Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 1 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Quebec tourism Banner CC - April 16
 

Daily News


 

September 27/03 7:18 am - Grand Prix Féminin International: Stage 4 Complete results


Posted by Editoress on 09/27/03
 

Grand Prix Féminin International du Canada Alma QC

Stage 4: Critérium Devinci Alma, 40 km
1. Regina Schleicher (Ger) German National Team58:23
2. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de Belgique
3. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team
4. Kate Nichols (Aus) Australian National Team
5. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team
6. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte
7. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte
8. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de Belgique
9. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team
10. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de Belgique
11. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
12. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de Belgique
13. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team
14. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
15. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 2003
16. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team
17. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Team
18. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte
19. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team
20. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team
21. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC
22. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco
23. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco
24. Karen Bockel (Ger) German National Team
25. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de Belgique
26. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco
27. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC
28. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team
29. Judith Arndt (Ger) German National Team
30. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Team
31. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte
32. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team
33. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC
34. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team
35. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team
36. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team
37. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team
38. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du Canada
39. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du Canada
40. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte
41. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du Canada
42. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC
43. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team
44. Theresa Senff (Ger) German National Team
45. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco
46. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du Canada
47. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC
48. Tina Liebig (Ger) German National Team
49. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Teamall s.t.
50. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Team0:07
51. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec
52. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Teamboth s.t.
53. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du Canada0:11
54. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de Belgique0:12
55. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec0:25
56. Trixi Worrack (Ger) German National Team0:29
57. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team1:56
58. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Teams.t.
DNF. Milda Galdikaite (Ltu) Lithuania National Team
DNS. Stephanie Williams (Aus) Australian National Team
DNS. Émilie Roy (Can) Équipe Québec
GC
1. Judith Arndt (Ger) German National Team6:50:06
2. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du at 1:35
3. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte1:38
4. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team1:42
5. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC1:43
6. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 3:09
7. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team3:17
8. Tina Liebig (Ger) German National Team3:34
9. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National Team3:55
10. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de 4:52
11. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team7:08
12. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team7:39
13. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du 7:52
14. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC8:46
15. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team8:48
16. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte9:20
17. Kate Nichols (Aus) Australian National Team9:21
18. Jessica Ridder (Aus) Australian National Team9:37
19. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du 9:39
20. Evy Van Damme (Bel) Équipe Nationale de 9:40
21. Anna Milkowski (USA) Équipe Composite Proco9:49
22. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte9:49
23. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 9:54
24. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National Team9:58
25. Andrea Graus (Aut) Équipe Mixte10:00
26. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC10:06
27. Veerle Ingels (Bel) Équipe Nationale de 10:08
28. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 200310:12
29. Ekaterina Naumova (Rus) Russia National Team10:14
30. Audrey Lemieux (Can) Équipe ACC Hamilton 200310:15
31. Hiroko Shimada (Jpn) Équipe Composite Proco10:16
32. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team10:18
33. Iryna Chuzhynova (Ukr) Ukraine National Team10:26
34. Erinne Willock (Can) Équipe Nationale du 10:27
35. Theresa Senff (Ger) German National Team10:54
36. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Lithuania National Team10:58
37. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du 11:04
38. Valentyna Karpenko (Ukr) Ukraine National Team11:07
39. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team11:16
40. Maggie Shirley (USA) Genesis Scuba/FFCC11:24
41. Liza Rachetto (USA) Équipe Composite Proco11:26
42. Regina Schleicher (Ger) German National Team11:39
43. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 200311:40
44. Candice Sullivan (Aus) Australian National Team11:41
45. Natalya Figurskaya (Ukr) Ukraine National Team11:45
46. Trixi Worrack (Ger) German National Team12:04
47. Paulina Brzezna (Pol) Polish National Team12:08
48. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de 12:22
49. Iryna Shpilyova (Ukr) Ukraine National Team12:27
50. Karen Bockel (Ger) German National Team12:30
51. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte12:37
52. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National Team12:37
53. Anna Sipurzynska (Pol) Polish National Team12:56
54. Élisa Gagnon (Can) Équipe Québec13:12
55. Candice Blickem (USA) Genesis Scuba/FFCC24:47
56. Stéphanie Bourbeau (Can) Équipe Québec27:21
57. Joanna Ignasiak (Pol) Polish National Team31:57
58. Cristal Yap (USA) Équipe Composite Proco44:02
Points
1. Judith Arndt (Ger) German National 57 points
2. Svetlana Boubnenkova (Rus) Russia National Team40
3. Tina Mayolo-Pic (USA) Genesis Scuba/FFCC39
4. Regina Schleicher (Ger) German National 35
5. Lyne Bessette (Can) Équipe Nationale du 34
6. Sharron Van Dromme (Bel) Équipe Nationale de 29
7. Christiane Soeder (Aut) Équipe Mixte24
8. Heidi Van De Vijver (Bel) Équipe Nationale de 24
9. Nataliya Kachalka (Ukr) Ukraine National 23
10. Isabella Wieser (Aut) Équipe Mixte16
11. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuania National 13
12. Malgorzata Wysocka (Pol) Polish National Team13
13. Julie Bélanger (Can) Équipe ACC Hamilton 12
14. Natalia Boyarskaya (Rus) Russia National Team11
15. Kate Nichols (Aus) Australian National 11
16. Madeleine Lindberg (Swe) Équipe Mixte10
17. Olga Zabelinskaia (Rus) Russia National Team10
18. Anna Skawinska (Pol) Polish National Team8
19. Corine Hierckens (Bel) Équipe Nationale de 7
20. Tina Liebig (Ger) German National 6
21. Miho Oki (Jpn) Équipe Mixte6
22. Amy Moore (Can) Équipe Nationale du 5
23. Veronique Belleter (Bel) Équipe Nationale de 5
24. Bogumila Matusiak (Pol) Polish National Team4
25. Sandy Espeseth (Can) Équipe Nationale du 3
26. Julie Hutsebaut (Can) Équipe ACC Hamilton 3
27. Grace Fleury (USA) Genesis Scuba/FFCC2
28. Iona Wynter (Jam) Genesis Scuba/FFCC2
29. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Lithuania National 2
30. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuania National 1
31. Manon Jutras (Can) Équipe Nationale du 1
32. Theresa Senff (Ger) German National 1
33. Karen Bockel (Ger) German National 1
Team GC
1. German National Team20:44:41
2. Équipe Nationale de Belgiqueat 2:24
3. Russia National Team3:11
4. Équipe Nationale du Canada4:46
5. Genesis Scuba/FFCC5:10
6. Équipe Mixte6:17
7. Lithuania National Team8:56
8. Ukraine National Team10:28
9. Polish National Team12:35
10. Australian National Team13:04
11. Équipe Composite Proco17:04
12. Équipe ACC Hamilton 200317:39

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login