Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

May 3/04 6:50 am - Springbank Park RR Results


Posted by Editoress on 05/3/04
 

Springbank Park RR London, ON
Courtesy LCW

Mens 1-2-Pro (72 km)
1. Jeff Schiller (London Centennial Wheelers)1:52:57
2. Ramon Mira De Orduna (St.Catharines CC)
3. Tim Lefebvre (Jet Fuel Coffee)
4. Dan Lefebvre (GearsRacing.com)
5. Giuseppe Guliano (ItalPasta - Transport Belmire)
6. Todd Scheske (Queens City)
7. Josh Hall (Jet Fuel Coffee)
8. Daniele Maggiacom (ItalPasta - Transport Belmire)
9. Joe Lepine (Bicycles Plus)
10. Jason Valenti (Mississauga BRC)
11. Rob Rice (Sudbury Cycling Club)
12. Peter Morse (Midweek Cycling Club)
13. Jamie Sprules (Midweek Cycling Club)
14. Mark Pozniak (GearsRacing.com)
15. Allen C Worozbyt (St.Catharines CC)
16. Matthew Guse (Waterloo CC)
17. Rob Hiscock (St.Catharines CC)
18. Paul Rego (Coach Chris.ca)
19. Eric Stock (St.Catharines CC)
20. Piers Davidge (Maple Leaf CC)
21. Christopher Atkins (Midweek Cycling Club)
22. Maurice Ruelland (Maple Leaf CC)
23. Trevor Koker (Waterloo CC)
24. Patrick Shea (KHS Bicycles Canada)
25. Rob Man (KHS Bicycles Canada)
26. Simon Small (ItalPasta - Transport Belmire)
27. Jay Mclaren (ItalPasta - Transport Belmire)all s.t.
28. Dave Vukets (Waterloo CC)0:10
29. Bryan Rusche (Ind.)
30. Stefan Kramer (St.Catharines CC)all s.t.
31. James Costello (Handlebars)0:15
32. Eduardo Maset (Pavan Cycling)s.t
33. Bruce Krip (Midweek Cycling Club)0:17
34. Terrence Martineau (Ottawa Bicycle Club)s.t
35. Wayne Tomkins (Maple Leaf CC)0:22
36. Michael Moore (GearsRacing.com)0:24
37. Adam Wade (BikeSports - Pfaff RT)0:42
38. Attila Hajdu (Mississauga BRC)0:56
39. Shaun Glass (Midweek Cycling Club)1:53
40. Jason Rody (JAW Racing Team)s.t
41. Greg Roth (ItalPasta - Transport Belmire)s.t
DNF. Tyler Holtzman (GearsRacing.com)
DNF. Michael Barylski (Coach Chris.ca)
DNF. Adam Thuss (Waterloo CC)
DNF. Brandon Crichton (GearsRacing.com)
DNF. Gary Hudson (London Centennial Wheelers)
DNF. Rob Klinshaw (Queens City)
DNF. Mike Luther (Queens City)
Women Senior 1-2-3-Master's (45km)
1. Anna Tratnyek (GearsRacing.com)1:20:40
2. Holland Gidney (McMaster CC)at 2:18
3. Renee Schroeder (Maple Leaf CC)2:22
4. Mackenzie Woodring (Maple Leaf CC)2:26
5. Maogosha Pyjor (Animus Cycling Team)3:11
6. Amy Maher (London Centennial Wheelers)3:19
7. Ireen Wieditz (Midweek Cycling Club)5:00
8. Lisa Woodside (Coach Chris.ca)7:57
9. Anne Guzman (Mississauga BRC)
10. Claudine Labele (Ind.)
11. Andrea Bacik (Mississauga BRC)
12. Carolyne Haill (Midweek Cycling Club)all s.t.
DNF. Rhonda Guzda (Team Cervelo/Giroscopic)
DNF. Rachelle Leonard (Maple Leaf CC)
Junior Women (36km)
1. Lisa Slaven (Coach Chris.ca)1:10:05
Master A Men (45km)
1. Jeffrey Chow (Reynold Koolini RT)1:11:33
2. Tom Gramegna (Mississauga BRC)
3. Chris Kiziak (BikeSports - Pfaff RT)
4. Glenn Cameron (KHS Bicycles Canada)
5. Scott Murison (Peterborough CC)all s.t.
6. Doug Chisholm (Coach Chris.ca)0:03
7. W.Drew Robertson (Sport Swap Racing)0:05
8. Paolo Evgeni (Reynold Koolini RT)1:10
9. Ed Makarchuk (KHS Bicycles Canada)s.t
10. Chris Bartholomew (Peterborough CC)1:13
11. Doug Hinan (Peterborough CC)1:15
12. Ian Fisher (CyclePath Oakville)
