Canadian Cyclist Cervelo S2 24-7 2 - March 29
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

April 3/05 3:02 am - Women's World Cup #4


Posted by Editoress on 04/3/05
 

Women's World Cup #4 - Ronde van Vlaanderen Belgium

Oudenaarde to Meerbeke, 112km
1. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Buitenpoort-Flexpoint Team, 3:13:00
2. Susanne Ljungskog (Swe) Buitenpoort-Flexpoint Team, at 0:07
3. Monia Baccaille (Ita) Italian National Team, 1:23
4. Monica Holler (Swe) Elk Haus-Tirol Noe
5. Giorgia Bronzini (Ita) Mixed 2 Chirio Forno D Asolo - Turbo
6. Magali Le Floch (Fra) French National Team
7. Suzanne De Goede (Ned) Van Bemmelen-AA Drink
8. Sabrina Emmasi (Ita) Team Bigla
9. Elisabeth Chevanne-Brunel (Fra) Team Pruneaux D'agen
10. Barbara Lancioni (Ita) Ss Lazio Ciclismo Team Ladispoli
11. Tatiana Shishkova (Rus) P.M.B. Fenixs
12. Sarah Grab (Sui) Mixed 1Univega/Arbo Asko Graz
13. Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi-Aliverti
14. Veerle Ingels (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim
15. Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team S.A.T.S
16. Lada Kozlikova (Cze) Buitenpoort-Flexpoint Team
17. Alessandra D Ettorre (Ita) Italian National Team
18. Josephine Groenveld (Ned) Van Bemmelen-AA Drink
19. Andrea Graus (Aut) Elk Haus-Tirol Noe
20. Sofie Creux (Fra) French National Team
21. Sara Carrigan (Aus) Van Bemmelen-AA Drink
22. Silvia Parietti (Ita) Ss Lazio Ciclismo Team Ladispoli
23. Meredith Miller (USA) Team S.A.T.S
24. Linda Serup (Den) Buitenpoort-Flexpoint Team
25. Sandrine Marcuz (Fra) Team S.A.T.S
26. Amber Neben (USA) Buitenpoort-Flexpoint Team
27. Elodie Touffet (Fra) French National Team
28. Magalie Finot-Laivier (Fra) French National Team, all s.t.
29. Clemilda Fernandes Silva (Bra) Mixed 2 Chirio Forno D Asolo - Turbo, 2:56
30. Kirsten Wild (Ned) @Work Cycling Team, s.t.
31. Anna Gusmini (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, 5:02
32. Alessandra Grassi (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan
33. Daniela Fusar Poli (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
34. Beatrice Thomas (Fra) French National Team
35. Arenda Grimberg (Ned) Therme Skin Care
36. Tanja Schmidt-Hennes (Ger) Buitenpoort-Flexpoint Team
37. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung, all s.t.
38. Tatiana Guderzo (Ita) Italian National Team, 5:30
39. Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
40. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
41. Miho Oki (Jpn) Mixed 2 Chirio Forno D Asolo - Turbo
42. Karin Thurig (Sui) Mixed 1Univega/Arbo Asko Graz
43. Edita Pucinskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas, all s.t.
44. Anna Zugno (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan, 6:00
45. Christiane Soeder (Aut) Mixed 1Univega/Arbo Asko Graz, 6:08
46. Ine Wannijn (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim, 6:25
47. Sara Peeters (Bel) WC Oostende Noordzee, 9:23
48. Monika Schachl (Aut) Elk Haus-Tirol Noe
49. Miyoko Karami (Jpn) Safi-Pasta Zara Manhattan
50. Sarah Duster (Ger) Therme Skin Care
51. Minke Van Dongen (Ned) Vrienden Van Het Platteland
52. Laura Bozzolo (Ita) Italian National Team
53. Alessandra Borchi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
54. Janneke Vos (Ned) Therme Skin Care, all s.t.

OTL Nathalie Bates (Aus) Van Bemmelen-AA Drink, 10:37
OTL Rochelle Gilmore (Aus) Safi-Pasta Zara Manhattan, s.t.
OTL Mette Andersen (Den) Team S.A.T.S, 10:54
OTL Sabine Fischer (Ger) German National Team
OTL Tiina Nieminen (Fin) Team Pruneaux D'agen, 13:26
OTL Liesbet De Vocht (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht, 13:45
OTL Ann Van Rie (Bel) Belgian National Team, 13:48
OTL Costanza Martinelli (Ita) Ss Lazio Ciclismo Team Ladispoli, 14:00
OTL Bianca Knopfle (Ger) German National Team
OTL Lorenza Morfin (Mex) Mixed 2 Chirio Forno D Asolo - Turbo, both s.t.
OTL Katleen Vermeiren (Bel) Belgian National Team, 14:52
OTL Ilse Temmerman (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht
OTL Karen Steurs (Bel) Belgian National Team
OTL Claudia Hausler (Ger) Elk Haus-Tirol Noe
OTL Inga Cilvinaite (Ltu) Team Bianchi-Aliverti
OTL Svetlana Pauliukaite (Ltu) Team Bianchi-Aliverti
OTL Lien Verhaeghe (Bel) Belgian National Team
OTL Natacha Maes (Bel) WC Oostende Noordzee
OTL Kathy Ingels (Bel) Belgian National Team
OTL Kristy Miggels (Ned) Vrienden Van Het Platteland
OTL Zita Urbonaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan
OTL Aukje De Koning (Ned) Vrienden Van Het Platteland
OTL Letizia Giardinelli (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
OTL Iris Slappendel (Ned) Vrienden Van Het Platteland
OTL Iosune Murillo Elkano (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
OTL Jaccolien Wallaard (Ned) @Work Cycling Team
OTL Debby Mansveld (Ned) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim
OTL Tania Belvederesi (Ita) Italian National Team
OTL Luise Keller (Ger) German National Team
OTL Corine Hierckens (Bel) Therme Skin Care
OTL Anke Wichmann (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
OTL Olivia Gollan (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung
OTL Loes Markerink (Ned) @Work Cycling Team
OTL Regina Schleicher (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
OTL Ghita Beltman (Ned) @Work Cycling Team, all s.t.

