Canadian Cyclist ARG banner 247-1 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Nov 19 (+8624)
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC1 Sept 17.14
 

Daily News


 

July 7/05 9:58 am - Road National Championships: Results from Afternoon TT's (Elites and Espoirs)


Posted by Editoress on 07/7/05
 

Road National Championships Kamloops BC

Shuswap Rd. Time Trial

Unofficial results from this afternoon

Espoir Women (30km)
1. Audrey Lemieux (QC) Quebec44:54.58
2. Krystal Jeffs (ON) Team Ontarioat 1:29.06
3. Anna Tratnyek (ON) Team Ontario1:41.05
4. Genevieve Gagnon (QC) Quebec1:45.76
5. Jean Ann McKirdy (BC) BC Team2:05.12
6. Alison Testroete (AB) Team Alberta2:31.80
7. Joanie Caron (QC) Quebec3:15.46
8. Laura Brown (AB) Team Alberta3:23.09
9. Helena Coney (BC) 3:45.79
10. Amy Woodward (AB) Cyclemeisters Calgary3:56.76
11. Alexandra Wrubleski (SK) Sask Cycling4:08.23
12. Marie-Pier Bedard (QC) Espoirs Laval5:30.44
13. Dianna Kennedy (AB) Synergy Racing5:32.22
14. Allison Furniss (YT) Cycling Association of Yuko6:42.54
15. Mathilde Hupin Debeurme (QC) Sportif Bromont7:06.07
16. Meghan Kindree (BC) Team Squamish7:39.00
17. Kelly Bietola (ON) Bay Cycle / 3ROX Racing8:56.51
Espoir Men (30km)
1. Christian Meier (BC) Symmetrics40:06.01
2. Ryan Roth (ON) Gearsracing.comat 0:11.59
3. Brad Fairall (BC) Symmetrics1:16.28
4. Ryan McKenzie (AB) Team Alberta1:47.31
5. Michael Simpson (BC) Cannondale1:51.55
6. Craig De Gier (NS) Atlantic Canada2:10.43
7. Rob Britton (SK) Team Coastal2:14.88
8. Philippe Abbott (AB) Team Alberta2:21.81
9. Brandon Crichton (ON) Ital Pasta Ltd., Transport B2:30.80
10. Maxime Vives (QC) SG/Espoirs Laval TTN2:35.31
11. James Sparling (AB) Bicisport Calgary2:46.00
12. Tim Sherstobitoff (BC) Kelowna Cycle2:47.30
13. Jamie Lamb (NS) Atlantic Canada2:54.80
14. Kevin Lacombe (QC) Quebec3:04.57
15. Luc Dionne (QC) CIBC Wood Gundy-In Style3:07.57
16. Jeff Sparling (AB) Bowcycle Calgary3:36.17
17. Charly Vives (QC) SG-ESPOIRS LAVAL3:55.92
18. Taylor Little (BC) Coastal4:00.23
19. Dave Vukets (ON) Team Ontario4:11.21
20. Craig Richey (BC) 4:28.59
21. Mark MacDonald (AB) Sport Chek Cycling5:01.68
22. Zach Garland (NB) Atlantic Canada5:01.99
23. Garth White (BC) Trek / Red Truck Beer5:03.86
24. Mathieu Roy (QC) Quebec5:09.60
25. Samuel Bail (ON) coachchris.ca5:09.94
26. Shawn Bunnin (SK) team saskatchewan5:18.16
27. Jay Hawranik (MB) Olympia VW/Kal Tire5:21.48
28. Shaun Adamson (AB) United Cycle5:25.51
29. Adam Thuss (ON) GearsRacing.com5:39.80
30. Daniel Skinner (BC) Elitewave.com5:52.66
31. Bradley Kerr (SK) Regina Cycle Club6:02.35
32. Kyle Douglas (ON) Rox Racing6:10.74
33. Matthew Walker (SK) Team Sask6:36.00
34. Ian Manning (ON) Team Ontario7:01.57
35. Matthew Guse (ON) Team Ontario7:08.31
