Open Men  Time
1 Multivan Merida Jose Hermida (Esp)/Rudi Van Houts (Ned)    2:22:20
2 Scott Factory Racing Philip Buys (RSA)/Matthys Beukes (RSA)    at 0:01
3 Scott-Swisspower MTB-Racing Nino Schurter (Sui)/Florian Vogel (Sui)    3:43
4 Burry Stander - Songo Christoph Sauser (Sui)/Jaroslav Kulhavy (Cze)    4:59
5 Cannondale Factory Racing Marco Aurelio Fontana (Ger)/Manuel Fumic (Ger)    5:27
6 Bulls Karl Platt (Ger)/Urs Huber (Sui)    5:48
7 Bulls 2 Thomas Dietsch (Fra)/Tim Boehme (Ger)    5:48
8 Superior-Brentjens Hans Becking (Bel)/Jiri Novak (Cze)    8:08
9 Bulls 3 Stefan Sahm (Sui)/Simon Stiebjahn (Ger)    8:56
10 Torpado Surfingshop Roel Paulissen (Ita)/Yader Zoli (Ita)    10:49
11 Westvaal-Bells cycling Nico Bell (RSA)/Gabriel Combrinck (RSA)    13:47
12 FedGroup-Itec Brandon Stewart (RSA)/Neil MacDonald (RSA)    15:51
13 ASRIN RH77 Rene Haselbacher (Aut)/Wolfgang Krenn (Aut)    18:05
14 Cannondale Blend Darren Lill (RSA)/Charles Keey (RSA)    18:09
15 Buff International Marcel Zamora Perez (Esp)/Joan Llordella (Esp)    18:39
16 Centra Explorer 2 Sven Kilander (Nor)/Jo Nordskar (Nor)    20:03
17 Tru-Cape Hannes Hanekom (RSA)/Sakkie Hanekom (RSA)    20:07
18 William Simpson 1 Oliver Munnik (RSA)/Alastair Davies (RSA)    20:10
19 r2-bike.com / MD-Plan Rick Reimann (Sui)/Tom Ettlich (Ger)    20:20
20 JAG Nandos Shan Wilson (RSA)/Rourke Croeser (RSA)    20:52
21 SOAR Guylin van den Berg (RSA)/Bradley Stroberg (RSA)    21:16
22 PwC Rowers Ride for JAG James Thompson (RSA)/Matthew Brittain (RSA)    21:21
23 ABAX-Lillehammer CK Greg Saw (Nor)/Lars Ragnar Manengen (Nor)    24:42
24 Trek Craft Cape Times Nic Lamond (RSA)/Carl Pasio (RSA)    25:32
25 Sfera - RSA Web Tyronne White (RSA)/Stuart Marais (RSA)    26:47
26 American Classic-KMC-Look Jean-franŤois Bossler (Fra)/Pierre-yves Facomprez (Fra)    28:24
27 TJ Banik Mezibori Jan Mateju (Cze)/Jan Fisnar (Cze)    28:27
28 4ZA-components Ron Dezittere (Bel)/Mike Mulkens (Bel)    29:34
29 Exxaro Accenture Academy Jan Motshioa (RSA)/Thokozani Mahlangu (RSA)    30:19
30 Liqui Fruit iCan Warren Robertson (RSA)/Jarryd Haley (RSA)    31:06
31 Adler Price Architects Aaron Adler (RSA)/Simon Adler (RSA)    32:28
32 Bikes Not Bombs/Riverside Racing Philip Wong (USA)/Victor Taormina (USA)    32:29
33 Davies Racing Hudson Chevallier (RSA)/Mathew Wentworth (RSA)    33:17
34 Buff Intl. David Roqueta (Esp)/Pau Zamora Perez (Esp)    33:27
35 Exxaro Deutsche Bank Academy 1 William Mokgopo (RSA)/Luke Mashiane (RSA)    34:15
36 The YoungBoys Boris Favario (Fra)/Benjamin Williatte (Fra)    34:49
37 Advendurance Fritz Pienaar (RSA)/Francois Theron (RSA)    34:55
38 HN Radcenter Werner Leitner (Aut)/Raimund Burbšck (Aut)    35:42
39 Giant Skandia Eska Marcin Piecuch (Pol)/Arkadiusz Cygan (Pol)    35:47
40 Rhino Group Pieter Calitz (RSA)/Brendan Kelly (RSA)    36:20
41 Exxaro PwC Academy 1 Prince Maseko (RSA)/Phillimon Sebona (RSA)    37:01
42 Absa/Oakhaven Michael Creedon (RSA)/Andrew Cairns (RSA)    37:52
43 beachbikers-nomadesk MTB Jurgen Vanden bon (Bel)/Robin Vandenbogaerde (Bel)    37:57
44 IBH Neg-cios Imobili-rios Thiago Fernandes (Bra)/Felipe Miranda Pais (Bra)    38:06
45 1974 Bruce Anderson (RSA)/Stuart Anderson (RSA)    38:31
46 JAG - Geberit Marthinus Kruger (RSA)/Christopher Esch (RSA)    38:35
47 Ghent Speed Kings Yann Vandemeulebroecke (Bel)/Tommie Van de Velde (Bel)    39:15
48 HotChillee - Infinity Craig Edwards (RSA)/Dane Allyn Walsh (RSA)    39:22
49 GVK-SIYA ZAMA Christopher Maughan (RSA)/Craig Whittaker (RSA)    40:07
50 Energas Mankele MTB Racing Hennie Kriek (RSA)/Hannes Botha (RSA)    41:59
51 Dingo cycles Shaun Leach (RSA)/Johan Renier De Villiers (RSA)    42:02
52 Asrin Cycling Nizaam Essa (RSA)/Philipp Ludescher (RSA)    42:03
53 Orangeworks 1 Matthys Laubscher (RSA)/Wim Botha (RSA)    44:48
54 SSTW Racing Tim Weernink (Ned)/Sjoerd Smeekens (Ned)    45:01
55 Rwanda Cycling Nathan Byukusenge (Rwa)/Hassan Rukundo (Rwa)    45:30
56 Revolution Cycles Peter O'higgins (UAE)/Dave Shennan (UAE)    45:36
57 Konica Minolta Evens Stievenart (Fra)/Nicolas Ferre (Fra)    45:41
58 Exxaro Tronox Academy Rilamulele Gadabeni (RSA)/Siyabonga Njiva (RSA)    46:12
59 Carbon Voyage Lukas Emberger (Aut)/Patrick Strobich (Aut)    46:14
60 9999 four nines fine Warren Richards (RSA)/Sean Merredew (RSA)    46:29
61 Nando's Warriors Michael Gardner (GBr)/Peter De Wit (GBr)    46:31
