Canadian Cyclist Cervelo R3 24/7 2 - May 2
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

March 6/05 12:16 pm - Women's World Cup #2


Posted by Editoress on 03/6/05
 

Women's World Cup #2 Wellington , New Zealand
Courtesy UCI

124.2km

1. Suzanne De Goede (Ned) Ton van Bemmelen AA Drink, 3:38:06
2. Linda Melanie Serup (Den) Buitenpoort-Flexpoint, at 0:01
3. Tina Mayolo Pic (USA) Avery Ford, 0:10
4. Oenone Wood (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung
5. Jenny Macpherson (Aus) Queensland Academy of Sport
6. Melissa Holt (NZl) New Zealand National
7. Susanne Ljungskog (Swe) Buitenpoort-Flexpoint
8. Joanne Kiesanowski (NZl) SC Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas
9. Miho Oki (Jpn) Japanese National, all s.t.
10. Katherine Bates (Aus) Ton van Bemmelen AA Drink, 0:14
11. Madeleine Sandig (Ger) German National
12. Sara Carrigan (Aus) Ton van Bemmelen AA Drink
13. Tamara Boyd (NZl) Trust House New Zealand B
14. Sigrid Corneo (Ita) SC Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas, all s.t.
15. Edwig Pitel (Sui) European Combined, 0:24
16. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung, s.t.
17. Natalie Bates (Aus) Ton van Bemmelen AA Drink, 0:27
18. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung, 0:47
19. Katie Brown (Aus) Australian National Team, 1:23
20. Helen Kelly (Aus) Avery Ford, s.t.
21. Susie Wood (NZl) New Zealand National, 1:26
22. Amy Gillett (Aus) Australian National Team, 1:46
23. Toni Bradshaw (NZl) New Zealand National, s.t.
24. Emma Rickards (Aus) Queensland Academy of Sport, 2:44
25. Sarah Duster (Ger) German National, 2:46
26. Diana Rast (Sui) European Combined, 2:54
27. Olga Slyusareva (Rus) SC Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas, 3:04
28. Claire Baxtor (Aus) Team Samsung, 3:11
29. Lynn Gaggioli (USA) Avery Ford, 3:13
30. Alexis Rhodes (Aus) Australian National Team, 3:33
31. Rochelle Gilmore (Aus) Australian National Team, 3:46
32. Katie Nichols (Aus) Australian National Team
33. Michelle Hyland (NZl) New Zealand National, 3:51
34. Jo Ryder (NZl) Team Samsung, 4:26
35. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) SC Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas, 4:51
36. Nadene Boyle (NZl) Trust House New Zealand B, s.t.
37. Bianca Knopfle (Ger) German National, 4:52
38. Emma James (Aus) Avery Ford, 4:53
39. Robyn Wong (NZl) Mizone New Zealand
40. Johanna Buick (NZl) Trust House New Zealand B
41. Caroline Jackson (GBr) European Combined
42. Catherine Sell (NZl) New Zealand National
43. Meredith Miller (USA) Avery Ford, all s.t.
44. Miyoko Karami (Jpn) Japanese National, 5:15
45. Akemi Morimoto (Jpn) Japanese National, 6:14
46. Brei Gudsell (NZl) Trust House New Zealand B, 7:30
47. Silvia Valsecchi (Ita) SC Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas, s.t.
48. Carly Hibberd (Aus) Queensland Academy of Sport, 8:27
49. Serena Sheridan (NZl) Star & Garter Wheelers
50. Emma Mackie (Aus) Team Samsung
51. Frith Brown (NZl) Star & Garter Wheelers
52. Georgina Waibl (NZl) Tait Communications Team, all s.t.
53. Claudia Hecht (Ger) German National, 8:29
54. Bernadette Schober (Aut) European Combined, 8:30
55. Daniela Fusar Poli (Ita) SC Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas
56. Verena Joos (Ger) German National, both s.t.
57. Tri Kusuma Santia (Ina) Indonesian National, 10:02
58. Vickie Burr (NZl) Mizone New Zealand, 10:04
59. Keren Van Der Boom (NZl) Tait Communications Team, 10:05
60. Nathalie Laurendeau (Aus) Western Australia, 10:40
DNF. Priska Doppmann (Sui) European Combined
DNF. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Buitenpoort-Flexpoint
DNF. Michelle Kiesanowski (NZl) New Zealand National
DNF. Karen Fulton (NZl) Mizone New Zealand
DNF. Bernadette Schober (Aut) European Combined
DNF. Carolyn Jenkins (NZl) Star & Garter Wheelers
DNF. Richelle Marshall (NZl) Star & Garter Wheelers
DNF. Kelly Hulser (USA) Western Australia
DNF. Stacy Sims (NZl) Star & Garter Wheelers
DNF. Olivia Gollan (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung
DNF. Tanja Hennes (Ger) Buitenpoort-Flexpoint
DNF. Kirsty Bortolin (Aus) Team Samsung
DNF. Anke Wichmann (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
DNF. Madeleine Lindberg (Swe) Equipe Nurnberger Versicherung
DNF. Candice Sullivan (Aus) Queensland Academy of Sport
DNF. Carissa Wilkes (NZl) Mizone New Zealand
DNF. Louise Yaxley (Aus) Australian National Team
DNF. Hannah Banks (Aus) Queensland Academy of Sport
DNF. Jane Williams (NZl) Avery Ford
DNF. Sandy Kunz (Sui) Star & Garter Wheelers
DNF. Judith May (Aus) Team Samsung
DNF. Rosyida Dahlina (Ina) Indonesian National
DNF. Anna Miyazaki (Jpn) Japanese National
DNF. Nicola Johnson (NZl) Tait Communications Team
DNF. Nichola Wilson (NZl) Tait Communications Team
DNF. Muzizah Uyun (Ina) Indonesian National
DNF. Lauren Rosborough (NZl) Tait Communications Team
DNF. Sri Suyamti (Ina) Indonesian National
DNF. Hedi-Jane Humphries (NZl) Tait Communications Team
DNF. Kerry Cohen (Aus) Western Australia
DNF. Charlotte Becker (Ger) German National
DNF. Kerryn Charman (Aus) Western Australia
DNF. Nicole Freedman (Isr) Western Australia
DNF. Christiane Soeder (Aut) European Combined
DNS. Melissa Pilla (NZl) Trust House New Zealand B
DNS. Sally Cowman (Aus) Queensland Academy of Sport

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login