Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Camelback CC2 - April 7
 

Daily News


 

March 19/05 11:32 am - Milan-San Remo, Primavera


Posted by Editor on 03/19/05
 

Milan-San Remo, Italy

Unofficial results

1 Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo
2 Danilo Hondo (Ger) Gerolsteiner
3 Thor Hushovd (Nor) Credit Agricole
4 Stuart O'Grady (Aus) Cofidis
5 Oscar Freire (Esp) Rabobank


Women's World Cup - Primavera Rosa

1 Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 3:04:00
2 Nicole Cooke (GBr) Safi-Pasta Zara Manhattan at 0:01
3 Oenone Wood (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung
4 Regina Schleicher (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
5 Mirjam Melchers (Ned) Buitenpoort-Flexpoint Team
6 Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
7 Nicole Brandli (Sui) Team Bigla
8 Anita Valen (Nor) Vlaanderen-Caprisonne-Tinterim
9 Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi-Aliverti
10 Susanne Ljungskog (Swe) Buitenpoort-Flexpoint Team
11 Andrea Graus (Aut) Elk Haus-Tirolnoe
12 Madeleine Sandig (Ger) German National Team
13 Miho Oki (Jpn) Usc Chirio Forno D'asolo
14 Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
15 Barbara Lancioni (Ita) S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli
16 Evy Van Damme (Bel) Vlaanderen-Caprisonne-Tinterim
17 Anna Zugno (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan
18 Dorthe Lohse (Den) Team S.A.T.S.
19 Tatiana Guderzo (Ita) Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffe' all s.t.
20 Natalyna Kachalka (Ukr) A.S. Team F.R.W 0:08
21 Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 0:16
22 Loes Gunnewijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 0:21
23 Edita Pucinskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
24 Tatiana Shiskova (Rus) P.M.B. Feenixs both s.t.
25 Marta Vilajosana (Esp) S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli 0:45
26 Marianna Lorenzoni (Ita) A.S. Team F.R.W
27 Karin Thurig (Sui) Univega Pro Cycling Team
28 Patricia Schwager (Sui) Swiss National Team all s.t.
29 Rachel Heal (GBr) Team S.A.T.S. 1:11
30 Silva Clemilda Fernandes (Bra) Usc Chirio Forno D'asolo 1:16
31 Silvia Parietti (Ita) S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli
32 Nina Ovcharenco (Ukr) A.S. Team F.R.W
33 Theresa Senff (Ger) Van Bemmelen-Aa Drink
34 Lada Kozlikova (Cze) Buitenpoort-Flexpoint Team
35 Sandrine Marcuz (Fra) Team S.A.T.S.
36 Corine Hierckens (Bel) Belgian National Team
37 Sofie Goor (Bel) Vlaanderen-Caprisonne-Tinterim
38 Fabiana Luperini (Ita) A.S. Team F.R.W all s.t.
39 Josephine Groenveld (Ned) Van Bemmelen-Aa Drink 1:19
40 Katia Longhin (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 3:17
41 Claudia Stumpf (Ger) German National Team
42 Anke Wichmann (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
43 Kathryn Fernandez Souza (Bra) Usc Chirio Forno D'asolo all s.t.
44 Edwige Pitel (Fra) Univega Pro Cycling Team 3:19
45 Daniela Fusarpoli (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
46 Eneritz Iturriaga (Esp) Spanish National Team
47 Priska Doppmann (Sui) Univega Pro Cycling Team
48 Suzanne De Goede (Ned) Van Bemmelen-Aa Drink
49 Monia Baccaille (Ita) Saccarelli Emu Marsciano
50 Sarah Grab (Sui) Univega Pro Cycling Team
51 Chantal Beltman (Ned) Vrienden Van Het Platteland
52 Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S.
53 Giorgia Bronzini (Ita) Usc Chirio Forno D'asolo
