Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
Spec We Win Road CC1 Oct 6
 

Daily News


 

April 20/05 8:34 am - Tour de Georgia Stage 2 (brief), Fleche Wallonne


Posted by Editoress on 04/20/05
 

Tour de Georgia

Stage 2 - Fayetteville to Rome 198 km

1. Peter Wrolich (Ger) Gerolsteiner
2. Manuel Quinziato (Ita) Saunier Duval Prodir
3. Lance Armstrong (USA) Discovery
4. Ivan Fanelli (Ita) Team LPR
5. Bobby Julich (USA) CSC
6. Sven Krauss (Ger) Gerolsteiner
7. Tom Danielson (USA) Discovery
8. David Canada (Esp) Saunier Duval-Prodir
9. Juan Jose Haedo (Arg) Colavita/Sutter Home
10. Tim Larkin (USA) Kodak Gallery/Sierra Nevada

Wrolich takes the GC lead.


Fleche Wallonne - ProTour Belgium

Results and standings for men and women

Men
1. Danilo Di Luca (Ita) Liquigas-Bianchi 4:44:55
2. Kim Kirchen (Lux) Fassa Bortolo
3. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner both s.t.
4. David Etxebarria Alkorta (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team at 0:04
5. Oscar Freire (Esp) Rabobank
6. Angel Vicioso (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team
7. Patrik Sinkewitz (Ger) Quick Step
8. Aitor Osa (Esp) Illes Balears-Caisse d'Epargne s.t.
9. Cadel Evans (Aus) Davitamon-Lotto 0:08
10. Fabian Wegmann (Ger) Gerolsteiner s.t.
11. Oscar Pereiro Sio (Esp) Phonak Hearing Systems 0:11
12. Alexandre Vinokourov (Kaz) T-Mobile Team
13. Matthias Kessler (Ger) T-Mobile Team
14. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Caffita
15. Christophe Brandt (Bel) Davitamon-Lotto s.t.
16. Manuele Mori (Ita) Saunier Duval-Prodir 0:16
17. Mirko Celestino (Ita) Domina Vacanze 0:17
18. Leonardo Bertagnolli (Ita) Cofidis, Le Credit Par Telephone s.t.
19. Laurent Brochard (Fra) Bouygues Telecom 0:19
20. Bradley McGee (Aus) Francaise Des Jeux s.t.
21. Kurt-Asle Arvesen (Nor) Team CSC 0:22
22. Christophe Le Mevel (Fra) Credit Agricole 0:24
23. Benjamin Noval (Esp) Discovery Channel Pro Cycling Team
24. Joaquin Rodriguez (Esp) Saunier Duval-Prodir
25. Erik Dekker (Ned) Rabobank all s.t.
26. Nicki Sorensen (Den) Team CSC 0:27
27. Alexandre Moos (Sui) Phonak Hearing Systems
28. Frank Schleck (Lux) Team CSC
29. Axel Merckx (Bel) Davitamon-Lotto
30. Fabian Jeker (Sui) Saunier Duval-Prodir all s.t.
31. Bjorn Leukemans (Bel) Davitamon-Lotto 0:31
32. Constantino Zaballa (Esp) Saunier Duval-Prodir
33. Inigo Landaluze (Esp) Euskaltel-Euskadi
34. Andrey Kashechkin (Kaz) Credit Agricole all s.t.
35. Jerôme Pineau (Fra) Bouygues Telecom 0:34
36. Michael Rasmussen (Den) Rabobank 0:35
37. Marcus Zberg (Sui) Gerolsteiner s.t.
38. Ivan Basso (Ita) Team CSC 0:37
39. Maxim Iglinskiy (Kaz) Domina Vacanze
40. Alejandro Valverde (Esp) Illes Balears-Caisse d'Epargne
41. Samuel Sanchez (Esp) Euskaltel-Euskadi
42. Paolo Bettini (Ita) Quick Step
43. Massimo Giunti (Ita) Fassa Bortolo
44. Iker Camano (Esp) Euskaltel-Euskadi all s.t.
45. Francisco Javier Vila Errandonea (Esp) Lampre-Caffita 0:45
46. Sylvain Chavanel (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
47. Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
48. Thomas Lovkvist (Swe) Francaise Des Jeux s.t.
49. Gorazd Stangelj (Slo) Lampre-Caffita 0:48
50. Jens Voigt (Ger) Team CSC 0:51
51. Pieter Mertens (Bel) Chocolade Jacques-T Interim s.t.
52. Didier Rous (Fra) Bouygues Telecom 0:58
53. Jorg Jaksche (Ger) Liberty Seguros-Wurth Team s.t.
54. Matej Mugerli (Slo) Liquigas-Bianchi 1:02
55. Benoit Vaugrenard (Fra) Francaise Des Jeux 1:04
56. Franco Pellizotti (Ita) Liquigas-Bianchi 1:06
