Egoi Martinez (Esp) Euskaltel-Euskadi, s.t.
22. Viktor Shestakov (Kaz) Kazakhstan National Team, 0:34
23. Jerome Pineau (Fra) Brioches La Boulangere, s.t.
24. Philippe Gilbert (Bel) FDJeux.com, 0:37
25. Ben Day (Aus) Carvalhelhos-Boavista, 0:38
26. Sebastien Joly (Fra) Jean Delatour, 0:39
27. Andre Greipel (Ger) German National Team, s.t.
28. Michael Creed (USA) USA National Team, 0:40
29. Dimitri Muravyev (Kaz) Quick Step - Davitamon, 0:42
30. Jukka Vastaranta (Fin) Rabobank, 0:44
31. Ryan Cox (RSA) Team Barloworld
32. Jef Peeters (Bel) Vlaanderen-T Interim
33. Geoffroy Lequatre (Fra) Credit Agricole, all s.t.
34. Sylvain Calzati (Fra) Team Barloworld, 0:45
35. Alexandr Arekeev (Rus) Russian National Team, 0:46
36. Christophe Kern (Fra) Brioches La Boulangere
37. Nico Sijmens (Bel) Vlaanderen-T Interim, both s.t.
38. Stefan Rucker (Aut) Austrian National Team, 0:47
39. Pierrick Fedrigo (Fra) Credit Agricole, 0:48
40. Yannick Talabardon (Fra) Big Mat-Auber 93., s.t.
41. Matthieu Sprick (Fra) French National Team, 0:49
42. Christian Knees (Ger) German National Team
43. Dionisio Galparsoro (Esp) Euskaltel-Euskadi, both s.t.
44. Hilton Clarke (Aus) Team Barloworld, 0:51
45. Josu Silloniz (Esp) Euskaltel-Euskadi
46. Alexandr Bespalov (Rus) Russian National Team, both s.t.
47. Eric Leblacher (Fra) Credit Agricole, 0:52
48. Maxime Mederel (Fra) French National Team, 0:53
49. Jeremy Roy (Fra) FDJeux.com, s.t.
50. Samuel Dumoulin (Fra) Jean Delatour, 0:54
51. Camille Bouquet (Fra) French National Team
52. Danail Petrov (Bul) Carvalhelhos-Boavista
53. Thomas Voeckler (Fra) Brioches La Boulangere, all s.t.
54. Radoslav Rogina (Cro) Perutnina Ptuj, 0:55
55. Assan Bazayev (Kaz) Kazakhstan National Team
56. Pieter Weening (Ned) Rabobank, both s.t.
57. Freddy Bichot (Fra) Team Barloworld, 0:56
58. Anthony Charteau (Fra) Brioches La Boulangere, 0:57
59. Julen Fernandez (Esp) Euskaltel-Euskadi
60. Andrew Bradley (Aut) Austrian National Team, both s.t.
61. Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole, 0:58
62. Jonas Ljungblad (Swe) Swedish National Team, 1:00
63. Jimmy Engoulvent (Fra) Brioches La Boulangere, 1:01
64. Mads Christensen (Den) Danish National Team, s.t.
65. David Breard (Fra) French National Team, 1:02
66. Mickael Buffaz (Fra) Jean Delatour, s.t.
67. Theo Eltink (Ned) Rabobank, 1:03
68. Andreas Finnerup (Den) Danish National Team
69. Johan Van Summeren (Bel) Quick Step - Davitamon, both s.t.
70. Dean Podgornik (Slo) Perutnina Ptuj, 1:05
71. David Derepas (Fra) FDJeux.com
72. Yves Delarue (Fra) Big Mat-Auber 93., both s.t.
73. Darren Lill (RSA) Team HSBC, 1:06
74. Daniel Spence (RSA) Team HSBC
75. Moritz Veit (Ger) German National Team, both s.t.
76. Cedric Coutouly (Fra) French National Team, 1:07
77. Eric Berthou (Fra) Team Barloworld, s.t.
