Canadian Cyclist

 

October 25/04 7:13 am - Quebec Provincial Cyclo-cross Championships


Posted by Editoress on 10/25/04
 

Quebec Provincial Cyclo-cross ChampionshipsOctober 24th, St-Augustin QC
Courtesy Benoit Simard

Kassandra Côté (team Xcluziv) & Benoit Simard (CycloBros/Funky B's) won the provincial championship yesterday in St-Augustin. Next week race in Gloucester is the next step before the nationals, both racers are looking foward to do a good showing there.

Team Relay world Champion Raphael Gagné won the Junior race. Luc Proulx (master), Yohan Patrie (pee wee) also received the title in their respective categories.

Senior Men
1. Simard, Benoit (Cycles Lambert)1:04:31
2. Van Den Driessche, Jurgen (Performance Cycling)1:06:15
3. Gagnon, David (Bromont)1:08:16
4. Vennes, Jean-François (Xcluziv)1:08:35
5. Sztuke, François (Espoirs de Laval)1:10:24
6. Désy, Guillaume (Ind.)1:10:26
7. Henri, Michel (Iris)1:10:39
8. Alexy, Viktor (Sherbrooke)1:11:00
9. O'Brien, David (Le Yéti)at 1 lap
10. Groleau, Francis (Xcluziv)at 1 lap
11. Béland, Steeve (Ind.)at 1 lap
12. Trempe, Olivier (Sainte-Foy)at 1 lap
13. Dion, Nicolas (Cycles Lambert)at 1 lap
14. Bordeleau, Olivier (Laferté)at 1 lap
15. Jean, Simon (Ind.)at 2 laps
16. Boucher, Mathieu (élicycle)DNF
17. Daigle, Marc-André (DeVinci)DNF
18. Lafontaine, Bruno (Perigni)DNF
19. Houle, Mathieu (Laferté)DNF
Master Men
1. Proulx, Luc (Le Yeti)43:29
2. Bussières, Pascal (Ind.)44:03
3. Blain, Luc (Biogen Idec)44:13
4. Boilard, Pierre (Ind.)44:36
5. Jobin, Louis David (Lets go)45:35
6. Roy, Jean (Le Yeti)45:58
7. Gagnon, éric (Subway)46:03
8. Zigmont, Christopher (Ind.)48:56
9. Borden, Clifford (Martin suisse)49:45
10. Lachance, Patrick (SOS Vélo)49:45
11. Marcotte, Guy (Sherbrooke)51:04
12. Scott, Hugo (Xcluziv)51:19
13. Bourque, Sylvain (Dynamiks)at 1 lap
14. Gendron, Pierre (Québec Sportif)at 1 lap
15. émard, Jean-Marc (Ind.)at 1 lap
16. Paradis, Francis (Ind.)at 2 laps
17. Doucherty, Timothy (Martin suisse)at 2 laps
DSQ. Landsman, Sam (Ind.)
DNF. Friedman, Matthew (Martin suisse)
Women
1. Coté, Cassandra (Xcluziv)48:23
2. Deschesnes (Catherine)51:34
3. Lacaille, Brigitte (Normandin)at 1 lap
4. Lavoie, Caroline (Biogene Idec)at 1 lap
5. Gervais, Stépanie (Laferté)at 1 lap
6. Cox, Amanda (Espoirs de Laval)at 1 lap
7. Burns, Jessica (Ind.)at 2 laps
8. Couture, Catherine (Lapraicycle)at 3 laps
9. Roy Petitclerc, Madison (Elicycle)at 3 laps
Pee-wee Men
1. Patry, Yoan (Espoirs de Laval)at 2 laps
2. Landsman, Alex (ind.)at 4 laps
3. Borden, Matt (ind.)at 4 laps
4. Landsman, Michael (ind.)at 4 laps
Minimes Men
1. Philippin, François (Ind)at 1 lap
Junior Men
1. Gagné, Raphaël (Espoirs de Laval)1:06:15
2. Dion Poitras, Joel (Martin Suisse)1:08:27
3. Veilleux, David (Durand Sports)at 1 lap
4. Goodfellow, William (Espoirs de Laval)at 1 lap
5. Gruber, David (Martin Suisse)at 2 laps
DNF. Lavertu, Jean-Nicolas (Durand Sports)

 

Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top


 
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2016 Canadian Cyclist. All rights reserved.