Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG XC8 -Restart May 16
 

Daily News


 

February 15/05 12:05 pm - Trofeo Laigueglia


Posted by Editoress on 02/15/05
 

Trofeo Laigueglia Italy

Laigueglia (Riviera) 183. 3 km

1. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo, 4:50:00
2. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Bianchi
3. Paolo Tiralongo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
4. Dario Frigo (Ita) Fassa Bortolo, all s.t.
5. Ruggero Marzoli. (Ita) Acqua & Sapone - Adria Mobil, 0:37'
6. Michele Gobbi (Ita) Domina Vacanze
7. Juan Antonio Flecha Giannoni (Esp) Fassa Bortolo
8. Thomas Lovkvist (Swe) Française Des Jeux, all s.t.
9. Mauro Santambrogio (Ita) Team L.P.R., 0:51
10. Manuel Quinziato (Ita) Saunier Duval - Prodir
11. Fabio Sacchi (Ita) Fassa Bortolo
12. Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze
13. Pasquale Muto (Ita) Miche
14. Daniele Pietropolli (Ita) Tenax
15. Crescenzo D'amore (Ita) Acqua & Sapone - Adria Mobil
16. Moises Aldape Chavez (Mex) Ceramica Panaria - Navigare
17. Alessandro Cortinovis (Ita) Domina Vacanze
18. Marlon Alirio Perez Arango (Col) Colombia - Selle Italia
19. Lenaic Olivier (Fra) Agritubel
20. Philippe Gilbert (Bel) Française Des Jeux
21. Giairo Ermeti (Ita) Miche
22. Marco Serpellini (Ita) Gerolsteiner
23. Paolo Longo Borghini (Ita) Team Barloworld
24. Alejandro Alberto Borrajo (Arg) Ceramica Panaria - Navigare
25. Maarten Wynants (Bel) Chocolade Jacques - T Interim
26. Jef Peeters (Bel) Chocolade Jacques - T Interim
27. Ian McLeod (RSA) Française Des Jeux
28. Christopher Baldwin (USA) Navigators Insurance Cycling Team
29. Maxim Iglinskiy (Kaz) Domina Vacanze
30. Serhiy Honchar (Ukr) Domina Vacanze
31. Armando Rupa (Ita) Miche
32. Angel Gomez Gomez (Esp) Saunier Duval - Prodir
33. Oliver Zaugg (Sui) Saunier Duval - Prodir
34. Sergio Barbero (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
35. Vincenzo Nibali (Ita) Fassa Bortolo
36. Remy Di Gregorio (Fra) Française Des Jeux
37. Marco Velo (Ita) Fassa Bortolo
38. Bo Hamburger (Den) Acqua & Sapone - Adria Mobil
39. Marc Lotz (Ned) Quickstep
40. Michele Scotto D'abusco (Ita) Lampre - Caffita
41. Ryan Cox (RSA) Team Barloworld
42. Elio Aggiano (Ita) Team L.P.R.
43. Jose Rujano Guillen (Ven) Colombia - Selle Italia
44. Kyrylo Pospyeyev (Ukr) Acqua & Sapone - Adria Mobil
45. Gilberto Simoni (Ita) Lampre - Caffita
46. Mauro Facci (Ita) Fassa Bortolo
47. Jure Golcer (Slo) Acqua & Sapone - Adria Mobil
48. Emanuele Sella (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
49. Pavel Tonkov (Rus) Team L.P.R.
50. Ruslan Ivanov (Mda) Domina Vacanze
51. Patrik Sinkewitz (Ger) Quickstep
52. Nicola Scattolin (Ita) Team Androni Giocattoli
53. Luca Mazzanti (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
54. Cristian Gasperoni (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
55. Michael Rogers (Aus) Quickstep, all s.t.
56. Marco Pinotti (Ita) Saunier Duval - Prodir, 8:20
57. Marco Osella (Ita) Team Androni Giocattoli, s.t.
58. Jonas Ljungblad (Swe) Amore & Vita - Beretta - Polska, 9:00
59. Krzysztof Szczawinski (Pol) Ceramica Flaminia
60. Manuele Spadi (Ita) Ceramica Flaminia
61. Cristiano Frattini (Ita) Tenax
62. Mauro Gerosa (Ita) Liquigas-Bianchi
63. Michal Precechtel (Cze) Ed' System - ZVVZ
64. Kimmo Kananen (Fin) Amore & Vita - Beretta - Polska
65. Milan Kadlec (Cze) Ed' System - ZVVZ
66. Gianluca Tonetti (Ita) Tenax
67. Jan Svorada (Cze) Ed' System - ZVVZ
68. Andreas Dietziker (Sui) Ed' System - ZVVZ
69. Jan Valach (Svk) Ed' System - ZVVZ
70. Roman Bronis (Svk) Ed' System - ZVVZ
73. Freddy Excelino Gonzalez Martinez (Col) Ceramica Panaria - Navigare
72. Alexandr Arekeev (Rus) Acqua & Sapone - Adria Mobil
73. Christophe Agnolutto (Fra) Agritubel
74. Konstantin Klyuev (Rus) Team Androni Giocattoli
75. Benoit Salmon (Fra) Agritubel
76. Paride Grillo (Ita) Ceramica Panaria - Navigare
77. Simone Cadamuro (Ita) Domina Vacanze
78. Pieter Mertens (Bel) Chocolade Jacques - T Interim
79. Raffaele Illiano (Ita) Colombia - Selle Italia
80. Phil Zajicek (USA) Navigators Insurance Cycling Team
81. Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques - T Interim
82. Patrick Calcagni (Sui) Liquigas-Bianchi
83. Benny De Schrooder (Bel) Chocolade Jacques - T Interim
84. Patrick Calcagni (Sui) Liquigas-Bianchi
85. Valerio Agnoli (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
86. Alessandro Ballan (Ita) Lampre - Caffita
87. David Loosli (Sui) Lampre - Caffita
88. Andrea Tafi (Ita) Saunier Duval - Prodir
89. Massimiliano Mori. (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
90. Giancarlo Ginestri (Ita) Tenax
91. Alessio Galletti (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
92. Massimo Iannetti (Ita) Naturino - Sapore Di Mare
93. Matej Mugerli (Slo) Liquigas-Bianchi
94. Juan Pablo Magallanes Aranda (Mex) Team Androni Giocattoli
95. Andrea Noe' (Ita) Liquigas-Bianchi
96. Gianluca Bortolami (Ita) Lampre - Caffita
97. Giuseppe Muraglia (Ita) Team L.P.R.
98. Paolo Bailetti (Ita) Team Androni Giocattoli
99. Paolo Bettini (Ita) Quickstep
100. Salvatore Commesso (Ita) Lampre - Caffita
101. Cristian Moreni (Ita) Quickstep
102. Raffaele Ferrara (Ita) Team Androni Giocattoli
103. Ivan Ravaioli (Ita) Saunier Duval - Prodir
104. Michele Maccanti (Ita) Team L.P.R.
105. Massimo Mazzanti. (Ita) Team Androni Giocattoli
106. Davide Vigano (Ita) Team Androni Giocattoli
107. Claudio Corioni (Ita) Fassa Bortolo
108. Andriy Grivko (Ukr) Domina Vacanze
109. Frederik Willems (Bel) Chocolade Jacques - T Interim
110. Addy Engels (Ned) Quickstep
111. Amael Moinard (Fra) Cofidis Le Credit Par Telephone
112. Jeremy Maartens (RSA) Team Barloworld
113. Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner
114. Mads Christensen (Den) Quickstep, all s.t.

183 starters, 112 finishers

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login