Canadian Cyclist Specialized Tarmac 24-7 2 - Aug 12
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Specialized Tarmac CC1 - Aug 12
 

Daily News


 

August 16/04 5:18 am - Some Photos from Elliot Lake, Alberta Provincial Track Championships


Posted by Editoress on 08/16/04
 

SISU Ontario Cup #6 Elliot Lake, ON

A few PHOTOS from Sundays Crit. of the Sisu O-Cup #6 in Elliot Lake, courtesy of Mika Jylha, Sault Cycling Club


Alberta Provincial Track Championships August 14-15 - Glenmore Velodrome, Calgary
Courtesy Andy Holmwood, ABA

%3

 


Pursuit
2000m - Junior Women
1. Steph Roorda (Synergy)03:00.8
3000m - Paralympic Women
1. Lisa Stowe (bicisport)04:51.1
3000m - U17 Men
1. Eric Smith (Bow Cycle/CMC)03:53.4
2. Anthony Stadnyk (bicisport)04:05.5
3. Spencer Smitheman (Juventus)04:14.7
4. Will Monteath (Juventus)04:14.8
5. Paul MacDonald (Sport Chek)04:18.7
6. Nicolas Andrichuk (Bow Cycle/CMC)04:23.2
7. Neal Gregory (Bow Cycle/CMC)04:31.1
8. Kasper Woiceshyn (Bow Cycle/CMC)04:41.6
3000m - Junior Men
1. Mark MacDonald (Sport Chek)03:54.0
2. Rene Regimbald (Synergy)04:26.0
3000m - Sport Men
1. Frank Kovacs (Snakebite Society)04:00.0
2. Jon Keech (Synergy)04:05.3
3. Brian Kullman (Synergy)04:08.9
4. Stuart Harbottle (Bow Cycle/CMC)04:14.8
5. David T. Corr (Synergy)04:15.4
6. Greg Yanicki (bicisport)04:23.2
7. Norm Kalmanovitch (Bow Cycle/CMC)04:25.4
8. Rob Onodera (GS Campione)04:34.6
9. Bill Blonski (bicisport)04:56.9
4000m - Open Men
1. Zach Bell (Synergy)04:43.3
2. Bob Veroba (bicisport)04:50.3
3. Ryan McKenzie (DeVinci/Sportrack)04:53.9
4. Cam McKinnon (TrackTeam.ca)04:55.1
5. Chris Rubuliak (Juventus)04:57.6
6. Graeme Thomson( bicisport)05:01.5
7. Phil Abbott (bicisport)05:01.8
8. Dylan Menard (Juventus)05:12.4
9. Tom Amberiadis (bicisport)05:13.7
10. Mike McCorkell (bicisport)05:19.2
11. Reid Dalgleish (Synergy)05:19.4
12. Peter Toth (ERTC/redbike)05:21.0
13. Craig Good (Synergy)05:23.6
14. Sean Huggins-Chan (bicisport)05:33.1
15. Joel Regimbald (Synergy)05:35.2
16. Steve German (Revoluzione)05:51.0
Scratch
U17 Men, Sport Men, Junior Women
1. Eric Smith (U17) (Bow Cycle/CMC)
2. Frank Kovacs (Sport) (Snakebite Society)
3. Anthony Stadnyk (U17) (bicisport)
4. David T. Corr (Sport) (Synergy)
5. Brian Kullman (Sport) (Synergy)
6. Spencer Smitheman (U17) (Juventus)
7. Jon Keech (Sport) (Synergy)
8. Paul MacDonald (U17) (Sport Chek)
9. Will Monteath (U17) (Juventus)
10. Stuart Harbottle (Sport) (Bow Cycle/CMC)
11. Kasper Woiceshyn (U17) (Bow Cycle/CMC)
12. Greg Yanicki (Sport) (bicisport)
13. Nic Andrichuk (U17 (Bow Cycle/CMC)
14. Neal Gregory (U17) (Bow Cycle/CMC)
15. Stephanie Roorda (JW) (Synergy)
16. Rob Onodera (Sport) (GS Campione)
17. Bill Blonski (Sport) (bicisport)
Junior Men, Open Men
1. Zach Bell (Synergy)
2. Graeme Thomson (bicisport)
3. Bob Veroba (bicisport)
