Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

July 20/04 9:15 am - Tour de l'Abitibi: Stage 2


Posted by Editoress on 07/20/04
 

Tour de l'Abitibi Val-d'Or, Quebec

Stage 2: Val d'Or Criterium, 55km
1. Zach Taylor (Hot Tubes Cycling Team)1:21:41
2. Michael Vanderaerden (Belgique - Kon. Balen BC)
3. James Driscoll (NECSA / ACT)both s.t.
4. Anthony Martin (France - Pole Espoirs)0:17
5. Brooke Boocock (Ontario)
6. Duncan Viljoen (Afrique du Sud)
7. Charly Vives (Quebec)
8. Martijn Van Schayck (Belgique - Kon. Balen BC)
9. Scott Veggeberg (Team Hotter 'N Hell (Texas))
10. Jimmy Feely (Minnesota Junior Cycling Team)
11. Aaron Pool (Team Midwest)
12. Guillaume Breteche (France - Pole Espoirs)
13. Dean Hopf (Afrique du Sud)
14. J.P. Dunlop (Colombie-Britannique)
15. Jan Noyens (Belgique - Kon. Balen BC)
16. Stevie Cullinan (Arizona Select Team)
17. Clint Rogers (Team Swift / Lombardi)
18. Juan Van Heerden (Afrique du Sud)
19. Jeroen Van Schelven (Belgique - VC Ardennes)
20. Luthando Khaka (Afrique du Sud)
21. Cyril   Jourdain (France - Pole Espoirs)
22. Toby Marzot (People Cycle / Coast to Coast Development)
23. Herman Fouche (Afrique du Sud)
24. Sean Walsh (Alberta)
25. Derek Laan (Minnesota Junior Cycling Team)
26. Adam Thuss (Ontario)
27. Kenta Osono (Japan)
28. Makoto Shimada (Japan)
29. Ryan Keels (Hot Tubes Cycling Team)
30. Alex Boyd (Major Motion)
31. Clovis Auger (Quebec)
32. Damien Jouret (Belgique - VC Ardennes)
33. Brian Bain (Alberta)
34. Joel Dion-Poitras (Quebec)
35. Akira Ishii (Japan)
36. Wataru Iizuka (Japan)
37. Zach Bolian (Hot Tubes Cycling Team)
38. Olivier Migne (France - Pole Espoirs)
39. Keith Gauld (Midweek Cycling Club (Ontario))
40. Matt Walker (Alberta)
41. Alex Ferrero (People Cycle / Coast to Coast Development)
42. Guillaume Tanguay (Espoirs de Laval)
43. Chad Beyer (Etats-Unis)
44. Nick Frey (Hot Tubes Cycling Team)
45. David Veilleux (Quebec)
46. Caleb Fairly (Team Hotter 'N Hell (Texas))
47. Taylor Lane (Etats-Unis)
48. Jean-Michel Schweyen (Belgique - VC Ardennes)
49. Torin Priem (Arizona Select Team)
50. Peter Clark (Afrique du Sud)
51. Jean-Michel Lachance (Elicycle Sports-Experts)
52. Kevin Cherruault (France - Pole Espoirs)
53. Matthew Reale (NECSA / ACT)
54. Steffen Elzinga (Belgique - Kon. Balen BC)
55. Kiel Reijnen (Team Hotter 'N Hell (Texas))
56. Ryan Belliveau (Atlantic Cycling Centre)
57. Jeff Sparling (Alberta)
58. Jean-Simon Fortin (Elicycle Sports-Experts)
59. Sean Van Horn (Team Swift / Lombardi)
60. Mike Margraf (Team Swift / Lombardi)
61. Chris Stockburger (Etats-Unis)
62. Daichi Nemoto (Japan)
63. Masayuki Yamamoto (Japan)
64. Jordan Kofman (Midweek Cycling Club (Ontario))
65. Vincent Chavanon (Arizona Select Team)
66. Fraser Hayes (Colombie-Britannique)
67. Noah Young (Team Swift / Lombardi)
68. James Camut (North East Regional Team)
69. Michel Leger (Atlantic Cycling Centre)
70. Mark Batty (Midweek Cycling Club (Ontario))
71. Maxime Picard (Elicycle Sports-Experts)
72. Noah Harwood (NECSA / ACT)
73. Garth White (Colombie-Britannique)
74. Brad Armstrong (Hot Tubes Cycling Team)
75. Peter Stetina (Etats-Unis)
76. Jackson Buehler (Colombie-Britannique)
77. Niels Vreys (Belgique - Kon. Balen BC)
