Canadian Cyclist ARG XC8 -Restart May 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 23/97 19:21 pm - Ontario Results, New Brunswick Results, Beauce Final, Euro Results


Posted by Editor on 06/23/97
 

On Wednesday we start our live coverage of the Mont Ste Anne Grundig World Cup. You should check Daily News and our World Cup site (www.mtbworlds.com) for events. Do not forget about the live Chat room with Alison Sydor - 8:00 pm to 9:00 pm EST on Friday, June 27th. Ontario Track Championships - Day 2 (thanks to Val Davidge) Women‚s Points 1. Allyson Fox 2. Heather Loeffelholz 3. Jennifer Pilzecker Junior Men Points 1. Charlie Gorman 2. Brendan Gorman Veteran Men Points 1. Brad Day 2. Rob Cheskey 3. Scott Buschlen Madison 1. Danielle Defransesci & Scott Nagy 2. John Rilett & Hans Loeffelholz 3. Keith Thorenson & Julian Base Individual Pursuit - Men 1. Glen McIntyre 5:41.70 2. Hans Loeffelholz 5:51.59 3. John Rilet 4. Scott Nagy Individual Pursuit - Women 1. Allyson Fox 4:47.06 2. Julia Bradley 4:49.90 3. Heather Loeffelholz 4. Jennifer Pilzecker Individual Pursuit - Veteran Men 1. Scott Buschlen 4:14.49 2. Rob Cheskey 4:18.27 3. Terry Rice Individual Pursuit - Junior Men 1. Charlie Gorman 4:13.77 2. Brendan Gorman 4:17.25 3. Nolan Moffat Olympic Sprint 1. Defrancesci, Nagy, Fox 2. Leffelholz, Loeffelholz, Thoranson 3. Murray, Base, Chapman Sprint - Senior Women 1. Kerry chapman 2. Allyson Fox 3. Heather Loeffelholz 4. Maogosha Pyjor Sprint - Junior Men 1. Brendan Gorman 2. Charlie Gorman Sprint - Veteran Men 1. Brad Day 2. Roger Waithe 3. Terry Rice 4. Peter Holt Sprint - Senior Men 1. Danielle Defrancesci 2. Hans Loeffelholz 3. Ken Thoranson 4. Julian Base Ontario Cup #3 Downhill (thanks to Al Hawley) 40 Dual Slalom competitors... Peter Holtzhuter won the Dual Slalom, beating Julian Salkauskis, with David Marinoff beating James Heaver for 3rd. Susan Morrow won the womens Dual Slalom, beating Karen Mogg, with Lalena Desautels claiming 3rd, as Veronica Jarlehag withdrew due to heat stroke, of 6 participants. Lance Webb won the Rookie category Dual Slalom, beating Mat Nielson, with Brook Rayner beating Tim Wiseman for 3rd Duke's Dashiki 141 Ontario Cup DOWNHILL Cadet (15-16) Men 1 2312 Mathew Nielson from Bracebridge 53.36 2 713 Jason Thomas PETERBOROUGH CYCLEPATH 57.61 3 704 Matt Gosnell from London 57.70 4 2538 Jeremey Trott OGC-PEDROS / Collingwood 58.20 5 2355 Benjamin McNabb OGC-PEDROS / Stayner 59.66 Veteran (30+) Men 1 649 David Grant SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE 57.77 2 1559 Lance Webb from Huntsville 57.88 3 1691 Ray Volk from Guelph 58.74 Junior (17-18) Expert Men 1 1229 Michael Lobodzinski OGC-FISHER / London 54.35 2 1241 Brent Muio from Sault Ste Marie 54.54 3 226 Peter McLean from St Marys 54.60 Pro-Elite Men 1 99 George Cobham GT/SILENT SPORTS / Acton 53.27 2 27 Peter Holzhuter from Ottawa 53.31 3 360 Michael Towers from Mississauga 54.47 4 362 Justin Wells from Toronto 54.61 5 20 Dustin Jakomait from Sault Ste Marie 54.68 6 19 Jesse Jakomait OGC-FISHER / Sault Ste Marie 54.86 7 356 Julian Salkauskis from Toronto 55.31 8 56 Mark N Wells FREEWHEEL CYCLE / Grimsby 55.80 9 321 James Heaver CYCLEPATH RT / Newmarket 55.88 Pro-Elite Women 1 102 Cecile Gambin SCHWINN CANADA / Toronto 1:00.32 2 115 Susan Morrow from Streetsville 1:01.33 New Brunswick Results (thanks to Dave Mcfarlane) Here are the top finishers/survivors in the Sr. Expert/Elite classes for the Velo NB Cross Country # 3 race at Woolastock on Sunday (June 22nd). There