19-29 Citizen Women
1 Michelle Griffiths (BC) 04:17.5
2 Laurie Citynski (BC) Muddbunnies 04:35.6
3 Laura Kean (BC) 04:43.1
4 Elizabeth Pieters (BC) 04:48.7
U19 Citizen Women (13-18)
1 Georgia Astle (BC) Team BC  04:12.3
2 Jaide Foster (BC) Bicycle CafŽ Kamloops 04:40.4
3 Bobbi Douglas (BC) 04:45.7
19-29 Citizen Men
1 Ed Thomsett (NY) 03:52.3
2 Levi Heise (AB) 04:00.3
3 Brandon Faliszewski (BC) 04:06.8
4 Jordan Schnarr (AB) 04:07.3
5 Linden Ladouceur (BC) 04:08.4
6 George Amos (BC) 04:08.8
7 Tanner Zinck (BC) 04:09.4
8 Elliot Pieters (BC) 04:13.0
9 Eric  Hartley (BC) 04:16.1
10 Alex Aubin (QC) Rocky Mountain Pro Cycle 04:31.2
11 Dave Gable (BC) 04:33.5
DNF Logan Ladouceur (BC)
DNS Mark Allison (BC)
30+ Citizen Men
1 Geoff Pendrel (BC) 03:51.4
2 Sean Marechel (BC) 04:13.3
3 Tyler Reid (AB) 04:18.9
4 Eric Sandberg (BC) 04:22.0
5 Tim Seaward (BC) 04:30.4
6 Andrew Clarke (WA) 04:31.0
7 Kyle Simpson (BC) 04:33.9
8 Adam Meeks (AB) 04:39.4
9 Richard  Hall (BC) 04:57.5
DNS Steve Knox (BC)
DNS Greg Bergen (BC)
U19 Citizen Men (13-18)
1 Rhys Heyman (BC) 04:05.3
2 Stephen  Schwarz (BC) Bicycle Cafe 04:17.0
3 Ethan Wade (BC) 04:24.6
4 Curtis Bergen (BC) 04:26.6
5 Dylan Sandberg (BC) 04:27.3
6 Brad Fielding (BC) 04:37.9
7 Cam Quadrelli (BC) 04:42.7
8 Jacob Fagrie (BC) 05:31.3
DNS Jordan Rosner (BC)
U15 Men (13-14)
1 Kendall McLean (BC) AFD Racing 03:52.7
2 Kael Markle (BC) Cycling BC 04:11.2
3 Jackson Phillips (BC) Bicycle CafŽ Kamloops 04:11.9
4 Aidan Cutting (BC) 04:12.4
5 Ian Milley (BC) 04:16.0
6 Jack Tanton (BC) 04:18.6
7 Mason Seaward (BC) 04:21.2
8 Ben Wallace (BC) 04:22.4
9 Joseph Witwicki (BC) C4 Rider Training 04:24.1
10 Drayden Dougan (BC) 04:35.9
11 Levi Fehlauer (BC) 04:36.7
12 Keegan Fry (BC) 04:40.6
13 Riley Gibbs (BC) Bicycle CafŽ Kamloops 04:40.7
14 Parker Wood (AB) The Base Race Team 04:49.1
15 Steven Bobyn (BC) 04:53.1
DNF Aaron Sexsmith (AB) Base MTB
U17 Sport Men (15-16)
1 Cole Mooney (BC) C4 Rider Training 03:56.4
2 Jacob Stefiuk (BC) Cove Bikes 03:57.5
3 Max Hajdu (BC) Cowichan cycles 03:58.6
4 Sean Sampson (BC) 03:59.5
5 Jesiah Dyck (BC) 03:59.6
6 Blake Bunting (BC) C4 Rider Training 04:00.5
7 Joshua Fultz-Veinotte (AB) 04:00.7
8 Max Nutini (BC) 04:01.2
9 Braedon McNicol (AB) Winsport Academy Mountain Bike Club 04:02.0
10 Caleb Harapnuik (BC) Cove Bikes 04:03.2
11 Josh Dziwenka (BC) 04:05.6
12 Darian Griffin (BC) 04:13.7
13 Javante Marchio (BC) Bicycle Cafe Kamloops 04:18.0
14 Jack Williston (BC) 04:19.8
15 Caleb Mohamed (AB) The Base Race Team 04:20.4
16 Willem Zwiers (BC) Cove Bikes 04:21.9
17 Jack Ayrton (AB) The Base Race Team 04:22.3
18 Ian Cundiff (BC) Cove Bikes 04:23.9
19 David Lemieux (AB) The Base Race Team 04:24.3
20 Daniel Froese (BC) C4 Rider Training 04:26.1
21 Chris Greehy (BC) 04:26.3
22 Noah Birkkjaer (AB) Winsport Academy Mountain Bike Club 04:27.1
23 Nelson Kleer (BC) Skookum Cycle 04:27.8
24 Tye Welsh-Hicks (BC) 04:30.0
25 Jacob Howitt (BC) C4 Rider Training 04:39.5
26 Matthew Coetser (AB) The Base Race Team 04:40.2
27 Matthew Green (BC) 04:40.5
