Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

April 25/21 12:45 pm - MTB Ca'neva Trophy: Carter Woods 7th


Posted by Editoress on 04/25/21
 

Results from MTB Ca'neva Trophy in Italy

Elite Men, 7 laps
1 Filippo Colombo (Sui) Absolute-Absalon - BMC 1:39:16.9
2 Jordan Sarrou (Fra) Specialized Racing 1:39:27.2
3 Alan Hatherly (RSA) Cannondale Factory Racing 1:39:59.7
4 Simon Andreassen (Den) Cannondale Factory Racing 1:40:23.1
5 Gerhard Kerschbaumer (Ita) Specialized Racing 1:40:27.5
6 Christopher Blevins (USA) Trinity Racing MTB 1:41:03.4
7 Carter Woods (Can) Norco Factory Team XC 1:41:11.8
8 Manuel Fumic (Ger) Cannondale Factory Racing 1:41:22.4
9 Jan Skarnitzl (Cze) Cyklostar Trek Pirelli 1:41:29.9
10 Gioele Bertolini (Ita) Trinx Factory Team 1:43:22.7
11 Andreas Emanuele Vittone (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:43:32.1
12 Peter Disera (Can) Norco Factory Team XC 1:43:33.6
13 Karl Markt (Aut) Trek | Vaude 1:44:23.0
14 Pierre De Froidmont (Bel) BH - Wallonie MTB Team 1:44:33.4
15 Harry Birchill (GBr) 1:44:45.9
16 Alessio Agostinelli (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:44:48.1
17 Juri Zanotti (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:45:05.2
18 Mirko Tabacchi (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:45:19.3
19 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team XC 1:45:31.2
20 Cameron Orr (GBr) 1:45:47.1
21 Johnny Cattaneo (Ita) 1:46:21.2
22 Hennadii Moiseiev (Ukr) 1:46:47.9
23 Davide Pinato (Ita) 1:46:56.0
24 Alex Miller (Nam) Trek | Vaude 1:47:00.5
25 Thibault Daniel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 1:47:08.1
26 Johan Van Zyl (RSA) Computer Mania Mtb Racing Team 1:47:46.2
27 Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC 1:48:48.6
28 Arne Janssens (Bel) BH - Wallonie MTB Team 1:49:06.0
29 Luciano Rota (Ita) 1:49:20.4
30 Andrea Dei Tos (Ita) 1:49:35.0
31 Jakob Dorigoni (Ita) Torpado Sudtirol International Mtb Pro Team 1:49:39.8
32 Daniel Van Der Walt (RSA) Computer Mania Mtb Racing Team 1:49:40.8
33 Davide Toneatti (Ita) Team Rudy Project 1:49:41.5
34 Jan Laner (Ita) 1:51:34.4
35 Francesco Bonetto (Ita) 1:51:48.4
36 Roland Thurner (Ita) -1 lap
37 Andrea Righettini (Ita) -1 lap
38 Massimo Maestri (Ita) -1 lap
39 Alberto Cosentino (Ita) -1 lap
40 Jakob Klemencic (Slo) -1 lap
41 Andrea Colombo (Ita) Trinx Factory Team -1 lap
42 Alessio Trabalza (Ita) -1 lap
43 Jan Sáska (Cze) Rouvy Specialized -1 lap
44 Cristian Bernardi (Ita) -1 lap
45 Kyle Cameron (Fra) -1 lap
46 Andrea Candeago (Ita) Team Rudy Project -1 lap
47 Lorenzo Lazzaretti (Ita) -1 lap
48 Emanuele Spica (Ita) -1 lap
49 Simone Pederiva (Ita) -1 lap
50 Ben Healy (Irl) -1 lap
51 Nicola Taffarel (Ita) -1 lap
52 Clement Horny (Bel) BH - Wallonie MTB Team -2 laps
53 Alberto Brancati (Ita) -2 laps
54 Nicolas Kautter (Ger) -2 laps
