Canadian Cyclist Spec We Win Road 247 Oct 6
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

September 26/03 5:14 am - Grand Prix Féminin International du Canada: Stage 2 Complete Results


Posted by Editoress on 09/26/03
 

Grand Prix Féminin International du Canada

Étape/Stage 2: Saguenay to La Baie, 110.6 km
1. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC2:52:22
2. Judith Arndt (Ger) German National Team
3. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team
4. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team
5. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte
6. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de Belgique
7. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team
8. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du Canadaall s.t.
9. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de Belgique0:04
10. Tina Liebig (Ger) German National Team0:12
11. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du Canada4:07
12. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte5:31
13. Kate Nichols (Aus) Australian National Team
14. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC
15. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team
16. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Team
17. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de Belgique
18. Ioulia Martissova (Rus) Russia National Team
19. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team
20. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de Belgique
21. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team
22. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team
23. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de Belgique
24. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team
25. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team
26. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte
27. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team
28. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Team
29. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team
30. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
31. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
32. Émilie Roy (Can) Équipe Québec
33. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team
34. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Team
35. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec
36. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National Team
37. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team
38. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du Canada
39. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte
40. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du Canada
41. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC
42. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco
43. Theresa Senff (Ger) German National Team
44. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco
45. Karen Bockel (Ger) German National Team
46. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team
47. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco
48. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec
49. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC
50. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Team
51. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC
52. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
53. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte
54. Stephanie Williams (Aus) Australian National Team
55. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du Canada
56. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team
57. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team
58. Regina Schleicher (Ger) German National Teamall s.t.
59. Trixi Worrack (Ger) German National Team5:37
60. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de Belgiques.t.
61. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Team10:36
62. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco19:42
63. Magalie Boulay (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
GC
1. Judith Arndt (Ger) German National Team05:19:59
2. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCCat 0:06
3. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team0:12
4. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du 0:16
5. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 0:20
6. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team0:28
7. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team0:30
8. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixtes.t.
9. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de 0:34
10. Tina Liebig (Ger) German National Team0:45
11. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du 4:35
12. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 5:40
13. Regina Schleicher (Ger) German National Team5:43
14. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 20035:49
15. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte
16. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Teamboth s.t.
17. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte5:51
18. Kate Nichols (Aus) Australian National Team
19. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
20. Émilie Roy (Can) Équipe Québecall s.t.
21. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team5:52
22. Karen Bockel (Ger) German National Team5:53
23. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte
24. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National Teamboth s.t.
25. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team5:54
26. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de s.t.
27. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team5:55
28. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 20035:56
29. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du 5:58
30. Theresa Senff (Ger) German National Teams.t.
31. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team5:59
32. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Teams.t.
33. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team6:00
34. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du
35. Ioulia Martissova (Rus) Russia National Teamboth s.t.
36. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte6:01
37. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team
38. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team
39. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCCall s.t.
40. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team6:02
41. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCCs.t.
42. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco6:03
43. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team
44. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Teamboth s.t.
45. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco6:04
46. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de s.t.
47. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team6:05
48. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team
49. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Teamboth s.t.
50. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de 6:06
51. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco
52. Stephanie Williams (Aus) Australian National Teamboth s.t.
53. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du 6:09
54. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC
55. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Teamboth s.t.
56. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team6:10
57. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec6:11
58. Trixi Worrack (Ger) German National Team6:13
59. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC21:49
60. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec21:50
61. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Team26:54
62. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco36:03
Points
1. Judith Arndt (Ger) German National 41 points
2. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC31
3. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team28
4. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 23
5. Regina Schleicher (Ger) German National 20
6. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du 20
7. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 17
8. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National 13
9. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team13
10. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National 13
11. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte12
12. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 9
13. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team8
14. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National 7
15. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de 7
16. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte7
17. Tina Liebig (Ger) German National 6
18. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte5
19. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du 5
20. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 3
21. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte3
22. Kate Nichols (Aus) Australian National 3
23. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC2
24. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de 2
25. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du 1
26. Karen Bockel (Ger) German National 1
Team GC
1. Équipe Nationale de Belgique16:06:29
2. German National teamat 0:05
3. Équipe Nationale du Canada4:17
4. Équipe Mixte5:35
5. Russia National team5:36
6. Genesis Scuba/FFCC5:47
7. Lithuania National Team5:51
8. Ukraine National Team6:00
9. Équipe ACC Hamilton 200310:59
10. Polish National Team11:11
11. Australian National Team11:12
12. Équipe Composite Proco11:37
13. Équipe Québec27:13

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login