Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC2 - Aug 12
 

Daily News


 

August 7/04 7:00 am - Track Nationals Day 2


Posted by Editor on 08/7/04
 

Track Nationals - Victoria, BC

Day 2

Junior Men 4000M Team Pursuit

1 Team Alberta 4:56.422
Mark MacDonald AB Team Alberta
Jeff Sparling AB Team Bow Cycle
Sean Walsh AB Bow Cycle / CMC
Eric Smith AB Team Bow Cycle - CMC

2 Team Quebec 4:58.236
Charly Vives QC Team Quebec
Lawrence Leroux QC Team Quebec
Raphael Tremblay QC Equipe du Quebec
William Goodfellow QC Team Quebec


Master A Men Sprint

Flying 200M
1 Charles Durrant BC Schwalbe Cycling 11.961
2 Chris Hooper AB Synergy Racing 12.231
3 cp Walsh AB 12.304
4 Todd Olynick ON Cornwall Cycling 12.508
5 Craig Good AB Synergy Racing 12.631
6 Mark Butschler BC Dr Walker Sports 13.166
7 Alexander Pope BC Schwalbe Cycling 13.789


Master B Men Sprint

Flying 200M
1 Timothy Caulfield AB Juventus Cycling 12.136
2 Wayne Walker BC Dr Walker Sports 12.578
3 Andrew George BC Burnaby Velodrome 12.763
4 John Sutherland QC The Track Team/Energie 12.767
5 Ted Ritter WA Escape Velocity 13.180
6 Thom Ward BC Dr Walker Sports 13.489
7 Kerry Blain BC Dr Walker Sports 13.595
8 Rob Onodera AB GS Campione 14.339
9 Peter MacInnis BC 14.395


Master C Men Sprint

Flying 200M
1 Gerard Louis Robert QC The Track Team/Energie 12.274
2 Christopher J. Anstey BC Dr Walker Sports 12.496
3 Luis Bernhardt BC Gregg's Specialized 13.107
4 Norman Kalmanovitch AB Bow Cycle-CMC 13.344
5 Gino Crema NL 14.252
6 David Emery BC Victoria Wheelers 16.349


Tandem Mixed 200M Time Trial

1 Shawn Marsolais BC BC Blind Sports 14.350


Tandem Men 200M Time Trial

1 Stephane Cote QC Team Quebec 11.745
2 Brian Cowie BC BC Blind Sports 11.829
3 Kelly Nadeau AB Synergy Racing 12.189


Men's Sprint

Semi Finals

Heat 1 - Lars Madsen AB beat Travis Smith AB 2-0

Heat 2 - Doug Baron AB beat Keith Bruneau BC 2-1


Women's Sprint

Semi Finals

Heat 1 - Lori-Ann Muenzer AB beat Anne-brit Carter AB 2-0

Heat 2 - Breanna Loster BC beat Jenny Trew AB 2-0


Junior Men's Sprint

Semi Finals

Heat 1 - Lawrence Leroux QC beat Zach Grant AB 2-0

Heat 2 - Jeff Sparling AB beat Raphael Tremblay QC 2-0


Junior Women's Sprint

Semi Finals

Heat 1 - Laura Brown AB beat Joelle Numainville QC 2-0

Heat 2 - Mylene Laliberte QC beat Stephanie Roorda AB 2-0


Master C Men's Sprint

Semi Finals

Heat 1 - Gerard Louis Robert QC beat Norman Kalmanovitch AB 2-0

Heat 2 - Christopher J. Anstey BC beat Luis Bernhardt BC 2-0


Master B Men's Sprint

Semi Finals

Heat 1 - Timothy Caulfield AB beat John Sutherland QC 2-0

Heat 2 - Wayne Walker BC beat Andrew George BC 2-1


Master A Men's Sprint

Semi Finals

Heat 1 - Charles Durrant BC beat Todd Olynick ON 2-0

Heat 2 - Chris Hooper AB beat cp Walsh 2-0


Men's 4000M Individual Pursuit

Bronze Medal Ride
1 Robert Veroba AB Bicisport 4:52.830
2 Philippe Abbott AB Bicisport 5:02.597

Gold Medal Ride
1 Zach Bell AB Team Alberta/Yukon 4:49.790
2 Alexandre Cloutier QC Team Quebec 4:59.469


Junior Men's 3000M Individual Pursuit

Bronze Medal Ride
1 Mark MacDonald AB Team Alberta 3:49.228
2 Raphael Tremblay QC Team Quebec 3:50.420

Gold Medal Ride
1 Charly Vives QC Team Quebec 3:46.843
2 Jeff Sparling AB Team Bow Cycle 3:53.924


Junior Women's 2000M Individual Pursuit

Bronze Medal Ride
1 Naomi Cooper BC Devo/Ryder/Powerbar 2:50.552
2 Joelle Numainville QC Team Quebec 2:51.829

Gold Medal Ride
1 Mylene Laliberte QC Team Quebec 2:48.364
2 Laura Brown AB Bow Cycle 2:50.3000

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login