Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

April 16/04 3:09 am - Sea Otter Classic: Full Results MTB Stage 1


Posted by Editoress on 04/16/04
 

Sea Otter Classic Monterey California

Stage 1: Super XC

Men - 90 minutes/td>
1. Thomas Frischknect 1:26:48/td>
2. Karl Platt (Team Rocky Mountain in Business Objects)/td>
3. Filip Meirhaeghe (Specialized MTB Team)/td>
4. Roland Green (Trek-Volkswagen)/td>
5. Geoff Kabush (Team Maxxis)/td>
6. Seamus Mcgrath (Haro/Adidas)all s.t./td>
7. Andreas Hestler (Rocky Mountain-Business Objects)1:27:21/td>
8. Todd Wells (GT/Hyundai)/td>
9. Barry Wicks (Kona Clarks Les Gets)both s.t./td>
10. Jeremy Horgan-Kobelski (RLX Ralph Lauren)1:28:00/td>
11. Liam Killeen (Subaru-Gary Fisher)s.t./td>
12. Max Plaxton (Rocky Mountain-Business Objects)1:28:11/td>
13. Derek Wilkerson (Specialized)/td>
14. Sam Schultz (U23 National Team)/td>
15. Christoph Sauser (Siemens Mobile Cannondale)/td>
16. Travis Brown (Trek-Volkswagen)/td>
17. Mathieu Toulouse (Gears Racing)/td>
18. Alan Obye (U23 National Team)/td>
19. Carter Hovey (Brodie Bikes/Sugoi/Rider's Cycles)all s.t./td>
20. Chris Sheppard (Haro/Adidas)1:28:47/td>
21. John Devine (U23 National Team)1:29:45/td>
22. Jay Henry (Specialized)/td>
23. Carlos Gennero (Mex Scott)/td>
24. Jeff Hall (Salsa Cycles)/td>
25. Carl Swenson (RLX Ralph Lauren)/td>
26. Paul Rowney (Factory Yeti)/td>
27. Phil Dixon (Great Britain)/td>
28. Frank Mapel (Specialized)/td>
29. Roddi Lega (United Cycle)/td>
30. Ryan Trebon (Kona Clarks Les Gets)/td>
31. Brent Miller all s.t./td>
32. Nick Waite (U23 National Team)1:29:57/td>
33. Ricky Federau (Gears Racing)1:30:08/td>
34. Andy Jacques-Maynes (Specialized)1:30:48/td>
35. Peter Wedge (Kona Clarks Les Gets)1:31:10/td>
36. Eric Batty (3 Rox Racing)/td>
37. Mark Weir (WTB/Santa Cruz)/td>
38. Jesse Jakomait (Gears Racing)/td>
39. Trent Lowe (Factory Yeti)/td>
40. Cale Redpath (Hassle Free Sports)/td>
41. Cameron Brenneman (Team Monex)/td>
42. Jeremiah Bishop (Trek-Volkswagen)/td>
43. Adam Craig (Giant Pearl Izumi)/td>
44. Jimi Mortenson (Specialized)all s.t./td>
45. Michael Lee (Trek/VW West Coast)1:31:36/td>
46. Carl Decker (Giant Pearl Izumi)1:31:56/td>
47. Charles Jenkins (CytoMax/Specialized Racing)1:32:04/td>
48. Mark Webster (Bianchi-The Bike Shop)1:32:57/td>
49. Tinker Juarez (Siemens Mobile Cannondale)1:33:35/td>
50. Drew Mackenzie (Peyto/Oak Bay)1:33:38/td>
51. Eric Atwood (Benaroya Research Institute)/td>
52. Dave Wiens (RLX Ralph Lauren)/td>
53. Charles Pendry (BTD Racing)all s.t./td>
54. Steve Carwile (Lindsey Wilson College)1:33:54/td>
55. Ariel Lindsley 1:34:05/td>
56. Justin Robinson (ABS)1:34:32/td>
57. Brendan Macintosh 1:34:38/td>
58. Perry Paolini (Balance Bar/Devo)1:37:29/td>
59. Alexander Soto (Mex Scott)1:37:37/td>
60. Scott Wingo -11:40:20.8/td>
61. Matt Patterson (Gears Racing 1)s.t./td>
62. Brian Astell (Independent Fabrications 1)1:40:34.8/td>
63. Bart Brentjens (Team T-Mobile 1)1:41:52.7/td>
64. Brandon Ott (Tailwind 1)1:41:59.9/td>
65. Damon Roberson (Nema-Delivery Solutions 2)1:42:14.3/td>
66. Adam Snyder (Team Devo 2)s.t./td>
67. Walker Ferguson (Team Giant 2)1:43:57.1/td>
68. Troy Wells (Hille Grande Specialized 2)1:44:19.6/td>
69. Nick Ranno (Trek Factory Team 2)1:44:27.1/td>
70. Duncan Meyers (Soulcraft 2)1:44:42.3/td>
71. Andre Sutton (Hardcore Bikes 2)s.t./td>
