Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

May 15/04 4:08 am - Sydor Third in Athens


Posted by Editor on 05/15/04
 

Olympic Mountain Bike Test Event - Athens, Greece
Courtesy Juerg Feldmann, Fact Canada

Results of the women's test event on the Olympic circuit.

1 Gunn-Rita Dahle (Nor)
2 Magdalena Sadlecka (Pol)
3 Alison Sydor (Can)
4 Maja Wloszczowska (Pol)
5 Katrin Leumann (Sui)
6 Maroussia Rusca (Sui)


Tour de l'Aude - France

Stage 2 - Port La Nouvelle ITT 5.7 km

1 Dede Demet-Barry (USA) T-Mobile 7:22.93
2 Kristin Armstrong (USA) T-Mobile at 0:01.28
3 Sara Carrigan (Aus) Australian National Team 0:10.67
4 Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team 0:11.40
5 Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung 0:11.84
6 Hanka Kupfernagel (Ger) Vlaanderen T Interim 0:11.85
7 Lyne Bessette (Can) Canadian National Team 0:12.19
8 Edita Pucinskaite (Ltu) Sc Michela Fanini Record Rox 0:13.31
9 Priska Doppmann (Bel) Vlaanderen T Interim 0:14.63
10 Petra Rossner (Ger) Nurnberger Versicherung 0:16.99
11 Kimberly Anderson (USA) T-Mobile 0:17.02
12 Natalie Bates (Aus) Australian National Team 0:17.70
13 Kimberly Bruckner (USA) T-Mobile 0:17.87
14 Loes Gunnewijk (Ned) Ondernemers Van Nature 0:20.44
15 Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung 0:22.25
16 Chantal Beltman (Ned) Ondernemers Van Nature 0:22.29
17 Edwige Pitel (Fra) French National Team 0:22.43
18 Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S 0:23.51
19 Alison Wright (Aus) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:23.73
20 Catherine Marsal (Fra) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:24.04
21 Margaret Hemsley (Aus) Australian National Team 0:24.35
22 Jessica Philipps (USA) Nurnberger Versicherung 0:24.70
23 Olivia Gollan (Aus) Australian National Team s.t.
24 Stacey Peters (USA) T-Mobile 0:25.48
25 Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S 0:25.52
26 Louise Yaxley (Aus) Australian National Team 0:26.00
27 Kathy Watt (Aus) Basis-Aude Mixed 0:26.35
28 Lorain Graham (Aus) Australian National Team 0:26.75
29 Loes Markerink (Ned) @Home Cycling Team 0:26.89
30 Anke Wichmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum 0:27.06
31 Angela Brodtka (Ger) German National Team 0:27.36
32 Francis Newstead (GBr) British National Team 0:29.03
33 Susanne Ljungskog (Swe) Team S.A.T.S 0:29.61
34 Luise Keller (Ger) German National Team 0:30.12
35 Rachel Heal (GBr) British National Team 0:30.59
36 Nicole Brandli (Ita) Sc Michela Fanini Record Rox 0:30.80
37 Theresa Senff (Ger) German National Team 0:31.01
38 Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen T Interim 0:31.70
39 Sonia Huguet (Fra) French National Team 0:31.88
40 Madelaine Sandig (Ger) German National Team 0:33.66
41 Andrea Bosman (Ned) Ondernemers Van Nature 0:33.77
42 Zlatica Gavlakova-Bazola (Fra) Inter Region Pruneau 0:33.92
43 Kirsty Nicole Robb (NZl) Therme Skin Care 0:34.05
44 Sara Symington (GBr) British National Team 0:34.30
45 Valentina Polkhanova (Rus) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:34.98
46 Claudia Stumpf (Ger) German National Team 0:36.45
47 Diana Elmentaite (Ltu) Lithuanian National Team 0:36.97
48 Liane Bahler (Ger) German National Team 0:37.27
49 Leah Goldstein (Isr) Basis-Aude Mixed 0:37.47
50 Veerle Ingels (Bel) Vlaanderen T Interim 0:39.66
