Posted by Editoress on 06/17/11
Teutenberg and Visser Clinch Top 2 Spots at Giro di Trentino
HTC-Highroad riders, Ina-Yoko Teutenberg and Adrie Visser took first and second today after a powerful display of bunch sprinting in the Giro di Trentino. The opening stage sent riders from Dimaro to Arco.
Ina-Yoko Teutenberg wins
"There was a big climb at the start of the stage, eight kilometers long, and Ina came over the top of it with the first group," HTC-Highroad sports director Jens Zemke said.
"Then after a long descent towards Arco, all five of our riders were there for the bunch sprint, which was perfect."
"We'd had a good look at the maps because it was a very technical finish with cobblestones and a lot of corners in the last kilometer, and all the team made sure they were in exactly the right position."
"Then Adrie was strong enough to take second as well, so it was a very good performance by the whole squad."
"I was in third place with 250 meters to go and then went for the sprint from there," Teutenberg added, "it was a very fast finish with four or five corners late on, but it worked out fine."
Podium
A winner of a stage of Trentino last year, Teutenberg said she was also pleased to have stayed with the front group on the early climb, because "It's not really my area. That was good."
As well as leading in the points and overall classification, Teutenberg latest win is her ninth of the season and the thirtieth of 2011 for HTC-Highroad women's team.
HTC-Highroad press release
Stage 1: Dimaro to Arco, 85 km | |
1 Ina Teutenberg (Ger) HTC Highroad Women | 2:04:52 |
2 Adrie Visser (Ned) HTC Highroad Women | |
3 Martine Bras (Ned) Dutch National Team | |
4 Rochelle Gilmore (Aus) Lotto Honda Team | |
5 Julia Martisova (Rus) Gauss | |
6 Lucy Martin (GBr) Garmin - Cervelo | |
7 Valentina Scandolara (Ita) Gauss | |
8 Emma Johansson (Swe) Hitec Products - UCK | |
9 Malgorzta Jasinska (Pol) S.C. Michela Fanini Rox | |
10 Alona Andruk (Ukr) Diadora - Pasta Zara | |
11 Judith Arndt (Ger) HTC Highroad Women | |
12 Romy Kasper (Ger) Kuota Speed Kueens | |
13 Alessandra d'Ettorre (Ita) Colavita Forno d'Asolo | |
14 Rossella Callovi (Ita) SC MCipollini Giambenini | |
15 Oxana Kozonchuk (Rus) Diadora - Pasta Zara | |
16 Elisa Longo Borghini (Ita) Top Girls Fassa Bortolo | |
17 Katie Colclough (GBr) HTC Highroad Women | |
18 Lisa Brennauer (Ger) Hitec Products - UCK | |
19 Mascha Pijnenborg (Ned) Dutch National Team | |
20 Tatiana Guderzo (Ita) SC MCipollini Giambenini | |
21 Sara Mustonen (Swe) Hitec Products - UCK | |
22 Sylwia Kapusta Szydlak (Pol) Gauss | |
23 Chiara Bortolus (Ita) Kleo Ladies Team | |
24 Monia Baccaille (Ita) SC MCipollini Giambenini | |
25 Rasa Leleivyte (Ltu) Vaiano Solaristech | |
26 Jacqueline Hahn (Aut) Kuota Speed Kueens | |
27 Svetlana Bubnenkova (Rus) Team P.C.W. | |
28 Sara Grifi (Ita) S.C. Michela Fanini Rox | |
29 Alessandra Borchi (Ita) Gauss | |
30 Marta Bastianelli (Ita) SC MCipollini Giambenini | |
31 Emilie Aubry (Sui) Swiss National Team | |
32 Stephanie Pohl (Ger) German National Team | |
33 Polona Batagelj (Slo) Slovenian National Team | |
34 Urte Juodvalkyte (Ltu) Vaiano Solaristech | |
35 Nina Ovcharenko (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox | |
36 Viktoria Vologdina (Ukr) Ukrainian National Team | |
37 Sharon Laws (GBr) Garmin - Cervelo | |
38 Olga Zabelinskaya (Rus) Diadora - Pasta Zara | |
39 Shara Gillow (Aus) Australian National Team | |
40 Chiara Vanni (Ita) Vaiano Solaristech | |
41 Eva Lechner (Ita) Rapp. Alto Adige Sudtirol | |
42 Elena Berlato (Ita) Top Girls Fassa Bortolo | |
43 Christina Kollmann (Aut) Colavita Forno d'Asolo | |
44 Nicole Cooke (GBr) SC MCipollini Giambenini | |
45 Vicki Whitelaw (Aus) Lotto Honda Team | |
46 Alena Sitsko (Blr) Team Fanini Store | |
47 Amanda Spratt (Aus) Australian National Team | |
48 Fröydis Waerstad (Nor) Hitec Products - UCK | |
49 Anna De Wildt (Ned) Dutch National Team | |
50 Martina Ruzickova (Cze) S.C. Michela Fanini Rox | |
51 Emilia Fahlin (Swe) HTC Highroad Women | |
52 Desirèe Ehrler (Sui) Swiss National Team | |