62 CHEP SA Johann Le Roux (RSA)/George De Kock (RSA)    46:35
63 T-2-T Jeroen Tiebie (Ned)/Emiel van Tongerlo (Ned)    47:50
64 Polish Eagles Waldek Wasowicz (Pol)/Damian Wasowicz (RSA)    47:52
65 Den Anker Charl Bleach (RSA)/Colin Myers (RSA)    47:53
66 The Absa Revolution Joel Stransky (RSA)/Owen Hannie (RSA)    48:11
67 SWISS COWBOYS 2.0 Urs Walder (Sui)/Mario Pfister (Sui)    48:13
68 Felt - Endura Richard Goussard (RSA)/Howard Baxter (RSA)    48:46
69 Complete Cyclist Mark Bridges (RSA)/Nicholas Porteous (RSA)    48:52
70 Dirt Riders Jesper Lublinkhof (Zam)/Owen Green (Zam)    49:48
71 Cameleon Factory Racing Gert De Geeter (Bel)/Karel De Wael (Bel)    50:42
72 physicool Clive Berry (RSA)/Robert Breebaart (RSA)    51:00
73 ABSA PRIDE Jakkals en Wolf Jacques Rossouw (RSA)/Jaco Schoeman (RSA)    51:10
74 Old Mutual Specialised Finance Andrew Mcpherson (RSA)/Pedro Machado (RSA)    51:29
75 Exxaro Nedbank Capital Academy 1 Thabiso Komape (RSA)/Thomas Sokolangane (RSA)    51:38
76 Tallboy Rory Grobler (RSA)/Wynand Van Vuuren (RSA)    51:46
77 Campana NL Jonathan Wallace (Ned)/Willem Van Heerdt (Ned)    52:21
78 Big Fat Bastards Ben Van Niekerk (RSA)/Karl Schubert (RSA)    52:44
79 OprhansAfrica MTB Pablo Rodriguez (Arg)/Nuno Mano jorge (Por)    53:47
80 r-union mtb Yen pon Pascal (Reu)/Gil Guillaumin (Reu)    54:07
81 Quirk Sirk Loots (RSA)/Craig Raw (RSA)    54:09
82 B&W Racing Brendan Hills (Aus)/Wilson Low (Sin)    54:29
83 Boer op Toer AndrŽ Immelman (RSA)/Ernst Bruwer (RSA)    55:25
84 Lighthouse Digital Greg Goodwin (RSA)/Aaron Van Schaik (RSA)    55:41
85 HawDeani Tim Deane (RSA)/Simon Haw (RSA)    55:56
86 2XU Hong Kong Alistair Haigh-Smith (HKg)/Simon Little (HKg)    56:04
87 Bestmed Boys Julien Van Der Pluym (RSA)/Jeandre van Schalkwyk (RSA)    56:10
88 TR-Training/24-7 security Taygan Robson (RSA)/David De Lima (RSA)    56:23
89 MTN Qhubeka 10ACITY Andrewe Procter (RSA)/Wesley Procter (RSA)    56:23
90 Absa Sexy Mountain Goats Clayton Duckworth (RSA)/Janez Vermeiren (RSA)    56:35
91 Exxaro Standard Bank Academy 1 Lucky Mlangeni (RSA)/Nare Manamela (RSA)    56:48
92 JAG Roadies Shaun Roos (RSA)/David Garrett (RSA)    56:53
93 crank Paul Marais (RSA)/Rory van Zyl (RSA)    57:33
94 Crank Heads Alec Lambrechts (RSA)/Alby Nel (RSA)    57:58
95 VASSOR974 Jean Christophe Vassor (Reu)/Ludovic Vassor (Reu)    58:18
96 B-WELL Cd Du Toit (RSA)/Derick Van Staden (RSA)    1:00:16
97 Hi-Q Robertson Johannes Gelderblom (RSA)/John Dalton (RSA)    1:00:39
98 Pragma 1 Masixole Matini (RSA)/Thembisile Mtintsilana (RSA)    1:00:43
99 KD Cycles Paul Coetser (Aus)/Daniel Gray (Aus)    1:00:53
100 Biogen Clinton Halsey (RSA)/Hilton Guy (RSA)    1:01:21
101 Hansgrohe 4 Johan Cilliers (RSA)/Dan Forsyth (RSA)    1:02:54
102 Vimar Eska Rock Dariusz Miroslaw (Pol)/Piotr Wilk (Pol)    1:03:10
103 Brothers from Other Mothers Ivor Potgieter (RSA)/Chris Viljoen (RSA)    1:03:45
104 Fishbowl Gerard Visser (RSA)/Vernon Visser (RSA)    1:04:44
105 Desert Foxes Victor Potgieter (Bot)/Nevelle Van Zyl (Bot)    1:04:52
106 skyPixX - Gandola&Battaini Roland M-ller (Sui)/Francesco Gandola (Sui)    1:05:26
107 2SURVIVE Michel De Clippel (RSA)/Serge Foulon (RSA)    1:06:37
108 Accelerace Christopher Grundberg (RSA)/Ross Lovell (GBr)    1:07:26
109 Fury Troisport Warren Foyn (RSA)/Manfred Reinhart (RSA)    1:08:04
110 Brabikers John Spapens (Ned)/Marco Van Den Helm (Ned)    1:08:17
111 Mean and Green Andrew Koen (RSA)/Rens Rezelman (RSA)    1:08:40
112 beachbikers 1 Alain Schroeven (Bel)/Rado Declerck (Bel)    1:08:47
113 Exxaro RMB Academy 2 Khupi Kobe (RSA)/Tovhawani Mavundavhi (RSA)    1:08:57
114 Prost/Di Pasqua Sebastian Di Pasqua (Sui)/Alain Prost (Sui)    1:09:33
115 Dusty Devils Sean Parker (RSA)/Michael Potton (RSA)    1:10:48
116 Riding for the Red Cross Richard Damant (RSA)/Nicholas Hops (RSA)    1:10:51
117 POLYFLEX01 Brett Pollock (RSA)/Andrew Barnes (RSA)    1:11:33
118 Bonk Tristram Kelly (Ken)/Fady Rostom (Ken)    1:11:48
119 Six Gun Jan Van Niekerk (RSA)/George Slabber (RSA)    1:12:59
120 Max on Top Andrew Dewey (RSA)/David Coupar (RSA)    1:14:04
121 Alta Du Toit-Ecotech Converge Francois Swart (RSA)/Jacques Zietsman (RSA)    1:14:07
122 Zippy Labels Daniel Hanson (RSA)/Kevin Thomas (RSA)    1:14:10
123 Tri FFB Christian Jais (Ger)/Sylvio Konietzko (Ger)    1:15:04
