Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
D'Ornellas Xmas (+9516) Nov 29
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

May 22/04 3:25 am - Tour de L' Aude: Stage 9


Posted by Editoress on 05/22/04
 

Tour de L' Aude France

Stage 9: Couiza to Arques, 132km
1. Susanne Ljungskog (Swe) Team S.A.T.S., 3:57:11
2. Kristin Armstrong (USA) T-Mobile
3. Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung, both s.t.
4. Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S., 0:56
5. Priska Doppmann (Bel) Vlaanderen T Interim s.t.
6. Lyne Bessette (Can) Canadian National Team
7. Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung
8. Edita Pucinskaite (Ltu) SC Michela Fanini Record Rox
9. Valentina Polkhanova (Rus) Nobili Rubineterie-Guerciotti
10., Edwige Pitel (Fra) French National Team, all s.t.
11. Kimberly Bruckner (USA) T-Mobile, 0:58
12. Dede Demet-Barry (USA) T-Mobile, 4:04
13. Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team, 5:40
14. Claudia Stumpf (Ger) German National Team
15. Elisabeth Chevanne-Brunel (Fra) Inter Region Pruneau
16. Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S.
17. Erinne Willock (Can) Canadian National Team
18. Theresa Senff (Ger) German National Team
19. Olivia Gollan (Aus) Australian National Team, all s.t.
20., Tina Liebig (Ger) Nurnberger Versicherung, 5:47
21. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team, 10:39
22. Corinne Hierckens (Bel) Basis-Aude Mixed, s.t.
23. Andrea Bosman (Ned) Ondernemers Van Nature, 12:13
24. Loes Gunnewijk (Ned) Ondernemers Van Nature
25. Irene Van Den Broek (Ned) Therme Skin Care
26. Luise Keller (Ger) German National Team
27. Liane Bahler (Ger) German National Team
28. Kathy Watt (Aus) Basis-Aude Mixed
29. Sharon Van Essen (Ned) Ondernemers Van Nature
30., Birgit Hollmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum
31. Sandra Rombouts (Ned) Basis-Aude Mixed
32. Sonia Huguet (Fra) French National Team
33. Amy Moore (Can) Canadian National Team
34. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team
35. Leah Goldstein (Isr) Basis-Aude Mixed
36. Mette Fisher Andreasen (Den) Team S.A.T.S.
37. Margaret Hemsley (Aus) Australian National Team
38. Christina Peick-Anders (Den) Team S.A.T.S.
39. Meredith Miller (USA) Team S.A.T.S.
40., Kimberly Anderson (USA) T-Mobile
41. Barbara Cazzaniga (Ita) SC Michela Fanini Record Rox
42. Rachel Heal (GBr) British National Team
43. Madeleine Lindberg (Swe) Nurnberger Versicherung
44. Jessica Philipps (USA) Nurnberger Versicherung, all s.t.
45. Nadia Triquet Claude (Fra) Inter Region Pruneau, 23:17
46. Alessandra Borchi (Ita) SC Michela Fanini Record Rox, s.t.
47. Kristen Lasasso (USA) Basis-Aude Mixed, 28:58
48. Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti
49. Natalie Bates (Aus) Australian National Team
50., Ombretta Ugolini (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti
51. Sandrine Marcuz (Fra) French National Team
52. Francis Linthorst (Ned) Therme Skin Care
53. Hayley Rutherford (Aus) SC Michela Fanini Record Rox
54. Suzanne Bayer (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum
55. Angela Brodtka (Ger) German National Team
56. Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen T Interim
57. Nicole Demars (Can) Canadian National Team
58. Corrien Van Haastert (Ned) Ondernemers Van Nature
59. Aneke Hassink (Ned) @Home Cycling Team
60., Chantal Beltman (Ned) Ondernemers Van Nature, all s.t.
61. Helen Saunders (GBr) British National Team, 34:56
62. Erika Vilunaite (Ltu) Lithuanian National Team
63. Anke Wichmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum
64. Debby Mansveld (Bel) Vlaanderen T Interim
65. Catherine Hare (GBr) British National Team
66. Kristen Wild (Ned) @Home Cycling Team
67. Saskia Elemans (Ned) @Home Cycling Team
68. Karine Dalmais (Fra) French National Team
69. Lara Kroepsch (USA) T-Mobile
70., Catherine Marsal (Fra) Nobili Rubineterie-Guerciotti
71. Martina Ruzickova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum
72. Magalie Finot Laivier (Fra) Inter Region Pruneau, all s.t.
73. Ramune Lipinskaite (Ltu) Lithuanian National Team, 57:14
74. Elodie Leroux (Fra) Inter Region Pruneau
75. Bertine Spijkerman (Ned) @Home Cycling Team
76. Janildes Silva (Bra) SC Michela Fanini Record Rox
77. Gina Grain (Can) Canadian National Team, all s.t.
DNF Kym Shirley (Aus) Nobili Rubineterie-Guerciotti
DNF Alison Wright (Aus) Nobili Rubineterie-Guerciotti
DNF Zlatica Gavlakova-Bazola (Fra) Inter Region Pruneau
DNF Janieke Vos (Ned) Therme Skin Care
DNF Sara Symington (GBr) British National Team
DNF Diana Elmentaite (Ltu) Lithuanian National Team
DNF Minke Van Dongen (Ned) Ondernemers Van Nature
DNS Petra Rossner (Ger) Nurnberger Versicherung
DNS Charlotte Goldsmith (GBr) British National Team
DNS Klara Sintakova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum

GC
1. Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung, 23:35:52
2. Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung, at 0:08
3. Kimberly Bruckner (USA) T-Mobile, 0:38
4. Kristin Armstrong (USA) T-Mobile, 1:03
5. Lyne Bessette (Can) Canadian National Team, 2:03
6. Edita Pucinskaite (Ltu) SC Michela Fanini Record Rox, 2:14
7. Priska Doppmann (Bel) Vlaanderen T Interim, 2:24
8. Valentina Polkhanova (Rus) Nobili Rubineterie-Guerciotti, 2:37
9. Susanne Ljungskog (Swe) Team S.A.T.S., 2:40
10., Dede Demet-Barry (USA) T-Mobile, 3:36
11. Edwige Pitel (Fra) French National Team, 5:11
12. Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S., 8:00
13. Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team, 8:27
14. Olivia Gollan (Aus) Australian National Team, 8:59
15. Erinne Willock (Can) Canadian National Team, 14:07
16. Theresa Senff (Ger) German National Team, 14:50
17. Elisabeth Chevanne-Brunel (Fra) Inter Region Pruneau, 16:15
18. Corinne Hierckens (Bel) Basis-Aude Mixed, 16:17
19. Claudia Stumpf (Ger) German National Team, 17:00
20., Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S., 17:04
21. Rachel Heal (GBr) British National Team, 18:21
22. Jolanta Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team, 18:28
23. Margaret Hemsley (Aus) Australian National Team, 19:58
24. Loes Gunnewijk (Ned) Ondernemers Van Nature, 20:12
25. Tina Liebig (Ger) Nurnberger Versicherung, 21:00
26. Amy Moore (Can) Canadian National Team, 21:14
27. Liane Bahler (Ger) German National Team, 21:24
28. Leah Goldstein (Isr) Basis-Aude Mixed, 21:25
29. Luise Keller (Ger) German National Team, 21:28
30., Christina Peick-Anders (Den) Team S.A.T.S., 21:49
31. Rasa Polikeviciute (Ltu) Lithuanian National Team, 23:11
32. Sonia Huguet (Fra) French National Team, 23:15
33. Irene Van Den Broek (Ned) Therme Skin Care, 25:04
34. Mette Fisher Andreasen (Den) Team S.A.T.S., 27:36
35. Sandra Rombouts (Ned) Basis-Aude Mixed, 30:18
36. Birgit Hollmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum, 31:04
37. Andrea Bosman (Ned) Ondernemers Van Nature, 33:14
38. Sharon Van Essen (Ned) Ondernemers Van Nature, 33:43
39. Nadia Triquet Claude (Fra) Inter Region Pruneau, 35:26
40., Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen T Interim, 36:54
41. Sandrine Marcuz (Fra) French National Team, 40:02
42. Kimberly Anderson (USA) T-Mobile, 40:26
43. Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti, 41:27
44. Meredith Miller (USA) Team S.A.T.S., 41:31
45. Kristen Lasasso (USA) Basis-Aude Mixed, 46:34
46. Jessica Philipps (USA) Nurnberger Versicherung, 48:10
47. Barbara Cazzaniga (Ita) SC Michela Fanini Record Rox, 48:51
48. Angela Brodtka (Ger) German National Team, 49:04
49. Chantal Beltman (Ned) Ondernemers Van Nature, 49:48
50., Anke Wichmann (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum, 52:10
51. Hayley Rutherford (Aus) SC Michela Fanini Record Rox, 52:45
52. Ombretta Ugolini (Ita) Nobili Rubineterie-Guerciotti, 54:58
53. Nicole Demars (Can) Canadian National Team, 56:56
54. Karine Dalmais (Fra) French National Team, 57:18
55. Suzanne Bayer (Ger) Equipe Composite Rostex Quantum, 58:30
56. Kathy Watt (Aus) Basis-Aude Mixed, 1:07:49
57. Alessandra Borchi (Ita) SC Michela Fanini Record Rox, 1:08:08
58. Francis Linthorst (Ned) Therme Skin Care, 1:14:08
59. Madeleine Lindberg (Swe) Nurnberger Versicherung, 1:14:12
60., Natalie Bates (Aus) Australian National Team, 1:20:12
61. Catherine Marsal (Fra) Nobili Rubineterie-Guerciotti, 1:20:36
62. Catherine Hare (GBr) British National Team, 1:21:14
63. Lara Kroepsch (USA) T-Mobile, 1:22:50
64. Saskia Elemans (Ned) @Home Cycling Team, 1:30:00
65. Aneke Hassink (Ned) @Home Cycling Team, 1:31:43
66. Corrien Van Haastert (Ned) Ondernemers Van Nature, 1:32:59
67. Magalie Finot Laivier (Fra) Inter Region Pruneau, 1:36:01
68. Helen Saunders (GBr) British National Team, 1:45:23
69. Kristen Wild (Ned) @Home Cycling Team, 1:51:36
70., Debby Mansveld (Bel) Vlaanderen T Interim, 1:57:28
71. Elodie Leroux (Fra) Inter Region Pruneau, 2:03:38
72. Martina Ruzickova (Cze) Equipe Composite Rostex Quantum, 2:05:40
73. Erika Vilunaite (Ltu) Lithuanian National Team, 2:10:01
74. Gina Grain (Can) Canadian National Team, 2:39:48
75. Janildes Silva (Bra) SC Michela Fanini Record Rox, 2:47:11
76. Bertine Spijkerman (Ned) @Home Cycling Team, 2:49:48
77. Ramune Lipinskaite (Ltu) Lithuanian National Team, 4:00:17