Elite Women (30km)
1. Susan Palmer-Komar (ON) Colavita/Cooking Light43:34.17
2. Genevieve Jeanson (AZ) Rona-Colnagoat 0:00.76
3. Felicia Greer (CA) Webcor Builders0:40.22
4. Lynn Bessette (QC) Quebec0:51.39
5. Erinne Willock (BC) Webcor Builders Cycling Te1:16.67
6. Merrill Collins (ON) La Bicicletta-J Lindeberg1:40.36
7. Stephanie Bourbeau (QC) Quebec2:19.47
8. Jen Stephenson (ON) Team BiovaI2:24.20
9. Leigh Hobson (ON) Diet Cheerwine3:17.02
10. Lisa Sweeney (BC) Atlantic Canada3:29.03
11. Amanda Shaw (ON) Team Biovail4:02.08
12. Betina Hold (CA) Alto Velo Racing club/Webc4:03.38
13. Pamela Egger (BC) Escape Velocity4:07.65
14. Alena Radomsky (BC) BC Team4:39.92
15. Heather Lamson (NB) 4:59.92
16. Suzanne Macht (BC) Adventurebound.ca5:01.04
17. Moriah MacGregor (BC) BC Team5:06.58
18. Angela Naeth (BC) 5:06.98
19. Tara Ross (ON) Team Diet Cheerwine5:15.72
20. Julie Hutsebaut (QC) Terry Precision5:26.00
21. Amanda Butler (BC) Team Coastal5:46.82
22. Susan Smith (BC) VAISE6:04.44
23. Julia Hlynsky (BC) BC Team6:12.70
24. Jenny Trew (AB) Team Coastal6:18.63
25. Leah Guloien (BC) BC Team6:36.72
26. Anne Guzman (ON) Mississauga Bicyle Racing C6:51.95
27. Angella Goran (BC) Team Adventure Bound7:47.03
28. Anna Garnett (ON) Team Biovail7:48.86
DNF. Bobbi Barbarich (AB) United Cycle
Elite Men (40km)
1. Svein Tuft (BC) Symmetrics51:50.08
2. Eric Wohlberg (BC) Symmetricsat 0:52.90
3. Ryder Hesjedal (BC) Discovery Channel Pro Cycli1:13.87
4. Alexandre Cloutier (QC) Volkswagen-TREK1:39.75
5. Dominique Rollin (QC) Quebec1:59.47
6. Darko Ficko (ON) La Bicicletta- J Lindeberg2:05.56
7. Bruce Copeland (AB) Juventus Cycling Club2:38.75
8. Greg Reain (ON) Stevens Racing2:50.76
9. Andy Edwards (CO) GS Ciao3:23.08
10. Jeff Sherstobitoff (BC) Symmetrics3:25.34
11. Phil Cortes (NB) Atlantic Canada3:36.61
12. Francois Parisien (QC) Espoirs Laval3:45.39
13. Zach Bell (ON) Team Alberta/Jet Fuel4:01.19
14. Min Van Velzen (BC) Symmetrics4:03.15
15. Cory Lange (BC) Symmetrics4:05.38
16. Kenneth Johnson (MD) Rockville Harley Davidson4:07.20
17. Murray Carter (MB) Ride With Rendall/Team Ma4:16.65
18. Bruno Langlois (QC) Jittery Joe's- Kalahari4:19.38
19. Damien Waugh (BC) Rocky Mountain Bicycles /4:48.86
20. Derek Mcmaster (BC) Team Coastal4:52.63
21. Cameron McKnight (AB) Edmonton Road and Track5:12.18
22. Nick Jendzjowsky (AB) Pedalheadroadworks/Sleem5:20.01
23. Glen Rendall (ON) Ride with Rendall5:23.70
24. Nick Friesen (AB) Team Alberta5:24.24
25. Roy Pickavance (CO) Team CenturyTel / VRAD5:34.71
26. Yann Deville (QC) CIBC/Wood-Gundy5:40.83
27. Jean-Francois Laroche (QC) Quebec5:52.71
28. Trevor Connor (BC) Chris Cookies/Swan Cycles6:16.53
29. John-Christopher Reid (BC) Coastal6:26.47
