Stage 3 (March 1st): Cir Mon Romero to Cafetalon, 66 km
1 Clemilda Fernandes (Bra) Team Brazil  1:59:19
2 Inga Cilvinaite (Lit) Pasta Zara-Cogeas
3 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink
4 Lilibeth Chacon (Ven) Team Venezuela
5 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsia Cofee
6 Noemi Cantele (Ita) Be Pink
7 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized
8 Kate Chilcott (NZl) Vanderkitten
9 Paola Muľoz (Chi) Iscorp-Intelligentsia Cofee
10 Ruth Winner (USA) Vanderkitten
11 Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas
12 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops
13 Silvija Latozaite (Lit) Lituania-Gatorade
14 Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas
15 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops
16 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten
17 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas
18 Martina Ruzickova (Cze) Garrobo Texops
19 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops
20 Agne Silinyte (Lit) Pasta Zara-Cogeas  all s.t.
21 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized  0:08
22 Angie Gonzalez (Ven) Team Venezuela  0:10
23 Milda Jankauskaite (Lit) Lituania-Gatorade  0:11
24 Diana Peľuela (Col) Colombia-Specialized  0:18
25 Valentina Paniagua (Col) Iscorp-Intelligentsia Cofee
26 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized
27 Edita Janeliunaite (Lit) Pasta Zara-Cogeas
28 Daniely Garcia (Ven) Team Venezuela
29 Marcia Fernandes (Bra) Team Brazil
30 Jessica Cutler (USA) Vanderkitten
31 Wilmarys Moreno (Ven) Team Venezuela
32 Uenia Souza (Bra) Team Brazil
33 Egle Poskaine (Lit) Lituania-Gatorade  all s.t.
34 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink  0:29
35 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink  s.t.
36 Milagro Mena (Cec) Costa Rica  0:30
37 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten  0:35
38 Maria Briceľo (Ven) Team Venezuela
39 Marianne Ferreira (Bra) Team Brazil
40 Ana Gabriela Arias (CRc) Costa Rica
41 Anna Polegatch (Bra) Team Brazil
42 Susan Camacho (CRc) Costa Rica
43 Zavnta Titenyte (Lit) Lituania-Gatorade
44 Jennifer Cesar (Ven) Team Venezuela
45 Doris Schweizer (Sui) Be Pink  all s.t.
46 Kristina Norvaisaite (Lit) Lituania-Gatorade  0:40
47 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink  0:43
48 Jurgita Kubiliunaite (Lit) Lituania-Gatorade  0:52
49 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops
50 Angie Sanabria (Col) Colombia-Specialized
51 Marisol Tellado (Pur) Iscorp-Intelligentsia Cofee  all s.t.
52 Claudia Buitrago (Col) Colombia-Specialized  01:08
53 Julissa Rios (Pan) Team Rayita  01:39
54 Kathryn Bertine (SKN) Team Rayita
55 Paricia Santos (Gua) Iscorp-Intelligentsia Cofe  both s.t.
56 Fiorella Rojas (CRc) Team Rayita  01:46
57 Natalia Majano (ESa) Garrobo Texops  02:01
58 Jenni Juhajek (USA) Vanderkitten  04:30
59 Heylen Guidens (NZl) Iscorp-Intelligentsia Cofee  s.t.
60 Iris Diaz (ESa) Garrobo Texops  07:59
61 Juleidy Ramos (Col) Iscorp-Intelligentsia Cofee  11:16
62 Maria Natalia Rojas (CRc) Costa Rica  13:59
DNF Nicole Estrada (Col) Iscorp-Intelligentsia Cofee
DNF Cristina Cortes (CRc) Team Rayita