4. Peter Toth (ERTC/redbike)
5. cp Walsh (Synergy)
6. Phil Abbott (bicisport)
7. Mike Patton (Synergy)
8. Reid Dalgleish (Synergy)
9. Chris Rubuliak (Juventus)
10. Craig Good (Synergy)
11. Sean Huggins-Chan (bicisport)
12. Rene Regimbald (JM) (Synergy)
13. Dylan Menard (Juventus)
14. Ross Harbottle (JM) (Bow Cycle/CMC)
15. Joel Regimbald (Synergy)
dnf. Tom Amberiadis (bicisport)
dnf. Mark MacDonald (JM) (Sport Chek)
dnf. Zach Grant (JM) (Juventus)
200M
U17 Men
1. Eric Smith (Bow Cycle/CMC)12.22s
2. Paul MacDonald (Sport Chek)13.07s
3. Will Monteath (Juventus)13.09s
4. Anthony Stadnyk (bicisport)13.29s
5. Nicolas Andrichuk (Bow Cycle/CMC)13.64s
6. Spencer Smitheman (Juventus)13.83s
7. Neal Gregory (Bow Cycle/CMC)14.39s
8. Kasper Woiceshyn (Bow Cycle/CMC)14.74s
Junior Men
1. Rene Regimbald (Synergy)12.48s
2. Ross Harbottle (Bow Cycle/CMC)12.78s
3. Zach Grant (Juventus)12.87s
Sport Men/Open Women
1. David T. Corr (Synergy)12.61s
2. Frank Kovacs (Snakebite Society)12.65s
3. Norm Kalmanovitch (Bow Cycle/CMC)12.75s
4. Jon Keech (Synergy)12.81s
5. Randy Mason (Synergy)13.15s
6. Anne-Brit Ericksen-Carter (Snakebite Society)13.36s
7. Steph Roorda (Synergy)13.45s
8. Stuart Harbottle (Bow Cycle/CMC)13.47s
9. Brian Kullman (Synergy)13.53s
10. Greg Yanicki (bicisport)13.55s
11. Conan Cooper (Synergy)13.84s
12. Rob Onodera (GS Campione)14.54s
13. Bill Blonski (bicisport)18.32s
Open Men
1. Graeme Thomson (bicisport)11.42s
2. Chris Rubuliak (Juventus)11.71s
3. Tom Amberiadis (bicisport)11.99s
4. Tim Caulfield (Juventus)12.03s
5. Mike Patton (Synergy)12.06s
6. Dylan Menard (Juventus)12.08s
7. Joel Regimbald (Synergy)12.22s
8. Tyler Boake (Synergy)12.52s
9. Craig Good (Synergy)12.77s
10. Steve German (Revoluzione)13.53s
500m - Paralympic
1. Lisa Stowe (bicisport)46.77s
500m - Women
1. Steph Roorda (Jr) - (Synergy)41.80s
1000m - U17 Men
1. Eric Smith (Bow Cycle/CMC)1m14.13s
2. Anthony Stadnyk (bicisport)1m18.62s
3. Paul MacDonald (Sport Chek)1m19.10s
4. Will Monteath (Juventus)1m19.25s
5. Spencer Smitheman (Juventus)1m21.70s
6. Nicolas Andrichuk (Bow Cycle/CMC)1m24.21s
7. Neal Gregory (Bow Cycle/CMC)1m26.95s
1000m - Junior Men
1. Mark MacDonald (Sport Chek)1m12.29s
2. Rene Regimbald (Synergy)1m14.91s
3. Ross Harbottle (Bow Cycle/CMC)1m18.59s
1000m - Sport Men
1. David T. Corr (Synergy)1m14.29s
2. Jon Keech (Synergy)1m14.47s
3. Frank Kovacs (Snakebite Society)1m15.89s
4. Brian Kullman (Synergy)1m18.54s
5. Norm Kalmanovitch (Bow Cycle/CMC)1m18.92s
6. Greg Yanicki (bicisport)1m19.59s
7. Stuart Harbottle (Bow Cycle/CMC)1m21.76s
8. Rob Onodera (GS Campione)1m21.88s
9. Bill Blonski (bicisport)1m37.27s
1000m - Open Men
1. Travis Smith (TrackTeam.ca)1m06.71s
2. Zach Bell (Synergy)1m08.23s
3. Graeme Thomson (bicisport)1m08.58s
4. Bob Veroba (bicisport)1m09.06s
5. Chris Rubuliak (Juventus)1m11.66s