28 Misha Linehan (BC) 04:49.9
29 Nathan Harvey (BC) 05:10.4
DNF Ethan Akelaitis (BC)
DNS Jordan Stairs  The Base Race Team
Junior Sport Men (17-18)
1 Ian Fry (BC) 03:52.1
2 Cole  Jones (BC) Cove Bikes 04:01.7
3 Adam Woodhouse (BC) 04:02.6
4 Carter Paschinski (AB) AFD Racing 04:03.3
5 Brad Jansen (BC) 04:04.2
6 Joshua Stadnyk (BC) Skookum Cycle 04:05.0
7 Logan Ratte (AB) Independent 04:07.7
8 Liam Kain (BC) Independent 04:12.8
9 Harry Head (BC) Team Squamish 04:13.8
10 Connor Carson (BC) Kicking Horse Mountain Resort 04:15.4
11 Arron Pitre (AB) Winsport Academy Mountain Bike Club 04:15.6
12 Sam Tomkins (BC) Independent  04:16.1
13 David Symons (BC) 04:17.0
14 Bailey Larusson (BC) 04:18.5
15 Ethan Folkmann (BC) 04:18.9
16 Mitch Corless (BC) Skookum Cycle 04:19.5
17 Ryan LaRocque (BC) 04:20.2
18 Nikita Karpov (BC) 04:22.0
19 Brendan Gauthier (BC) 04:25.0
20 Matt Voiles (BC) 04:26.4
21 Cameron Halliday (BC) 04:38.6
22 Callum Cameron (BC) 04:54.1
23 Jason Reddy (BC) Burnaby Velodrome Club 05:07.9
Senior Men (19-29)
1 Anton Wďnscher (HE) 03:49.3
2 Matt Monod (AB) Back Door/Panorama 03:51.9
3 Mark Sackney (AB) Bow Cycle DH 03:56.5
4 Andrew Hargreaves (AB) Bow Cycle DH 03:56.7
5 Colin Hill (AB) Bow Cycle 03:56.8
6 Andrew Vincent (AB) 04:01.7
7 Justin Woodman (BC) 04:08.0
8 Dustin Tumbach (AB) 04:11.1
9 Nicholas Chappell-Moss (BC) 04:13.0
10 Wesley Brown (BC) 04:13.5
11 Sam McConnery (BC) 04:15.0
12 Joe Howlett (ON) 04:17.8
13 Sean Hayzelden (AB) 04:17.9
14 Paul Stichbury (AB) Peak Performance Racing 04:19.9
15 Brandon Johnson (AB) WinSport Academy Mountain Bike Club 04:25.9
16 Codie Regnier (AB) Bikehawks MTB Club 04:28.8
17 Jayden Gisbone (BC) Cowichan Cycles Cartel 05:03.1
DNS Josh Quissy (BC)
DNS Qwynn Dalmer (BC)
U15 Women (13-14)
1 Arianwyn (Wynnie) Tipton (BC) C4 Rider Training 05:28.8
U17 Women (15-16)
1 Stephanie  Denroche (BC) 04:50.9
2 Kyleigh  Stewart (BC) AFD Racing 04:52.9
3 Devin Knox (BC) 05:40.5
Masters 30+ Women
1 Keara Clark (BC) 04:31.4
2 Karaleen Gioia (BC) 04:33.4
Masters 50+ Men
1 Michael Mooney (BC) 04:18.8
2 Olivier Rousseau (BC) Pivot Factory DH Team 04:22.1
3 Derek Diedricksen (BC) 04:46.9
4 Ian Rudd (BC) 04:54.4
5 Chris August (BC) 06:42.2
DNS Richard Ratte (AB) Independent
Masters 40-49 Men
1 Bryan Gioia (BC) 03:56.2
2 Colin Yarrow (BC) Cove Bikes 04:04.6
3 Martin Newman (BC) 04:08.5
4 Syd Jacklin (AB) 04:08.7
5 Steve  Boucher (BC) 04:10.7
6 Terry Hauk (BC) 04:36.7
7 Stephen Exley (AB) 05:21.6
DNS Jerrod Hoskins (AB) Graviti Driven
Masters 30-39 Men
1 Steve Storey (BC) 03:56.1
2 Jason Latreille (AB) Peak Performance Racing 04:21.8
DNS Steve Wong (BC)
U17 Expert Men (15-16)
1 Magnus Manson (BC) Dunbar Cycles 03:35.1
2 Henry Fitzgerald (BC) Cycling BC 03:42.7
3 Finn Iles (BC) 03:44.8
4 Bracken Camilleri (BC) 03:46.0
5 Adam Robbins (ON) 03:47.2
6 Paul Rohner (BC) 03:51.6
7 Alex Auger (BC) C4 Rider Training 03:54.3
DNS Simon Tellier (BC)
Junior Expert Men (17-18)
1 Daniel Shaw (BC) 03:39.6
2 Jack Iles (BC) 03:39.7
3 Max Scharf (BC) Skookum/Kona/Spank 03:42.1
4 Adison MacDonald (BC) 03:45.2
5 Nic Rodgers (BC) Dunbar Cycles 03:48.1
6 Isaac Marangoni (BC) 03:48.2
7 Chris Bennett (AB) Team Alberta / The Base Race Team 03:49.2
8 Jack Almond (BC) Team BC / C4 Rider Training / Raceface 03:50.1
9 Kurt Heering (BC) 03:50.7
10 Patrick Ladyman (BC) Skookum/Kona/Spank 03:50.9
11 Nik Dunn (BC) Cycling BC High Performance Team 03:51.2
12 Hayden Genoud (AB) 03:51.9
13 Raphaďl Baril (QC) ─quipe du QuŽbec 03:52.5
14 Lynden Sandy (BC) 03:54.7
15 Levi Harapnuik (BC) Peak Performance Racing 03:56.8
16 Dylan Hoover (BC) 03:57.7
17 Tristan Keegan (AB) 04:02.5
18 FŽlix Leclerc (QC) ─quipe du QuŽbec / Cycles Performance-Niquet 04:04.8
19 Eric Keep (AB) Team Alberta / The Base Race Team 04:05.9
20 Sandy Thompson (BC) 04:07.1
21 Nick Hanlon (NL) 04:12.8
22 Jack  Hickey (NL) 04:18.1
DNF Nicholas Court (BC) Experience Cycling
Elite Women
1 Vaea Verbeeck (BC) Intense/GoPro 03:56.0
2 Casey Brown (BC) 03:58.1
3 Jaime Hill (BC) CCN 04:10.9
4 Danice Uyesugi (BC) Intense National Team 04:12.5
5 Maria Darquier (BC) 04:14.5
6 Kirby McLean (BC) AFD Racing 04:35.4
7 Kristen Courtney (ON) 04:36.4
8 Jenn LeBlanc (ON) 04:52.3
Elite Men
1 Steve Smith (BC) Devinci Global Racing 03:26.7
2 Kyle Sangers (ON) 03:28.3
3 Remi Gauvin (BC) 03:29.3
4 Mckay Vezina (CA) Devinci Global Racing 03:31.4
5 Matthew Beer (BC) Intense / Go Pro 03:31.7
6 Forrest Riesco (BC) 03:32.0
7 Kirk McDowall (BC) 03:32.3
8 Sidney Slotegraaf (ON) 03:32.4
9 Rob Fraser (BC) Dunbar Cycles 03:34.0
10 Hugo Langevin (QC) ─quipe du QuŽbec / Cycles Performance-Niquet 03:34.5
11 Mark Wallace (BC) Devinci Global Racing 03:35.1
12 Dean Tennant (BC) Dunbar Cycles 03:37.0
13 Nick Grimm (BC) 03:37.2
14 Lee Jackson (BC) 03:37.4
15 Philippe Ricard (QC) ─quipe du QuŽbec / Lama Cycles / NS Bikes 03:37.5
16 Adriano Digiacinto (BC) 03:37.8
17 Jonathan Lefrancois (QC) 03:38.1
18 Cameron  Porteous (BC) Dunbar Cycles 03:39.4
19 Alexander  Geddes (BC) 03:40.8
20 Taylor Rowlands (ON) 03:41.0
21 Matt Nielsen (BC) 03:42.0
22 Jamie Biluk (BC) 03:43.7
23 Aaron Dobie (BC) Dunbar Cycles 03:45.1
24 Sheldon Smith (NL) OGC/Intense 03:45.4
25 James Frost (ON) 03:45.4
26 Evan Blackwell (AB) The Base Race Team 03:45.6
27 Kurtis Walton (BC) Bicycle Cafe Kamloops 03:46.3
28 Cody MacArthur (BC) 03:46.7
29 Julien LaramŽe (QC) ─quipe du QuŽbec 03:46.9
30 Ken Faubert (BC) Dunbar Cycles 03:47.2
31 Kip Shortreed (BC) 03:48.5
32 Samuel Thibault (QC) ─quipe du QuŽbec / Lama Cycles / NS Bikes 03:48.8
33 Christopher McDowell (AB) Winsport Academy Mountain Bike Club 03:49.3
34 Trevor Thew (BC) Experience Cycling 03:52.9
35 Dexter Robson (BC) Experience Cycling 03:53.2
36 Garrett MacIntosh (AB) Peak Performance Racing 03:54.7
37 Bryden Rigets (BC) Intense National Team 03:54.8
38 Jay Boysen (BC) 03:55.3
39 Mitchell O'Keefe (AB) 03:57.9
40 Robert Venables (BC) Dunbar Cycles 03:58.3
41 Alex Currie (BC) 04:04.4
42 Brandon Douglas (BC) 04:04.6
43 Cory Brunelle (BC) 04:04.9
44 Dakota Boyer (AB) Independent 04:07.7
45 Braeden Onciul (AB) Xpress Racing 05:02.7
DNF Patrick McCarter (BC)