78. Loic Lamouller (Fra) Big Mat-Auber 93., 1:08
79. Alexandre Urbain (Fra) French National Team, 1:09
80. Sebastien Chavanel (Fra) Brioches La Boulangere, s.t.
81. Wim Vanhuffel (Bel) Vlaanderen-T Interim, 1:10
82. Marcel Sieberg (Ger) German National Team, 1:11
83. Patrick McCarty (USA) USA National Team
84. Gustavo Dominguez (Esp) Carvalhelhos-Boavista, both s.t.
85. Ian Mcleod (RSA) Team HSBC, 1:12
86. Shawn Milne (USA) USA National Team, s.t.
87. Tristan Valentin (Fra) Big Mat-Auber 93., 1:13
88. Vadim Gorbachevskiy (Kaz) Kazakhstan National Team, s.t.
89. Preben Van Hecke (Bel) Quick Step - Davitamon, 1:14
90. Denis Robin (Fra) Credit Agricole, 1:15
91. Bernhard Kohl (Aut) Rabobank, 1:16
92. Thomas Rohregger (Aut) Austrian National Team, s.t.
93. Jesper Ingevaldsson (Swe) Swedish National Team, 1:17
94. Wim De Vocht (Bel) Quick Step - Davitamon, s.t.
95. Regis L'huillier (Fra) FDJeux.com, 1:18
96. Kilian Patour (Fra) Credit Agricole
97. Maxim Iglinskiy (Kaz) Kazakhstan National Team, both s.t.
98. Massimo Demarin (Cro) Perutnina Ptuj, 1:20
99. Matti Breschel (Den) Danish National Team, 1:23
100. Wolfgang Murer (Aut) Austrian National Team
101. Bart Dockx (Bel) Quick Step - Davitamon, 1:26
102. Martin Pedersen (Den) Danish National Team, 1:29
103. Elnathan Heizmann (Ger) German National Team, 1:30
104. Matej Marin (Slo) Perutnina Ptuj, s.t.
105. Frederik Willems (Bel) Vlaanderen-T Interim, 1:31
106. Jeff Howes (RSA) Team HSBC
107. Andrei Pchelkine (Rus) Russian National Team, both s.t.
108. Simons Gerrans (Aus) Carvalhelhos-Boavista, 1:32
109. Jonas Holmkvist (Swe) Swedish National Team, s.t.
110. Tomislav Danculovic (Cro) Perutnina Ptuj, 1:34
111. William Frischkorn (USA) USA National Team
112. Nicki Olsen (Den) Danish National Team, both s.t.
113. Kamil Vrana (Cze) Czech Republic National Team, 1:35
114. Pierre Therville (Fra) Jean Delatour, 1:36
115. James Vanlandschoot (Bel) Vlaanderen-T Interim, 1:38
116. Martin Gratzer (Aut) Austrian National Team, s.t.
117. Ivan Chtchegolev (Rus) Russian National Team, 1:45
118. Glenn Bak (Den) Danish National Team, 1:46
119. Yvan Terenine (Rus) Russian National Team, s.t.
120. Cameron McLeod (RSA) Team HSBC, 1:50
121. Andreas Matzbacher (Aut) Austrian National Team, s.t.
122. Jan Barta (Cze) Czech Republic National Team, 1:54
123. Alexandr Dyachenko (Kaz) Kazakhstan National Team, 1:55
124. Andrey Medyannikov (Kaz) Kazakhstan National Team, 2:06
125. Martin Mares (Cze) Czech Republic National Team, 2:09
126. Lukas Manousek (Cze) Czech Republic National Team, 2:16
127. Jose Carlos Rodrigues (Por) Carvalhelhos-Boavista, 2:17
128. Pavel Linet (Cze) Czech Republic National Team, 2:25
129. Mikael Segersall (Swe) Swedish National Team, 2:47
130. Jiri Korbel (Cze) Czech Republic National Team, 2:53