124 The HeBoths Second Skins Mark Kingon (RSA)/Rodrick Ewing (RSA)    1:15:12
125 JAG Bears Riaan Van Tonder (RSA)/Ian Humble (Aus)    1:15:28
126 Exxaro Peptosport Academy William Lubambo (RSA)/Dumisani Mahlangu (RSA)    1:15:35
127 Exxaro Standard Bank Academy 2 Moses Letsoalo (RSA)/Clement Mabula (RSA)    1:17:06
128 Nell & Neuhoff Morne Nell (RSA)/Henk Neuhoff (RSA)    1:17:29
129 Cape epic Nicholas Qotoyi (RSA)/Paul Minaar (RSA)    1:17:35
130 ZIPVIT Juan magin Marques company (Esp)/Alberto Gomez Millan (Esp)    1:17:45
131 Velocity Sports Lab Shaun Thomas (RSA)/Hermias Niewoudt (RSA)    1:18:07
132 Brown Richard Brown (RSA)/Michael Brown (RSA)    1:18:08
133 Bay Buddies Paul Holt (RSA)/Gideon Bruckner (RSA)    1:19:06
134 Exxaro Nedbank Capital Academy 2 Johnny Taueatoala (RSA)/Tony Ramatladi (RSA)    1:19:24
135 Loutrans Bill Germishuys (RSA)/Lodewicus Malherbe (RSA)    1:19:38
136 The Absa Kalahari Ferraris Tiaan Strauss (RSA)/Corne Krige (RSA)    1:19:52
137 Dieselbrook Deon Kretzschmar (RSA)/Jacques Le Roux (RSA)    1:19:57
138 iHUS Geir Ole Reiakvam (Nor)/Mark Ellwood (GBr)    1:19:59
139 Solenta Outreach Program Eugene Mostert (RSA)/Michel Schaffner (Sui)    1:20:16
140 Baldini Brothers Sebastian De romijn (RSA)/Philip Green (Zam)    1:21:17
141 MADMACKS Jeremy Mackintosh (RSA)/Craig Mackintosh (RSA)    1:22:37
142 Irish Wolfhounds Colin Crowley (Irl)/Francios Du Toit (RSA)    1:22:47
143 Saentis Jšrg Eugster (Sui)/Dominik Eugster (Sui)    1:22:48
144 TTC Bull Racing Mateusz Jackowiak (Pol)/Michal Jackowiak (Pol)    1:23:11
145 Big Eye and Dog Tooth Zack Buchan (RSA)/Craig Heslop (RSA)    1:23:14
146 Exxaro / Cycle Lab 2 Mellis Walker (RSA)/David Labuschagne (RSA)    1:23:18
147 Rubicon Pieter Theron (RSA)/Charl Cooper (RSA)    1:24:03
148 2 Man Wolfpack NJ Van der Westhuizen (RSA)/Jacques Fourie (RSA)    1:25:08
149 WOLF PACK 1 Pieter Doman (RSA)/Johan De Villiers (RSA)    1:25:08
150 KingPOS Tom Bishop (RSA)/Ashley Marsh (RSA)    1:25:32
151 Abahizi Alastair Sussock (Rwa)/Rafiki Uwimana (Rwa)    1:25:44
152 Bikelane.nl Erik Penders (Ned)/Ronald Penders (Ned)    1:26:18
153 Busby Manline Jarrett Pech (RSA)/Craig Warr (RSA)    1:26:49
154 Doolhof Wine Estate Jampie Vlok (RSA)/Johan Fourie (RSA)    1:27:16
155 Flandria Jaco Uys (RSA)/Juan Verheem (RSA)    1:29:01
156 Letteboer Bouw Sander Keijzer (Ned)/Oscar Letteboer (Ned)    1:29:53
157 Rio de Janeiro Muds David Klabin (Bra)/Henrique Werneck (Bra)    1:29:58
158 NOVALIMIT Regis Pomade (Fra)/Pierre Sallet (Fra)    1:30:04
159 Habraken MTB Racing Enrico Theuns (Ned)/Sander Van den Born (Ned)    1:30:16
160 No T.I.T.S. Matthew Mottram (RSA)/Stuart Slater (RSA)    1:30:22
161 Byers Security Niel Rossouw (RSA)/Francois Du toit (RSA)    1:30:26
162 Carbon Bros Carl Luckhoff (Aus)/Franco Schreve (Aus)    1:30:28
163 Den Anker Charl Bleach (RSA)/Colin Myers (RSA)    1:30:29
164 Asrin Cycling Nizaam Essa (RSA)/Philipp Ludescher (RSA)    1:30:37
165 WWF Brad Griffiths (RSA)/John Duncan (RSA)    1:30:39
166 Men's Health Angus Powers (RSA)/Donald Powers (RSA)    1:31:34
167 Exxaro Tronox Adriaan De Beer (RSA)/Anthonie De Beer (RSA)    1:32:06
168 NuPower Stunt SA Samuel Pienaar (RSA)/Barry Warmback (RSA)    1:32:08
169 ABSA Capital Grinders Garth Humphries (RSA)/Diteboho Khumalo (RSA)    1:32:26
170 OxiProvin Jan-Pieter Redelinghuys (RSA)/Philip Dicey (RSA)    1:32:30
171 Miele Rory Talbot (RSA)/Ryan Durrant (RSA)    1:33:22
172 Rawson Properties Morne Veer (RSA)/Ubert Coetzee (RSA)    1:33:58
173 JCP Steel Jacques Lubbe (RSA)/Wynand Van Schalkwyk (RSA)    1:34:08
174 SugaRush Jacques Horn (RSA)/Lukas Van Kasterop (RSA)    1:34:37
175 Xpedient Medical Racing Mathew Browne (RSA)/Almar Creighton (RSA)    1:34:39
176 Premium Boys Ernest Van der Vyver (RSA)/Gene Jacobs (RSA)    1:35:02
177 Speedspace Hennie Wiggett (RSA)/Rudolph Wiggett (RSA)    1:36:05
178 Alex Ackermann AG Stefan Fleischmann (Sui)/Alex Ackermann (Sui)    1:37:35
179 StrandloperPDIT Jp Du Plessis (RSA)/Justin Maltby (RSA)    1:37:59
180 Tasol Solar Paul Maree (RSA)/Willie Liebenberg (RSA)    1:38:20
181 Nulandis Fietie Rocher (RSA)/Niel O'Connell (RSA)    1:38:57
182 36ONE-Songo-Specialized Songo Fipaza (RSA)/Luyanda Thobingunya (RSA)    1:38:59
183 ABSA GUTH Piet Laubscher (RSA)/Johnny Young (RSA)    1:39:03
184 UFS Business School Wynand Van Der Berg (RSA)/Danie Jacobs (RSA)    1:40:40