13. Greg Palmer (Coach Chris.ca)
14. Nicholas Dwyer (Reynold Koolini RT)
15. Eric Crudeli (BikeSports - Pfaff RT)
16. Chris Helwig (Coach Chris.ca)
17. Carlos Barros (KHS Bicycles Canada)
18. Mark Goveia (Reynold Koolini RT)all s.t.
19. Duncan Salisbury (BikeSports - Pfaff RT)1:20
20. David Jack (Mississauga BRC)
21. Sean Kalobuear (Reynold Koolini RT)
22. Tim Hadfield (Peterborough CC)
23. Roberto Vani (Reynold Koolini RT)all s.t.
24. Travis Joyce (Mississauga BRC)1:23
25. Tom Villano (Sport Swap Racing)
26. Jozef Nycz (Ind.)
27. Stephane Deshaies (St.Catharines CC)
28. Craig Vedova (Coach Chris.ca)all s.t.
29. Jason Coulson (Mississauga BRC)1:29
30. Zachary Sleinman (Waterloo CC)
31. Phillip Spearman (Ind.)
32. Erik Davis (Mississauga BRC)all s.t.
33. Eric Petersen (Coach Chris.ca)1:34
34. Hank Verhoeven (Madonna CC)1:37
35. Scott Wood (Peterborough CC)1:39
36. Scott Sexsmith (Peterborough CC)1:45
37. Gerard Yeates (Ind.)2:01
38. Robert Ireland (Coach Chris.ca)s.t
Senior III Men (47.25 km)
1. Andrew Mac Donald (Pavan CT presented by Teranet)1:16:38
2. Matt Forfar (St.Catharines CC)
3. Martin Taylor (Hummingbirds International CC)
4. Patrick Tuite (Midweek Cycling Club)
5. Rodney Mcewan (Ind.)
6. Alex Bergman (Mississauga BRC)
7. Vincent Francoscutti (Maple Leaf CC)
8. Mark Teues (Maple Leaf CC)
9. Bob West (St.Catharines CC)
10. John-Paul Stickle (St.Catharines CC)
11. Scott Dorfman (Ind.)
12. Jose Amaral (BikeSports - Pfaff RT)
13. Kevin Mahoney (Ind.)all s.t.
14. Shane Lavell (St.Catharines CC)0:53
15. Kevin Black (Ind.)
16. Don Magie (Ind.)
17. Marco Li (Ind.)all s.t.
18. Edward Krzic (Maple Leaf CC)0:57
19. Raymond Auger (Ind.)
20. Eric Curtis (Ind.)
21. Mike Andres (Ind.)
22. Chris Bruckner (Ind.)
23. Steven Sarnowski (Ind.)all s.t.
Junior Men (40.5 km)
1. Chris Lysionels (Sudbury CC)1:06:11
2. Samuel Bail (Coach Chris.ca)
3. Jordan Kofman (Midweek CC)
4. Ian Manning (BikeSports - Pfaff RT)
5. Greg Knapp (Ind.)
6. Richard Bell (McMaster CC)all s.t.
7. Jonathan Prosser (Ind.)0:12
DNF. Craig Browne (KHS Bicycles Canada)
Master B/C/D Men (45km)
1. Hamish Gordon (Ind.)1:14:44
2. Malcom Eade (D'Ornellas RT)
3. David Pierce (BikeSports - Pfaff RT)
4. Carlos Goncalves (Westhaven Homes)
5. Paul Dean (Westhaven Homes)
6. Brian Chewter (Hamilton CC)
7. Bill Buckley (Ind.)
8. Scott Roberts (Coach Chris.ca)
9. Garnett Abbey (D'Ornellas RT)
10. Phill Vermette (Juventus Cycling Club)
11. Adam Perry (Handlebars)all s.t.
12. Steve Copeland (Ind.)0:10
13. Greg Cushing (D'Ornellas RT)s.t
14. - Lonws (Ind.)0:15
15. Adrian Prosser (Hamilton CC)0:17
16. Mark Cubello (BikeSports - Pfaff RT)0:19
17. John Duncan (Brampton CC)0:42
18. Chris Kiriakopoulos (Hamilton CC)0:53
19. Ken Deering (D'Ornellas RT)2:05
20. Phil Siyan (Ind.)s.t
Cadet Men (36 km)
1. Jeremy St. John (Maple Leaf CC)59:32:00
2. Rogan Bogaert (London Centennial Wheelers)s.t
3. Mark Hinnen (GearsRacing.com)s.t
4. Alexander Korten (St.Catharines CC)0:07
5. Charlie Bryer (Hamilton CC)0:15
6. Kevin Hazzard (Hamilton CC)0:34
7. Zack Morris (Ind.)
8. Derrick Tracey (Maple Leaf CC)
9. Scott Johnson (Maple Leaf CC)
10. Connor Hammond (Ind.)all s.t.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login