Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 5/04 1:20 am - Jiminy Peak Road Race: Palmer-Komar wins, Perras 2nd


Posted by Editoress on 05/5/04
 

Jiminy Peak Road Race Hancock, MA - May 1st

Pro 1/2 Men
1. Kevin Bouchard-Hall (Louis Garneau Racing)3.37.05
2. Dominique Perras (Ofoto-Lombardi Sports Professional Cycling Team)3.37.17
3. Andrew Randell (Jet Fuel Coffee)3.38.56
4. Sergio Rolando (Gs Gotham/Toga)3.39.12
5. Eneas Freyre (Americas Cycling Team)
6. Martin Gilbert (Equipe Volkswagen Trek)
7. Craig Upton (Crca/Visitbritain.Com)
8. Kirk L Albers (Jelly Belly Pro Cycling Team Presented By Aramark)
9. Todd Herriott (Colavita Olive Oil Professional Cycling Team)
10. Eugene Boronow (G.S. Mengoni)3.41.04
11. Philip Wong (Fiordifrutta Elite Cycling Team)3.41.43
12. Dan Cassidy (Fiordifrutta Elite Cycling Team)3.42.16
13. Todd Yezefski (Nerac.Com)
14. Jerry Kapko (Deno's Wonder Wheel)3.42.43
15. Scott Plante (Trek/Vw/Doriti Gelati)
16. Chris Rozdilsky (Crca/Sakonnet Technology)
17. Joshua F. Dillon (Louis Garneau Racing)
18. Alexandre Lavallee (Equipe Volkswagen Trek)
19. Christopher Peck (Fiordifrutta Elite Cycling Team)
20. Jason Schneider (Gs Mengoni Usa)
21. Stig Somme (Jet Fuel Coffee)
22. Alex Meyer (Cjct / Northeastern Hardware)
23. Eric Juzysta (Saab Of Halfmoon/New Salem--Cbrc)
24. Peter Hult (Fiordifrutta Elite Cycling Team)
25. Ward Solar (Necsa/Upmc)
26. Xavier Melendez (Next-Crca)
27. Jason Baer (Louis Garneau Cycling Team)
28. Alec Donahue (Louis Garneau)
29. Bret Williamson (Racksmith.Com/Land Rover)
30. David Young (Racksmith.Com-Land Rover/1ktogo)3.43.27
31. Jason Bremer (Gs Mengoni)3.43.49
32. Donny Mills (Fiordifrutta Elite Cycling Team)3.44.27
33. John Legere (Benidorm/ Createx)
34. Francois Sztuke (Espoirs De Laval)
35. Alexandre Cloutier (Equipe Volkswagen Trek)
36. Brian King (Racksmith.Com Landrover)
37. Mark Paggioli (Capital Velo Club / Pig Iron Bicycle)3.45.07
38. Amos Brumble (Ccb/Volkswagon)3.45.29
39. Ben Kubas (Hawley-Atabike.Com)
40. Alexandre Nadeau (Equipe Volkswagen Trek)
41. Bobby Bailey (Racksmith.Com-Land Rover Cycling Team)
42. Anthony Alessio (Remax/Crca)
43. Ken Dille (Essex County Velo)
44. A. Zane Wenzel (Team Horst Sports / Gs Fiorenzo Magni)3.45.58
45. Stephen Badger (Crca/Sakonnet Technology)
46. Michael Mcginley (Cvc)
47. Conor Coffey (Ccb/Volkswagon)
48. Stephen Jadatz (Team Embestida)3.48.19
49. Aaron Fillion (Ottawa Bicycle Club)
50. Ryan Roth (Jet Fuel Coffee)
51. Andrew Knight (Louis Garneau Racing)
52. Martin St-Laurent (Equipe Volkswagen Trek)
53. Matt Hansen (Jet Fuel Coffee)
54. Thorben Wieditz (Jet Fuel Coffee)
55. Stephen Jamison (Crca-Next)
56. Rob Hult (Fiordifrutta Elite Cycling Team)
