Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

February 27/20 9:17 am - Track World Championships: Day 2 results


Posted by Editoress on 02/27/20
 

Results from the second day of racing at the Track Cycling World Championships in Berlin

 

Women Sprint
 
Qualifying
1 Emma Hinze (Germany) 10.364
2 Lea Sophie Friedrich (Germany) 10.461
3 Shanne Braspennincx (Netherlands) 10.478
4 Wai Sze Lee (Hong Kong) 10.478
5 Stephanie Morton (Australia) 10.483
6 Lauriane Genest (Canada) 10.487
7 Kelsey Mitchell (Canada) 10.504
8 Laurine van Riessen (Netherlands) 10.513
9 Mathilde Gros (France) 10.533
10 Katy Marchant (Great Britain) 10.559
11 Miriam Vece (Italy) 10.580
12 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico) 10.583
13 Tianshi Zhong (China) 10.588
14 Anastasiia Voinova (Russia) 10.622
15 Sophie Capewell (Great Britain) 10.625
16 Olena Starikova (Ukraine) 10.634
17 Natasha Hansen (New Zealand) 10.638
18 Yuka Kobayashi (Japan) 10.712
19 Kaarle McCulloch (Australia) 10.744
20 Olivia Podmore (New Zealand) 10.748
21 Jessica Salazar Valles (Mexico) 10.754
22 Simona Krupeckaite (Lithuania) 10.776
23 Daria Shmeleva (Russia) 10.802
24 Martha Bayona Pineda (Colombia) 10.806
25 Madalyn Godby (USA) 10.855
26 Riyu Ohta (Japan) 10.901
27 Sarah Orban (Canada) 10.921
28 Migle Marozaite (Lithuania) 10.925
29 Mandy Marquardt (USA) 10.939
30 Tania Calvo Barbero (Spain) 10.959
31 Hoi Yan Jessica Lee (Hong Kong) 11.047
32 Ekaterina Rogovaya (Russia) 11.056
33 Charlene du Preez (South Africa) 11.105
Top 4 riders advance to 1/8 Finals. 5th to 28th to 1/16 Finals.
 
1/16 Finals
 
Heat 1
1 Stephanie Morton (Australia) 11.502
2 Migle Marozaite (Lithuania)
 
Heat 2
1 Lauriane Genest (Canada) 11.084
2 Sarah Orban (Canada)
 
Heat 3
1 Kelsey Mitchell (Canada) 11.106
2 Riyu Ohta (Japan)
 
Heat 4
1 Laurine van Riessen (Netherlands) 11.337
2 Madalyn Godby (USA)
 
Heat 5
1 Mathilde Gros (France) 11.303
2 Martha Bayona Pineda (Colombia)
 
Heat 6
1 Katy Marchant (Great Britain) 11.277
2 Daria Shmeleva (Russia)
 
Heat 7
1 Simona Krupeckaite (Lithuania) 11.127
2 Miriam Vece (Italy)
 
Heat 8
1 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico) 11.129
2 Jessica Salazar Valles (Mexico)
 
Heat 9
1 Tianshi Zhong (China) 11.296
2 Olivia Podmore (New Zealand)
 
Heat 10
1 Anastasiia Voinova (Russia) 11.169
2 Kaarle McCulloch (Australia)
 
Heat 11
1 Yuka Kobayashi (Japan) 11.329
2 Sophie Capewell (Great Britain)
 
Heat 12
1 Olena Starikova (Ukraine) 10.994
2 Natasha Hansen (New Zealand)
The winner of each heat advances to the 1/8 Finals
 
1/8 FInal
 
Heat 1
1 Emma Hinze (Germany) 11.007
2 Olena Starikova (Ukraine)
 
Heat 2
1 Lea Sophie Friedrich (Germany) 11.299
2 Yuka Kobayashi (Japan)
 
Heat 3
1 Anastasiia Voinova (Russia) 11.105
2 Shanne Braspennincx (Netherlands)
 
Heat 4
1 Wai Sze Lee (Hong Kong) 11.206
2 Tianshi Zhong (China)
 
Heat 5
1 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico) 11.207
2 Stephanie Morton (Australia)
 
Heat 6
1 Simona Krupeckaite (Lithuania) 11.15
2 Lauriane Genest (Canada)
 
Heat 7
1 Kelsey Mitchell (Canada) 11.102
2 Katy Marchant (Great Britain)
 
Heat 8
1 Laurine van Riessen (Netherlands) 11.132
2 Mathilde Gros (France)
The winner of each heat advances to the Quarterfinals
 
Quarter Final
 
Heat 1 Race 1  
Race 2
1 Emma Hinze (Germany) 10.958 10.896
2 Laurine van Riessen (Netherlands)
 
Heat 2
1 Kelsey Mitchell (Canada) 11.283
11.267
2 Lea Sophie Friedrich (Germany)
 
Heat 3
1 Anastasiia Voinova (Russia) 11.281 11.223
2 Simona Krupeckaite (Lithuania)
 
Heat 4
1 Wai Sze Lee (Hong Kong) 11.224 11.208
2 Luz Daniela Gaxiola Gonzalez (Mexico)
The winner of each heat advances to the Semifinals

 

Women's Team Pursuit
 
First Round
 
Heat 1
1 Germany (Franziska Brausse/Lisa Brennauer/Lisa Klein/Gudrun Stock) 4:11.039
2 Italy (Letizia Paternoster/Martina Alzini/Elisa Balsamo/Vittoria Guazzini) 4:18.338
 
 
Heat 2
1 Australia (Georgia Baker/Ashlee Ankudinoff/Annette Edmondson/Maeve Plouffe) 4:13.454
2 Ireland (Alice Sharpe/Lara Gillespie/Mia Griffin/Kelly Murphy) 4:21.844
 
Heat 3
1 Great Britain (Laura Kenny/Elinor Barker/Katie Archibald/Eleanor Dickinson) 4:12.389
2 Canada (Allison Beveridge/Jasmin Duehring/Annie Foreman-Mackey/
  Georgia Simmerling)
4:12.627
 
Heat 4
1 United States (Jennifer Valente/Chloe Dygert/Emma White/Lily Williams) 4:11.634
2 New Zealand (Holly Edmondston/Bryony Botha/Rushlee Buchanan/Jaime Nielsen) 4:13.883
The winners of heats 3 and 4 in the First Round ride the
final for the gold and silver medals.
The remaining six teams will be ranked by their times
in the First round and will be paired as follows:
The two fastest teams ride the final for the bronze medal.
 
Final
 
Ride for Gold
1 United States (Jennifer Valente/Chloe Dygert/Emma White/Lily Williams) 4:11.235
2 Great Britain (Elinor Barker/Katie Archibald/Eleanor Dickinson/Neah Evans) 4:13.129
 
Ride for Bronze
3 Germany (Franziska Brausse/Lisa Brennauer/Lisa Klein/Gudrun Stock) 4:12.964
4 Canada (Allison Beveridge/Jasmin Duehring/Annie Foreman-Mackey/
  Georgia Simmerling)
4:20.404

Day 2 results


Track World Championships: Day 1 results

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.