Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

June 25/97 22:55 pm - Women's Challenge, Euro Results, New Brunswick Results


Posted by Editor on 06/25/97
 

Make sure that you check out the World Cup page for the news on today’s Prologue race. * * HP International Women’s Challenge * Stage 4, Stanley to Ketchum * 1 Alison Dunlap USA 2:32:57 2 Zoulfia Zabirova RUS 3 Rasa Polikeviciute LIT 4 Linda Jackson** CAN 5 Jolanta Polikeviciute LIT 6 Valentina Polkhanova RUS all s.t. 7 Jackie Martin SFA at 0:04:25 8 Susy Pryde NZL 9 Emily Robbins* USA 10 Elizabeth Emery USA all s.t. * 20 Cybil Diguistini CAN 4:25 41 Sue Palmer CAN s.t. 53 Erin McGann CAN 6:24 60 Leah Goldstein CAN 6:33 79 Barbara Zimich CAN 11:12 90 Karen Timewell CAN 13:17 * GC * 1 Rasa Polikeviciute LIT 8:30:24 2 Linda Jackson** CAN at 0:00:25 3 Karen Kurreck** USA 0:00:29 4 Zoulfia Zabirova RUS 0:00:57 5 Jolanta Polikeviciute LIT 0:01:03 6 Valentina Polkhanova RUS 0:02:08 7 Svetlana Stepanova RUS 0:02:19 8 Sue Palmer CAN 0:02:22 9 Jacinta Coleman* NZL 0:02:40 10 Louisa Jenkins USA 0:02:51 * 20 McGann 5:57 24 Diguistini 6:45 43 Goldstein 11:14 71 Zimich 24:06 76 Timewell 27:34 104 Mandy Poitras CAN 1:04:11 * Linda Jackson leads the Mountain Points competition. * * Tour of Switzerland * Stage 9, Davos-Wetzikon, 193 kms: * 1. Camenzind Oskar MAP SUI 5:17:22 2. Ullrich Jan TEL GER at 1:06 3. Piepoli Leonardo REF ITA 4. Garcia Casas Felix FES ESP 1:14 5. Garzelli Stefano MER ITA 2:05 6. Nelissen Danny RAB NED 7. Casagrande Francesco SAE ITA 8. Gontchar Serguej AKI UKR 9. Jaksche Jvrg PLT GER 10. Zberg Beat MER SUI all s.t. * GC * 1. Agnolutto CSO FRA 33:38:02 2. Camenzind MAP SUI at 2:08 3. Ullrich Jan TEL GER 4:20 4. Extebarria ONC ESP 5:32 5. Meier Roland POS SUI 6:18 6. Garcia Casas FES ESP 6:22 7. Nardello MAP ITA 6:48 8. Garzelli MER ITA 7:17 9. Buschor SAE SUI 7:26 10. Piepoli REF ITA 7:56 * * Tour of Catalonia, Spain * Stage 7, Gerona-Pal, 237 kms: * 1. Bo Hamburger (Netherlands) TVM 7.02.22 2. Daniel Clavero (Spain) Toscaf at 0.08 3. Mikel Zarrabeitia (Spain) ONCE 0.11 4. Fernando Escartin (Spain) Kelme 0.29 5. Angel Casero (Spain) Banesto s.t 6. Armand de las Cuevas (France) Banesto 0.39 7. Pavel Tonkov (Russia) Mapei 0.57 8. Cesar Solaun (Spain) Euskadi 1.00 9. Carlos Contreras (Columbia) F.Telekom 1.15 10. Paolo Lanfranchi (Italy) Mapei 1.18 * GC * 1. Escartin 26.05.59 2. Casero at 0.02 3. Zarrabeitia 0.28 4. Clavero 0.53 5. Tonkov 1.04 6. De las Cuevas 1.19 7. Hamburger 1.30 8. Solaun 2.07 9. Alonso Marino (Spain) Banesto 2.35 10. Orlando Rodriguez (Portugal) Banesto 2.52 * * New Brunswick Results * Here are the full results from last weekend's Velo NB MTB #3 race at Woolastook. By rough count there were 156 entrants in all categories. * Senior Expert-Elite Women 1 Marguerite Allen Kintore Hills 2 Vanessa Phillips Radical Edge 3 Elizabeth Johnson Radical Edge 4 Isabel Auffrey Bungays Kim Bitterman Radical Edge DNF Isabel Richard DNF * Senior Expert-Elite Men 1 Marc Kazmimirski Radical Edge 2 Brian McKeown Radical Edge 3 Dana Hamm Saint John 4 Matt Betts Radical Edge 5 Rob McNair Kings Co. Wheelers 6 Mike LeBlanc Eastern Sports 7 Jeff Currie Eastern Sports Trevor Porter Radical Edge DNF Mike Davis Radical Edge DNF Jeff Sparks Radical Edge DNF Andre Melanson Edmundston DNF Peter Dykow DNF Jeremy Harding DNF Gregory George Radical Edge DNF * Veteren Expert Men 1 Glen Trites 2 Peter McKinley Eastern Sports 3 Ron LeBlanc Eastern Sports 4 Gary MacDonald Eastern Sport 5 Bill