57. Peter Brennan (Trek)
58. Roselvelt Marte (Gs Mengoni)
59. Curt Davis (Fiordifrutta Elite Cycling Team)
60. Laura Van Gilder (Genesis Scuba)
61. Ian Beilby (Louis Garneau Racing)
62. Kevin Molloy (Crca/Sakonnet Technology)
63. Karl Rahn (Team Sakonnet/Crca)
64. Jonathan Lowenstein (Arc En Ceil Racing Team)4.39.18
Pro 1/2/3 Women
1. Susan Palmer-Komar (Genesis Scuba/Ffcc)
2. Catherine Powers (La Grange 2eme)
3. Leigh Hobson (Team Cervelo/Giroscopic Sports Management)
4. Zoe Owers (New Hampshire Cycling Club/Team New Hampshire)
5. Ann Marie Miller (Verizon Wireless)
6. Penny Buchar (Hudson Valley Velo Club)
7. Katherine Lambden (Crca/Aquafina)
8. Jennifer Stephenson (Cervelo)
9. Heather Peck (If/Smrt Inc)
10. Sarah Chubb Sauvayre (Crca/Sanchez-Metro)
11. Sinead Fitzgibbon (Aquafina / Crca)
12. Rosanne Lent (Skirack.Com/Provisions International Ltd)
13. Sarah Schreib
14. Rebecca Wellons (Gearworks/Spin Arts)
15. Tami Buhr (Nebc/Cycle Loft)
16. Becky Koh (Crca/Radical Media)
17. Sarah Foulkes (Gearworks/Spinarts)
18. Dorothy Hughes (Unattached)
19. Elisa Gagnon (Crca/Aquafina)
20. Kelly Chang (Verizon Wireless)
21. Brenda Bahnson (Independent Fabrication/Smrt Inc.)
22. Elizabeth Harrison (Skirack.Com/Provisions International Ltd.)
23. Leah Toffolon (Unattached)
24. Frances Harrison (Crca/Sanchez Metro)
25. Anna Garnett (Team Cervelo/Giroscopic Sports)
26. Marianne Stover (Independent Fabrication/Smrt Inc.)
27. Brenda Nevins (Verizon Wireless - Cervelo)
28. Lisa Maxwell (Independent Fabrication/Smrt Inc.)
29. Emily O'brien (Quad Cycles/Arlington Bicycle Club)
30. Amanda Lawrence
31. Jennifer Magur (Cervelo)
32. Darcy Foley (Dansko Wheelworks)
33. Cassie White (Nebc/Cycleloft)
34. Lucretia Cavan (Team Aquafina)
35. Jane Berger (Crca/Aquafina)
36. Tara Parsons (Crca/ Aquafina)
37. Julie Upton (Crca-Aquafina)
38. Cindy Ma (Crca/Sanchez Metro)
39. Tina Kunstbeck (Crca/Aquafina)
40. Mackenzie Dickey (Team Bicycle Alley)
41. Amy Wallace (Dartmouth)
42. Michelle Hurley (Dansko Wheelworks)
43. Erin Diehm (Nebc/Cycle Loft)
44. Martha Wilson (Dansko Wheelworks)
45. Elizabeth Renaud (Crca/Sanchez Metro)
46. Claire Lutgendorf (Yale Bulldog Cycling)
47. Nanci Dodman (Cervelo/Giroscopic Sports Management)
48. Kerry Litka (Dansko/Wheelworks)
49. Becky Sox (Dansko Wheelworks)
50. Kristi Roberts (Crca/Sanchez-Metro)
51. Jessica Truslow (Nebc/Cycloloft)
52. Susan Del Pino (Dansko Wheelworks)
53. Janice Sibilia (Hvvc)
54. Michele Smith (Independent Fabrication/Smrt Inc.)
55. Julie Monagle (Verizon Wireless-Wheelworks)
56. Jennifer Rhodes (Dansko Wheelworks)
57. Jane Kenyon (Crca/Aquafina)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login