Points
1. Anita Valen (Nor) Team S.A.T.S., 173. pts
2. Priska Doppmann (Bel) Vlaanderen T Interim, 144
3. Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung, 142
4. Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team, 114
5. Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung, 107
6. Angela Brodtka (Ger) German National Team, 106
7. Edita Pucinskaite (Ltu) SC Michela Fanini Record Rox, 92
8. Chantal Beltman (Ned) Ondernemers Van Nature, 86
9. Dede Demet-Barry (USA) T-Mobile, 83
10., Lyne Bessette (Can) Canadian National Team, 80
21. Amy Moore (Can) Canadian National Team, 30
41. Erinne Willock (Can) Canadian National Team, 3


Mountains
1. Olivia Gollan (Aus) Australian National Team, 39. pts
2. Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung, 32
3. Theresa Senff (Ger) German National Team, 28
4. Susanne Ljungskog (Swe) Team S.A.T.S., 23
5. Kristin Armstrong (USA) T-Mobile, 22
6. Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung, 20
7. Valentina Polkhanova (Rus) Nobili Rubineterie-Guerciotti, 18
8. Rachel Heal (GBr) British National Team, 9
9. Hayley Rutherford (Aus) SC Michela Fanini Record Rox, 8
10., Lyne Bessette (Can) Canadian National Team, 8

Sprints
1. Ghita Beltman (Ned) @Home Cycling Team, 22. pts
2. Debby Mansveld (Bel) Vlaanderen T Interim, 20
3. Janildes Silva (Bra) SC Michela Fanini Record Rox, 15
4. Gina Grain (Can) Canadian National Team, 11
5. Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen T Interim, 8
14. Lyne Bessette (Can) Canadian National Team, 4

Young rider
1. Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung, 23:35:52
2. Erinne Willock (Can) Canadian National Team, at 14:07
3. Theresa Senff (Ger) German National Team, 14:50
4. Corinne Hierckens (Bel) Basis-Aude Mixed, 16:17
5. Claudia Stumpf (Ger) German National Team, 17:00

Team GC
1. T-Mobile, 70:52:58
2. Nurnberger Versicherung, at 6:24
3. Team S.A.T.S., 13:15
4. Canada, 31:54
5. German National Team, 42:27
6. Basis-Aude Mixed, 54:00
7. Ondernemers Van Nature, 58:22
8. French National Team, 1:03:01
9. Australian National Team, 1:10:56
10., Nobili Rubineterie Guerciotti, 1:18:14
11. SC Michela Fanini Record Rox, 1:27:38
12. Vlaanderen T Interim, 1:43:17
13. Inter Region Pruneau, 1:49:00
14. Equipe Composite Rostex Quantim, 2:16:22
15. Lithuanian National Team, 2:32:27
16. @Home Cycling Team, 2:52:06
17. British National Team, 2:53:47

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
BikeSports Xmas Dec 3
 
ARG button Sept 17.14
 

 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login