were numerous DNF's in all categories as the course turned ever more treacherous during the downpour. Unfortunately, the storm got so bad that the race had to be finally called with a lap or two remaining for some of the slower riders. The lightning was coming dangerously close. The awards cermonies were also cancelled due to the potential lightning hazard combined with the late finishes. Sr. Expert/Elite Men 1. Marc Kazmerski Radical Edge 2. Brian McKeown Radical Edge 3. Dana Hamm 4. Matt Betts Radical Edge 5. Rob McNair Kings County Wheelers Sr. Expert/Elite Women 1. Marguerite Allen Kintore Hills 2. Vanessa Phillips Radical Edge 3. Elizabeth Johnson Radical Edge 4. Isabel Auffrey Bunguays GRAND PRIX DE BEAUCE - LAST STAGE - 171 KM Road Race (thanks to J.L.) 1. Scott Fortner (Saturn) 4h 11m 35s 2. Matthew White (Giant) 4:11:44 3. Czeslaw Lukascewicz (Espoirs Laval) 4:11:45 4. Trent Klasna (Colorado cyclist) 4:11:48 5. Bjorn Glasner (Continental Olymp) 4:12:04 6. Mat Anand (Espoirs Laval) s.t. 7. Bart Bowen (Saturn) s.t. 8. Damian MCDonald (Giant) s.t. 9. Michael Barry (Espoirs Laval) s.t. 10. Roger Beauchat (Tesag) s.t Final GC 1. Vaughters, Jonathan,Colorado Cycling Team 2. Anand, Mat,Espoirs de Laval CAN 3. Klasna, Trent,Colorado Cycling Team 4. White, Matthew,GIANT AUSTRALIAN 5. Lukascewicz, Czeslaw,Espoirs de Laval CAN Other Canadians 8. Barry, Michael,Espoirs de Laval 14. Landry, Jacques,Everfresh 18. Beland, Jean-Sebastien,Everfresh 23. Wedge, Peter,Everfresh Radio Energie 26. Powell, John,TEAM ONTARIO 27. Traina, Giovanni,SPORTABLE 29. Walters, Mark,Jeep Eagle 32. Thibodeau, Samuel,Excellence Sports Harvey' 33. Beauchamp, Sylvain,Everfresh Radio Energie 37. Bernard, Alexandre,Excellence Sports Harvey' 41. Hlady, Mark,TEAM ONTARIO 46. ALBERTI, LASZLO,SPORTABLE 48. Kelly, Paul,SPORTABLE 50. Cloutier, Alexandre,Excellence Sports Harvey' 51. Hanson, Mat,Espoirs de Laval Team GC 1. Espoirs de Laval 58h35m24 2. Saturn USA 58h39m21 at 03m57s 3.Continental-Olympia 58h39m51 at 04m27s 4. GIANT AUSTRALIAN INSTITUTE SP. 58h45m01 at 09m37s 5. Colorado Cycling Team 58h46m25 at 11m01s Tour of Switzerland Stage 7, Locarno to Zug - 194 km 1. Tom Steels (Belgium) 5:25:13 2. Erik Zabel (Germany) 3. Lauri Aus (Estonia) 4. Fabio Baldato (Italy) 5. Fabrizio Guidi (Italy) 6. Nicola Minali (Italy) 7. Markus Zberg (Switzerland) 8. Emmanuel Magnien (France) 9. Oskar Camenzind (Switzerland) 10. Rolf Soerensen (Denmark) all s.t. GC 1. Christophe Agnolutto (France) 24:08:31 2. Camenzind at 5:14 3. Jan Ullrich (German) 6:15 4. David Extebarria (Spain) 6:20 5. Roland Meier (Switzerland) 7:06 6. Felix Garcia Gasas (Spain) 8:02 7. Stefano Garzelli (Italy) 8:05 8. Peter Luttenberger (Austria) 8:12 9. Philipp Buschor (Switzerland) 8:14 10. Daniele Nardello (Italy) 8:32 Tour of Catalonia, Spain Stage 5, 22 km ITT 1.Chris Boardman (Britain) Gan 25:17 seconds 2.Aitor Garmendia (Spain) ONCE at 0:46 3.Albe Leanizbarrutia (Spain) ONCE 0:51 4.Angel Luis Casero (Spain) Banesto 0:58 5.Mikel Zarrabeitia (Spain) ONCE 1:07 6.Bart Voskamp (Holland) TVM 1:12 7.Javier Pascual (Spain) Kelme 1:16 8.Viatcheslav Djavanian (Russia) Roslotto 1:21 9.Fernando Escartin (Spain) Kelme 1:22 10.Sergei Ivanov (Russia) TVM 1:23 GC 1.Boardman 14:59:43 2.Casero at 1:10 3.Leanizbarrutia 1:24 4.Escartin 1:45 5.Zarrabeitia 1:47 6.Voskamp 1:48 7.Alvaro Gonzalez (Spain) Euskadi 2:03 8.Marino Alonso (Spain) Banesto 2:04 9.Ivanov 2:06 10.Pavel Tonkov (Russia) Mapei 2:07

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login