Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

November 1/04 11:00 am - Iron Duke Halloween `Cross


Posted by Editoress on 11/1/04
 

The Iron Duke Halloween Cross - Southern Ontario Cyclo-Cross #5 Kelso Conservation Area, October 31st
Courtesy Speed River Cycling Club

The Iron Duke `Cross Race was made possible due to the support of our sponsors:
Wellington Brewery
Speed River Bicycle
Even Construction
Redden Media
Tim Hortons - Aberfoyle
Rocky Mountain Bicycles
OGC
True North Cycles
The Hub Bike Shop - Cambridge

Race report and photos to follow.

Master B/C/D Men (7 Laps)
1. Ed Campbell (St. Catherines Cycling Club - RMB)48:26
2. John Kalinowksi (Chain Reaction - RMB)at 0:57
3. Terry Rice (Silver Spokes Cycling Club - RMB)3:46
4. Carlos Goncalves (Westhaven Homes - RMB)3:54
5. Paul Dean (Westhaven Homes - RMB)5:00
6. Glen Laycock (independent - RMB)5:46
7. Robert Cheskey (Hamilton Cycling Club - RMC)6:18
8. Dave Vandelaar (St. Catherines Cycling Club - RMB)6:58
9. Hugh Hill (Team Hardwood - RMB)7:28
10. Martin Kohn (independent - RMC)+ 1 lap
11. Gordon Avann (Skiis & Biikes - RMB)+ 1 lap
12. Elmore Brenton (Newmarket Eagles CC - RMD)+ 1 lap
13. Richard Wade (Newmarket Eagles CC - RMC)+ 1 lap
14. Francis Morrow (Hamilton Cycling Club - RMC)+ 1 lap
15. Don Perry (Newmarket Eagles CC - RMC)+ 1 lap
16. Pierre Perrin (Mississauga BRC - RMB)+ 1 lap
17. Martin Sowden (Chain Reaction - RMC)+ 1 lap
18. Tim Buckley (Midweek Cycling Club - RMC)+ 1 lap
19. Andre Ouimet (independent - RMD)+ 1 lap
20. Richard Jackson (St. Catherines Cycling Club - RMC)+ 2 laps
21. Phil Robinson (independent - RMB)+ 2 laps
22. Phil Renaud (independent - RMB)+ 2 laps
DNF. Roy Andrigo (Woodstock CC - RMB)
Women (5 Laps)
1. Anita Lagler (Mississauga BRC - RS3)0:42:56
2. Leslie Greene (Chain Reaction - RMW)at 3:23
3. Christine Hauk (CoachChris.Ca - RMW)+ 1 lap
4. Kate Lloyd (MyNextRace.com - RS3)+ 1 lap
5. Julie Lesar (Speed River Cycling Club - RMW)+ 1 lap
Senior Men (9 Laps)
1. Michael Dennis (GearsRacing.Com - RS2)1:00:55
2. Kevan Cranmer (independent - RS2)at 0:14
3. Jeff Weber (GearsRacing.Com - RS1)1:35
4. John Roden (Shickluna - RS1)1:48
5. Kyle Smith (Cyclepath Oakville - RS2)3:15
6. John Vanarragon (True North - RS2)3:58
7. Kevin Black (Cavern Cycles - RS3)5:12
8. Pat Shea (KHS - RS1)5:58
9. Isaac Smith (St. Catherines Cycling Club - RS3)+ 1 lap
10. Kurt Schreiter (Waterloo CC/Flying Dogs - RS2)+ 1 lap
11. Jeff Sears (Speed River Cycling Club - RS3)+ 1 lap
12. Scott Kelly (Spokes n Slopes - 1-day)+ 1 lap
13. Brent Jonathan (independent - RS3)+ 1 lap
14. Ernesto Alvarez (Cavern Cycles - RS3)+ 2 laps
15. Shawn Hill (independent - 1-day)+ 2 laps
16. Eric Straver (independent - RS3)at 3 laps
Master A Men (9 Laps)
1. Steve Heck (Sport Swap Racing - RMA)1:00:48
2. Vernon Chant (Sport Swap Racing - RMA)at 0:40
3. Rodney Merchant (Dukes Cycle - RMA)1:12
4. Kris Tobias (Sport Swap Racing - RMA)3:04
5. Paul Greene (Chain Reaction - RMA)4:45
6. Eric Crudelli (Bikesports - RMA)5:24
7. Mike Van Til (independent - RMA)5:28
8. Daniel Salter (Team Lifesavers - RMA)5:34
9. Ed Makarchuk (KHS - RMA)6:58
10. Chris Wood (Waterloo CC/Flying Dogs - RMA)+ 1 lap
11. Paul Tolomiczenko (Racer Sportif - RMA)+ 1 lap
12. Ron Spencer (independent - RMA)+ 1 lap
13. Richard Strong (Waterloo CC/Flying Dogs - RMA)+ 1 lap
14. Chris Hauk (CoachChris.Ca - RMA)+ 1 lap
15. Cliff Vanclief (independent - RMA)+ 1 lap
16. E. Begin (Mississauga BRC - RMA)+ 1 lap
17. Warren Davis (independent - RMA)+ 1 lap
18. Michael Lamb (independent - RMA)+ 1 lap
19. Thomas Howell (Sport Swap Racing - RMA)+ 1 lap
20. Gibson Boyd (independent - RMA)+ 1 lap
21. Robert Anderson (Dukes Cycle - RMA)+ 1 lap
22. Dave Kenny (Speed River Cycling Club - RMA)+ 1 lap
23. Keith Macdonald (Cavern Cycles - RMA)+ 1 lap
24. Sean Gander (independent - RMA)+ 1 lap
25. Philip Moore (independent - RMA)+ 1 lap
26. Peter Donato (MyNextRace.com - RMA)+ 1 lap
27. D. Fraser (Midweek Cycling Club - RMA)+ 2 laps
28. Brian Rogers (Brampton Cycling Club - RMA)+ 2 laps
29. Rod Olliver (independent - RMA)+ 2 laps
30. Darko Antic (Aquila Racing / Racer Sportif - RMA)+ 2 laps
DNF. Jason Topp (Midweek Cycling Club - RMA)
DNF. Curtis Donnahee (Speed River Cycling Club - RMA)
DNF. Tom Villano (Sport Swap Racing - RMA)
DNF. Kevin Watson (independent - RMA)
Junior Men (9 Laps)
1. Mark Batty (4 Rox Racing - RJ)1:01:46
2. Andrew Wilson (3 Rox Racing - RU17)at 3:09
3. Zachary Winn (independent - RJ)4:48
4. Ian Manning (Bikesports - Pfaff Racing Team - RJ)+ 1 lap
5. Cory Hancock (3 Rox Racing - RU17)+ 1 lap
6. Dave Vukets (Waterloo CC/Flying Dogs - RJ)+ 1 lap
7. Bennott Winn (independent - Minimee)+ 2 laps

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login