72. Thomas Skinner (Pacific Sport 2)1:44:49.9/td>
73. Jesse Rients (Nature Valley/Penn Cycle 2)/td>
74. Warren Gravely (Dean Bicycles 2)both s.t./td>
75. Jeff Blair1:47:09.6/td>
76. Forrest Huisman (Team Easty-Bicycle Warehouse 2)1:47:33.5/td>
77. Hal Helbock (CytoMax/Specialized 2)1:48:30/td>
78. Billy Holmes (Intense Cycles 2)1:48:54.5/td>
79. Patrick Bush (Clif Bar/Trek 2)1:49:02.7/td>
80. Lucas Livermon (Colorado Altitude Training 2)/td>
81. John Foley (Bike Alley 2)both s.t./td>
82. Earl Bradley (Trek/VW/JBL Southeast 2)1:49:52.4/td>
83. Jason Jablonski (Arlberg Sports/Golds Gym 2)1:50:17.5/td>
84. Steve Martins (Hardcore/Fiore/Schwalbe 2)1:52:43.6/td>
85. Scott Keller (Speed Bikes 3)1:57:17.8/td>
86. Andy Schultz 2:02:15.2/td>
DNF. Andrew Watson (Gears Racing )/td>
DNF. Reain Greg (Gears Racing )/td>
DNF. Robert Johnston (Krystal/NCCC )/td>
DNF. Amon Pease (Intense Cycles )/td>
DNF. Eric Jones (Biogen Idec )/td>
DNF. Sandro Spaeth (Papival Raiffeisen BMC )/td>
DNF. Thomas Roccaro (Thoemus )/td>
DNF. Bryn Atkinson (Iron Horse / Mad Catz )/td>
/td>
Women - 75 minutes/td>
1. Alison Dunlap (Luna Women's MTB Team)1:13:16/td>
2. Chrissy Redden (Subaru-Gary Fisher)/td>
3. Melanie Mcquaid (Ford Cycling)/td>
4. Wendy Simms (Frontrunners/Steed Cycles)/td>
5. Kelli Emmett (Specialized)/td>
6. Barbara Blatter (Specialized MTB Team)/td>
6. Willow Koerber (RLX Ralph Lauren)/td>
6. Jimena Florit (RLX Ralph Lauren)/td>
6. Kiara Bisaro (Gears Racing)/td>
6. Trish Sinclair (Gears Racing)/td>
6. Julie Emmerman (Epic Roots/Pearl Izumi)/td>
6. Kathy Sherwin /td>
6. Katerina Hanusova (Luna Women's MTB Team)/td>
6. Shonny Vanlandingham (Luna Women's MTB Team)/td>
6. Gretchen Reeves (Rocky Mtn/Business Objects)/td>
6. Dara Marks-Marino (Ford Cycling Team)/td>
6. Sara Bresnick (Minuteman Road Club)/td>
6. Dorothy Wong (Kelly Bike Company)/td>
6. Kim Anderson (Team T-Mobile)/td>
6. Josie Beggs (Starbucks Coffee Company)/td>
6. Melodie Metzger (Velo Bella)/td>
6. Rhonda Quick /td>
6. Barbara Howe (Velo Bella)/td>
6. Kerry Barnholt (Subaru-Gary Fisher)/td>
6. Alisha Engle (Bear Valley Bikes)/td>
6. Sarah Noble (Rocky Mountain Bicycles)all s.t./td>
27. Melissa Thomas 1:13:31/td>
28. Anne Huisman (Marie Cannondale Mountain Bike Team)1:13:41/td>
29. Sue Haywood (Trek-Volkswagen)s.t./td>
30. Danelle Kabush (Gears Racing)1:14:36/td>
31. Catherine Pendrel /td>
32. Georgia Gould (Yeti Cycles)/td>
33. Abigail Hippely (Klein Maverick)all s.t./td>
34. Joan Orgeldinger (Red Hook / Turin)1:14:56/td>
35. Judy Freeman (Cannondale)1:16:10/td>
36. Amy Hunter-Dillinger (Cannondale)/td>
37. Joan Davies (TDS-Schwalbe)/td>
38. Heather Svahn /td>
39. Nina Baum (TITUS)/td>
40. Julie Hudetz (Team Dean)/td>
41. Sarah Kerlin (Another Bike Shop Velo Bella)/td>
42. Alice Pennington /td>
43. Jennifer Todd (Cannondale)all s.t./td>
44. Ruby Evans (Helens Cannondale)1:16:22/td>
45. Rebecca Blay (Team Dean)1:18:22/td>
46. Lisa Matlock (Ford Cycling)1:18:58/td>
47. DJ Morisette (Ellsworth Copperchase)1:19:15/td>
48. Niki Gudex (Intense Cycles)1:19:26/td>
49. Chritina Begy (Maverick/Spot)1:20:03/td>
50. Celine Foreht 1:20:30/td>
51. Caitlyn Tuel (Trek VW East Coast Factory Team)1:10:52/td>
52. Jessica Runyon (Velo Bella)1:12:04/td>
DNF. Leslie Gilmore (Soulcraft)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login