57. Massimo Codol (Ita) Fassa Bortolo 1:11
58. Pietro Caucchioli (Ita) Credit Agricole
59. Roberto Petito (Ita) Fassa Bortolo both s.t.
60. Sylvester Szmyd (Pol) Lampre-Caffita 1:14
61. Volodymir Gustov (Ukr) Fassa Bortolo 1:22
62. David Loosli (Sui) Lampre-Caffita 1:29
63. Tadej Valjavec (Slo) Phonak Hearing Systems 1:32
64. Patrice Halgand (Fra) Credit Agricole 2:23
65. Ryder Hesjedal (Can) Discovery Channel Pro Cycling Team
66. Vicente Reynes (Esp) Illes Balears-Caisse d'Epargne both s.t.
67. Simon Gerrans (Aus) Ag2r Prevoyance 2:32
68. Jurgen Van Den Broeck (Bel) Discovery Channel Pro Cycling Team 2:33
69. Bingen Fernandez (Esp) Cofidis, Le Credit Par Telephone
70. Vincenzo Nibali (Ita) Fassa Bortolo both s.t.
71. Jeremy Roy (Fra) Francaise Des Jeux 2:45
72. Ludovic Turpin (Fra) Ag2r Prevoyance 3:01
73. Andrea Moletta (Ita) Gerolsteiner 3:03
74. Vladimir Gusev (Rus) Team CSC 3:24
75. Ronny Scholz (Ger) Gerolsteiner 3:29
76. Maxime Monfort (Bel) Landbouwkrediet-Colnago 3:53
77. Marcus Ljungqvist (Swe) Liquigas-Bianchi 4:34
78. Inaki Isasi (Esp) Euskaltel-Euskadi 5:12
79. Santiago Botero (Col) Phonak Hearing Systems 5:37
80. Filippo Pozzato (Ita) Quick Step 5:52
81. Andrea Peron (Ita) Team CSC
82. Xabier Zandio (Esp) Illes Balears-Caisse d'Epargne
83. Serge Baguet (Bel) Davitamon-Lotto
84. Rik Verbrugghe (Bel) Quick Step
85. Beat Zberg (Sui) Gerolsteiner all s.t.
86. Alessandro Spezialetti (Ita) Lampre-Caffita 5:57
87. Uros Murn (Slo) Phonak Hearing Systems 6:05
88. Stephane Goubert (Fra) Ag2r Prevoyance 6:08
89. Hubert Dupont (Fra) R.A.G.T. Semences 8:20
90. David Moncoutie (Fra) Cofidis, Le Credit Par Telephone
91. Geert Verheyen (Bel) Landbouwkrediet-Colnago
92. Ruslan Ivanov (Mda) Domina Vacanze all s.t.
93. Pieter Ghyllebert (Bel) Chocolade Jacques-T Interim 10:41
94. Christophe Moreau (Fra) Credit Agricole s.t.
95. Patrick Calcagni (Sui) Liquigas-Bianchi 10:46
96. Koen De Kort (Ned) Liberty Seguros-Wurth Team s.t.
97. Renaud Dion (Fra) R.A.G.T. Semences 11:07
98. Cyril Dessel (Fra) Ag2r Prevoyance s.t.
99. Gerrit Glomser (Aut) Lampre-Caffita 11:09
100. Wim Van Huffel (Bel) Davitamon-Lotto
101. Koos Moerenhout (Ned) Davitamon-Lotto
102. Steffen Wesemann (Ger) T-Mobile Team
103. Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Liberty Seguros-Wurth Team
104. Addy Engels (Ned) Quick Step
105. Francisco Mancebo (Esp) Illes Balears-Caisse d'Epargne all s.t.
106. Arnaud Gerard (Fra) Francaise Des Jeux 11:12
107. Oliver Zaugg (Sui) Saunier Duval-Prodir 11:14
108. Freddy Bichot (Fra) Francaise Des Jeux 11:22
109. Theo Eltink (Ned) Rabobank 11:23
110. Sylvain Calzati (Fra) Ag2r Prevoyance 11:30
111. Frederic Finot (Fra) Francaise Des Jeux 11:32
112. Thomas Dekker (Ned) Rabobank s.t.
113. Francesco Bellotti (Ita) Credit Agricole 13:10
114. Camille Bouquet (Fra) Mrbookmaker.com-Sports Tech 14:54
115. Mauro Facci (Ita) Fassa Bortolo 14:59
116. Steven Kleynen (Bel) Chocolade Jacques-T Interim 15:06
117. Jef Peeters (Bel) Chocolade Jacques-T Interim s.t.
118. Marcos Antonio Serrano (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 15:12
119. Isidro Nozal Vega (Esp) Liberty Seguros-Wurth Team 15:13
120. Philip Deignan (Irl) Ag2r Prevoyance 20:26
121. Nicolas Vogondy (Fra) Credit Agricole 20:32
122. Markel Irizar (Esp) Euskaltel-Euskadi
123. Unai Etxebarria (Ven) Euskaltel-Euskadi both s.t.
124. Mikel Astarloza (Esp) Ag2r Prevoyance 20:34
125. Inigo Chaurreau (Esp) Ag2r Prevoyance 20:45
126. Olivier Kaisen (Bel) R.A.G.T. Semences 21:18.