Holland Ladies Tour Netherlands

September 2: Stage 2a: Biddinghuizen to Biddinghuizen, 88.2. km

1. Diana Ziliute (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 2:14:35
2. Rochelle Gilmore (Aus) Ausra Gruodis-Safi
3. Tanja Hennes (Ger) @Home Cycling Team
4. Nicole Cooke (GBr) Ausra Gruodis-Safi
5. Ina Teutenberg (Ger) German National Team
6. Angela Brodtka (Ger) German National Team
7. Anita Valen (Nor) Bik-Powerplate
8. Suzanne De Goede (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
9. Susanne Ljungskog (Swe) Bik-Powerplate
10. Bertine Spijkerman (Ned) Dutch National Team

109. Manon Jutras (Can) Team Ton Van Bemmelen Sports, all s.t.

Stage 2b: Biddinghuizen TTT, 23.3. km
1. Farm Frites - Hartol, 30:11
2. BIK - Powerplate, at 0:17
3. Nurnberger Versicherung, 0:19
4. Ondernemers van Nature, 0:25
5. Nederland, 0:33
6. Velodames Colnago, 0:51
7. Duitsland, 1:03
8. Acca Due O Pasta Zara, 1:21
9. Vlaanderen - T-Interim, 1:56
10. Lowik - De Zwaluwen, 2:02
17. Ton van Bemmelen Sports, 4.05

September 3: Stage 3: Leende to Leende, 126.9. km
1. Angela Brodtka (Ger) German National Team, 3:14:36
2. Nicole Cooke (GBr) Ausra Gruodis-Safi
3. Susanne Ljungskog (Swe) Bik-Powerplate
4. Suzanne De Goede (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
5. Rochelle Gilmore (Aus) Ausra Gruodis-Safi
6. Sabrina Raaijmakers (Ned) Mixed Team 1
7. Iryna Simonova (Ukr) Velodames Colnago
8. Diana Ziliute (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie
9. Priska Doppmann (Sui) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
10. Ina Teutenberg (Ger) German National Team

91. Manon Jutras (Can) Team Ton Van Bemmelen Sports, all s.t.

September 4: Stage 4: Haaften to Haaften, 124.5. km
1. Ina Teutenberg (Ger) German National Team, 3:02:53
2. Chantal Beltman (Ned) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie
3. Josephine Groenveld (Ned) Dutch National Team
4. Jolanda Van Dongen-Cools (Ned) Mixed Team 3
5. Olga Zabelinskaia (Rus) Velodames Colnago
6. Tanja Hennes (Ger) @Home Cycling Team
7. Frances Newstead (GBr) British National Team, all s.t.
8. Francis Linthorst (Ned) Bik-Powerplate, 0:06
9. Diana Ziliute (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, at 0:13
10. Angela Brodtka (Ger) German National Team
11. Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen-T-Interim Ladies Team
12. Nicole Cooke (GBr) Ausra Gruodis-Safi
13. Bertine Spijkerman (Ned) Dutch National Team
14. Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
15. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
16. Erika Vilunaite (Ltu) Ausra Gruodis-Safi
17. Susanne Ljungskog (Swe) Bik-Powerplate
18. Jaccolien Wallaard (Ned) Dutch National Team
19. Marije Profijt (Ned) Ondernemers Van Nature
20. Anita Valen (Nor) Bik-Powerplate, all s.t.

85. Manon Jutras (Can) Team Ton Van Bemmelen Sports, 0:28

GC
1. Sissy Van Alebeek (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 12:01:22
2. Esther Van Der Helm (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, at 0:03
3. Mirjam Melchers (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 0:07
4. Rachel Heal (GBr) Farm Frites-Hartol Cycling Team, 0:16
5. Anouska Van Der Zee (Ned) Farm Frites-Hartol Cycling Team
6. Francis Linthorst (Ned) Bik-Powerplate, 0:26
7. Susanne Ljungskog (Swe) Bik-Powerplate, 0:28
8. Anita Valen (Nor) Bik-Powerplate, 0:29
9. Josephine Groenveld (Ned) Dutch National Team, 0:32
10. Christine Mos (Ned) Bik-Powerplate, 0:33
11. Madeleine Lindberg (Swe) Equipe Nurnberger Versicherung, 0:35
12. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
13. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
14. Loes Gunnewijk (Ned) Ondernemers Van Nature, 0:41
15. Minke Van Dongen (Ned) Ondernemers Van Nature
16. Ina Teutenberg (Ger) German National Team, 0:42
17. Bertine Spijkerman (Ned) Dutch National Team, 0:49
18. Jaccolien Wallaard (Ned) Dutch National Team
19. Frederika V/D Wiel (Ned) Dutch National Team
20. Areke Hassink (Ned) Dutch National Team

23. Diana Ziliute (Ltu) Acca Due O Pasta Zara Lorena Camicie, 1:04
35. Nicole Cooke (GBr) Ausra Gruodis-Safi, 2:10
83. Manon Jutras (Can) Team Ton Van Bemmelen Sports, 8:24

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login