Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
Spec We Win Road CC2 Oct 6
 

Daily News


 

August 8/05 9:41 am - Canada Summer Games: Cross Country Results


Posted by Editoress on 08/8/05
 

Canada Summer Games Regina Saskatchewan

Cross Country

Men
1. Raphael Gagné (Quebec)1:40.520
2. Neal Kindree (British Columbia)1:44.490
3. Daniel Sessford (Yukon)1:46.110
4. Adam Morka (Ontario)1:46.410
5. Jamie Lamb (Nova Scotia)1:47.460
6. Mark Batty (Ontario)1:48.120
7. Jean-Sébastien Perron (Quebec)1:50.190
8. Ryan Anderson (Alberta)1:50.270
9. Jonathan Burgess (Nova Scotia)1:52.090
10. Matthew Green (British Columbia)1:53.400
11. Raphael Tremblay (Quebec)1:53.420
12. Zachery Garland (Newfoundland & Labrador)1:55.060
13. Mark MacDonald (Alberta)1:55.350
14. Andrew Thomas (Saskatchewan)1:56.370
15. Paul Benson (Manitoba)1:56.510
16. Phil Bietz (Manitoba)1:57.130
17. Justin St. Onge (Nova Scotia)1:57.170
18. Ryan Belliveau (New Brunswick)1:57.390
19. Kyle McGivery (New Brunswick)1:57.500
20. Garrett McLeod (Nova Scotia)1:57.510
21. Daniel Nemetchek (Manitoba)1:58.250
22. Mike Bidniak (Alberta)1:58.330
23. David Vukets (Ontario)1:59.550
24. Charly Vives (Quebec)2:00.550
25. William Urton (Saskatchewan)2:03.100
26. Tyler Lelacheur (Prince Edward Island)2:03.280
27. Ryan Taylor (Prince Edward Island)2:04.180
28. Geoff O'Toole (Nova Scotia)2:04.560
29. Tim Clarke (Newfoundland & Labrador)2:05.000
30. Jon Benson (Manitoba)2:05.590
31. David Greer (Yukon)2:06.120
32. David Olscamp (New Brunswick)2:06.370
33. Dave Brooks (Saskatchewan)2:06.550
34. Stephen Keeping (Nova Scotia)2:07.000
35. François Sztuke (Quebec)2:08.040
36. Justin Thériault (New Brunswick)2:08.240
37. Bradley Fairall (British Columbia)2:08.270
38. JP Dunlop (British Columbia)2:09.120
39. Nick Lacko (Manitoba)2:09.460
40. Matthew Guse (Ontario)2:13.270
41. Michael Tayes (New Brunswick)2:14.090
42. Troy Henry (Yukon)2:17.550
43. Matthew Crawford (Newfoundland & Labrador)8:04.000
44. Nathan Bundschuh (Saskatchewan)9:02.000
45. Jonathan Howse (Newfoundland & Labrador)9:03.000
46. Mitchell Jay (Prince Edward Island)9:04.000
47. Curtis Jay (Prince Edward Island)9:05.000
48. Samual Lindsey (Yukon)9:06.000
49. Benjamin Rempel (Saskatchewan)9:07.000
50. Liam Kiemele (Yukon)9:08.000
DNF. Landon Brown (Prince Edward Island)
DNF. Matthew Walker (Saskatchewan)
DNF. Jay Hawranik (Manitoba)
DNF. Kevin Lacombe (Quebec)
DNF. Brooke Boocock (Ontario)
DNF. Brandon Crichton (Ontario)
DNF. William Newell (Newfoundland & Labrador)
DNF. Mark White (Newfoundland & Labrador)
DNF. Ryan Knight (Yukon)
DNF. Ian McAvity (New Brunswick)
DNF. Marsh Cooper (British Columbia)
DNF. Josh James (British Columbia)
DNF. Brian Bain (Alberta)
Women
1. Jean Ann McKirdy (British Columbia)1:14.210
2. Martina Feldmann (British Columbia)1:14.540
3. Emily Batty (Ontario)1:15.280
4. Anne-Marie Jobin (Quebec)1:16.140
5. Catherine Vipond (Ontario)1:16.490
6. Meghan Kindree (British Columbia)1:18.200
7. Alexandra Wrubleski (Saskatchewan)1:20.010
8. Mathilde Hupin-Debeurme (Quebec)1:20.160
9. Amy Woodward (Alberta)1:21.330
10. Danielle Kenny (Alberta)1:21.390
11. Helena Coney (British Columbia)1:22.320
12. Andrea Bunnin (Saskatchewan)1:22.460
13. Pepper Harlton (Alberta)1:23.340
14. Alison Testroete (Alberta)1:23.360
15. Kate Scallion (Nova Scotia)1:23.510
16. Nicola Hughes (Nova Scotia)1:23.540
17. Audrey Lemieux (Quebec)1:27.530
18. Sarah Coney (Ontario)1:28.290
19. Kylie Morin (Saskatchewan)1:29.070
20. kelly bietola (Ontario)1:29.570
21. Krystal Jeffs (Ontario)1:30.110
22. Allison Furniss (Yukon)1:31.210
23. Hannah Dueck (Saskatchewan)1:32.020
24. Marie-Pier Bédard (Quebec)1:32.350
25. Carla Binning (Saskatchewan)1:33.510
26. Heather Enders (Yukon)1:34.550
27. Alyssa Weninger (Saskatchewan)1:37.120
28. Joanie Caron (Quebec)1:40.190
29. Melissa O'Brien (Newfoundland & Labrador)1:40.330
30. Nicole Ruest (Yukon)1:40.570
31. Kelly Foster (Nova Scotia)1:41.130
32. Annie - Mylene Comeau (New Brunswick)1:42.050
33. Alyshia Kitchen (Yukon)1:42.460
34. Samantha Atkinson (New Brunswick)1:43.180
35. Jessica Dahn (New Brunswick)1:44.160
36. Lisa Tasa (British Columbia)1:44.580
37. Valérie Violette (New Brunswick)1:45.040
38. Elizabeth Russell (New Brunswick)1:45.200
39. Ainsley Decker (Newfoundland & Labrador)1:48.580
40. Teresa Samek (Manitoba)1:49.560
41. Lilla Roy (Nova Scotia)1:51.330
42. Kyla Fisher (Newfoundland & Labrador)1:52.520
43. Lindsay Argue (Manitoba)1:53.300
44. Leslie MacDonald (Prince Edward Island)2:28.000
DNF. Kylie Case (Manitoba)
DNF. Breanna Rice (Prince Edward Island)
DNF. Rae Anne Hardie (Manitoba)
DNF. Geneviève Gagnon (Quebec)
DNF. Anna Tratnyek (Ontario)
DNF. Kylie Gadsby (Yukon)
DNF. Meghan Read (Nova Scotia)
DNF. Julie Belanger (New Brunswick)
DNF. Emily Sandwith (British Columbia)


 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+7451) - Oct 21
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login