Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 1 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

September 27/03 3:05 am - Grand Prix Féminin: Stage 3 Complete results


Posted by Editoress on 09/27/03
 

Grand Prix Féminin International du Canada Alma QC

Stage 3: Hébertville ITT, 22.9 km
1. Judith Arndt (Ger) German National Team31:45
2. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixteat 1:07
3. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team1:12
4. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du Canada1:21
5. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team1:29
6. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC1:38
7. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team1:38
8. Stephanie Williams (Aus) Australian National Team2:34
9. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC2:36
10. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team2:42
11. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team2:46
12. Tina Liebig (Ger) German National Team2:48
13. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de Belgique2:48
14. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC2:57
15. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Team3:06
16. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du Canada3:16
17. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de Belgique3:21
18. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte3:28
19. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team3:28
20. Kate Nichols (Aus) Australian National Team3:29
21. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team3:37
22. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du Canada3:40
23. Émilie Roy (Can) Équipe Québec3:40
24. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco3:44
25. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team3:47
26. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte3:55
27. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte3:58
28. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de Belgique4:03
29. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC4:04
30. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco4:09
31. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Team4:13
32. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Team4:14
33. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de Belgique4:17
34. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du Canada4:17
35. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de Belgique4:17
36. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National Team4:20
37. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 20034:22
38. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 20034:23
39. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team4:28
40. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team4:28
41. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team4:52
42. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du Canada4:52
43. Theresa Senff (Ger) German National Team4:55
44. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Team5:03
45. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC5:21
46. Trixi Worrack (Ger) German National Team5:21
47. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco5:22
48. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec5:23
49. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team5:23
50. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Team5:28
51. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 20035:43
52. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team5:46
53. Regina Schleicher (Ger) German National Team6:01
54. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team6:06
55. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de Belgique6:27
56. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team6:33
57. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec6:35
58. Karen Bockel (Ger) German National Team6:36
59. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte6:47
60. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team6:54
61. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco7:58
DNS. Ioulia Martissova (Rus) Russia National Team
GC
1. Judith Arndt (Ger) German National Team5:51:44
2. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte1:37
3. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du 1:37
4. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team1:41
5. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC1:44
6. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 3:08
7. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team3:16
8. Tina Liebig (Ger) German National Team3:33
9. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team3:56
10. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de 4:51
11. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team7:07
12. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team7:38
13. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du 7:51
14. Stephanie Williams (Aus) Australian National Team8:40
15. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC8:45
16. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team8:47
17. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte9:19
18. Kate Nichols (Aus) Australian National Team9:20
19. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de 9:27
20. Émilie Roy (Can) Équipe Québec9:31
21. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team9:36
22. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du 9:38
23. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco9:48
24. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte9:48
25. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 9:57
26. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team9:57
27. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte9:59
28. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC10:05
29. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de 10:07
30. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 200310:11
31. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Team10:13
32. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National Team10:13
33. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 200310:14
34. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco10:15
35. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team10:17
36. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Team10:18
37. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du 10:26
38. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team10:30
39. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du 10:52
40. Theresa Senff (Ger) German National Team10:53
41. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team10:57
42. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Team11:06
43. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team11:15
44. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC11:23
45. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco11:25
46. Trixi Worrack (Ger) German National Team11:34
47. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Team11:37
48. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 200311:39
49. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team11:40
50. Regina Schleicher (Ger) German National Team11:44
51. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team12:07
52. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de 12:21
53. Karen Bockel (Ger) German National Team12:29
54. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte12:36
55. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team12:36
56. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec12:46
57. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team12:55
58. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC24:46
59. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec27:13
60. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Team30:00
61. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco44:01
Points
1. Judith Arndt (Ger) German National 56
2. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC36
3. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team34
4. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du 28
5. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte24
6. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 23
7. Regina Schleicher (Ger) German National 20
8. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 17
9. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National 13
10. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team13
11. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National 13
12. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team10
13. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 9
14. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team8
15. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National 7
16. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de 7
17. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte7
18. Tina Liebig (Ger) German National 6
19. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte5
20. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du 5
21. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team4
22. Stephanie Williams (Aus) Australian National 3
23. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 3
24. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte3
25. Kate Nichols (Aus) Australian National 3
26. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC2
27. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC2
28. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de 2
29. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du Canada1
30. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team1
31. Karen Bockel (Ger) German National 1
Team GC
1. German National team17:49:32
2. Équipe Nationale de Belgique2:24
3. Russia National team3:11
4. Équipe Nationale du Canada4:46
5. Genesis Scuba/FFCC5:10
6. Équipe Mixte6:17
7. Lithuania National Team8:56
8. Ukraine National Team10:21
9. Polish National Team12:35
10. Australian National Team13:04
11. Équipe Composite Proco17:04
12. Équipe ACC Hamilton 200317:39
13. Équipe Québec35:03

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login