Canadian Cyclist ARG banner 247-2 Sept 17.14
   Follow us on Twitter
 
Find us on Facebook
 
Wheels of Bloor - March 7
 
ACS Apollo Bikes - November 19
 
Williams Cycling March 28
 
IMBA Canada - Dec 14
 
Share the Road - Dec 14
 


 

 

 
ARG banner CC2 Sept 17.14
 

Daily News


 

January 22/06 7:18 am - LA Track World Cup: Day 3


Posted by Editoress on 01/22/06
 

Track World Cup #3: Day 3 Los Angeles CA

Women's Scratch

Qualifying

Heat 1
1. Tatsiana Sharakova (Blr)
2. Sarah Hammer (USA)
3. Gema Pascual Torrecilla (Esp)
4. Alena Prudnikova (Rus)
5. Joanne Kiesanowski (NZl)
6. Pascale Schnider (Sui)
7. Monia Baccaille (Ita)
8. Jarmila Machacova (Cze)
9. Ine Wannijn (Bel)
10. Karolina Janik (Pol)
11. Iona Parks (Jam)
12. Mandy Poitras (Can)
13. Jianling Wang (Chn)
14. Abril Tinajero (Mex)
DNS. Nina Köhn (Ger)

Heat 2
1. Marlijn Binnendijk (Ned)
2. Rochelle Gilmore (Aus)
3. Maria Luisa Calle Williams (Col)
4. Rebecca Quinn (Spc)
5. Leire Olaberria Dorronsoro (Esp)
6. Gina Grain (Can)
7. Giorgia Bronzini (Ita)
8. Dale Tye (NZl)
9. Yulia Arustamova (Rus)
10. Karelia Judith Machado Jaimes (Ven)
11. Katarzyna Jagusiak (Pol)
12. Sima Trapp (USA)
13. Yan Li (Chn)
14. Keyvi Triana (Mex)
DNS. Christina Becker (Ger)

Final
1. Sarah Hammer (USA)
2. Rebecca Quinn (Spc)
3. Yulia Arustamova (Rus)
4. Giorgia Bronzini (Ita)
5. Maria Luisa Calle Williams (Col)
6. Gema Pascual Torrecilla (Esp)
7. Gina Grain (Can)
8. Monia Baccaille (Ita)
9. Alena Prudnikova (Rus)
10. Joanne Kiesanowski (NZl)
11. Karolina Janik (Pol)
12. Rochelle Gilmore (Aus)
13. Ine Wannijn (Bel)
14. Jarmila Machacova (Cze)
15. Leire Olaberria Dorronsoro (Esp)
16. Karelia Judith Machado Jaimes (Ven)
17. Pascale Schnider (Sui)
18. Tatsiana Sharakova (Blr)
19. Dale Tye (NZl)
20. Marlijn Binnendijk (Ned)

Women's Keirin

First Round

Heat 1
1. Shuang Guo (Chn)
2. Elisa Frisoni (Ita)
3. Yvonne Hijgenaar (Ned)
4. Natallia Tsylinskaya (Blr)
5. Diana Garcia Orrego (Col)
6. Viktorija Lomsargyte (Ltu)
DNF. Dana Gloss (Ger)

Heat 2
1. Simona Krupeckaite (Ltu)
2. Clara Sanchez (Fra)
3. Chloe Macpherson (Aus)
4. Willy Kanis (Ned)
5. Jinjie Gong (Chn)
6. Lyubov Shulyka (Ukr)
7. Keyvi Triana (Mex)

Heat 3
1. Jennie Reed (Spc)
2. Tamilla Abassova (Rus)
3. Annalisa Cucinotta (Ita)
4. Katrin Meinke (Ger)
5. Magdalena Sara (Pol)
6. Kerrie Meares (Aus)
7. Abril Tinajero (Mex)

First Round Repechage

Heat 1
1. Dana Gloss (Ger)
2. Lyubov Shulyka (Ukr)
3. Willy Kanis (Ned)
4. Yvonne Hijgenaar (Ned)
5. Magdalena Sara (Pol)

Heat 2
1. Jinjie Gong (Chn)
2. Katrin Meinke (Ger)
3. Chloe Macpherson (Aus)
4. Viktorija Lomsargyte (Ltu)
5. Abril Tinajero (Mex)

Heat 3
1. Natallia Tsylinskaya (Blr)
2. Kerrie Meares (Aus)
3. Annalisa Cucinotta (Ita)
4. Diana Maria Garcia Orrego (Col)
5. Keyvi Triana (Mex)

Second Round

Heat 1
1. Clara Sanchez (Fra)
2. Shuang Guo (Chn)
3. Kerrie Meares (Aus)
4. Dana Gloss (Ger)
5. Katrin Meinke (Ger)
DNF. Tamilla Abassova (Rus)

Heat 2
1. Jinjie Gong (Chn)
2. Elisa Frisoni (Ita)
3. Jennie Reed (Spc)
4. Natallia Tsylinskaya (Blr)
5. Simona Krupeckaite (Ltu)
6. Lyubov Shulyka (Ukr)

Final
1. Clara Sanchez (Fra)
2. Shuang Guo (Chn)
3. Elisa Frisoni (Ita)
4. Jennie Reed (Spc)
5. Jinjie Gong (Chn)
6. Kerrie Meares (Aus)

7. Natallia Tsylinskaya (Blr)
8. Dana Gloss (Ger)
9. Katrin Meinke (Ger)
10. Lyubov Shulyka (Ukr)
11. Tamilla Abassova (Rus)
12. Simona Krupeckaite (Ltu)

