Stage 4 (March 2nd):  Apopa to El Boqueron, 50 km
1 Noemi Cantele (Ita) Be Pink  2:05:14
2 Veronique Fortin (Can) Garrobo Texops  at 0:47
3 Ana Sanabria (Col) Colombia-Specialized  0:52
4 Alena Amialiusik (Blr) Be Pink
5 Dalia Muccioli (Ita) Be Pink  both s.t.
6 Serika Guluma (Col) Colombia-Specialized  01:07
7 Addyson Albershardt (USA) Garrobo Texops  01:44
8 Evelyn Garcia (ESa) Pasta Zara-Cogeas  s.t.
9 Doris Schweizer (Sui) Be Pink  02:00
10 Clemilda Fernandes (Bra) Team Brazil  02:29
11 Lilibeth Chacon (Ven) Team Venezuela  03:02
12 Inga Cilvinaite (Lit) Pasta Zara-Cogeas  03:05
13 Jessica Cutler (USA) Vanderkitten  s.t.
14 Ana Fagua (Col) Colombia-Specialized  04:44
15 Lorena Vargas (Col) Iscorp-Intelligentsia Cofee  05:15
16 Ingrid Drexel (Mex) Garrobo Texops  06:48
17 Uenia Souza (Bra) Team Brazil
18 Marcia Fernandes (Bra) Team Brazil
19 Paola Muľoz (Chi) Iscorp-Intelligentsia Cofee  all s.t.
20 Martina Ruzickova (Cze) Garrobo Texops  06:51
21 Daniely Garcia (Ven) Team Venezuela  s.t.
22 Milagro Mena (Cec) Costa Rica  07:07
23 Agne Silinyte (Lit) Pasta Zara-Cogeas  07:48
24 Silvia Valsecchi (Ita) Be Pink  07:59
25 Rossella Callovi (Ita) Pasta Zara-Cogeas  08:10
26 Silvija Latozaite (Lit) Lituania-Gatorade  08:16
27 Liza Rachetto (USA) Vanderkitten  09:45
28 Ruth Winner (USA) Vanderkitten  09:45
29 Edita Janeliunaite (Lit) Pasta Zara-Cogeas  10:34
30 Egle Poskaine (Lit) Lituania-Gatorade  11:04
31 Milda Jankauskaite (Lit) Lituania-Gatorade  11:04
32 Zavnta Titenyte (Lit) Lituania-Gatorade  11:04
33 Anna Polegatch (Bra) Team Brazil  11:37
34 Staria Teddergreen (USA) Vanderkitten  11:46
35 Claudia Buitrago (Col) Colombia-Specialized  11:53
36 Marianne Ferreira (Bra) Team Brazil  11:57
37 Angie Gonzalez (Ven) Team Venezuela  11:58
38 Petra Zrimsek (Slo) Be Pink  11:58
39 Xenia Estrada (ESa) Garrobo Texops  12:14
40 Susan Camacho (CRc) Costa Rica  12:33
41 Giada Borgato (Ita) Pasta Zara-Cogeas  13:01
42 Kathryn Bertine (SKN) Team Rayita  13:36
43 Marisol Tellado (Pur) Iscorp-Intelligentsia Cofee  14:22
44 Maria Briceľo (Ven) Team Venezuela  14:57
45 Valentina Paniagua (Col) Iscorp-Intelligentsia Cofee  15:06
46 Jennifer Cesar (Ven) Team Venezuela  15:07
47 Jurgita Kubiliunaite (Lit) Lituania-Gatorade  15:09
48 Ana Gabriela Arias (CRc) Costa Rica  15:39
49 Kristina Norvaisaite (Lit) Lituania-Gatorade  16:50
50 Diana Peľuela (Col) Colombia-Specialized  17:29
51 Wilmarys Moreno (Ven) Team Venezuela  18:12
52 Natalia Majano (ESa) Garrobo Texops  18:24
53 Heylen Guidens (NZl) Iscorp-Intelligentsia Cofee  21:33
54 Angie Sanabria (Col) Colombia-Specialized  22:53
55 Julissa Rios (Pan) Team Rayita  24:01
56 Iris Diaz (ESa) Garrobo Texops  26:21
57 Paricia Santos (Gua) Iscorp-Intelligentsia Cofe  28:09
58 Juleidy Ramos (Col) Iscorp-Intelligentsia Cofee  32:41
59 Kate Chilcott (NZl) Vanderkitten  32:43
60 Jenni Juhajek (USA) Vanderkitten  32:43
DNF Fiorella Rojas (CRc) Team Rayita
DNF Maria Natalia Rojas (CRc) Costa Rica