51 Sandra Rombouts (Ned) Basis-Aude Mixed 0:40.60
52 Virginie Moinard (Fra) French National Team 0:40.62
53 Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team 0:41.24
54 Bertine Spijkerman (Ned) @Home Cycling Team 0:41.30
55 Suzanne De Goede (Ned) Therme Skin Care 0:41.51
56 Minke Van Dongen (Ned) Ondernemers Van Nature 0:41.69
57 Kristen Wild (Ned) @Home Cycling Team 0:41.98
58 Corinne Hierckens (Bel) Basis-Aude Mixed 0:44.74
59 Madeleine Lindberg (Swe) Nurnberger Versicherung 0:45.49
60 Tina Liebig (Ger) Nurnberger Versicherung 0:45.53
61 Elodie Leroux (Fra) Inter Region Pruneau 0:45.69
62 Sandrine Marcuz (Fra) French National Team 0:45.94
63 Birgit Hollmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum 0:48.31
64 Irene Van Den Broek (Ned) Therme Skin Care 0:48.41
65 Amy Moore (Can) Canadian National Team 0:48.50
66 Debby Mansveld (Bel) Vlaanderen T Interim 0:48.68
67 Hayley Rutherford (Aus) Sc Michela Fanini Record Rox 0:49.31
68 Elisabeth Chevanne-Brunel (Fra) Inter Region Pruneau 0:50.84
69 Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team 0:50.92
70 Ombretta Ugolini (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:52.37
71 Corrien Van Haastert (Ned) Ondernemers Van Nature 0:52.87
72 Nadia Triquet Claude (Fra) Inter Region Pruneau 0:52.98
73 Suzanne Bayer (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum 0:54.69
74 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:55.14
75 Gina Grain (Can) Canadian National Team 0:55.39
76 Sharon Van Essen (Ned) Ondernemers Van Nature 0:55.97
77 Erika Vilunaite (Ltu) Lithuanian National Team 0:56.85
78 Christina Peick-Anders (Den) Team S.A.T.S 0:57.20
79 Josephine Groenveld (Ned) Therme Skin Care 1:00.02
80 Francis Linthorst (Ned) Therme Skin Care 1:00.79
81 Alessandra Borchi (Ita) Sc Michela Fanini Record Rox 1:01.01
82 Barbara Cazzaniga (Ita) Sc Michela Fanini Record Rox 1:03.56
83 Lara Kroepsch (USA) T-Mobile 1:04.01
84 Erinne Willock (Can) Canadian National Team 1:04.47
85 Saskia Elemans (Ned) @Home Cycling Team 1:05.48
86 Tanja Hennes (Ger) Basis-Aude Mixed 1:06.67
87 Karine Dalmais (Fra) French National Team 1:07.48
88 Mette Fisher Andreasen (Den) Team S.A.T.S 1:08.06
89 Martina Ruzickova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum 1:08.13
90 Janildes Silva (Bra) Sc Michela Fanini Record Rox 1:08.83
91 Kym Shirley (Aus) Nobili Rubineterie-Guerciotti 1:09.87
92 Janieke Vos (Ned) Therme Skin Care 1:12.35
93 Charlotte Goldsmith (GBr) British National Team 1:13.62
94 Indre Januleviciute (Ltu) Lithuanian National Team 1:14.78
95 Catherine Hare (GBr) British National Team 1:14.86
96 Helen Saunders (GBr) British National Team 1:15.77
97 Aneke Hassink (Ned) @Home Cycling Team 1:16.01
98 Ramune Lipinskaite (Ltu) Lithuanian National Team 1:16.04
99 Meredith Miller (USA) Team S.A.T.S 1:16.39
100 Sylvie Riedle (Fra) Inter Region Pruneau 1:17.72
101 Kathy White (Can) Canadian National Team 1:17.96
102 Kristen Lasasso (USA) Basis-Aude Mixed 1:18.24
103 Magali Le Floc'h (Fra) French National Team 1:18.44
104 Lenka Valova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum 1:19.57
105 Magalie Finot Laivier (Fra) Inter Region Pruneau 1:23.16
106 Nicole Demars (Can) Canadian National Team 1:23.49
107 Klara Sintakova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum 1:53.10
DNS Sharon Van Dromme (Bel) Vlaanderen T Interim