DNF Nicole Brandli (Sui) Team Bigla
DNF Lidia Arcangeli (Ita) Team Bigla
DNF Janildes Fernandes Silva (Bra) Team Bigla
DNF Melanie Tunesi (Sui) Team Bigla
DNF Oenone Wood (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung
DNF Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
DNF Joanne Kiesanowski (NZl) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
DNF Theresa Senff (Ger) Van Bemmelen-AA Drink
DNF Katherine Bates (Aus) Van Bemmelen-AA Drink
DNF Priska Doppmann (Sui) Mixed 1Univega/Arbo Asko Graz
DNF Edwige Pitel (Fra) Mixed 1Univega/Arbo Asko Graz
DNF Hanka Kupfernagel (Ger) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim
DNF Anita Valen (Nor) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim
DNF Evy Van Damme (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim
DNF Nicole Cooke (GBr) Safi-Pasta Zara Manhattan
DNF Cristina Alcalde Huertanos (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
DNF Naiara Telletxea Lopez (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
DNF Maitane Telletxea Lopez (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
DNF Agurtzane Elorriaga (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
DNF Chantal Beltman (Ned) Vrienden Van Het Platteland
DNF Loes Gunnewijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland
DNF Christine Muller (Ger) Elk Haus-Tirol Noe
DNF Karin Wieser (Aut) Elk Haus-Tirol Noe
DNF Alexandra Nohles (Ger) P.M.B. Fenixs
DNF Vanessa Saccomani (Ita) P.M.B. Fenixs
DNF Julia Martissova (Rus) P.M.B. Fenixs
DNF Sonia Rocca (Ita) P.M.B. Fenixs
DNF Veronika Andreasson (Swe) Team Bianchi-Aliverti
DNF Ramune Lipinskaite (Ltu) Team Bianchi-Aliverti
DNF Maja Adamsen (Den) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Katia Longhin (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Kelly Campbell Rook (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Elena Guerri (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox
DNF Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S
DNF Christina Mos (Ned) Therme Skin Care
DNF Irene Van Den Broek (Ned) Therme Skin Care
DNF Areke Hassink (Ned) @Work Cycling Team
DNF Brigit Mulder (Ned) @Work Cycling Team
DNF Marta Vilajosana Andreu (Esp) Ss Lazio Ciclismo Team Ladispoli
DNF Emanuela Citracca (Ita) Ss Lazio Ciclismo Team Ladispoli
DNF Alexandra Le Henaff (Fra) Team Pruneaux D'agen
DNF Vicky Fournial (Fra) Team Pruneaux D'agen
DNF Aude Pollet (Fra) Team Pruneaux D'agen
DNF Madeleine Sandig (Ger) German National Team
DNF Claudia Hecht (Ger) German National Team
DNF Oxana Kostenko (Rus) Russian National Team
DNF Irina Zemlyanskaya (Rus) Russian National Team
DNF Apollinaria Bakova (Rus) Russian National Team
DNF Elena Andreeva (Rus) Russian National Team
DNF Noemi Cantele (Ita) Italian National Team
DNF Sonja Huguet (Fra) French National Team
DNF Katleen Sterckx (Bel) Belgian National Team
DNF Lilliane Leenknegt (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht
DNF Grace Verbeke (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht
DNF Charlot Verhaeghe (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht
DNF Hilde De Meulemeester (Bel) KSV Deerlijk Gaverzicht
DNF Natacha Cordy (Bel) WC Oostende Noordzee
DNF Natacha Nobels (Bel) WC Oostende Noordzee
DNF Ilse Fiers (Bel) WC Oostende Noordzee
DNF Lien Beyen (Bel) WC Oostende Noordzee
DNF Francesca Castrucci (Ita) Mixed 2 Chirio Forno D Asolo - Turbo
DNS Nadia Triquet-Claude (Fra) Team Pruneaux D'agen

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
Norco Tactic - April 1
 

 
BikeSports - November 17
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login