6. Dylan Menard (Juventus)1m12.16s
7. Mike Patton (Synergy)1m12.91s
8. Chris Hooper (Synergy)1m13.52s
9. Reid Dalgleish (Synergy)1m16.32s
10. Craig Good (Synergy)1m16.91s
Keirin
U17 Men/Junior Women (Bow Cycle/CMC)
1. Eric Smith (bicisport)
2. Anthony Stadnyk (Juventus)
3. Will Monteath (Juventus)
4. Spencer Smitheman (Synergy)
5. Stephanie Roorda (JW) (Bow Cycle/CMC)
6. Nic Andrichuk
Open Women/Sport Men (Bow Cycle/CMC)
1. Norm Kalmanovitch (Bow Cycle/CMC)
2. Stuart Harbottle (Snakebite Society)
3. Frank Kovacs (bicisport)
4. Greg Yanicki (GS Campione)
5. Rob Onodera (Snakebite Society)
6. Anne-Brit Ericksen-Carter (OW) (Synergy)
7. Conan Cooper (bicisport)
8. Bill Blonski
Junior Men (Synergy)
1. Rene Regimbald (Sport Chek)
2. Mark MacDonald (Bow Cycle/CMC)
3. Ross Harbottle (Juventus)
4. Zach Grant
Open Men (Synergy)
1. Zach Bell (Synergy)
2. Mike Patton (bicisport)
3. Graeme Thomson (Synergy)
4. Joel Regimbald (Juventus)
5. Chris Rubuliak (Juventus)
6. Dylan Menard (bicisport)
7. Bob Veroba (Synergy)
8. Craig Good
Points
U17 and Sport Men - 35 laps
1. Eric Smith (U17) (Bow Cycle/CMC)43pts
2. Frank Kovacs (Sport) (Snakebite Society)31
3. Stuart Harbottle (Sport) (Bow Cycle/CMC)23
4. Spencer Smitheman (U17) (Juventus)21
5. Brian Kullman (Synergy)20
Jon Keech (Sport) (Synergy)20
7. David T. Corr (Sport) (Synergy)3
Nic Andrichuk (U17) (Bow Cycle/CMC)3
Rob Onodera (Sport) (GS Campione)3
10. Greg Yanicki (Sport) (bicisport)2
Paul MacDonald (U17) (Sport Chek)2
Stephanie Roorda (JW) (Synergy)2
13. Anthony Stadnyk (U17) (bicisport)0
14. Bill Blonski (Sport) (bicisport)-38
dnf. Neal Gregory (U17) (Bow Cycle/CMC)
dnf. Will Monteath (U17) (Juventus)
Junior and Open Men - 60 laps
1. Zach Bell (Synergy)80pts
2. Bob Veroba (bicisport)61
3. Chris Rubuliak (Juventus)54
4. Graeme Thomson (bicisport)50
5. Peter Toth (ERTC/redbike)28
6. Mark MacDonald (JM) (Sport Chek)15
7. Sean Huggins-Chan (bicisport)0
Ross Harbottle (JM) (Bow Cycle/CMC)0
Craig Good (Synergy)0
Chris Hooper (Synergy)0
11. Dylan Menard (Juventus)-20
12. Zach Grant (JM) (Juventus)-60
13. Rene Regimbald (JM) (Synergy)-80
dnf. Mike Patton (Synergy)
dnf. cp Walsh (Synergy)
Team Pursuit
1. Dylan Menard (Juventus)4m52.75s
Chris Rubuliak (Juventus)
Bob Veroba (bicisport)
Graeme Thomson (bicisport)
2. Zach Bell (Synergy)5m01.00s
Joel Regimbald (Synergy)
Rene Regimbald (Synergy)
Craig Good (Synergy)
3. Paul MacDonald (Sport Chek)5m14.26s
Eric Smith (Bow Cycle/CMC)
Ross Harbottle (Bow Cycle/CMC)
Mark MacDonald (Sport Chek)
4. Will Monteath (Juventus)5m30.68s
Spencer Smitheman (Juventus)
Bill Blonski (bicisport)
Anthony Stadnyk (bicisport)
5. Sean Huggins-Chan (bicisport)5m32.21s
Reid Dalgleish (Synergy)
David T. Corr (Synergy)
6. Greg Yanicki (bicisport)5m39.49s
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login