55 Marco Marzani (Ita) -2 laps
56 Simone Casanova (Ita) -2 laps
57 Stefano Cerisara (Ita) -2 laps
58 Matjaz Lozar (Slo) -2 laps
59 Federico Tauceri (Ita) -2 laps
60 Elias Tranninger (Aut) -2 laps
61 Davide Aresca (Ita) -2 laps
62 Mattia Beretta (Ita) KTM Protek Elettrosystem -2 laps
63 Francesco Acco (Ita) -2 laps
64 Franco Nicolas Adaos Alvarez (Chi) -2 laps
65 Alberto Capoia (Ita) -2 laps
66 Killian Desbiens (Fra) Veloroc Lapierre -3 laps
67 Mateo Chedaleux (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -3 laps
68 Luke Lamperti (USA) -3 laps
69 Alberto Centurioni (Ita) -3 laps
70 Tobias Oberhammer (Ita) -3 laps
71 Mattias Rosso (Ita) -3 laps
72 Peter Tutzer (Ita) -3 laps
73 Florian Lopez (Fra) -3 laps
74 Manuel Casasola (Ita) -3 laps
75 Gianluca Cerri (Ita) -3 laps
76 Adolfo Canal (Ita) -3 laps
77 Andrea Silvani (Ita) -3 laps
78 Anders Johnson (USA) -3 laps
79 Joris Bagnol (Fra) -3 laps
80 Giacomo Chiumenti (Ita) -3 laps
81 Andrea Martinelli (Ita) -3 laps
82 Martin Rauscher (Aut) -3 laps
83 Alberto Cudicio (Ita) -3 laps
84 Enrico Marietti (Ita) -3 laps
85 Lukas Mihalkovits (Aut) -3 laps
86 Marco Carozzo (Ita) -3 laps
87 Giulio Penzo (Ita) -3 laps
88 Simone Segat (Ita) -3 laps
89 Daniele Lievore (Ita) -3 laps
90 Andrea Brevi (Ita) -3 laps
91 Tommaso Mezzacasa (Ita) -4 laps
92 Gabriele Torcianti (Ita) -4 laps
93 Filippo Florian (Ita) -4 laps
94 Leonardo Valbusa (Ita) -4 laps
95 Gionata Cominelli (Ita) -4 laps
96 Felix Pürstl (Aut) -4 laps
97 Matteo Sancassani (Ita) -4 laps
98 Lorenzo Faoro (Ita) -4 laps
99 Rafael Visinelli (Ita) -4 laps
100 Alessandro Checuz (Ita) -4 laps
101 Davide Brambilla (Ita) -4 laps
102 Luca Vuerich (Ita) -4 laps
103 Luca Agostinetto (Ita) -4 laps
104 Damiano Vello (Ita) -4 laps
105 Franz-Josef Lässer (Aut) -4 laps
106 Elia Andriollo (Ita) -5 laps
107 Samuel Taufer (Ita) -5 laps
108 Leonardo Zoccoletto (Ita) -5 laps
109 Enrico Fiabane (Ita) -5 laps
110 Gianni Vazzola (Ita) -5 laps
111 Luca Luvisutto (Ita) -5 laps
112 Simone Gasperin (Ita) -5 laps
113 Tommaso Bianchin (Ita) -5 laps
114 Federico Piccin (Ita) -5 laps
115 Alessio Surian (Ita) -5 laps
116 Tiziano Livan (Ita) -5 laps
117 Mattias Tomio (Ita) -5 laps
118 Federico Colautti (Ita) -5 laps
119 Francesco Gancitano (Ita) -5 laps
DNF Thomas Litscher (Sui) KMC - Orbea
DNF Nadir Colledani (Ita) MMR Factory Racing Team
DNF Peeter Pruus (Est) Torpado Sudtirol International Mtb Pro Team
DNF Sean Fincham (Can) Norco Factory Team XC
DNF Luca Martin (Fra) KMC - Orbea
DNF Michele Casagrande (Ita)
DNF Luca Pescarmona (Ita) Trinx Factory Team
DNF Federico Ceolin (Ita) Team Rudy Project
DNF Lorenzo Dal Piva (Ita) Team Rudy Project
DNF Manuel Capra (Ita) Torpado Ursus
DNF Matic Kranjec Zagar (Slo)
DNF Andrea Siffredi (Ita)
DNF Loris Mazzucco (Ita)
DNF Yuri Dal Vecchio (Ita)
DNF Enrico Loss (Ita)
DNF Riccardo Costantini (Ita)
 