Goobie Eastern Sports Eric Frenette Bathurst DNF * Senior Sport Women 1 Fiona Davis 2 Kathy Sonier Bathurst 3 Nathalie Sonier Bathurst Karen Murray DNF * Senior Sport Men 1 Chris Day Montagnards 2 Jason Jensen Radical 3 Sebastien Boudreau UC Chaleur 4 Cameron Maynard Outback Jacks 5 Andrew Mills Kings Co. Wheelers 6 Jeremy Meyers Kings Co. Wheelers 7 Kent Wood CPEI 8 Lorne Allaby Kings Co.Wheelers 9 Scott Shailer 10 Mark Leclerc Grand Falls 11 Shawn Marshall 12 Naseem Yaqzan Radical Edge 13 Tom Snodgrass 14 Mark Smith Rat Pack 15 Ashley Miller Wolf Pack Andrew Bostwick DNF Jamie Stapleford DNF Mark Hudson DNF Jason Burry DNF Kieren Tinning Radical Edge DNF Randy Emerson DNF Frederic Duchesne Montagnards DNF Adam Pitre Rat Pack DNF Pablo Vegera MMBC DNF Sean Ritchie Bungays DNF John MacLean DNF Peter Dewar CPEI DNF Brad Fulford Kintore Hills DNF Kevin White MMBC DNF Andre Leger DNF * Veteran Sport Women 1 Denise Derrah Kintore Hills 2 Rita Balaton-Kelly Kintore Hills 3 Jill Lloyd Kings Co.Wheelers * Veteren Sport Men 1 Duncan Hadley 2 Eric Drummie 3 Derrick Weaver 4 Paul Landry 5 Gary McLaughlin Brian Urquart DNF Andre Ouelette DNF * Junior Expert Men 1 Geg Grant MMBC 2 Mathieu Belanger UC Chaleur 3 Ross Merriam 4 Kent Sweezey MMBC 5 Remi Parent 6 Eric Goss Radical Edge 7 Ben Blakeney Kings Co. Wheelers 8 Craig Berry Rat Pack Dave Atherton Radical edge DNF Peter Cheney Kings Co.Wheeler DNF Geoff Pendrell Radical Edge DNF Paul Cyr Edmundston DNF Patrick Mazerolle Moncton DNF Deni Boucher DNF Kent Staples Phat Tire Flers DNF John McNair Kings Co. Wheelers DNF Mario Savoie Moncton DNF * Junior Sport Men 1 Dusty O'Connell Montagnards 2 Hutch Robinson Radical Edge 3 Corey Jay 4 David Morin 5 Andre Guerette Edmundston 6 Jeff Lenehan 7 Trevor Bourque MMBC 8 Scott Sprott 9 Mark Fisher Smooth Cycle 10 Andre Bechier Velo Restigouche 11 Fred Pike Saint John MBC 12 Steve Pepin Radical Edge 13 Luc Belliveau MMBC 14 Mark Thompson Rat Pack Shannon Whelen Wolf Pack DNF Matt Jardine DNF Damien Clow DNF Brian MacInnis Radical Edge DNF Matthew Forgie Rat Pack DNF * Masters Men 1 Ian George Radical Edge 2 Larry Cosgrove Smooth Cycle 3 John Beal Radical Edge 4 Philip Allen Kintore Hills 5 Jeffrey Langill John Barrett DNF * Cadet Sport Men 1 Aaron Lloyd Kings Co. Wheelers 2 Andrew Archer Radical Edge 3 Michael Wood 4 Phil Cortes Montagnards 5 Scott Hicks Radical Edge 6 Dan May Rat Pack 7 David Russell Radical Edge 8 Luc Leger MMBC 9 Marcel Vautour MMBC 10 Jamie Olscamp Mountaineers 11 Craig Morris 12 Timo Bzchaden Kintore Hills 13 Wayne Toner Velo Regional 14 Billy Crawford Kintore Hills 15 Jeremy Bertin 16 Sam Dodd Kintore Hills 17 Scott Gullisan Wolf Pack 18 Brady Hanson Radical Edge Scott Sprott Phat Tire Flers DNF Kamil Forgie Rat Pack DNF Matt Bryanton CPEI DNF * Minime 1 Matthew Hadley 2 Kyle Guthrie Kintore Hills 3 Steve Savoy 4 Justin Roy 5 Dean Robinson 6 Torre Farrah Spokes 7 Connor Barrett 8 Jeff Bartlett Wolf Pack 9 Edward Renzi 10 Grant Barry Saint John 11 Chris Hodgson Phat Tire Flyers * Pee Wee Men & Youth Women 1 Jonathon Sweezey Moncton 2 Alex LeBlanc Eastern Sports 3 Peter Hicks Fredericton 4 Blake Lovely Ski Wolf 5 Justin Leger Dieppe 6 Robbie Beal Radical Edge 7 Matt Sturgeon 8 Kenneth Fox Wolf Pack 9 Benjamin Bzchaden Kintore Hills 10 Sean Moser Wolf Pack * Youth Women Karen Lenehan * Senior Beginner Men 1 Toby Bzehaden Kintore Hills 2 Jody Lochart Nils Mathison DNF * Dave Macfarlane

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login