Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
OGC Giro Factor CC2 - April 7
 

Daily News


 

July 21/05 12:10 pm - MTB O-CUP #4


Posted by Editoress on 07/21/05
 

Ontario Cup #4 Elliot Lake ON, July 17th

Senior Elite Female (3 laps)
1. Amanda Sin (Bay Cycle / 3 Rox Racing)1:42:58
2. Sue Trimble (GearsRacing.com)at 5:07
3. Stephanie Martinek (Arrow Racing )6:53
4. Emily Batty (GearsRacing.com)10:40
5. Heather Morrissey (Bay Cycle / 3 Rox Racing)14:59
6. Mary-Ellen Ash (Bay Cycle / 3 Rox Racing)16:36
7. Heather Gray (CoachChris.ca/AllSeasonSports)20:41
8. Marianna Knights (Arrow Racing)22:43
9. Catherine Vipond (GearsRacing.com)26:19
10. Heather Stanley (CoachChris.ca/AllSeasonSports)26:39
11. Monilee Lloy (Fresh Air Experience)37:42
12. Kate Scallion (The Cyclery)37:47
DNF. Kerri Graham
Senior Elite Male (4 laps)
1. Andrew Watson (GearsRacing.com)2:03:00
2. Mike Garrigan (Team Hardwood)at 0:55
3. Derek Zandstra (Bay Cycle / 3 Rox Racing)5:20
4. Peter Glassford (Epic Ride / Digica.ca)10:58
5. Adam Morka (Team Hardwood)12:34
6. Mark Batty (GearsRacing.com)12:53
7. Matt Douglas (Bay Cycle / 3 Rox Racing)16:42
8. Matthew Fawcett (Momentum Cycle / R.A.C.E)18:05
9. Danny Souter (Cycle Cambridge.com-KICX 99.5)20:56
10. Chris Thorpe (Bay Cycle / 3 Rox Racing)21:15
11. Timothy Carleton (Sports Swap Racing)21:38
12. Kyle Douglas (Bay Cycle / 3 Rox Racing)22:24
13. Ben Dawson (Impala Bicycles)25:26
14. Jason Duffy 29:57
15. Justin Faulkner (Algonquin Outfitters)31:52
16. Gordon Ruder (Epic Ride / Digica.ca)39:03
17. Jerome Samson (Sweet Pete`s)43:31
18. Stuart Alp (Essex/Kent Off Road (ROCKET))43:31
19. Scott Holmes (Epic Ride / Digica.ca)-1 lap
20. John van Arragon (The Hub Bicycle Club)-1 lap
DNS. Myles Cullen
DNS. Jason Rody (Arrow Racing)
DNS. Graydon Raymer (CoachChris.ca/AllSeasonSports)
DNF. Adam Lucas (Sweet Pete's)
DNF. Tristan Galbraith (Kona Les Gets)
Junior (17-18) Expert Male (3 laps)
1. Cameron Jette (Epic Ride / Digica.ca)1:35:55
2. Andrew Wilson (Bay Cycle / 3 Rox Racing)at 1:32
3. Len Valjas (Sporting Life)1:59
4. Cory Hancock (Bay Cycle / 3 Rox Racing)2:45
5. Luc Mahler (Algonquin Outfitters)5:56
6. Jon Kinsie (Waterloo CC/The Flying Dogs)8:07
7. Zachary Winn (Impala Bicycles)9:51
8. Haydn Boucher (Bay Cycle / 3 Rox Racing)12:46
9. Adam Bradshaw (Team Hardwood)17:17
10. Thomas Wood (Epic Ride / Digica.ca)24:42
11. Roni Jones (Sports Swap Racing)27:47
12. Billy Schieck 30:59
13. Derek Beirnes (Team Hardwood)31:37
14. Jamie Hamilton (Team Hardwood)36:38
DNF. Colin Howard (Team Hardwood)
DNF. Andrew Laviolette (Team Hardwood)
Cadet+Junior Exp(15-18) Female
1. Sarah Coney (Bay Cycle / 3 Rox Racing)2:05:03.00
2. Kaitlin Michener (Arrow Racing)at 5:42
3. Mikaela Kofman (CoachChris.ca/AllSeasonSports)10:33
4. Meghan Dixon (Bay Cycle / 3 Rox Racing)19:30
5. Kristina Valjas (Sporting Life)19:34
6. Charlotte Batty (Bay Cycle / 3 Rox Racing)21:47
7. Stephanie Adams (Arrow Racing)24:07


Results for all other categories available HERE

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login