Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Survey CC2 - April 16
 

Daily News


 

September 25/03 7:23 am - Grand Prix Feminin International du Canada: stage 1 complete results


Posted by Editoress on 09/25/03
 

Grand Prix Féminin International du Canada

Étape/Stage 1 Route Roberval PROCO, 97.6 km
1. Regina Schleicher (Ger) German National Team 2:26:22
2. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de Belgique at s.t.
3. Judith Arndt (Ger) German National Team 0:02
4. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de Belgique 0:03
5. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du Canada  
6. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team  
7. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 2003  
8. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team all s.t.
9. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National Team 0:05
10. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC  
11. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team  
12. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team  
13. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte  
14. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de Belgique  
15. Karen Bockel (Ger) German National Team  
16. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team  
17. Kate Nichols (Aus) Australian National Team  
18. Ioulia Martissova (Rus) Russia National Team  
19. Émilie Roy (Can) Équipe Québec  
20. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte  
21. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 2003  
22. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte  
23. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team  
24. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 2003  
25. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team all s.t.
26. Theresa Senff (Ger) German National Team 0:11
27. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de Belgique  
28. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco both s.t.
29. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte 0:12
30. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team  
31. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec  
32. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Team  
33. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du Canada  
34. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de Belgique  
35. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco  
36. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC  
37. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Team  
38. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team  
39. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team  
40. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team  
41. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte  
42. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team  
43. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team  
44. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco  
45. Trixi Worrack (Ger) German National Team  
46. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du Canada  
47. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team  
48. Tina Liebig (Ger) German National Team  
49. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Team  
50. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Team  
51. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC  
52. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team  
53. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du Canada  
54. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de Belgique  
55. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du Canada  
56. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC  
57. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team  
58. Stephanie Williams (Aus) Australian National Team all s.t.
59. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec 15:58
60. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Team 16:00
61. Magalie Boulay (Can) Équipe ACC Hamilton 2003 16:02
62. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC  
63. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco both s.t.
HD. Mathilde Hupin (Can) Équipe Québec
 
GC/Classement Général Individuel
1. Judith Arndt (Ger) German National Team 2:27:44
2. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 0:02
3. Regina Schleicher (Ger) German National Team 0:05
4. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du 0:09
5. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 2003 0:11
6. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte  
7. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 2003  
8. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team all s.t.
9. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC 0:12
10. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 0:13
11. Kate Nichols (Aus) Australian National Team  
12. Émilie Roy (Can) Équipe Québec both s.t.
13. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team 0:14
14. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team s.t.
15. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte 0:15
16. Karen Bockel (Ger) German National Team  
17. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte  
18. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National Team all s.t.
19. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team 0:16
20. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de s.t.
21. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team 0:17
22. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du 0:20
23. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 2003  
24. Theresa Senff (Ger) German National Team both s.t.
25. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team 0:21
26. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team  
27. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du  
28. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Team all s.t.
29. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team 0:22
30. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de  
31. Ioulia Martissova (Rus) Russia National Team both s.t.
32. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte 0:23
33. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de  
34. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team  
35. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team  
36. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du  
37. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team  
38. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC  
39. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte  
40. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team 0:24
41. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC s.t.
42. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco 0:25
43. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team  
44. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Team both s.t.
45. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco 0:26
46. Tina Liebig (Ger) German National Team  
47. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de both s.t.
48. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team 0:27
49. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team  
50. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Team both s.t.
51. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco 0:28
52. Stephanie Williams (Aus) Australian National Team s.t.
53. Trixi Worrack (Ger) German National Team 0:29
54. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du 0:31
55. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC  
56. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Team both s.t.
57. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team 0:32
58. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec 0:33
59. Magalie Boulay (Can) Équipe ACC Hamilton 2003 16:10
60. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Team 16:11
61. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC both s.t.
62. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec 16:12
63. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco 16:14
 
Mountains
1. Trixi Worrack. German National Team 10 points
2. Svetlana Boubnenkova. Russia National Team 4
3. Jolanta Polikeviciute. Lithuania National Team 3
4. Miho Oki. Équipe Mixte 1
 
Points
1. Judith Arndt (Ger) German National 23 points
2. Regina Schleicher (Ger) German National 20
3. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 17
4. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 13
5. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team 12
6. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du 12
7. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 9
8. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team 8
9. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National 7
10. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC 6
11. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte 5
12. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team 5
13. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National 4
14. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 3
15. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte 3
16. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de 2
17. Karen Bockel (Ger) German National 1
 
Team GC
1. German National team 07:23:45
2. Équipe Nationale de Belgique at 0:03
3. Équipe ACC Hamilton 2003 0:04
4. Équipe Mixte 0:11
5. Russia National team 0:12
6. Polish National Team 0:16
7. Équipe Nationale du Canada 0:17
8. Australian National Team 0:17
9. Genesis Scuba/FFCC 0:23
10. Lithuania National Team 0:27
11. Ukraine National Team 0:36
12. Équipe Composite Proco 0:42
13. Équipe Québec 16:18

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login