Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

September 27/04 9:06 am - Ontario Provincial Mountain Bike Championships


Posted by Editoress on 09/27/04
 

Ontario Provincial Mountain Bike Championships Hardwood Hills, Barrie, ON. September 26th

Cadet+Junior Exp(15-18) Female: 33km
1. Sarah Coney (Bay Cycle / 3 Rox Racing)1:57:45.20
2. Kaitlin Michener (Michener JAW Racing Team / Meaford)3:45
3. Shannon Everist (Everist AO Bikes + Boards Racing)5:24
4. Kelly Bietola (Bay Cycle / 3 Rox Racing)5:36
5. Kristina Valjas (Sporting Life / Toronto)9:21
6. Ellen Ross (Ind.)13:38
7. Meghan Dixon (Bay Cycle / 3 Rox Racing)23:09
Cadet (15-16) Expert Male: 33km
1. Andrew Wilson (Bay Cycle / 3 Rox Racing)1:37:06.03
2. Zachary Winn at 0:00.5
3. Jon Kinsie (East Side Cycle / Kitchedner)2:42
4. Cory Hancock (Bay Cycle / 3 Rox Racing)3:49
5. Michael Mitchnick (Sports Swap Racing / Toronto)3:57
6. Scott Graham (Team Hardwood / Midhurst)5:04
7. Adam Ward (Bancroft Broken Spokes)5:59
8. Len Valjas (Sporting Life / Toronto)6:54
9. Jeff Hayes (Catena Net.Cycle Logik Racing)7:12
10. Jacob McClelland (Team Hardwood / Hawkestone)7:36
11. Andrew Laviolette (Team Hardwood / Barrie)18:51
12. Dustin Miedema (GearsRacing.com / Mount Hope)25:23
DNF. Timothy Crosby (Ind.)
DNS. Michael Flavell (Ind.)
Junior (17-18) Expert Male: 44km
1. Adam Morka (Team Hardwood / Barrie)2:02:31.24
2. Mark Batty (Bay Cycle / 3 Rox Racing)at 1:07
3. Chris Thorpe (Bay Cycle / 3 Rox Racing)4:58
4. Kyle Douglas (Bay Cycle / 3 Rox Racing)5:00
5. Jason Duffy (Team Hardwood / Barrie)10:05
6. Derek Beirnes (Team Hardwood / Barrie)10:05
7. Mathew Bell (Team Hardwood / Etobicoke)11:03
8. Cameron Jette (The Epic Ride / Toronto)11:48
9. Jeffery Eades (GearsRacing.com / Alton)14:22
10. Brendan Matheson (Sports Swap Racing/Moonstone)14:41
11. Dave Vukets (Waterloo CC/The Flying Dogs)16:14
12. Thomas Wood (The Epic Ride / Midland)18:38
13. Adam Bradshaw (Team Hardwood / Innisfil)18:49
14. Codey May (The Epic Ride / Lisle)20:02
15. Luc Mahler (AO Bikes + Boards Racing)20:38
16. Brandon Schmidt (Ind.)24:58
17. Colin Howard (Ind.)28:46
18. Evan MacAlpine (Team McBride - Fit Fix/Simcoe)33:19
19. Billy Schieck (Ind.)33:45
20. Dave Reid (Team McBride - Fit Fix)35:27
DNF. Ian Manning (BikeSports-Pfaff Racing Team)
DNF. Justin Willette (Ind.)
DNF. Blair Taylor (Ind.)
Senior Pro-Elite Male: 55km
1. Greg Reain (GearsRacing.com)2:23:27.23
2. Jesse Jakomait (GearsRacing.com)at 0:33.98
3. Mike Garrigan (from Oro Station)3:38
4. Martin Lazarski (GearsRacing.com /)5:11
5. Derek Zandstra (Bay Cycle / 3 Rox)5:31
6. Timothy Carleton (Sports Swap Racing)9:12
7. Mathew Hewitt (Ind.)10:27
8. Jeff Weber (GearsRacing.com /)10:35
9. Tristan Galbraith (Ind.)10:55
10. Matt Douglas (Bay Cycle / 3 Rox)11:16
11. Adam Wade (Ind.)12:35
12. Peter Glassford (The Epic Ride / Mansfield)14:03
13. Danny Souter (Ind.)15:23
14. Kevan Cranmer (Freewheel Cycle /)15:54
15. Ben Dawson (Ind.)17:17
16. Michael Dennis (GearsRacing.com)19:11
17. Jason Rody (JAW Racing Team)19:24
18. Andrew Watson (GearsRacing.com)20:18
19. Andrew Erb (JAW Racing Team)21:16
20. Gordon Ruder (The Epic Ride)23:02
21. Jerome Samson (Ind.)24:01
22. Matthew Richter (AO Bikes + Boards)25:40
23. John Van Arragon (True North Cycles)33:59
24. Matthew Fawcett (Ind.)37:09
DNF. Justin Hines (Maple Leaf CC)
DNF. Adam McClounie (Ind.)
DNF. Jonathan Palframan (Ind.)
DNS. Steven Smith (Ind.)
Senior Pro-Elite Female: 44km
1. Susan Trimble (GearsRacing.com)2:17:35.29
2. Amanda Sin (Schwalbe Cycling)at 0:18.76
3. Danelle Kabush (GearsRacing.com)1:29
4. Emily Batty (Bay Cycle / 3 Rox)6:20
5. Heather Morrissey (from North York)9:10
6. Catherine Vipond (GearsRacing.com /)15:28
7. Celine Foreht (Sporting Life / Toronto)17:32
8. Mary-Ellen Ash (Bay Cycle / 3 Rox)18:34
9. Diana Joness (Elite Racing Association)19:10
10. Kate Scallion (The Cyclery / Ottawa)20:45
11. Allison Lampi (KHS Bicycles Canada)21:04
12. Tricia Spooner (Catena Net.Cycle)22:22
13. Monilee Lloy (Fresh Air Experience)27:43
DNF. Stephanie Martinek (from Collingwood)
DNS. Lisa Hoskins (Team Hardwood)

Results from other categories.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login