ProTour Standings
1. Danilo Di Luca (Ita) Liquigas - Bianchi 130. points
2. Tom Boonen (Bel) Quick.Step 112.
3. Oscar Freire (Esp) Rabobank 94
4. Alessandro Petacchi (Ita) Fassa Bortolo 93
5. Davide Rebellin (Ita) Gerolsteiner 86
6. George Hincapie (USA) Discovery Channel 75
7. Bobby Julich (USA) Team CSC 75


Women
1. Nicole Cooke (GBr) Safi-Pasta Zara Manhattan 2:56:58
2. Oenone Wood (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung at 0:04
3. Judith Arndt (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 0:05
4. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Buitenpoort-Flexpoint Team 0:10
5. Theresa Senff (Ger) Van Bemmelen-AA Drink 0:13
6. Andrea Graus (Aut) Elk Haus-Tirol Noe 0:14
7. Nicole Brandli (Sui) Team Bigla
8. Susanne Ljungskog (Swe) Buitenpoort-Flexpoint Team both s.t.
9. Amber Neben (USA) Buitenpoort-Flexpoint Team 0:19
10. Edita Pucinskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas 0:21
11. Gunn-Rita Dahle (Nor) Safi-Pasta Zara Manhattan 0:28
12. Trixi Worrack (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 0:30
13. Trine Hansen (Den) Team S.A.T.S s.t.
14. Loes Gunnewijk (Ned) Vrienden Van Het Platteland 0:33
15. Fabiana Luperini (Ita) A.S. Team F.R.W
16. Modesta Vzesniauskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
17. Edwige Pitel (Fra) Univega Pro Cycling Team all s.t.
18. Marianna Lorenzoni (Ita) A.S. Team F.R.W 0:36
19. Anna Zugno (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan 0:37
20. Joanne Kiesanowski (NZl) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas 0:42
21. Anette Beutler (Sui) Swiss National Team
22. Magali Le Floch (Fra) French National Team
23. Suzanne De Goede (Ned) Van Bemmelen-AA Drink all s.t.
24. Dorte Lohse Rasmussen (Den) Team S.A.T.S 0:45
25. Alexandra Le Henaff (Fra) Team Pruneaux D'agen 0:46
26. Sarah Grab (Sui) Univega Pro Cycling Team 0:50
27. Sofie Goor (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim s.t.
28. Sabrina Emmasi (Sui) Team Bigla 0:57
29. Cindy Pieters (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim
30. Luise Keller (Ger) German National Team both s.t.
31. Tatiana Guderzo (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Hausbrandt Caffe' 1:00
32. Sigrid Corneo (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas
33. Amy Gillett (Aus) Australian National Team
34. Ioulia Martissova (Rus) P.M.B. Fenixs all s.t.
35. Sandrine Marcuz (Fra) Team S.A.T.S 1:03
36. Teodora Ruano Sanchon (Esp) Spanish National Team 1:05
37. Luisa Tamanini (Ita) Team Bianchi-Aliverti 1:07
38. Madeleine Sandig (Ger) German National Team s.t.
39. Sara Carrigan (Aus) Van Bemmelen-AA Drink 1:09
40. Miyoko Karami (Jpn) Safi-Pasta Zara Manhattan 1:11
41. Monika Schachl (Aut) Elk Haus-Tirol Noe 1:15
42. Katherine Bates (Aus) Van Bemmelen-AA Drink 1:19
43. Sonia Huguet (Fra) French National Team s.t.
44. Karin Thurig (Sui) Univega Pro Cycling Team 2:06
45. Priska Doppmann (Sui) Univega Pro Cycling Team 2:21
46. Bianca Knopfle (Ger) German National Team 2:26
47. Evy Van Damme (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim 2:28
48. Emma Rickards (Aus) Australian National Team 2:29
49. Claudia Hausler (Ger) Elk Haus-Tirol Noe 2:31
50. Maja Adamsen (Den) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:34
51. Tina Liebig (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung 2:37
52. Katia Longhin (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox 2:38
53. Patricia Schwager (Sui) Swiss National Team 2:41
54. Elisabeth Chevanne-Brunel (Fra) Team Pruneaux D'agen 2:47