30. Adam Wade (ON) BikeSports - PFAFF RT6:46.26
31. Scott Slater (BC) Rocky Mountain Bikes/Adob7:01.62
32. Trevor Haaheim (BC) Kelowna Cycle7:51.67
33. Daniel Tomczak (SK) Team Sask9:01.79
34. Ian Robertson (NE) 9:04.30
35. Ryan Ingham (BC) Team KAOS9:04.55
36. Duncan Steele (BC) Escape Velocity9:16.81
37. Thomas Skinner (BC) Giant Bicycles9:16.95
38. Simon Craig (BC) Spoke N Motion9:31.24
39. Scott Manktelow (AB) Rundle Mountain Cycling Cl10:05.96
40. David Goosen (BC) Rocky Mountain - Adobe10:19.60
DNS. Neil Dignam (ON) Waterloo Flying Dogs
DNF. Keith Moore (ON) Waterloo CC / Flying Dogs
Master A Men, 30-39 (25 kms)
1. Jay Murray (BC) Trek - Red Truck Ale Racing35:07.24
2. David Jack (ON) St. Catharines Cycling Clubat 0:12.29
3. Kevin Rokosh (AB) ERTC/redbike0:18.67
4. Joe Wessel (BC) Fresh Air Experience1:14.73
5. Mark Grimmett (PE) CPEI, Dalvay/Taylors1:52.86
6. Carl Jacobson (BC) Rocky Mountain Bicycles2:10.20
7. Tony Zarsadias (BC) Symmetrics Cycling2:43.17
8. Reid Dalgleish (AB) Synergy Racing Cycle Club2:59.04
9. Dennis Bland (AB) Crankmasters3:03.02
10. David Perrin (BC) Ind3:08.01
11. Robert Mckerrell (AB) CABC/Projekt One3:23.80
12. Warren Ellis (BC) nrg /eagle homes3:37.11
13. Keith Bayly (AB) deadgoat racing3:37.32
14. Jack Vandyk (AB) Terrascape Racing3:39.24
15. Geoff Macdonald (AB) 4-Word Wheelers4:11.67
16. Kerry Abols (ON) Sudbury Cycling Club4:51.63
17. Michel Pelletier (BC) CVC5:52.26
Master B Men, 40-49 (25 kms)35:26.13
1. John Tolkamp (BC) Escape Velocityat 0:33.85
2. William Ralph (MB) FOG Cycling Clubat 0:48.52
3. Fred Pepper (ON) Midweek Cycling Club1:23.67
4. Hamish Gordon (ON) Team R.A.C.E. Ride Against1:35.26
5. Zbigniew Szymanski (AB) United Cycle Racing1:40.05
6. Garnett Abbey (ON) DORNELLAS RACING2:22.07
7. Mike Koski (BC) Rocky Mountain/Adobe2:23.21
8. David Ariano (AB) ERTC/Redbike2:24.17
9. Malcolm Eade (ON) D'Ornellas Racing Team2:35.23
10. Bill Sanders (BC) independant2:58.82
11. Robert Burden (AB) Juventus Cycling Club3:05.24
12. Rod Campbell (BC) SOLITON03:14.71
13. David Kosub (BC) Ind3:20.75
14. John Perkins (BC) Escape Velocity3:21.78
15. Phil Rayner (AB) calgary crankmasters3:30.36
16. David Dunnison (BC) Team Coastal3:30.62
17. Paul Blanchette (BC) Rocky Mountain Bicycles-A3:32.67
18. Don Fox (AB) Juventus3:34.81
19. Craig Premack (BC) PartOne International3:48.02
20. Patrick Buchanan (BC) Ind3:50.89
21. Tracy Shearer (AB) juventus4:09.19
22. Blair Scott (BC) Mighty Riders4:44.12
23. David Dutton (BC) Nanaimo Bicycle Club5:53.46
24. Tony Routley (BC) 11:37.38
25. Allan Ceccon (BC)
DNS. Michel Corno (BC)
DNS. Paul Devries (ON) Energy Savings Team R.
DNF. Peter Toth (AB) ERTC
DNS. David Watson (AB) Velocity Cycling Club


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login