Men's Madison
Qualifying
Heat 1
1. Netherlands (Jens Mouris, Niki Terpstra)7 Pts
2. Ukraine (Lyubomyr, Polatayko, Volodymyr Rubin)3
3. Belgium (Kenny De Ketele, Steve Schets)9 (-1 lap)
4. Argentina (Dario Colla, Walter Perez)8 (-1 lap)
5. Team Tiaa - Cref (Michael Friedman, Chad Hartley)6 (-1 lap)
6. Omnibike Dynamo (Konstantin Ponomarev, Alexey Shmidt)4 (-1 lap)
7. Denmark (Michael Morkov, Alex Rasmussen)4 (-1 lap)
8. Germany (Karl-Christian Konig, Christian Kux)3 (-1 lap)
9. France (Jonathan Mouchel, Jerome Neuville)0 (-1 lap)
10. Switzerland (Giuseppe Atzeni, Rene Schibli )0 (-1 lap)
11. Hong Kong (King Wai Cheung, Kam Po Wong)0 (-2 laps)
Heat 2
1. Russia (Ignatiev Mikhail, Trussov Nikolay)11 Pts
2. New Zealand (Allen Jason, Chapman Anthony)10
3. Canada (Bell Zach, Gilbert Martin)5
4. Italy (Ciccone Angelo, Masotti Fabio)5
5. Slovakia (Liska Martin, Zabka Jozef)5
6. Czech Republic (Hochmann Jiri, Kadlec Milan)3
7. Mexico (Barrios Chistian, Sanchez Jose)2
8. Spain (Alonso Granados Aitor, Llaneras Rossello Joan)0
9. Venezuela (Chacon Sosa Miguel Ernesto, Rojas Maximo)3 (-1 lap)
10. Spike Professional (Luttrell Ryan, Suhr Kevin)0 (-1 lap)
11. Guatemala (David Estuardo J. Calanche, Miguel Angel Perez Laparra)0 (-1 lap)
Final
1. Argentina (Dario Colla, Walter Perez)7 Pts
2. Netherlands (Jens Mouris, Niki Terpstra)4
3. Russia (Ignatiev Mikhail, Trussov Nikolay)17 (-1 lap)
4. Denmark (Michael Morkov, Alex Rasmussen)16 (-1 lap)
5. Italy (Ciccone Angelo, Masotti Fabio)13 (-1 lap)
6. Belgium (Kenny De Ketele, Steve Schets)9 (-1 lap)
7. Ukraine (Lyubomyr, Polatayko, Volodymyr Rubin)5 (-1 lap)
8. Spain (Alonso Granados Aitor, Llaneras Rossello Joan)1 (-1 lap)
9. Team Tiaa - Cref (Michael Friedman, Chad Hartley)7 (-2 laps)
10. Omnibike Dynamo (Konstantin Ponomarev, Alexey Shmidt)5 (-2 laps)
11. Slovakia (Liska Martin, Zabka Jozef)4 (-2 laps)
12. Germany (Karl-Christian Konig, Christian Kux)0 (-2 laps)
13. Czech Republic (Hochmann Jiri, Kadlec Milan)0 (-2 laps)
DNF. Canada (Bell Zach, Gilbert Martin)(-3 laps)
DNF. Mexico (Barrios Chistian, Sanchez Jose)(-3 laps)
DNF. New Zealand (Allen Jason, Chapman Anthony)(-3 laps)
Team Sprint
Qualifying
1. France (Gregory Bauge, Mickael Bourgain, François Pervis)45.392
2. Poland (Lukasz Kwiatkowski, Krzysztof Szymanek, Damian Zielinski)45.997
3. Australia (Ryan Bayley, Ben Kersten, Shane Perkins)46.108
4. Spike Professional (Stephen Alfred, Benjamin Barczewski, Giddeon Massie)46.397
5. Spain (Alvaro Alonso Rubio, Salvador Melia Mangrinan, Jose Villanueva Trinidad)46.475
6. United States (Kevin Belz, Michael Blatchford, Christian Stahl)46.556
7. Japan (Koji Hamada, Kazuya Narita, Yusho Oikawa)46.598
8. Germany (Marco Jäger, Matthias John, Jan Van Eijden)46.843
9. Russia (Sergey Borisov, Denis Dmitriev, Stoyan Vasev)46.955
10. Canada (Cam Mackinnon, Yannik Morin, Travis Smith)47.097
11. Greece (Athanasios Mantzouranis, Konstandinos Pendarakis, Panagiotis Voukelatos)47.28
12. China (Wu Dan, Yong Feng, Zhang Lei)47.326
13. Trinidad and Tobago (Azikiwe Kellar, Haseem, McLean, Christopher Sellier)49.827
Final
1. France (Gregory Bauge, Mickael Bourgain, François Pervis)45.299
2. Poland (Lukasz Kwiatkowski, Krzysztof Szymanek, Damian Zielinski)46.377
3. Australia (Ryan Bayley, Ben Kersten, Shane Perkins)45.867
4. Spike Professional (Stephen Alfred, Benjamin Barczewski, Giddeon Massie)46.328/td>

 


Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
D'Ornellas (+4767) - July 20
 
ARG button Sept 17.14
 

 
Bikesports - August 12
 

 


 
Dundas Speed Shop - Jan 11 (+524)
 
  


 
 © Copyright 1998-2014 Canadian Cyclist. All rights reserved.  Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Login