78. Chase Renick (Team Swift / Lombardi)
79. Stephane Lacombe (Espoirs de Laval)
80. Dave Vukets (Ontario)
81. Christopher Trembly (Major Motion)
82. Michael Wickman (People Cycle / Coast to Coast Development)
83. Micheal Sheppard (Etats-Unis)
84. Todd Elenz (ISCorp Junior Cycling Team )
85. Cassel Lessinger (ISCorp Junior Cycling Team )
86. Luis Zamudio (Major Motion)
87. Shawn Clarke (Midweek Cycling Club (Ontario))
88. Jared Downing (Major Motion)
89. Zachary Garland (Atlantic Cycling Centre)
90. Brian Fosler (Minnesota Junior Cycling Team)
91. Scott Jackson (North East Regional Team)
92. Jim Conant (Arizona Select Team)
93. Adam Switters (Etats-Unis)
94. Jonathan Thire (France - Pole Espoirs)
95. Bram Van Gompel (Belgique - Kon. Balen BC)
96. Josh James (Colombie-Britannique)
97. Tom Hanley (ISCorp Junior Cycling Team )
98. Kirk Carlsen (North East Regional Team)
99. Fabrice Lahaye (Belgique - VC Ardennes)
100. Maxime Charbonneau (Espoirs de Laval)
101. Michael Bucuk (North East Regional Team)
102. Max Keeler (Atlantic Cycling Centre)
103. Vince Roberge (Team Midwest)
104. Michael Schmidt (ISCorp Junior Cycling Team )
105. Jordan Stohl (Team Midwest)
106. Winston David (South Eastern Regional Team A)
107. Eric Riggs (Team Swift / Lombardi)
108. Jafer Beizer (Southeast Regional B /Genesis Scuba)
109. Devin Flaherty (NECSA / ACT)
110. Ali Camara (Major Motion)
111. Beck Frydenborg (South Eastern Regional Team A)
112. Ben Zawacki (People Cycle / Coast to Coast Development)
113. Jason Carr (ISCorp Junior Cycling Team )
114. Alexandre Charest (Elicycle Sports-Experts)
115. Robert Gustavsson (Ontario)
116. Raphael Tremblay (Quebec)
117. David Olscamp (Atlantic Cycling Centre)
118. Brian Crosby (Minnesota Junior Cycling Team)
119. Jeremy Devaux (Belgique - VC Ardennes)
120. Isaac Howe (People Cycle / Coast to Coast Development)
121. Jared Faciszewski (ISCorp Junior Cycling Team )
122. Ian Manning (Ontario)
123. Ryan Taylor (Atlantic Cycling Centre)
124. Eric Boily (Quebec)all s.t.
125. Michael Burns (Colombie-Britannique)1:01
126. Spencer Beamer (Hot Tubes Cycling Team)s.t.
127. Francis Martin (Espoirs de Laval)1:28
128. Brian Janezic (Arizona Select Team)1:40
129. Kyle Douglas (Midweek Cycling Club (Ontario))2:10
130. Alexandre Garant (Elicycle Sports-Experts)2:28
131. Colter Cederlof (Major Motion)3:21
132. Wendell Montgomery (South Eastern Regional Team A)3:51
133. Yuri Whitehead (North East Regional Team)4:11
134. Joseph Lewis (Minnesota Junior Cycling Team)4:32
135. Tim Babb (South Eastern Regional Team A)
136. Shawn Mullican (South Eastern Regional Team A)
137. Stephen Schultz (Southeast Regional B /Genesis Scuba)all s.t.
138. Geoffrey Olin (Team Hotter 'N Hell (Texas))4:49
139. Bobby Sweeting (South Eastern Regional Team A)4:53
140. Evan Piche (NECSA / ACT)5:30
141. Ben Wizner (Team Midwest)
142. Joel Ducharme (Espoirs de Laval)
143. Tyler Givens (Arizona Select Team)
144. Patrick Lemieux (Minnesota Junior Cycling Team)
145. Geoffrey Johnson (NECSA / ACT)
146. Timothy Doud (North East Regional Team)all s.t.
147. Chris Hall (Team Hotter 'N Hell (Texas))6:09
148. Michael Kroonen (Belgique - VC Ardennes)
149. Alex Billingsley (Team Hotter 'N Hell (Texas))both s.t.
