Canadian Cyclist Quebec tourism Banner 24/7 - April 16
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Norco Tactic - April 1
 
BikeSports - November 17
 
D'Ornellas (+1528) - Jan 31
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
IMBA Canada
 

Daily News


 

June 11/05 9:12 am - World Cup 4X #3: Qualification results


Posted by Editoress on 06/11/05
 

World Cup 4X #3 Schladming, Aut

Qualifications

Women
1. Anneke Beerten (Ned) Specialized Factory Racin
2. Jill Kintner (USA)
3. Joey Gough (GBr)
4. Sari Joergensen (Sui)
5. Fionn Griffiths (GBr)
6. Anita Molcik (Aut) Arbo Rsp Downhill Racing
7. Diana Marggraff (Ecu) Zenith-Mtb-International
8. Anja Jerenko (Ger)
9. Michela Thaler (Ita)
10. Dalma Kiss (Hun) Arbo Rsp Downhill Racing
11. Sonja Granzow (Ger)
DNS. Jana Horakova (Cze)
DNS. Zsofia Koczka (Hun)

Men
1. Brian Lopes (USA) Gt
2. Cédric Gracia (Fra) Siemens Cannondale Mtb
3. Michal Prokop (Cze)
4. Jared Graves (Aus)
5. Kamil Tatarkovic (Cze) Kona Les Gets
6. Nathan Rennie (Aus)
7. Michal Marosi (Cze)
7. Bryn Atkinson (Aus)
9. Chris Powell (USA) Specialized Factory Racin
10. Mickael Deldycke (Fra)
11. Roger Rinderknecht (Sui) Commencal Oxbow
12. Guido Tschugg (Ger)
13. Filip Polc (Svk)
14. Kyle Strait (USA) Specialized Factory Racin
15. Will Longden (GBr)
16. Scott Beaumont (GBr) Team Kona Beaumont Racing
17. Lukas Tamme (Cze)
18. David Wardell (GBr)
19. Thomas Schafer (Ger)
20. Andrea Bruno (Ita)
21. Romain Saladini (Fra) Commencal Oxbow
22. Luka Novak (Slo)
23. Johannes Fischbach (Ger)
24. Matej Vitko (Svk)
25. Frans Sjoblom (Swe)
26. Robin Baloochi (USA)
27. Jan Novak (Cze)
28. Sam Hill (Aus)
29. Jakub Hnidak (Cze)
30. Filip Matus (Cze)
30. Reto Schmid (Sui)
32. Leiv Ove Nordmark (Nor)
33. Duncan Ferris (GBr)
34. Sidney Gerber (Sui)
35. Grzegorz Borodajka (Pol)
36. Tilen Frank (Slo)
36. Robin Wallner (Swe)
38. Mario Jarrin (Ecu) Zenith-Mtb-International
39. Michal Pribyl (Cze)
40. Roman Lagler (Aut)
41. Oscar Colombo (Ita)
42. Philipp Meyer (Ger)
43. Stefan Scherz (Ger)
44. Andi Deutschenbaur (Ger)
45. Peter Fernbach (Aut) Arbo Rsp Downhill Racing
45. Lukas Mechura (Cze)
47. Nico Seidel (Ger)
48. Nicolas Siedl (Aut)
49. Matthias Schell (Ger)
50. Leander Angerer (Ger)
50. Erik Kallstrom (Swe)
52. Lluis Lacondeguy Alier (Esp)
53. Daniel Schaefer (Ger)
54. Jürgen Harrer (Aut)
55. Gabor Deli (Hun)
56. Ernst Jirsak (Aut)
57. Tomas Pagac (Svk)
58. Lukas Jaeger (Sui)
59. Anze Cerin (Slo)
60. Matej Stapic (Slo)
61. Jiri Placek (Cze) Max Cursor
62. Borut Rozic (Slo)
63. Bostjan Volf (Slo) Arbo Rsp Downhill Racing
64. Sergey Maltsev (Rus)
65. Markus Baumann (Sui)
66. Kai Schugk (Ger)
67. Guido Dracone (Ita)
68. Geza Kinda (Rou)
69. Jan Poric (Slo)
70. Caius Riscuta (Rou)
71. Markus Pekoll (Aut)
72. Marco Zingg (Sui)
73. Mihai Mos (Rou)
74. Bozan Mitkov (Cze)
DSQ. Andre Lacondeguy Alier (Esp)
DNF. Nathaniel Goiny (Ger)
DNF. Luka Verstovsek (Slo)
DNS. Greg Minnaar (RSA) Team G-Cross Honda
DNS. Tomas Slavik (Cze)
DNS. Gee Atherton (GBr)
DNS. Dan Atherton (GBr)
DNS. Tom Braithwaite (GBr)
DNS. Martin Engleitner (Aut)
DNS. Chris Kovarik (Aus)
DNS. Alexander Rockenberg (Ger)

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Williams Cycling March 28
 
Mont Tremblant Gran Fondo - Feb14
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
ARG Time Button - April 7
 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login