GC

1 Dede Demet-Barry (USA) T-Mobile 2:41:40
2 Kristin Armstrong (USA) T-Mobile at 0:02
3 Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team 0:09
4 Hanka Kupfernagel (Ger) Vlaanderen T Interim 0:10
5 Sara Carrigan (Aus) Australian National Team 0:11
6 Lyne Bessette (Can) Canadian National Team 0:12
7 Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung s.t.
8 Alison Wright (Aus) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:13
9 Edita Pucinskaite (Ltu) Sc Michela Fanini Record Rox 0:14
10 Priska Doppmann (Bel) Vlaanderen T Interim 0:15
11 Petra Rossner (Ger) Nurnberger Versicherung 0:17
12 Kimberly Anderson (USA) T-Mobile s.t.
13 Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S 0:18
14 Kimberly Bruckner (USA) T-Mobile s.t.
15 Loes Gunnewijk (Ned) Ondernemers Van Nature 0:21
16 Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung 0:23
17 Chantal Beltman (Ned) Ondernemers Van Nature
18 Edwige Pitel (Fra) French National Team both s.t.
19 Angela Brodtka (Ger) German National Team 0:24
20 Catherine Marsal (Fra) Nobili Rubineterie-Guerciotti s.t.
21 Margaret Hemsley (Aus) Australian National Team 0:25
22 Olivia Gollan (Aus) Australian National Team s.t.
23 Stacey Peters (USA) T-Mobile 0:26
24 Lorain Graham (Aus) Australian National Team 0:27
25 Loes Markerink (Ned) @Home Cycling Team
26 Anke Wichmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum both s.t.
27 Francis Newstead (GBr) British National Team 0:29
28 Susanne Ljungskog (Swe) Team S.A.T.S 0:30
29 Rachel Heal (GBr) British National Team 0:31
30 Nicole Brandli (Ita) Sc Michela Fanini Record Rox
31 Theresa Senff (Ger) German National Team both s.t.
32 Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen T Interim 0:32
33 Sonia Huguet (Fra) French National Team s.t.
34 Madelaine Sandig (Ger) German National Team 0:34
35 Andrea Bosman (Ned) Ondernemers Van Nature
36 Kirsty Nicole Robb (NZl) Therme Skin Care both s.t.
37 Valentina Polkhanova (Rus) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:35
38 Liane Bahler (Ger) German National Team 0:38
39 Leah Goldstein (Isr) Basis-Aude Mixed s.t.
40 Virginie Moinard (Fra) French National Team 0:41
41 Suzanne De Goede (Ned) Therme Skin Care 0:42
42 Kristen Wild (Ned) @Home Cycling Team s.t.
43 Elodie Leroux (Fra) Inter Region Pruneau 0:44
44 Corinne Hierckens (Bel) Basis-Aude Mixed 0:45
45 Tina Liebig (Ger) Nurnberger Versicherung 0:46
46 Sandrine Marcuz (Fra) French National Team s.t.
47 Amy Moore (Can) Canadian National Team 0:49
48 Sara Symington (GBr) British National Team 0:50
49 Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team 0:51
50 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti 0:56
51 Sharon Van Essen (Ned) Ondernemers Van Nature s.t.
52 Erika Vilunaite (Ltu) Lithuanian National Team 0:57
53 Francis Linthorst (Ned) Therme Skin Care 1:01
54 Barbara Cazzaniga (Ita) Sc Michela Fanini Record Rox 1:04
55 Lara Kroepsch (USA) T-Mobile s.t.
56 Erinne Willock (Can) Canadian National Team 1:05
57 Tanja Hennes (Ger) Basis-Aude Mixed 1:07
58 Meredith Miller (USA) Team S.A.T.S 1:17
59 Magali Le Floc'h (Fra) French National Team 1:19
60 Natalie Bates (Aus) Australian National Team 1:28
61 Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S 1:36
62 Luise Keller (Ger) German National Team 1:41
63 Veerle Ingels (Bel) Vlaanderen T Interim 1:50
64 Sandra Rombouts (Ned) Basis-Aude Mixed 1:51
65 Bertine Spijkerman (Ned) @Home Cycling Team 1:52
66 Madeleine Lindberg (Swe) Nurnberger Versicherung 1:56
67 Birgit Hollmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum 1:59
68 Irene Van Den Broek (Ned) Therme Skin Care s.t.
69 Nadia Triquet Claude (Fra) Inter Region Pruneau 2:03
70 Suzanne Bayer (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum 2:05
71 Christina Peick-Anders (Den) Team S.A.T.S 2:08
72 Josephine Groenveld (Ned) Therme Skin Care 2:10
73 Alessandra Borchi (Ita) Sc Michela Fanini Record Rox 2:11
74 Karine Dalmais (Fra) French National Team 2:18
75 Mette Fisher Andreasen (Den) Team S.A.T.S s.t.
76 Janildes Silva (Bra) Sc Michela Fanini Record Rox 2:19
77 Kym Shirley (Aus) Nobili Rubineterie-Guerciotti 2:20
78 Charlotte Goldsmith (GBr) British National Team 2:24
79 Sylvie Riedle (Fra) Inter Region Pruneau 2:28
80 Magalie Finot Laivier (Fra) Inter Region Pruneau 2:34
81 Nicole Demars (Can) Canadian National Team s.t.
82 Jessica Philipps (USA) Nurnberger Versicherung 3:15
83 Louise Yaxley (Aus) Australian National Team 3:16
84 Zlatica Gavlakova-Bazola (Fra) Inter Region Pruneau 3:24
85 Claudia Stumpf (Ger) German National Team 3:27
86 Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team 3:32
87 Minke Van Dongen (Ned) Ondernemers Van Nature s.t.
88 Debby Mansveld (Bel) Vlaanderen T Interim 3:36
89 Hayley Rutherford (Aus) Sc Michela Fanini Record Rox 3:40
90 Elisabeth Chevanne-Brunel (Fra) Inter Region Pruneau 3:41
91 Ombretta Ugolini (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti 3:43
92 Corrien Van Haastert (Ned) Ondernemers Van Nature s.t.
93 Saskia Elemans (Ned) @Home Cycling Team 3:56
94 Janieke Vos (Ned) Therme Skin Care 4:03
95 Catherine Hare (GBr) British National Team 4:05
96 Aneke Hassink (Ned) @Home Cycling Team 4:06
97 Kristen Lasasso (USA) Basis-Aude Mixed 4:09
98 Gina Grain (Can) Canadian National Team 9:27
99 Helen Saunders (GBr) British National Team 9:47
100 Lenka Valova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum 9:51
101 Kathy Watt (Aus) Basis-Aude Mixed 14:22
102 Diana Elmentaite (Ltu) Lithuanian National Team 14:32
103 Indre Januleviciute (Ltu) Lithuanian National Team 15:10
104 Ramune Lipinskaite (Ltu) Lithuanian National Team 15:11
105 Kathy White (Can) Canadian National Team 15:13
106 Klara Sintakova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum 15:49
107 Martina Ruzickova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum 18:36