53 Oksana Kashchishina (Ukr) S.C. Michela Fanini Rox | |
54 Valentina Carretta (Ita) Top Girls Fassa Bortolo | |
55 Claudia Häusler (Ger) Diadora - Pasta Zara | |
56 Lorena Foresi (Ita) Gauss | |
57 Lauren Kitchen (Aus) Australian National Team | |
58 Bianca Purath (Ger) Kuota Speed Kueens | |
59 Irina Molicheva (Rus) Team P.C.W. | |
60 Ludivine Henrion (Bel) Lotto Honda Team | |
61 Susanna Zorzi (Ita) Gauss | |
62 Andrea Graus (Aut) Kleo Ladies Team | |
63 Eugenia Visoskoya (Ukr) Team P.C.W. | |
64 Nicole Hanselmann (Sui) Swiss National Team | |
65 Laura Fouquet (Ger) Kuota Speed Kueens | |
66 Daniela Pintarelli (Aut) Kuota Speed Kueens | |
67 Ursa Pintar (Slo) Slovenian National Team | |
68 Madeleine Sandig (Ger) German National Team | |
69 Roxane Knetemann (Ned) Dutch National Team | |
70 Petra Zrimsek (Slo) Slovenian National Team | |
71 Lise Nöstvold (Nor) Hitec Products - UCK | |
72 Ziva Verbic (Slo) Slovenian National Team | |
73 Marissa Van Der Merwe (RSA) Lotto Honda Team | |
74 Emma Pooley (GBr) Garmin - Cervelo | |
75 Catherine Delfosse (Bel) Lotto Honda Team | |
76 Fabiana Luperini (Ita) SC MCipollini Giambenini | |
77 Natalya Boyarskaya (Rus) Team P.C.W. | |
78 Venera Absaliyamova (Rus) Russian National Team | |
79 Olena Sharga (Ukr) Ukrainian National Team | |
80 Doris Schueizer (Sui) Swiss National Team | |
81 Alexis Rhodes (Aus) Garmin - Cervelo | |
82 Martina Corazza (Ita) Kleo Ladies Team | |
83 Ruth Corset (Aus) Australian National Team | |
84 Tjasa Rutar (Slo) Slovenian National Team | |
85 Noemi Cantele (Ita) Garmin - Cervelo | |
86 Carla Ryan (Aus) Garmin - Cervelo | |
87 Svitlana Galyuk (Ukr) Ukrainian National Team | |
88 Rosane Kirch (Bra) Colavita Forno d'Asolo | |
89 Katarzyna Sosna (Ltu) Vaiano Solaristech | all s.t. |
90 Sophie De Boer (Ned) Dutch National Team | 0:47 |
91 Chiara Ciuffini (Ita) S.C. Michela Fanini Rox | 1:32 |
92 Angela McClure (Aus) Kleo Ladies Team | 2:53 |
93 Marina Boduljak (Cro) Croatian National Team | 6:29 |
94 Jessica Uebelhart (Sui) Diadora - Pasta Zara | 6:34 |
95 Cornelia Schuster (Ita) Rapp. Alto Adige Sudtirol | s.t. |
96 Ielizaveta Oshurkova (Ukr) Ukrainian National Team | 11:01 |
97 Eugenya Romanyuta (Rus) Russian National Team | |
98 Lesya Kalitovska (Ukr) Ukrainian National Team | |
99 Alenka Novak (Slo) Slovenian National Team | |
100 Victoria Kondel (Rus) Russian National Team | |
101 Lisa Poller (Ger) German National Team | |
102 Johanna Badmann (Ger) German National Team | |
103 Anna Van Der Breggen (Ned) Dutch National Team | |
104 Belinda Goss (Aus) Australian National Team | |
105 Lydia Malachova (Rus) Russian National Team | |
106 Elke Gebhardt (Ger) German National Team | |
107 Tania Belvederesi (Ita) Kleo Ladies Team | |
108 Valentina Bastianelli (Ita) Vaiano Solaristech | |
109 Francesca Tognali (Ita) Kleo Ladies Team | all s.t. |
110 Emma Marcelli (Ita) Team P.C.W. | 11:06 |
111 Giada Borgato (Ita) Colavita Forno d'Asolo | 11:33 |
112 Sandra Weiss (Sui) Swiss National Team | 13:54 |
113 Edita Janeliunaite (Ltu) Colavita Forno d'Asolo | |
114 Mia Radotic (Cro) Croatian National Team | 15:46 |
115 Melanie Wotsch (Ger) German National Team | |
116 Maja Marukic (Cro) Croatian National Team | |
117 Eleonora Spaliviero (Ita) Vaiano Solaristech | |
118 Monica Cecon (Ita) Team Fanini Store | |
119 Alexandra Gontsharova (Rus) Russian National Team | |
120 Alessia Quarta (Ita) Team P.C.W. | |
121 Federica Primavera (Ita) Team Fanini Store | |
122 Elena Litchmanova (Rus) Russian National Team | |
123 Jennifer Fiori (Ita) Top Girls Fassa Bortolo | |
124 Bridie O'Donnell (Aus) Top Girls Fassa Bortolo | |
125 Joline Goossens (Bel) Lotto Honda Team | |
126 Bernadette Schober (Aut) Kuota Speed Kueens | all s.t. |
DNF Francesca Faustini (Ita) Colavita Forno d'Asolo | |
DNF Stefania Baldi (Ita) Team Fanini Store | |
DNF Julia Innerhofer (Ita) Rapp. Alto Adige Sudtirol | |
DNF Lisa Rabensteiner (Ita) Rapp. Alto Adige Sudtirol | |
DNF Jelena Gracin (Cro) Croatian National Team |
Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top |