150. Samuel Bail (Ontario)6:49
151. Shaun Adamson (Alberta)8:38
152. Carl Beaupre (Elicycle Sports-Experts)9:20
153. Thomas Brown (Southeast Regional B /Genesis Scuba)
154. Evan Halladay (Southeast Regional B /Genesis Scuba)both s.t.
155. Alex Couture (Espoirs de Laval)9:54
156. Ryan Anderson (Alberta)10:17
157. Jesse Niethammer (Team Midwest)10:57
158. Chet Smith (Southeast Regional B /Genesis Scuba)17:34
159. Ryan Walsh (Southeast Regional B /Genesis Scuba)17:34
160. Jay Hawranik (People Cycle / Coast to Coast Development)34:06
GC
1. Zach Taylor (Hot Tubes Cycling Team)1:42:14
2. Chad Beyer (Etats-Unis)at 0:18
3. Taylor Lane (Etats-Unis)
4. Chris Stockburger (Etats-Unis)
5. Peter Stetina (Etats-Unis)
6. Micheal Sheppard (Etats-Unis)
7. Adam Switters (Etats-Unis)all s.t.
8. Ryan Keels (Hot Tubes Cycling Team)0:23
9. Zach Bolian (Hot Tubes Cycling Team)
10. Nick Frey (Hot Tubes Cycling Team)
11. Brad Armstrong (Hot Tubes Cycling Team)all s.t.
12. Charly Vives (Quebec)26
13. Clovis Auger (Quebec)
14. Joel Dion-Poitras (Quebec)
15. David Veilleux (Quebec)
16. Raphael Tremblay (Quebec)
17. Eric Boily (Quebec)all s.t.
18. Clint Rogers (Team Swift / Lombardi)47
19. Sean Van Horn (Team Swift / Lombardi)
20. Mike Margraf (Team Swift / Lombardi)
21. Noah Young (Team Swift / Lombardi)
22. Chase Renick (Team Swift / Lombardi)
23. Eric Riggs (Team Swift / Lombardi)all s.t.
24. Michael Vanderaerden (Belgique - Kon. Balen BC)57
25. Anthony Martin (France - Pole Espoirs)59
26. Guillaume Breteche (France - Pole Espoirs)
27. Cyril   Jourdain (France - Pole Espoirs)
28. Olivier Migne (France - Pole Espoirs)
29. Kevin Cherruault (France - Pole Espoirs)
30. Jonathan Thire (France - Pole Espoirs)all s.t.
31. Spencer Beamer (Hot Tubes Cycling Team)1:07
32. Brooke Boocock (Ontario)1:09
33. Adam Thuss (Ontario)
34. Dave Vukets (Ontario)
35. Robert Gustavsson (Ontario)
36. Ian Manning (Ontario)all s.t.
37. Martijn Van Schayck (Belgique - Kon. Balen BC)1:18
38. Jan Noyens (Belgique - Kon. Balen BC)
39. Steffen Elzinga (Belgique - Kon. Balen BC)
40. Niels Vreys (Belgique - Kon. Balen BC)
41. Bram Van Gompel (Belgique - Kon. Balen BC)all s.t.
42. Duncan Viljoen (Afrique du Sud)1:29
43. Dean Hopf (Afrique du Sud)
44. Juan Van Heerden (Afrique du Sud)
45. Luthando Khaka (Afrique du Sud)
46. Peter Clark (Afrique du Sud)all s.t.
47. James Driscoll (NECSA / ACT)1:31
48. Stevie Cullinan (Arizona Select Team)1:33
49. Torin Priem (Arizona Select Team)
50. Vincent Chavanon (Arizona Select Team)
51. Jim Conant (Arizona Select Team)all s.t.
52. Kenta Osono (Japan)1:43
53. Herman Fouche (Afrique du Sud)
54. Makoto Shimada (Japan)
55. Akira Ishii (Japan)
56. Wataru Iizuka (Japan)
57. Daichi Nemoto (Japan)
58. Masayuki Yamamoto (Japan)all s.t.
59. Matthew Reale (NECSA / ACT)1:50
60. Noah Harwood (NECSA / ACT)
61. Devin Flaherty (NECSA / ACT)both s.t.
62. Cassel Lessinger (ISCorp Junior Cycling Team )1:57
63. Todd Elenz (ISCorp Junior Cycling Team )
64. Tom Hanley (ISCorp Junior Cycling Team )
65. Michael Schmidt (ISCorp Junior Cycling Team )
66. Jason Carr (ISCorp Junior Cycling Team )
67. Jared

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login