185 VortX Cor Kraamwinkel (RSA)/Bredell Roux (RSA)    1:41:16
186 LaZBoy Lourens Viljoen (RSA)/Kevin Butler (RSA)    1:41:29
187 iTeem Paul Candelaria (RSA)/Sean Dobson (RSA)    1:41:38
188 Cape&Hagen RenŹ Hinnum (Den)/Nicolas Lightbody (RSA)    1:42:59
189 HCL/Harvest Foundation 3 Andy Millar (RSA)/Martin De Villiers (RSA)    1:43:10
190 Pharmacy at Spar Abrie Greyling (RSA)/Deon Andrews (RSA)    1:43:19
191 RAPAPANGA Gareth Chilton (RSA)/Cornel Smit (RSA)    1:43:43
192 Terason Tigers Brendan Williams (RSA)/Gavin Williams (RSA)    1:43:56
193 Acer Douglas Bradley (RSA)/Lloyd Berndt (RSA)    1:44:26
194 Mercator Press Kenny Knockaert (Bel)/Jochen Vande Walle (Bel)    1:44:30
195 Mutual Safes Norman Van Rooyen (RSA)/John Low (RSA)    1:44:52
196 Full Cycle Mario Ferreira (RSA)/Maurice Ferreira (RSA)    1:45:09
197 Pap 'n Vleis Luis Lopes (RSA)/Danie Scholtz (RSA)    1:45:19
198 Alpenforce Matthew Parkes (GBr)/Robert Baxter (GBr)    1:45:19
199 Ruby Terry Rubenstein (RSA)/Shaun Rubenstein (RSA)    1:46:41
200 Riverside Cycle-Cannondale Jorma Mueller (USA)/Paul McMahon (USA)    1:50:53
201 TransUnion Troopers Kieron Futter (RSA)/Robin Wagner (RSA)    1:51:26
202 ABSA/Pouyoukas Foods Willie Mouton (RSA)/David Kretzmann (RSA)    1:51:54
203 Geeronimo Wesley Botha (RSA)/Andrew Steytler (RSA)    1:52:48
204 Courtyard Nic Viviers (RSA)/Chris de Beer (RSA)    1:53:37
205 Group Five Peter Griffiths (RSA)/Albertyn Smit (RSA)    1:53:42
206 Young and Restless Pierre Loubser (RSA)/Devon van Onselen (RSA)    1:53:59
207 eNCA Mark Squire (RSA)/Gareth Edwards (RSA)    1:54:02
208 Bulla Gerhard Kinnear (RSA)/Ferdi Postma (RSA)    1:54:18
209 Nikon/OneSight Craig Kolesky (RSA)/Tyrone Rawlins (RSA)    1:54:27
210 MNK Projects Nico Nel (RSA)/Frikkie Visser (RSA)    1:54:43
211 ZestLife Chris McCallum (RSA)/James McCallum (RSA)    1:56:00
212 Rabid Dog Racing Brothers Paul Duncan (RSA)/TJ Duncan (RSA)    1:58:07
213 Quad Africa Bryan Hellon (RSA)/Keegan Ackermann (RSA)    1:58:10
214 Durbanville Childrens Home Niel Du Pisani (RSA)/Francois Laas (RSA)    1:58:21
215 MOZAMBIQUE Richard Fair (Moz)/Timothy Fair (Moz)    1:58:42
216 Casual Cruiserz Mark Stevens (RSA)/Shane Heldsinger (Moz)    1:58:42
217 epicride4EWT Nick King (RSA)/Jeremy King (RSA)    1:59:56
218 Grinta - SBikes Sven Van Weyenberg (Bel)/David Motte (Bel)    2:00:02
219 SP Group Rui Afonso (Por)/Miguel Coelho (Por)    2:00:20
220 Scribante Jeremy Ivins (RSA)/Jody Green (RSA)    2:05:40
221 Spar Andre van Wyk (RSA)/Petrus Johannes Van Staden (RSA)    2:05:56
222 Absa Rea Pele AndrŽ Ross (RSA)/Gugu Zulu (RSA)    2:11:47
223 SEAWORK Leon Smit (Nam)/Pierre Marais (Nam)    2:12:20
224 Greyhound Mike Powell (RSA)/Leon Boshoff (RSA)    2:13:50
225 Trapwante Guillaume Liebenberg (RSA)/Ben Vermuelen (RSA)    2:15:03
226 JAG Riders Craig Brookstein (RSA)/Zee Ismail (RSA)    2:15:33
227 Slipstream Theron Theunissen (Moz)/Andre Ittmann (RSA)    2:19:15
228 Exxaro1 Wim Diedericks (RSA)/Robert Clarke (RSA)    2:21:34
229 Vrede Foundation Clayton Wright (NZl)/Sean Featonby (RSA)    2:25:08
230 Genesis Projects Charl Fitzgerald (RSA)/Christian van den Berg (RSA)    2:34:28
Open Women
1 C-Bear Sara Mertens (Bel)/Laura Turpijn (Ger)    3:18:58
2 Pragma Volc-n Ladies Hanlie Booyens (RSA)/Ischen Stopforth (RSA)    at 2:38
3 ASPEN Sarah Van Heerden (RSA)/Jackie Church (RSA)    9:41
4 Masikhule Decking Solutions Janet Keet (RSA)/Junita Vandeline Kruger (RSA)    23:31
5 Dawn Wing Ann Harrison (RSA)/Marleen Lourens (RSA)    24:48
6 Energas Yolande Speedy (RSA)/Catherine Williamson (GBr)    28:46
7 NO BREAKS - Mudder and daudder Joyce Benade (RSA)/Desiree Briedenhann (RSA)    36:48
8 Wings Wilmerie Jacobs (RSA)/Estie Potgieter (RSA)    37:04
9 JAG/CycleLabTours/5hourEnergy Eulogy Du Plessis (RSA)/Maritza Terblanche (RSA)    39:25
10 CX Odyssey Eva Micklewood (RSA)/Franci Joubert (RSA)    52:18
11 AbbVie Girls Wendy Potgieter (RSA)/Kathy Crabbe (RSA)    52:21
12 Rudy Project Pedali di Marca Giuliana Massarotto (Ita)/Ilaria Balzarotti (Ita)    53:21
13 Exxaro PwC Academy 2 Rozalia Kubwana (RSA)/Alisha Myers (RSA)    57:30
14 Trek Israel 2 Idit Shub (Isr)/Rachel Wallfish (Isr)    1:05:29
15 Mountain Maidens Kim-Maike Dornquast (Ger)/Karen Triegaardt (RSA)    1:16:56
16 Cameleon Bike Anja De Decker (Bel)/Elke Rogge (Bel)    1:18:40
17 Housewives Zelda Van Wijk (RSA)/Comine Claassen (RSA)    1:19:36
