Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

February 14/20 21:32 pm - Salamina Epic: Stage 3, 4 and Final GC


Posted by Editoress on 02/14/20
 

Results from the final two stages of of Salamina Epic 2 in Greece

Stage 3 (February 13th):XCP
 
Women
1 Claudia Galicia Cotrina (Esp) Megamo Factory Team 1:32:08
2 Vera Medvedeva (Rus) Russian Federation 1:32:19
3 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 1:32:24
4 Paula Gorycka (Pol) Struby BIXS Team 1:35:17
5 Kristina Ilina (Rus) Russian Federation 1:35:41
6 Elisabeth Osl (Aut) 1:36:19
7 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 1:36:48
8 Raiza Goulao Henrique (Bra) 1:38:48
9 Angela Campanari (Ita) 1:38:51
10 Sofie Heby Pedersen (Den) Denmark 1:39:24
11 Ekaterina Kovalchuk (Rus) 1:40:12
12 Linn Gustafzzon (Swe) 1:40:22
13 Aleksandra Podgorska (Pol) Poland 1:41:14
14 Melani Tresch (Suil) Struby BIXS Team 1:42:53
15 Emeline Detilleux (Bel) Belgium 1:43:01
16 Tereza Sásková (Cze) Rouvy Specialized 1:43:12
17 Anna Mirolyubova (Rus) Russian Federation 1:44:15
18 Joana Monteiro (Por) 1:44:34
19 Aikaterini Eleftheriadou (Gre) 1:45:38
20 Rina Matsumoto (Jpn) 1:47:22
21 Iryna Popova (Ukr) Kharkov Biscuit - Ka Engineering - Victory Team 1:48:22
22 Tatsiana Soupel (Blr) Belarus 1:49:12
23 Varvara Fasoi (Gre) 1:52:48
24 Maria Sherstiuk (Ukr) Ukraine 1:53:46
25 Deborah Ohayon (Isr) 1:57:42
26 Anastasiya Baranava (Blr) Belarus 2:19:54
 
Men
1 Jofre Cullell Estape (Esp) Megamo Factory Team 1:16:09
2 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 1:16:11
3 Jan Vastl (Cze) Pushbikers Xc Team 1:16:11
4 Jan _Karnitzl (Cze) Cyklostar Trek Mercedes - Benz Praha 1:16:11
5 Timofei Ivanov (Rus) Russian Federation 1:16:31
6 Martin Gluth (Ger) Pushbikers Xc Team 1:16:37
7 Markus Kaad Heuer (Den) Denmark 1:17:25
8 Andrea Tiberi (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 1:17:53
9 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker Mtb Racing Team 1:17:55
10 Ben Sonntag (Ger) Clif Pro Team 1:18:12
11 Riki Kitabayashi (Jpn) Dream Seeker Mtb Racing Team 1:18:25
12 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Kross Racing Team 1:18:44
13 Luca Schatti (Sui) Swiss MTB Pro Team 1:18:46
14 Mário Costa (Por) AXPRO 1:19:30
15 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 1:19:49
16 Ian Millenium (Den) Cycling Odense 1:19:53
17 Moritz Schabb (Ger) Team HWG Gedern 1:20:01
18 Ursin Spescha (Sui) Thomas RN Bike Team 1:20:18
19 Hennadi Moiseivev (Ukr) Ukraine 1:20:24
20 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 1:20:27
 
23 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 1:21:21
 
Stage 4 (February 14th): XCM
 
Women
1 Claudia Galicia Cotrina (Esp) Megamo Factory Team 3:53:13
2 Vera Medvedeva (Rus) Russian Federation 3:53:36
3 Kristina Ilina (Rus) Russian Federation 3:57:40
4 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 3:58:12
5 Paula Gorycka (Pol) Struby BIXS Team 4:02:21
6 Elisabeth Osl (Aut) 4:08:24
7 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 4:09:37
8 Raiza Goulao Henrique (Bra) 4:12:46
9 Sofie Heby Pedersen (Den) Denmark 4:14:15
10 Melani Tresch (Suil) Struby BIXS Team 4:16:27
 
Men
1 Jan Vastl (Cze) Pushbikers Xc Team 3:12:07
2 Jofre Cullell Estape (Esp) Megamo Factory Team 3:12:07
3 Timofei Ivanov (Rus) Russian Federation 3:12:30
4 Jan Skarnitzl (Cze) Cyklostar Trek Mercedes - Benz Praha 3:12:38
5 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Kross Racing Team 3:14:57
6 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 3:14:57
7 Andrea Tiberi (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 3:15:10
8 Martin Gluth (Ger) Pushbikers Xc Team 3:16:25
9 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker Mtb Racing Team 3:20:08
10 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 3:20:08
 
21 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 3:27:45
22 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 3:27:54
 
Final GC
 
Women
1 Claudia Galicia Cotrina (Esp) Megamo Factory Team 6:29:37
2 Vera Medvedeva (Rus) Russian Federation 6:31:34
3 Greta Seiwald (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 6:34:38
4 Kristina Ilina (Rus) Russian Federation 6:39:40
5 Paula Gorycka (Pol) Struby BIXS Team 6:42:25
6 Elisabeth Osl (Aut) 6:51:30
7 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 6:51:55
8 Sofie Heby Pedersen (Den) Denmark 6:59:11
9 Raiza Goulao Henrique (Bra) 7:01:17
10 Melani Tresch (Suil) Struby BIXS Team 7:05:50
 
Men
1 Jofre Cullell Estape (Esp) Megamo Factory Team 5:21:41
2 Jan Vastl (Cze) Pushbikers Xc Team 5:21:46
3 Jan Skarnitzl (Cze) Cyklostar Trek Mercedes - Benz Praha 5:22:12
4 Timofei Ivanov (Rus) Russian Federation 5:22:20
5 Martin Gluth (Ger) Pushbikers Xc Team 5:26:47
6 Sergio Mantecon Gutierrez (Esp) Kross Racing Team 5:27:25
7 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 5:28:04
8 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker Mtb Racing Team 5:32:16
9 Ben Sonntag (Ger) Clif Pro Team 5:32:50
10 Riki Kitabayashi (Jpn) Dream Seeker Mtb Racing Team 5:35:04
 
12 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 5:36:39
17 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 5:42:22
21 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 5:43:30



Jackson 4th Overall after Stage 2 of Salamina Epic 2

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.