54 Olivia Gollan (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung all s.t.
55 Amber Neben (USA) Buitenpoort-Flexpoint Team 3:44
56 Sabrina Bernardi (Ita) Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffe' 4:45
57 Lise Christensen (Den) Team S.A.T.S.
58 Bianca Knopfle (Ger) German National Team
59 Veronica Leal Balderas (Mex) Saccarelli Emu Marsciano
60 Monika Schachl (Aut) Elk Haus-Tirolnoe
61 Meredith Miller Rasnussen (USA) Team S.A.T.S.
62 Paola Pezzo (Ita) Saccarelli Emu Marsciano all s.t.
63 Rochelle Gilmore (Aus) Safi-Pasta Zara Manhattan 5:32
64 Monica Holler (Swe) Elk Haus-Tirolnoe
65 Ludivine Henrion (Bel) Belgian National Team
66 Kristy Miggels (Ned) Vrienden Van Het Platteland
67 Karin Wieser (Aut) Elk Haus-Tirolnoe
68 Veerle Ingels (Bel) Vlaanderen-Caprisonne-Tinterim
69 Alessandra Grassi (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan
70 Bettina Kuhn (Sui) Swiss National Team
71 Minke Van Dongen (Ned) Vrienden Van Het Platteland
72 Kelly Campbell Rook (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox
73 Aukie De Koning (Ned) Vrienden Van Het Platteland
74 Milena Pirola (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
75 Alessandra Borchi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
76 Charlotte Goldsmith (GBr) Vlaanderen-Caprisonne-Tinterim
77 Jennifer Hohl (Sui) Swiss National Team
78 Ann Katrin Hellstern (Ger) German National Team
79 Julia Martissova (Rus) P.M.B. Feenixs
80 Anna Farina (Ita) Saccarelli Emu Marsciano
81 Laure Werner (Bel) Vlaanderen-Caprisonne-Tinterim
82 Isabella Wieser (Aut) Elk Haus-Tirolnoe
83 Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
84 Maria Lucilene Silva (Bra) Saccarelli Emu Marsciano
85 Iosune Murillo Elkano (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
86 Nicole Kaser (Sui) Swiss National Team
87 Veronica Andrasson (Swe) Team Bianchi-Aliverti
88 Francesca Castrucci (Ita) Usc Chirio Forno D'asolo
89 Camilla Larsson (Swe) Buitenpoort-Flexpoint Team
90 Tanja Hennes (Ger) Buitenpoort-Flexpoint Team
91 Letizia Giardinelli (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
92 Silvia Valsecchi (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
93 Costanza Martinelli (Ita) S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli
94 Claudia Hecht (Ger) German National Team
95 Lidia Arcangeli (Ita) Team Bigla
96 Zita Urbonaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan
97 Silva Janildes Fernandes (Bra) Team Bigla
98 Sandra Missbach (Ger) Van Bemmelen-Aa Drink
99 Leticia Gil Parra (Esp) Spanish National Team
100 Kathryn Watt (Aus) Usc Chirio Forno D'asolo
101 Sharon Van Essen (Ned) Vrienden Van Het Platteland
102 Martina Corazza (Ita) A.S. Team F.R.W
103 Sissy Van Alebeek (Ned) Van Bemmelen-Aa Drink all s.t.
104 Emanuela Citracca (Ita) S.S Lazio Ciclismo Team Ladispoli 6:13
105 Ketty Manfrin (Ita) A.S. Team F.R.W 6:22
106 Ilse Geldhof (Bel) Belgian National Team 6:32
107 Anna Dal Ferro (Ita) Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffe' 7:27
108 Chiara Nadalutti (Ita) Top Girl Fassa Bortolo Hausbrandt Coffe' s.t.
109 Malgorzata Wysocka (Pol) S.C. Michela Fanini Record Rox 8:36
110 Ljesbet De Vocht (Bel) Belgian National Team s.t.
111 Claudia Marietta (Den) S.C. Michela Fanini Record Rox 9:11

Oenone Wood retains the overall lead in the World Cup.

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+6469) - Sept 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login