Canadian Cyclist
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
WoB (+6935) - Oct 28
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
D'Ornellas Blk Friday (+8928) Nov 26
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 

 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

August 31/98 7:44 am - Texas, B.C., Manitoba, Ontario, Alberta


Posted by Editor on 08/31/98
 

Wohlberg Wins in Texas
(courtesy Helene Houle)

Helene has let us know that Eric Wohlberg (Shaklee) finished 2nd overall in the Hotter `n Hell stage race in Wichita, Texas, this past weekend. Eric finished 5th in the road race (Saturday, August 29th), and won the time trial on Sunday. Julian Dean (Mercury) was the overall victor.


Birch MTB Race, Manitoba
(courtesy Dave Benson)

Sunday's race saw us return to the top of the valley for race start. It was a great way to tag on to the end of Doug Keith's surprise birthday celebration. The course was challenging, with Lindsay Gauld adding another technical downhill section. We welcomed national team member Neil Grover back for his second Manitoba Race, after a World Cup Season that includes one more race and then Worlds in Ste. Anne, Quebec.

Elite: 4 laps - approx. 30 km

Neil Grover Rocky Mountain/Olympia 1:44:18
Gilles Corbeil Olympia 1:53:09
Ron Kaulins A & L Cycle 2:08:20

Vet. Expert: 3 laps - approx. 22.5 km

Lindsay Gauld Olympia 1:34:23
Don Sissons Olympia 1:40:58
Dave Barclay Olympia 1:42:32

Expert: 3 laps - approx. 22.5 km

Richard Clapperton Steinbach 1:35:57
John Hillis A & L Cycle 1:41:52
Mark Salesse 1:45:19
Paul Mandziuk 1:53:07

Senior Sport: 2 laps - approx 15km

Sean McKiernan 1:11:50
Mike Sullivan 1:13:08
Denys Laporte 1:13:37
Graham Wiebe 1:15:03
Gilles Gobert n/a

Jeunesse/Junior Sport 2 laps - approx. 15 km

Rene Razzak 1:17:44
Mike Davies 1:24:19
Ian Case 1:25:15
Peter Dolinka 1:34:40
Justin Stadnyk 1:36:38

Beginner 1 lap - approx 7.5 km

Gerald Chappellaz 50:34

Kids: approx 4km - modified course

Marc Helliwell
Arthur Chappellaz
Marc Chappellaz

Commissaires
Dave Benson
Michelle Barclay

Alberta Provincial Road Championships

Category 2 Men, 158 km, 6 laps

1.Mike Haponiuk - ERTC 4:05:16
2.Jacob Erker - Bow Cycle/Republik +0:02
3.Chad Kozak - Bow Cycle/Republik +2:23
4.Bob Veroba - Brew Bros/Soma st
5.Mike Stickland - Velocity +2:25
6.George Neumann - Ital Pasta
7.Vern Iskauskas - Bicisport st
8.Dave Leahey - Juventus +2:33
9.Jon Wood - ERTC st
10.Clayton Paradis - Brew Bros/Soma +2:47

Women's Category - 102 km, 4 laps

1.Joy Mekechuk - Juventus 3:01:56
2.Marg Fedyna - ERTC +1:27
3.Francis Begley - Dynamic Cycle +1:38
4.Janelle Morrison - Juventus +12:52
5.Sue Padua - Rocky Mountain +12:57
6.Kathleen Vaninger - Bicisport +29:30

Category 3 Men, 128 km, 5 laps

1.Jeff Bolstad -Eurotech 3:44:55
2.Robert Stirling - Velocity +0:01
3.Paul Macdonald - Juventus st
4.Tom Folkerts - Velocity +0:02
5.Nathan Smith - Headwinds st
6.Greg Menard - Juventus +0:03
7.Steve Williams - Oryx st
8.Evan Evans - Brew Bros/Soma st
9.Dustin Hittel - Eurotech +0:10
10.Brian Szasz - Bow Cycle/Republik st

