Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

February 20/20 15:19 pm - Salamina Epic 3: Stage 4, L'Esperance 3rd on Stage and Final GC


Posted by Editoress on 02/20/20
 

Results from the fourth stage of the Salamina Epic 3 in Greece

Stage 4: XCP
 
Women
1 Caroline Bohe (Den) Denmark 1:31:44
2 Erin Huck (USA) USA 1:31:48
3 Vera Medvedeva (Rus) Russian Federation 1:31:52
4 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 1:33:19
5 Kristina Ilina (Rus) Russian Federation 1:33:51
6 Leah Davison (USA) USA 1:33:51
7 Sofie Heby Pedersen (Den) Denmark 1:35:50
8 Paula Gorycka (Pol) Struby BIXS Team 1:36:56
9 Linn Gustafzzon (Swe) 1:38:12
10 Elisabeth Osl (Aut) 1:38:19
 
Men
1 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 1:16:43
2 Timofei Ivanov (Rus) Russian Federation 1:16:43
3 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 1:16:44
4 Zaccaria Toccoli (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 1:17:34
5 Markus Kaad Heuer (Den) Denmark 1:17:36
6 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker Mtb Racing Team 1:17:39
7 Alexander Young Andersen (Den) Denmark 1:17:40
8 Ursin Spescha (Sui) Thomas RN Bike Team 1:18:00
9 Ben Sonntag (Ger) Clif Pro Team 1:18:12
10 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 1:18:37
25 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 1:22:51
 
GC
 
Women
1 Caroline Bohe (Den) Denmark 6:27:13
2 Vera Medvedeva (Rus) Russian Federation 6:28:54
3 Erin Huck (USA) USA 6:30:34
4 Kristina Ilina (Rus) Russian Federation 6:35: 16
5 Paula Gorycka (Pol) Struby BIXS Team 6:37:10
6 Leah Davison (USA) USA 6:37:42
7 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 6:39:36
8 Elisabeth Osl (Aut) 6:51:07
9 Sofie Heby Pedersen (Den) Denmark 6:52:55
10 Ekaterina Kovalchuk (Rus) 7:00:18
 
Men
1 Timofei Ivanov (Rus) Russian Federation 5:29:25
2 Bartlomiej Wawak (Pol) Kross Racing Team 5:32:35
3 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 5:33:12
4 Nicholas Pettina (Ita) CS Carabinieri 5:33:33
5 Zaccaria Toccoli (Ita) Santa Cruz FSA MTB Pro Team 5:37:05
6 Markus Kaad Heuer (Den) Denmark 5:37:22
7 Ursin Spescha (Sui) Thomas RN Bike Team 5:37:22
8 Ben Sonntag (Ger) Clif Pro Team 5:38:06
9 Kohei Yamamoto (Jpn) Dream Seeker Mtb Racing Team 5:38:28
10 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 5:41:28
 
17 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 5:54:43


Jackson 3rd on Stage 1 of Salamina Epic 3

Salamina Epic 3: Stage 2, Woods 5th overall

Salamina Epic 3: Stage 3, L'Esperance 3rd on Stage

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.