18 Toco Lifting Ladies Elmien Stander (RSA)/Anni Walls (RSA)    1:30:13
Mixed  Team
1 RE:CM Erik Kleinhans (RSA)/Ariane Kleinhans (Sui)    2:54:45
2 Biogen Britehouse Theresa Ralph (RSA)/Damian Perrin (Sui)    at 2:02
3 Africanmtbkid 1 Duane Stander (RSA)/Cherise Stander (RSA)    4:36
4 Target TREK-Moronis Bikes Peta Mullens (Aus)/Jarrod Moroni (Aus)    11:33
5 R-DISCH RACE Peter Vesel (Slo)/Anni Hellstern (Ger)    14:49
6 Exxaro Cycle Lab 1 Johan Labuschagne (RSA)/YolandŹ De Villiers (RSA)    16:09
7 Passion4Wholeness/CWC Hannele Steyn (RSA)/Kenhardt Scheepers (RSA)    19:55
8 Febru - Stutz Hanspeter Abegg (Sui)/Nadine Imhasly (Sui)    20:06
9 BTT Loul-/BPI/Biking Aventura Celina Carpinteiro (Por)/ValŽrio Ferreira (Por)    20:23
10 CSV MTB Pedro Torrao (Ger)/Lolita Van Aardt (RSA)    21:44
11 Build it Windhoek Philip Steyn (Nam)/Irene Steyn (Nam)    36:14
12 Grape Expectations Marc Whitmill (RSA)/Jean Meyer (RSA)    37:28
13 In2food & Nestle Aubrey Symington (RSA)/Tanya Rabie (RSA)    37:50
14 Hansgrohe 2 Robert Vogel (RSA)/Diana Carolin (RSA)    40:37
15 Globeflight Henning Blaauw (RSA)/Brenda-Lynn Nell (RSA)    41:12
16 Pengo Gisela Gartmair (Ger)/Stuart Briggs (Aus)    44:40
17 Barloworld Toyota Centurion Pieter Venter (RSA)/Leana De Jager (RSA)    44:49
18 Sponsor Yourself Dana Coetzee (RSA)/Sanet Smal (RSA)    45:27
19 aTOz Sabina Compassi (Sui)/Paul Bźhler (Sui)    48:57
20 Eikestadnuus -Give me a chance - Martha Koekemoer (RSA)/Delarey Brugman (RSA)    50:50
21 GoPro Kevin Goodspeed (RSA)/Dominique Provoyeur (RSA)    51:46
22 Mutual Safes 1 Hector Ross (RSA)/Michel Coetzer (RSA)    59:10
23 Bumnum Style Liz Karlson (RSA)/Brett Karlson (RSA)    1:01:31
24 Energas Mixed Hendrik Van Huyssteen (RSA)/Laurike Van Huyssteen (RSA)    1:02:00
25 Mutual Safes Mixed Nicky Booyens (RSA)/Gerrard Booyens (RSA)    1:02:04
26 ABSA DocNess Monsters Vanessa Haywood (RSA)/Michael Mol (RSA)    1:03:45
27 Enviroshore Mark Carroll (RSA)/Brenda Potts (RSA)    1:05:08
28 NPI Trust Nadine Nunes (RSA)/Casper Badenhorst (RSA)    1:08:41
29 Hobson Julia Hobson (GBr)/David Spence (GBr)    1:09:01
30 Ascubel Halinka De Clerck (Bel)/Piet Vanhauwaert (Bel)    1:19:07
31 Lowrange Nicola Horn (RSA)/Deon De Kock (RSA)    1:25:48
32 Cool Cats mene olivier (RSA)/Richard Scott (RSA)    1:27:40
33 M + M Malan Van Rensburg (RSA)/Michelle Cronje-Cibulka (RSA)    1:30:44
34 TESA DCS James Jacobs (RSA)/Louise Jansen van Rensburg (RSA)    1:34:00
35 Energetic E`s Erik van Dijk (RSA)/Elda Van dijk (RSA)    1:35:56
36 Husband & Wife Jonathan Odendaal (RSA)/Cherise Odendaal (RSA)    1:38:33
37 99 bananas Dima Sorych (Ukr)/Kateryna Tertiyenko (Ukr)    1:43:34
38 Boulder Trekkers Suzanne Schoettger (USA)/Lester Pardoe (USA)    1:51:42
39 Thunderchild Roland Egger (RSA)/Gretna Muir (RSA)    1:57:14
40 The Absa Beauty and the Beast Ernst Viljoen (RSA)/Letshego Moshoeu (RSA)    1:58:06
41 SAC trucks 2 Minione Lategan (RSA)/renier lategan (RSA)    1:59:17
42 Naughty Forties Deon Duvenage (RSA)/Gardi Kriek (RSA)    1:59:54
43 B-E-N Anton De Waal (RSA)/Brigitte De Waal (RSA)    2:09:39
44 Twenty2plenty Kathleen Barnard (RSA)/Charl Barnard (RSA)    2:14:13
Masters 
1 Superior-Brentjens 2 Bart Brentjens (Ned)/Robert Sim (RSA)    2:41:01
2 Bridge Nico Pfitzenmaier (RSA)/Abraao Azevedo (Bra)    at 0:14
3 HCL/Harvest Foundation 1 Neil Bradford (RSA)/Tim Osrin (RSA)    1:26
4 Rwanda Cycling 2 Thomas Frischknecht (Sui)/Urs Gerig (Sui)    6:29
5 TECHNOFIT Pascal De Kort (Bel)/Bart Van De Water (Bel)    12:51
6 ABSA Corporate Masters Warren Squires (RSA)/Scott Mckenzie (RSA)    14:26
7 Mal Moere Hein Botes (RSA)/Iniel Hattingh (RSA)    21:06
8 Flighting Boyz Alex Kruger (RSA)/Barto Van Der Merwe (RSA)    22:20
9 Fish & Chicken Lance Chapman (RSA)/Wayne Dick (RSA)    22:34
10 LOUTRANS Masters Dirk Maarsingh (RSA)/David Walsh (RSA)    25:55
11 R3-Life Rex Benson (RSA)/Koos Klopper (RSA)    26:47
12 Rossi -Spruyt / RELOADED Dirk Rossignol (Bel)/Ignace Spruyt (Bel)    26:54
13 CAPE AIRCONDITIONING Landon la Grange (RSA)/Leendert Lorenzen (RSA)    27:16
14 Nando's Robert Enthoven (RSA)/Edward Nicholson (GBr)    27:58
15 Now or Never Rouan Van Der Leek (RSA)/Dean Gillitt (RSA)    28:28
16 IWC Cycle Lab Carl Van Maanen (RSA)/Roger Rusch (RSA)    28:53
17 ZupS Leon Erasmus (RSA)/Evert Meintjes (RSA)    29:05
18 Ansaldo STS Dunkeld Cycles Marc Wiederkehr (RSA)/Gus Klohn (RSA)    29:13