Category 4 Men, 102 km, 4 laps

1.Peter Yez - Juventus 2:48:27
2.Don Robertson - Cafe Racers +0:05
3.Gary Rybaczok - ERTC +0:13
4.Michael Boer - Dynamic Cycle +0:15
5.Casey Smith - Bicisport +0:17
6.Kevin Marken - Bicisport +0:28
7.Rich Wegerhoff - Dynamic Cycle +0:33
8.Jeff Davis - ERTC +4:09
9.Phil Rayner - Independent +4:17
10.Ron Renwick - Headwinds st

Category 5 Men, 52 km, 2 laps

1.Nick Jendzowsky - Juventus 1:24:54
2.Blair Dickout - Juventus +1:37
3.Phil Goebel - ERTC +1:42
4.Gabe Davis - Cafe Racers +1:54
5.Jen Stephenson - Dynamic Cycle +1:53
6.Joseph Bentley - Brew Bros/Soma +7:21
7.Jennifer Eby - Bow Cycle/Republik +9:00
8.Stewart Cruickshank - Bow Cycle/Republik +16:03
9.Erin Olsen - Dynamic Cycle +20:04
10.Steve Ferris - Blizzard +29:38


Full results and stories at: www.connect.ab.ca/~ertc/wn080998.html


Ontario Mountain Bike Provincials
(courtesy W.O.W.)

Downhill

Junior Women

1 Lalena Desautels from Barrie 1:13.72
2 Katherine Lobodzinski OUTDOOR GEAR CANADA-FISHER at 2.552 seconds
3 Cydney Galbraith from Campbellville 12.74

Junior Expert Men

1 Peter McLean from St Marys 1:02.38
2 Bill MacEwen from Maxville at 7.143
3 Drew Paulter from Brampton 7.163

Senior Elite Men

1 Eric Cseff TEAM GT/TEAM GT CANADA/Milton 1:02.71
2 Doug Beattie KONA MOUNTAIN BIKES/Burlington 0.112
3 Mark N Wells OUTDOOR GEAR CANADA-K2 BIKE 1.566
4 Jason Smith from Burlington 1.795
5 Dylan Lanspeary OUTDOOR GEAR CANADA-FISHER 2.528

Senior Elite Women

1 Cecile Gambin SCHWINN CANADA / Toronto 1:15.09
2 Lorraine Blancher TEAM GT CANADA 1.843

Cross Country

Junior Women

1 Helena Coney TEAM ONTARIO / Newmarket 1:21:34.45
2 Melissa Lunstead TEAM ONTARIO / Barrie at 2:44
3 Jenn Mountenay from Whitby 26:26

Junior Expert Men

1 Ryan Dey ROCKY MOUNTAIN BICYCLES/Paris 1:40:59.68
2 Adam Wade SILENT SPORTS/THIN BLUE LINE at 5:14
3 Phillip Karasinski OUTDOOR GEAR CANADA - FISHER 6:34
4 Peter McLean from St Marys 7:23
5 Mike Vollmershausen WOODSTOCK CYCLING CLUB 8:14

Senior Elite Men

1 Julian Hine TEAM GT CANADA / Ottawa at 1:58:17.00
2 Paul Spadaccini OGC / GARY FISHER / Ottawa 0:04.625
3 Josh Hall SCHWINN TOYOTA CANADA/Waterloo 1:18
4 Marc Cousineau SCHWINN CANADA / Ottawa 2:18
5 Jeff Weber GEARS CYCLE / KONA / Ayr 2:18

Senior Elite Women

1 Lisa McGilvray SCHWINN CANADA / Toronto 1:58:40.07
2 Leslie Greene GT BICYCLES / Toronto at 2:25
3 Susan Trimble from Oakville 8:12
4 Maria Di Lello KONA MTN BIKES / Hamilton 11:08
5 Jennifer Brown 11:34

Full results can be found at:

www.wowmtb.com/7D.HTM for downhill
www.wowmtb.com/7.HTM for cross-country.

The Dual Slalom was cancelled due to a sudden downpour which made the grass course very slippery.


Le Raid Pierre Harvey

Full results tomorrow!

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
Coach Chris November 19
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 

 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login