Elite Women, 5 laps
1 Lena Gerault (Fra) VCA Anjos Asterion 1:22:41.0
2 Laura Stigger (Aut) Specialized Racing 1:22:51.4
3 Chiara Teocchi (Ita) Trinity Racing MTB 1:23:13.7
4 Githa Michiels (Bel) 1:23:38.6
5 Eva Lechner (Ita) Trinx Factory Team 1:24:45.7
6 Giada Specia (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:24:51.9
7 Candice Lill (RSA) 1:25:01.7
8 Marika Tovo (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:25:10.4
9 Annie Last (GBr) 1:25:11.4
10 Hélène Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 1:25:19.5
11 Haley Batten (USA) Trinity Racing MTB 1:25:34.4
12 Jitka Cabelická (Cze) Gapp System - Kolofix Mtb Racing Team 1:27:05.1
13 Isla Short (GBr) 1:27:11.6
14 Tamara Wiedmann (Aut) 1:29:15.1
15 Anna Spielmann (Aut) KTM Factory MTB Team 1:29:53.3
16 Giorgia Marchet (Ita) Team Rudy Project 1:30:07.6
17 Zuzana Safárová (Cze) Rouvy Specialized 1:30:43.8
18 Serena Calvetti (Ita) 1:30:57.2
19 Sara Casasola (Ita) 1:31:26.1
20 Emeline Detilleux (Bel) BH - Wallonie MTB Team 1:31:33.2
21 Perrine Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 1:31:40.5
22 Lisa Pasteiner (Aut) Ghost Factory Racing 1:32:00.9
23 Tereza Sásková (Cze) Rouvy Specialized 1:32:19.9
24 Angela Campanari (Ita) 1:33:11.6
25 Iryna Slobodyan (Ukr) 1:34:31.4
26 Nina Mosser (Aut) 1:34:57.9
27 Francesca Saccu (Ita) 1:35:36.4
28 Marta Zanga (Ita) KTM Protek Elettrosystem 1:36:19.8
29 Romana Carfora (Ned) 1:36:35.2
30 Julia Maria Graf (Ita) 1:37:28.3
31 Giorgia Stegagnolo (Ita) Four ES International Project 1:38:33.4
32 Nefelly Mangiaterra (Ita) 1:40:22.7
33 Katia Moro (Ita) 1:40:30.6
34 Martina Guerrera (Ita) 1:42:17.4
35 Maria Zarantonello (Ita) 1:45:14.4
36 Giulia Bertoni (Ita) 1:45:15.8
37 Larisa Bosnjak (Cro) -1 lap
38 Noemi Pilat (Ita) -1 lap
39 Virginia Cancellieri (Ita) -1 lap
40 Camilla Martinet (Ita) -1 lap
41 Tanja Priller (Ger) -1 lap
42 Elena Lazzarin (Ita) -1 lap
43 Vittoria Acquistapace (Ita) -1 lap
44 Camilla Cassol (Ita) -1 lap
45 Arianna Tavella (Ita) -1 lap
DNF Sina Frei (Sui) Specialized Racing
DNF Haley Smith (Can) Norco Factory Team XC
DNF Nicole Pesse (Ita) KTM Protek Elettrosystem
DNF Camilla De Pieri (Ita)
DNF Linda Zanetti (Sui)
DNF Letizia Motalli (Ita)
DNF Vanessa Lucca (Ita)
DNF Margherita Vello (Ita)
DNF Antonia Berto (Ita)
DNF Erica Campagna (Ita)



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.