19 HCL/Harvest Foundation 2 Andrew Le Cordeur (RSA)/Allen Cox (RSA)    29:24
20 Pitstop Waleed Baker (RSA)/Igna De villiers (RSA)    31:10
21 24/7 Security Services Masters Bruce Collins (RSA)/Philip Vermeulen (RSA)    32:44
22 TERREACTIVE Mark Baechli (Sui)/Shaun Portegys (NZl)    33:15
23 Belgian EconoBikers Geert Noels (Bel)/Diederik Libbrecht (Bel)    33:19
24 Tulbagh Koggelramme Grant Clack (RSA)/Pieter Carstens (RSA)    33:54
25 Bridge Corporate Emile Aldum (RSA)/Dirk Oerlemans (RSA)    36:46
26 Pragma D4D Willem Coetzee (RSA)/Malan Wykerd (RSA)    36:47
27 Reunion riders FrŽdŽric Mitrano (Reu)/Gildas Le Pessec (Reu)    37:29
28 Centra Explorer 1 Christian Stabell Eriksen (Nor)/Ole Kristian Silseth (Nor)    37:35
29 Terason1 Pieter Van Der Merwe (RSA)/Garth Briggs (RSA)    37:51
30 WASABI Emiel Van Vuuren (RSA)/Jaco Erasmus (RSA)    38:17
31 Sarala Capital / Mutual Safes Johannes Botha (RSA)/Marius Oberholzer (RSA)    38:28
32 Eleven Wise Monkeys Derek Morgan (RSA)/Jayson Connacher (Aus)    38:36
33 bike2help.ch Thomas Oberli (Sui)/Benjamin Morf (Sui)    38:58
34 TESA Fencing Trevor Bodington (RSA)/Darryl Clifford (RSA)    39:39
35 Dirt Bikers Martin Hendriksen (RSA)/Walter Weeden (RSA)    40:16
36 pupkewitz megabuild vets Jacques Tattersall (Nam)/Nick Du Plessis (Nam)    40:27
37 RSMGASSO-POLAR Manuel Lafora (Esp)/Pedro Vernis (Esp)    40:54
38 Steiner B-ckerei Wetzikon-Argon18 Reto Walser (Sui)/Marco Wegmann (Sui)    41:01
39 JAG Wrigleys Neal De Graaf (RSA)/John de Bruyn (RSA)    42:21
40 Orthodocs Frank Schmaehling (Ger)/Markus Kuttenkeuler (Ger)    44:05
41 Makomo resources Dennis Du Toit (RSA)/John Swanepoel (RSA)    45:39
42 The Surgical Institute Vaughn Roux (RSA)/Aldre Geldenhuys (RSA)    45:44
43 DATADOT MTB Jaco Kamfer (RSA)/Wayne McDuling (RSA)    46:13
44 Jackals Hector Macleod (RSA)/Gary Wood (RSA)    46:53
45 The Hills Laurence Stuart-Hill (RSA)/Phillip Stuart-Hill (RSA)    48:09
46 3-bute to Rossi Bob Malfliet (Bel)/Eddy Feliers (Bel)    48:11
47 AURUN STORE Luis Enrique Martinez (Esp)/Juan Carlos Unzue Labiano (Esp)    48:19
48 Fat Bob John Gale (RSA)/George Evans (RSA)    48:37
49 TREK Israel 1 Gal Tsachor (Isr)/Shimon Goldshmidt (Isr)    49:13
50 Powerade David Knott (RSA)/Julian Bryant (RSA)    49:15
51 Trek Israel 7 Yam Raz (Isr)/Angelo Di Veroli (Isr)    50:18
52 Executrac Powerade Craig Knott (RSA)/Marne Dirks (RSA)    51:32
53 Absalutely Carlyle Whittaker (RSA)/Martin Coetzee (RSA)    51:35
54 Thule Werner Wiedenbrug (Bra)/Ricardo Ferret (Bra)    55:01
55 Procon/Dulux Pierre De Jager (RSA)/Casper De bruin (RSA)    55:10
56 RFGR Fabien Wexler (Reu)/Olivier Heutte (Reu)    56:45
57 Eazi Peazi Larry Vorster (RSA)/Wayne Mare (RSA)    57:40
58 Vodacom Johan Van der Watt (RSA)/JJ Botha (RSA)    57:46
59 Mediclinic Nelspruit Carl Mare (RSA)/Francois Van Der Leek (RSA)    57:58
60 ABC Easy Chris Fleming (RSA)/Greg Pickard (RSA)    58:25
61 Aca Joe Marcel Joubert (RSA)/Gary Marescia (RSA)    59:26
62 Mossel Bay Volkswagen Gideon Knoetze (RSA)/Jacobus Le Roux (RSA)    59:39
63 Karabina Thomas Reilly (RSA)/Brad Mansfield (RSA)    59:40
64 PROCYCLING MONSTER Kim Forteza Soler (Esp)/Felix Garcia (Esp)    1:00:46
65 Dietrich Markus Kaufmann (Ger)/Thomas Stoll (Sui)    1:00:58
66 CICLI MONTANINI Niccolo Violati (Ita)/Christopher Purcell (RSA)    1:01:13
67 1e Cycle Experience Erno Van Dongen (Ned)/Jeroen Kerkhof (Ned)    1:02:57
68 Fundamental Software Craig Arenhold (RSA)/Graeme Brien (RSA)    1:03:01
69 Epic warriors Johan Pentz (RSA)/Blackie Swart (RSA)    1:03:08
70 Spoed-nix Hennie Visser (RSA)/Jacques De Villiers (RSA)    1:03:32
71 GAES Luis Garcia-Iba–ez Cisneros (Esp)/David Espallargas (Esp)    1:04:32
72 Roadspan Francois Kemp (RSA)/Johan Erwee (RSA)    1:04:54
73 Thule Brasil Joao Paulo de Toledo Cera (Bra)/Daniel Constantino (Bra)    1:06:37
74 In-first-place-again Jose Rodrigues (RSA)/Chris Charter (RSA)    1:06:42
75 ABSA - Bedfordview Roadies Sean Wheeler (RSA)/Ron Kerbus (RSA)    1:06:58
76 Short 'n Curly's Ryan Struckman (RSA)/james davey (RSA)    1:07:05
77 Kalahari ferrari Petrus Senekal (RSA)/Lukas Janse van vuuren (RSA)    1:07:07
78 JAG Jam Jaco Swanepoel (RSA)/Christopher Van Rooyen (RSA)    1:07:08
79 Tac-Tic Matteo Ponchione (Bel)/StŽphane Maitrejean (Bel)    1:08:00
80 Buzz Johan Bezuidenhout (RSA)/Hilton Foster (RSA)    1:08:12
