Posted by Editor on 10/31/05
2005 Alberta Provincial Cyclo-cross Championships - Red Deer
Courtesy Andy Holmwood
In excess of 80 riders contested the 2005 Alberta Provincial Cyclo-cross Championships, held Sunday on a fast, dry course in Red Deer. Newly-crowned Provincial Champions include Tim Heemskerk (United Cycle) and Mical Dyck (Terrascape) in the Elite Men and Elite Women categories respectively. Heemskerk, who has dominated the Alberta 'cross season, is not eligible to compete at the Canadian National Championships next weekend in Ontario as he is a Dutch citizen. Congratulations also to the Juventus club, winners of 5 of 6 medals in the U17 and Junior categories, and their champions Samantha Grover (U17 Women), David Larson (U17 Men), and '04 National medalist Mike Bidniak (Junior Men). Thanks to Bob McKerrell and the Central Alberta Bicycle Club for a great course and a fine race.
Master A Men | ||||
1 | Craig DeBellefeuille | Synergy | 47m22s | |
2 | Craig Good | Synergy | 47m58s | |
3 | Lonn Bate | Terrascape | 47m59s | |
4 | Brys Francis | United Cycle | 48m40s | |
5 | Dan Wood | ERTC/redbike | 48m47s | |
6 | Phil MacDonald | Calgary Cycle | 48m58s | |
7 | Marty Machacek | Synergy | 49m15s | |
8 | Shane Rush | Velocity | 49m36s | |
9 | Gunnar Giese | United Cycle | 50m00s | |
10 | Keith Bayly | Deadgoat | 50m32s | |
11 | Tim Riess | Pedalhead | 50m59s | |
12 | Sandy Hilton | Pedalhead Road/Sleeman | 51m39s | |
13 | Rod Walker | Crankmasters | st | |
14 | John Encarnacao | United Cycle | 53m56s | |
15 | Trevor Pombert | United Cycle | at 1 lap | |
dnf | Reid Cummings | Cyclemeisters/Bow Cycle | dnf | |
dnf | Curtis Roper | Velocity | dnf | |
dnf | Brennan Bagdan | Pedalhead Road/Sleeman | dnf | |
Master B Men | ||||
1 | Peter Toth | ERTC/redbike | 40m21s | |
2 | Peter Lawrence | Team Pusch | 41m28s | |
3 | Tracy Shearer | Juventus | 42m18s | |
4 | John Riess | Pedalhead Road/Sleeman | 42m20s | |
5 | Michael Johns | CABC/Projekt 1 | 42m21s | |
6 | Gary Brown | Rundle Mountain CC | 43m15s | |
7 | Roger Clemens | United Cycle | 43m45s | |
8 | Zbigniew Szymanski | United Cycle | 44m40s | |
9 | Ed Garvin | Blacksheep | 44m59s | |
10 | Kevin Rokosh | ERTC/redbike | 45m18s | |
11 | Tommy Mak | Eurotech | 45m55s | |
12 | Finn Pedersen | Team Pusch | 46m05s | |
13 | Gary Middleton | Juventus | st | |
14 | Lance Adamson | United Cycle | 46m17s | |
15 | Michael Meeres | CABC/Projekt 1 | 46m38s | |
16 | Doug Urness | CABC/Projekt 1 | 46m58s | |
17 | Gus Ruest | Pedalhead Road/Sleeman | 47m20s | |
18 | Derrill Shuttleworth | Pedalhead | at 1 lap | |
19 | Michael Kohlenberg | United Cycle | at 1 lap | |
20 | Richard Vervoort | Pedalhead Road/Sleeman | at 1 lap | |
21 | Ted Dahms | Pedalhead Road/Sleeman | at 1 lap | |
Master C Men | ||||
1 | Don Fox | Juventus | 44m59s | |
2 | Claude Breau | bicisport | 45m50s | |
3 | Michael Zelensky | Terrascape | 46m00s | |
4 | Pat Ferris | Blizzard | 46m05s | |
5 | Wayne Long | United Cycle | at 1 lap | |
Elite Men | ||||
1 | Tim Heemskerk | United Cycle | 1h00m31s | |
2 | Shaun Adamson* | United Cycle | 1h01m46s | |
3 | Nick Friesen | The Bike Shop | 1h02m03s | |
4 | Ryan Hopping* | ERTC/redbike | 1h02m17s | |
5 | Sean Barr | Pedalhead Road/Sleeman | 1h02m48s | |
6 | Jesse Collins | bicisport | 1h03m13s | |
7 | Andre Sutton | Hardcore | 1h03m36s | |
8 | Cyrus Kangarloo | Synergy | 1h03m49s | |
9 | Evan Sherman | United Cycle | 1h04m02s | |
10 | Per Strom* | bicisport | 1h04m12s | |
11 | Mike Sarnecki | United Cycle | 1h06m13s | |
12 | cp Walsh | Synergy | at 1 lap | |
13 | Mark MacDonald* | Sport Chek | at 1 lap | |
14 | Anthony Steenbergen | Bow Cycle/Cyclemeisters | at 1 lap | |
15 | Robin Baillie | Cycledelia | at 1 lap | |
16 | Cam McKnight | ERTC/redbike | at 1 lap | |
18 | Bruce Copeland | Juventus | at 1 lap | |
19 | Jason Frank | CABC/Projekt 1 | at 1 lap | |
20 | Chris Stipdonk* | United Cycle | at 1 lap | |
21 | Brian Kullman | Synergy | at 1 lap | |
22 | Lance Harris* | Juventus | at 2 laps | |
dnf | Brent Johnson | Independent | dnf | |
dnf | Stephen Ferris* | ERTC/redbike | dnf | |
* Espoir | ||||
Women | ||||
1 | Mical Dyck | Terrascape | Elite W | 38m33s |
2 | Marg Fedyna | ERTC/redbike | Elite W | 40m09s |
3 | Madelaine Bate | Terrascape | Elite W | 41m18s |
4 | Natasha Kuzmak | Synergy | Elite W | 44m05s |
5 | Joanne Breau | bicisport | Master W | at 1 lap |
6 | Samantha Grover | Juventus | U17 W | at 1 lap |
U17 and Junior Men | ||||
1 | Mike Bidniak | Juventus | Junior M | 42m02s |
2 | Spencer Smitheman | Juventus | Junior M | 42m56s |
3 | Brian Robinson | Bow Cycle/Cyclemeisters | Junior M | 44m52s |
4 | David Larson | Juventus | U17 Men | 45m26s |
5 | Malcolm Brentnall | Independent | Junior M | 48m28s |
6 | Kyle Harris | Juventus | U17 Men | at 1 lap |
7 | Connor Witzke | Juventus | U17 Men | at 1 lap |
8 | Mac Garvin | Blacksheep | U17 Men | at 2 laps |
dnf | Andrew Scheitzsch | United Cycle | Junior M | dnf |
Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |