Stage 8 (August 13th): Gondomar to Oliveira de Azemeis, 159.8 Kms
1 Vicente Garcia De Mateos (Esp) Hospital De Loule 4:06:39
2 Daniel Mestre (Por) Efapel
3 Marco Tizza (Ita) GM Europa Ovini
4 Gustavo Veloso (Esp) W52/Fc Porto
5 Rinaldo Nocentini (Ita) Sporting / Tavira
6 Krists Neilands (Lat) Israel Cycling Academy all s.t.
7 Fabian Lienhard (Sui) Team Vorarlberg 0:04
8 Raul Alarcon Garcia (Esp) W52/Fc Porto
9 César Fonte (Por) Metalusa Blackjack
10 Alejandro Marque Porto (Esp) Sporting / Tavira
11 Jesus Ezquerra (Esp) Sporting / Tavira
12 Amaro Antunes (Por) W52/Fc Porto all s.t.
13 Jočo Benta (Por) Boavista 0:07
14 Patrick Schelling (Sui) Team Vorarlberg 0:10
15 Davide Rebellin (Ita) Cartucho.es 0:12
16 Luís Gomes (Por) Boavista
17 Hugo Sancho (Por) Metalusa Blackjack
18 António Carvalho (Por) W52/Fc Porto
19 Henrique Casimiro (Por) Efapel
20 Sérgio Paulinho (Por) Efapel all s.t.
21 Mikel Bizkarra (Esp) Murias 0:17
22 Steve Lampier (GBr) JLT Condor 0:24
23 Chris Prendergast (Can) H&R Block Pro Cycling Team 0:27
24 Jarno Gmelich Meijling (Ned) TKH Continental Cyclingteam p/b Metec 0:31
25 Awet Andemeskel (Eri) Cartucho.es 0:34
26 Bjorn Thurau (Ger) Cartucho.es
27 Rui Sousa (Por) Boavista both s.t.
28 David De La Fuente (Esp) Hospital De Loule 0:41
29 Edmund Bradbury (GBr) JLT Condor 0:42
30 Edward Laverack (GBr) JLT Condor
31 Cyril Barthe (Fra) Murias both s.t.
32 BeĖat Txoperena (Esp) Murias
33 Geoffrey Langat (Ken) Bike Aid 0:48
34 Filipe Cardoso (Por) Boavista 1:00
35 Philipp Mamos (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon 1:21
36 Benjamin Perry (Can) Israel Cycling Academy 1:34
37 Oscar Rodriguez (Esp) Murias
38 Philip Lavery (Irl) H&R Block Pro Cycling Team
39 Nuno Almeida (Por) Hospital De Loule all s.t.
40 Ricardo Mestre (Por) W52/Fc Porto 1:51
41 Luís Afonso (Por) Metalusa Blackjack 2:03
42 Rui Rodrigues (Por) Hospital De Loule s.t.
43 Sebastian Baldauf (Ger) Team Vorarlberg 2:16
44 Bruno Silva (Por) Efapel 2:25
45 Domingos Gonćalves (Por) Boavista 3:01
46 Théry Schir (Sui) Team Vorarlberg 3:04
47 Rui Vinhas (Por) W52/Fc Porto 3:36
48 Rafael Silva (Por) Efapel
49 Jesus Del Pino Corrochano (Esp) Efapel
50 Mário Gonzalez (Esp) Sporting / Tavira
51 Alvaro Trueba Diego (Esp) Efapel all s.t.
52 Samuel Caldeira (Por) W52/Fc Porto 4:02
53 Joaquim Silva (Por) W52/Fc Porto 4:26
54 David Rodrigues (Por) Boavista s.t.
55 Hélder Ferreira (Por) Hospital De Loule 4:52
56 Stef Krul (Ned) TKH Continental Cyclingteam p/b Metec 8:52
57 Damien Gaudin (Fra) Armee De Terre 9:14
58 Válter Pereira (Por) Sporting / Tavira s.t.
59 Stefan Schumacher (Ger) Cartucho.es 13:37
60 Andrea Ruscetta (Ita) GM Europa Ovini
61 Jerome Mainard (Fra) Armee De Terre
62 Sergio Vega Merodio (Esp) Hemus 1896
63 Adriano Brogi (Ita) GM Europa Ovini
64 Simone Ravanelli (Ita) Hemus 1896
65 Egor Silin (Rus) Boavista
66 Alistair Slater (GBr) JLT Condor
67 Sjoerd Kouwenhoven (Ned) TKH Continental Cyclingteam p/b Metec
68 Moritz Backofen (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon
69 Stéphane Poulhies (Fra) Armee De Terre all s.t.
70 Roman Villalobos Solis (Crc) Metalusa Blackjack 17:57
71 Meron Teshome (Eri) Bike Aid
72 Nikodemus Holler (Ger) Bike Aid both s.t.
73 Jim Lindenburg (Ned) TKH Continental Cyclingteam p/b Metec 18:04
74 Jacob Willem Ariesen (Ned) TKH Continental Cyclingteam p/b Metec s.t.
75 Marco Molteni (Ita) Hemus 1896 18:28
76 Dilmurodjon Siddikov (Uzb) Hemus 1896 s.t.
77 Travis Samuel (Can) H&R Block Pro Cycling Team 18:30
78 Zahiri Abderrahim (Mar) Hemus 1896 18:31
79 Zakkari Dempster (Aus) Israel Cycling Academy 18:56
80 Matt Boys (Aus) Cartucho.es
81 Jasper Hamelink (Ned) TKH Continental Cyclingteam p/b Metec
82 Matteo Rotondi (Ita) GM Europa Ovini 19:00
83 Roy Goldstein (Isr) Israel Cycling Academy
84 Antonio Di Sante (Ita) GM Europa Ovini
85 Guy Sagiv (Isr) Israel Cycling Academy all s.t.
86 Jason Lowndes (Aus) Israel Cycling Academy 19:06
87 Hamish Schreurs (NZl) Israel Cycling Academy s.t.
88 Pablo Guerrero Bonilla (Esp) Boavista 19:14
89 José Manuel Díaz (Esp) Israel Cycling Academy
90 Gotzon Udondo (Esp) Murias
91 Pedro Paulinho (Por) Hospital De Loule
92 Davide Pacchiardo (Ita) GM Europa Ovini
93 Antonio Parrinello (Ita) GM Europa Ovini
94 Tijmen Eising (Ned) TKH Continental Cyclingteam p/b Metec all s.t.
95 Antonio Angulo Sampedro (Esp) Metalusa Blackjack 23:43
96 Guillaume Almeida (Por) Metalusa Blackjack
97 Mattia Viel (Ita) Hemus 1896
98 Jočo Matias (Por) Metalusa Blackjack
99 Salaheddine Mraouni (Mar) Cartucho.es
100 Fábio Silvestre (Por) Sporting / Tavira
101 Sebastian Lander (Den) GM Europa Ovini
102 Luís Fernandes (Por) Sporting / Tavira
103 André Evangelista (Por) Hospital De Loule all s.t.
104 Zsolt Dér (Hun) Team Vorarlberg 23:45
105 Nicolas Tivani Perez (Arg) Hemus 1896 s.t.
106 Jure Rupnik (Slo) H&R Block Pro Cycling Team 23:52
107 António Barbio (Por) Efapel 23:53
108 Yann Guyot (Fra) Armee De Terre
109 Jordan Levasseur (Fra) Armee De Terre
110 Nico Brenner (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon
111 Daniel Bichlmann (Ger) Bike Aid
112 Sven Thurau (Ger) Team Dauner D&Dq Akkon
113 Txomin Juaristi (Esp) Murias all s.t.
114 Alex Frame (NZl) JLT Condor 24:22:00
115 Ian Bibby (GBr) JLT Condor s.t.
116 Bryan Alaphilippe (Fra) Armee De Terre 24:31:00
117 Adne Van Engelen (Ned) Bike Aid
118 Alexis Cartier (Can) H&R Block Pro Cycling Team 24:34:00
119 Thomas Rostollan (Fra) Armee De Terre 24:41:00
120 Russell Downing (GBr) JLT Condor 24:48:00
DNF Marc-Antoine Nadon (Can) H&R Block Pro Cycling Team