81 Die Badproppe Pieter De Necker (RSA)/Henri Meyer (RSA)    1:08:29
82 Beech&Dup Craig Beech (RSA)/Izak Du Plessis (RSA)    1:08:34
83 Trek Israel 5 Raz Shapira (Isr)/Nadav Lugasy (Isr)    1:09:36
84 Saronsberg Mark Wurr (RSA)/Serge Franco (RSA)    1:10:20
85 DCP Urban Warriors Trevor Rolfe (RSA)/Steven Torrington (RSA)    1:10:30
86 Christine Revell Childrens Home Pieter Swart (RSA)/Nick Van Zyl (RSA)    1:10:49
87 'n Boer & 'n Soutie Roger Zoio (RSA)/Willem Butler (RSA)    1:11:20
88 ABSA-64 Niel Neethling (RSA)/Shlomo Yunger (Isr)    1:11:39
89 Telkom Momentum Jaco Oosthuizen (RSA)/Willem Groenewald (RSA)    1:12:21
90 Zizwe ABSA Kobie Pruis (RSA)/Daniel Smit (RSA)    1:13:22
91 Hansgrohe 3 Leon Tobias (RSA)/Roderick Benard (RSA)    1:14:13
92 DSTV MEDIA Patrick Van Schoor (RSA)/Trevor Seinen (RSA)    1:14:33
93 Reservoir Dogs Stamatis Balidis (RSA)/David Sternberg (RSA)    1:14:35
94 Discovery Life Louis Jordaan (RSA)/Francois Smith (RSA)    1:16:09
95 FBCC Dion Retief (RSA)/Glen Baptiste (RSA)    1:17:02
96 TomTom John Dann (RSA)/Johan Jonker (RSA)    1:17:44
97 Big Fish Guy Wentzel (RSA)/Mark Rogotzki (RSA)    1:17:52
98 Kyocera - Page Automation Gavin Ritchie (RSA)/Stephen O'brien (RSA)    1:17:54
99 Dejavu Steve Mills (RSA)/Claude Van Cuyck (RSA)    1:18:25
100 SAC trucks Pieter Lategan (RSA)/Neels Nel (RSA)    1:20:15
101 Hollard Russell Paschke (Nam)/Christopher Du Plessis (Nam)    1:20:16
102 Spicey Dicey Anthony Dicey (RSA)/Peter Dicey (RSA)    1:21:47
103 Miami Mark Pieterse (RSA)/Pieter Vorster (RSA)    1:22:05
104 CannonBalls James Cullen (RSA)/Willem Putter (RSA)    1:22:16
105 SMEC Masters Pieter Lategan (RSA)/Hermanus Engelbrecht (RSA)    1:22:19
106 Mactech Wayne Croeser (RSA)/Keith Matthews (RSA)    1:23:07
107 Start Slow Andrew Jackson (GBr)/Rory Suckling (GBr)    1:23:11
108 Big Five Duty Free Richard Wijnberg (RSA)/Chris Harilaou (RSA)    1:25:21
109 Catembe Victor Nunes (RSA)/Gavin Graham (RSA)    1:25:23
110 ENS 3G Gary Tullis (RSA)/Pierre Tullis (RSA)    1:25:58
111 Northern Crocodiles/Trollope/X2S Krisztian Szentgyorgyi (Hun)/Willie van der Vyver (RSA)    1:26:11
112 Let's Ride Hendrik Van der Walt (RSA)/Warren Morton (RSA)    1:26:53
113 Datnis Nissan Jaen Van Aardt (RSA)/Gus Slabber (RSA)    1:27:22
114 4ever4ward Riaan Maree (RSA)/Gerhard Cruywagen (RSA)    1:28:10
115 NEWAY NICE SPECIALIZED Philippe Vitteaut (Fra)/Jean-FranŤois Guigard (Fra)    1:29:14
116 Collective Dynamics Rob Mcintosh (RSA)/Adrian Plantema (RSA)    1:29:35
117 Fat Boys Fanus Coetzer (RSA)/Andre Du plessis (RSA)    1:31:05
118 Mad Hattas Richard Nutton (UAE)/Alastair Ferguson (RSA)    1:32:13
119 2RT MTB Carl Crous (RSA)/Arnold Steyn (RSA)    1:32:21
120 Homebound Bradley Foster (USA)/Quinton Berry (USA)    1:32:39
121 UsterBikeGroup Christian Plźss (Sui)/Robert Schleich (Sui)    1:32:54
122 KIA Motors Mark Lambrechts (RSA)/Nicholas Lees (RSA)    1:32:55
123 Thule Centurion Ockert Oosthuizen (RSA)/Francois Nel (RSA)    1:32:56
124 ENS 1 Koos Pretorius (RSA)/Wynand Du Toit (RSA)    1:33:08
125 MPACT Henko Van den Heever (RSA)/Andrew Paterson (RSA)    1:33:44
126 Woolworths Trek Ray Farrenkothen (RSA)/David Collins (RSA)    1:34:18
127 HotChillee Adrenaline Junkies Alan Banks (GBr)/Jan Joubert (GBr)    1:35:08
128 Brothers Grimm Chris Hops (RSA)/Alastair Hops (RSA)    1:35:09
129 No Easy Day Richard Quin (RSA)/Andrew Clark (RSA)    1:36:02
130 JAG / Novare Deon Bruwer (RSA)/Johan Henn (RSA)    1:38:34
131 Swift Chris Olivier (RSA)/Guillaume Olivier (RSA)    1:39:42
132 Duursport.nl Marcel v d Meer (Ned)/Sam Springer (Ned)    1:39:58
133 Puff Adders Paul Hartmann (RSA)/Peter Hawthorne (RSA)    1:41:28
134 Speedy & The Ginger Ninja Michael Rae (RSA)/Steven Rae (RSA)    1:41:57
135 Axel and Shock Howard Kelly (RSA)/Axel Poser (RSA)    1:42:51
136 Ongegund Alwyn Gey Van Pittius (RSA)/Jonathan Innes (RSA)    1:43:16
137 Ma-do Riders Harry Louise (Reu)/Moreau Pascal (Reu)    1:45:31
138 Why worry be happy Halmar Vockins (RSA)/Herman Heunis (RSA)    1:46:01
139 Table Mountain Bikers 1 Pieter Du Plessis (RSA)/Ian Robertson (RSA)    1:47:47
140 Dont Panic CornŽ Meier (RSA)/Martin Pretorius (RSA)    1:47:50
141 Revolution Cycles Dubai Edmond Menzies (UAE)/Johann Botha (Aus)    1:49:00
142 Factotum Cycling Frank Van den Eynde (Bel)/Patrick Wynants (Bel)    1:49:24
143 Trigon Branden Scott-Hayward (RSA)/Raymond Bezuidenhout (RSA)    1:50:22