55. Adrie Visser (Ned) Van Bemmelen-AA Drink 2:55
56. Lorian Graham (Aus) Australian National Team 3:00
57. Tatiana Shishkova (Mda) P.M.B. Fenixs 3:11
58. Lada Kozlikova (Cze) Buitenpoort-Flexpoint Team 4:15
59. Sara Peeters (Bel) Belgian National Team 4:24
60. Linda Serup (Den) Buitenpoort-Flexpoint Team s.t.
61. Karine Gautard (Fra) Team Pruneaux D'agen 4:28
62. Eva Lutz (Ger) German National Team 4:32
63. Monica Holler (Swe) Elk Haus-Tirol Noe 4:35
64. Elena Andreeva (Rus) Russian National Team 4:38
65. Olivia Gollan (Aus) Equipe Nurnberger Versicherung s.t.
66. Meredith Miller (USA) Team S.A.T.S 4:40
67. Emma Davies (GBr) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim 4:43
68. Elodie Touffet (Fra) Team Pruneaux D'agen 4:45
69. Sylvie Riedle (Fra) Team Pruneaux D'agen 4:47
70. Mercedes Cagigas Amedo (Esp) Spanish National Team 4:48
71. Arenda Grimberg (Ned) Therme Skin Care
72. An Van Rie (Bel) Belgian National Team both s.t.
73. Nathalie Bates (Aus) Van Bemmelen-AA Drink 4:50
74. Alexis Rhodes (Aus) Australian National Team 4:54
75. Malgorzata Wysocka (Pol) S.C. Michela Fanini Record Rox 5:00
76. Daniela Fusar Poli (Ita) Nobili Rubinetterie-Menikini Cogeas 5:03
77. Anke Wichmann (Ger) Equipe Nurnberger Versicherung
78. Martina Corazza (Ita) A.S. Team F.R.W both s.t.
79. Francis Linthorst (Ned) Therme Skin Care 5:07
80. Ine Wannijn (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim
81. Tanja Schmidt-Hennes (Ger) Buitenpoort-Flexpoint Team both s.t.
82. Janildes Silva (Bra) Team Bigla 5:12
83. Magalie Finot-Laivier (Fra) French National Team s.t.
84. Laure Werner (Bel) Vlaanderen-Capri Sonne-T Interim 5:14
85. Claudia Stumpf (Ger) German National Team s.t.
86. Iosune Murillo (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango 5:31
87. Lidia Arcangeli (Ita) Team Bigla 5:35
88. Tania Belvederesi (Ita) Top Girls Fassa Bortolo Hausbrandt Caffe' 5:43
89. Zita Urbonaite (Ltu) Safi-Pasta Zara Manhattan s.t.
90. Kim Schoonbaert (Bel) Belgian National Team 5:52
91. Sereina Trachsel (Sui) Univega Pro Cycling Team 10:26
92. Lise Christensen (Den) Team S.A.T.S 11:01
93. Jenny MacPherson (Aus) Australian National Team 11:11
94. Magali Mocquery (Fra) French National Team s.t.
95. Svetlana Pauliukaite (Ltu) Team Bianchi-Aliverti 11:15
96. Giuseppina Grassi (Ita) Safi-Pasta Zara Manhattan 11:17
97. Kelly Van Eyken (Bel) Belgian National Team 11:18
98. Minke Van Dongen (Ned) Vrienden Van Het Platteland 11:20
99. Iris Slappendel (Ned) Vrienden Van Het Platteland 11:30
100. Rachel Heal (GBr) Team S.A.T.S 11:32
101. Sharon Van Essen (Ned) Vrienden Van Het Platteland 11:42
102. Irina Zemlyanskaya (Rus) Russian National Team
103. Alessandra Borchi (Ita) S.C. Michela Fanini Record Rox both s.t.
104. Tiina Nieminen (Fin) Team Pruneaux D'agen 11:50
105. Cristina Alcalde (Esp) Bizkaia-Panda Software-Durango
106. Maribel Moreno (Esp) Spanish National Team both s.t.
107. Beatrice Thomas (Fra) French National Team 12:42
108. Alna Burato (Fra) French National Team 13:43
109. Irene Van Den Broek (Ned) Therme Skin Care 14:01
110. Lisbeth De Vocht (Bel) Belgian National Team 14:05
111. Ludivine Henrion (Bel) Therme Skin Care 14:10
112. Arantzazu Azpiroz (Esp) Spanish National Team 14:14
113. Kelly Campbell Rook (USA) S.C. Michela Fanini Record Rox 14:18
114. Apollinaria Bakova (Rus) Russian National Team 14:43
115. Iris Zwahlen (Sui) Swiss National Team 15:16
116. Bettina Kuhn (Sui) Swiss National Team 15:54
117. Katie Brown (Aus) Australian National Team 16:41