Points Classification

1 Alison Wright (Aus) Nobili Rubineterie-Guerciotti 40 points
2 Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team 40
3 Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S 34
4 Priska Doppmann (Bel) Vlaanderen T Interim 33
5 Dede Demet-Barry (USA) T-Mobile 30

17 Lyne Bessette (Can) Canadian National Team 9

Mountains Classification

1 Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S 5 points
2 Hanka Kupfernagel (Ger) Vlaanderen T Interim 3
3 Magali Le Floc'h (Fra) French National Team 2
4 Theresa Senff (Ger) German National Team 1

Sprint Classification

1 Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team 5 points
2 Debby Mansveld (Bel) Vlaanderen T Interim 5
3 Hanka Kupfernagel (Ger) Vlaanderen T Interim 3
4 Elodie Leroux (Fra) Inter Region Pruneau 3
5 Lyne Bessette (Can) Canadian National Team 2

Young Rider Classification

1 Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung 2:42.03
2 Angela Brodtka (Ger) German National Team at 0:01
3 Loes Markerink (Ned) @Home Cycling Team 0:04
4 Theresa Senff (Ger) German National Team 0:08
5 Madelaine Sandig (Ger) German National Team 0:11

13 Erinne Willock (Can) Canadian National Team 0:42

Team GC

1 T-Mobile 8:05.19
2 Nurnberger Versicherung at 0:33
3 Australian National Team 0:35
4 Vlaanderen T Interim 0:40
5 Ondernemers Van Nature 0:59

14 Canada 1:39

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login