144 Epicondriacs Anton Bekker (RSA)/Jacques De Jong (RSA)    1:51:28
145 NUT RIDERS Robert Solomon (RSA)/Bryan Sher (RSA)    1:52:04
146 Diesel & Lo Carl Roothman (RSA)/Johann Louw (RSA)    1:52:13
147 Spar Andre van Wyk (RSA)/Petrus Johannes Van Staden (RSA)    1:53:15
148 Brandyourcar.com Pieter Groenewald (RSA)/Zak Barnard (RSA)    1:53:38
149 Rhino 664 Justin Basson (RSA)/Theunis Smal (RSA)    1:54:08
150 Let's Play Billy Macleod (RSA)/Thinus Dippenaar (RSA)    1:55:38
151 Band of Brothers Eric Rovers (Ned)/Jan Wilm Rovers (Ned)    1:56:02
152 Merrell David Palmer (RSA)/Bernhard Kullin (RSA)    1:56:25
153 ASL Tanzania David Armon (Tan)/Matthew Brown (Tan)    1:58:17
154 LARGECHAINRING Allan Barrett (RSA)/Ryan Broomberg (RSA)    2:00:04
155 RTG Solutions Martin Ciolkosz (Pol)/Brendan Dawson (RSA)    2:00:15
156 Wild Hogs Beyers Rossouw (RSA)/Marthinus Van der Walt (RSA)    2:02:21
157 Jessica's Dream Grant Bain (RSA)/Chris Lewis (RSA)    2:02:57
158 MEERENDAL WINE ESTATE Herman Coertze (Sui)/Mark Korkmann (Sui)    2:03:38
159 JAG No Illusions of Grandeur August van Heerden (RSA)/Fanie Delport (RSA)    2:03:46
160 Sudety MTB Challenge Piotr Czapski (Pol)/Krzysztof Marciniak (Pol)    2:03:51
161 Seekoegat Sluipers Reinhold Stander (RSA)/Johannes Marthinus Joubert (RSA)    2:04:44
162 International Epic Aloyse Albert Schartz (Lux)/Andreas Wittmann (Ger)    2:04:48
163 Krokkevos Fanus Vorster (RSA)/Marius Venter (RSA)    2:06:46
164 Afripex One Alan Rees (RSA)/Stuart Cassie (RSA)    2:08:16
165 The Cotton Riders Leo Greve (GBr)/Rob Walton (USA)    2:09:44
166 The Cavemen Riaan Van Wyk (RSA)/Gawie Le Roux (RSA)    2:10:56
167 Formerly Fat Men Peter Stutz (RSA)/Garth Sommerville (GBr)    2:12:17
168 Tired Gorilla MTB Rod Findlay (GBr)/Russell Findlay (GBr)    2:19:36
169 DOWNHILL JUNKIES Marius Hurter (RSA)/Brent Mathew Loftus (RSA)    2:24:52
Grand Masters 
1 Songo.info BŠrti Bucher (Sui)/Heinz Zoerweg (Aut)    2:52:39
2 Genesis Capital Paul Furbank (RSA)/Chris Brand (RSA)    at 8:05
3 ERNESTO-S CYCLING Deon Wilkins (RSA)/Raul Navarro Acuna (Ven)    9:10
4 Pragma Marsilio Projects Lieb Loots (RSA)/Tony Conlon (RSA)    12:08
5 Cape Style Wines Izak Visagie (RSA)/Peter Stopforth (RSA)    13:07
6 Project Rwanda/Worldbike Tom Ritchey (USA)/Alex Stieda (Can)    16:46
7 Fullstop Craig Lindeque (RSA)/Graham Taylor (RSA)    25:51
8 ABSA Grandmasters Neville Ackermann (RSA)/Charles Nienaber (RSA)    29:02
9 Cape Times Bursary Fund Chris Whitfield (RSA)/Tim Whitfield (RSA)    29:11
10 Kalahari Challenge-Botswana Seamus O' Neill (Bot)/Sandy Kelly (Bot)    38:39
11 Andy Cab Donald Christy (RSA)/Patrick Williams (RSA)    38:47
12 OLD_FRIENDS Michael James Thomson (RSA)/Jan Van Der Berg (RSA)    39:16
13 Campana Axel Schienbein (Ger)/Dirk Breitenladner (Ger)    39:35
14 William Simpson Mike Nixon (RSA)/William Simpson (RSA)    42:52
15 Silvis & Vos Johan Van Splunter (Ned)/Christiaan Van Splunter (Ned)    46:13
16 Big Tree Flyers Henry Schurink (RSA)/Wim Strydom (RSA)    59:21
17 HotChillee Sven Thiele (GBr)/Stephen Roche (Fra)    59:41
18 Telkom-Kyocera Pea Blaauw (RSA)/Tienie V/d Merwe (RSA)    1:02:39
19 BoBike / Lucky Star Markus Sterf (Sui)/Reto Denzler (Sui)    1:03:18
20 Hoosier Old Boys Andy Ording (USA)/Todd Winget (USA)    1:04:04
21 Bruce Reyneke Cycles SOAR Bruce Reyneke (RSA)/David Van den Berg (RSA)    1:07:49
22 Life@Fifty Pieter Uys (RSA)/Jaco van der Walt (RSA)    1:18:34
23 chafe rattle and hum Sean Shaw (RSA)/Keith Sutcliffe (RSA)    1:21:34
24 MOUNTAINEERS - BRAZIL Mauricio Marques de Castro (Bra)/Marco Antonio Batista De Melo (Bra)    1:23:15
25 Jacobsdream Johan Jacobs (RSA)/Colleen Jacobs (RSA)    1:23:15
26 ALBATROS Albert Anneler (Sui)/Andreas Schatzmann (Sui)    1:27:56
27 Lost Amigos Ray Oehley (RSA)/Kevin Stallbom (RSA)    1:32:05
28 World Famous Salty Balls Andy Hodgson (GBr)/Stephen Salt (GBr)    1:34:44
29 Exxaro/Pwc 2 Chris Morris (RSA)/Luther Erasmus (RSA)    1:37:53
30 Terason Masters Rudolph Geldenhuys (RSA)/Rian Briedenhann (RSA)    1:38:33
31 Men at Work Edward Knight (RSA)/Simon Nicks (RSA)    1:40:23
32 Sea Shore Geriatrix Cedric Peens (RSA)/Ted Adam (RSA)    1:41:01
33 Fox on the Run Michael Saayman (RSA)/Matthys Johannes Benson (RSA)    1:41:36
34 HKLM Graham Leigh (RSA)/Sean McCoy (RSA)    2:04:02
35 Dirt Junkies Hambly Quantrill (RSA)/Sef Queis (Ned)    2:08:18