World Cup Standings
1. Oenone Wood (Aus) Nurnberger Versicherung 165. points
2. Mirjam Melchers-Van Poppel (Ned) Buitenpoort - Flexpoint Team 156
3. Nicole Cooke (GBr) Safi - Pasta Zara Manhattan 125
4. Susanne Ljungskog (Swe) Buitenpoort - Flexpoint Team 121
5. Suzanne De Goede (Ned) Van Bemmelen - Aa Drink 99
6. Trixi Worrack (Ger) Nurnberger Versicherung 89
7. Rochelle Gilmore (Aus) Safi - Pasta Zara Manhattan 75
8. Linda Serup (Den) Buitenpoort - Flexpoint Team 52
9. Miho Oki (Jpn) Usc 50
10. Joanne Kiesanowski (NZl) Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas 49

13. Tina Mayolo Pic (USA) 41
14. Judith Arndt (Ger) Nurnberger Versicherung 38
25. Melissa Holt (NZl) Team S.A.T.S. 24
32. Amber Neben (USA) Buitenpoort - Flexpoint Team 15
36. Edita Pucinskaite (Ltu) Nobili Rubinetterie - Menikini Cogeas 11
37. Gunn-Rita Dahle (Nor) Safi - Pasta Zara Manhattan 10
46. Lynn Gaggioli (USA) 8
50. Fabiana Luperini (Ita) A.S Team F.R.W. 6

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login