Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

June 27/21 12:34 pm - French Cup #2: Multiple Top 10's for Canadians


Posted by Editoress on 06/27/21
 

Results from French Cup #2 in Lons le Saunier, France

Elite/U23 Women, 5 laps
1 Loana Lecomte (Fra) Massi 1:19:40
2 Pauline Ferrand Prevot (Fra) Absolute-Absalon-BMC at 1:46
3 Mona Mitterwallner (Aut) Trek I Vaude 2:28
4 Hélène Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 4:29
5 Ronja Eibl (Ger) Alpecin-Fenix 4:40
6 Catharine Pendrel (Can) Clif Pro 4:54
7 Janika Lõiv (Est) Hawaii Express 5:01
8 Lena Gerault (Fra) Vca Anjos Asterion 6:04
9 Jennifer Jackson (Can) Norco Factory Team XC 6:19
10 Sandra Walter (Can) Liv Racing Collective 6:50
11 Julie Bresset (Fra) Massi 7:57
12 Juliette Trombini (Fra) Hase 8:05
13 Emeline Detilleux (Fra) BH Wallonie MTB Team 8:29
14 Constance Valentin (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 9:23
15 Lucie Urruty (Fra) Amsl VTT Levens 9:54
16 Estelle Morel (Fra) VTT Ornans 10:30
17 Haley Smith (Can) Norco Factory Team XC 11:08
18 Linn Gustafzzon (Swe) Ml Racing 11:12
19 Noemie Garnier (Fra) Velcan Racing 11:27
20 Isaure Medde (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 11:39
21 Laura Lavry (Fra) Velo Club Dolois 12:11
22 Sabrina Enaux (Fra) Specialized Saint Die Des Vosges 12:25
23 Chrystelle Baumann (Sui) Next Ride Racing - Santa Cruz 12:32
24 Léa Bouilloux (Fra) Velcan MTB Proteam 12:46
25 Amelie Laquebe (Fra) Creuse Mainsat Evaux 13:06
26 Ceylin del Carmen Alvarado (Ned) Alpecin-Fenix 13:18
27 Naama Noyman (Isr) Teamisgav-Specialized 13:36
28 Marie Dufosse (Fra) Cycles Darnanville 14:05
29 Michelle Vorster (RSA) 14:33
30 Lauriane Duraffourg (Fra) VTT Ornans 15:11
31 Amandine Vidon (Fra) Vca Anjos Asterion 15:45
32 Camille Benoit Guyod (Fra) VTT Conliege Bassin De Lons Le Saun 16:25
33 Amélie Vazeille (Fra) Vosges VTT -1 lap
34 Perrine Clauzel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -1 lap
35 Elise Poehner (Fra) Jotul Cd21 Scodijon -1 lap
36 Anais Grimault (Fra) Velo Club Du Pays De Loudeac -1 lap
37 Margot Moschetti (Fra) Velcan MTB Proteam -1 lap
38 Pauline Roy (Sui) Cimes Cycle / La Bicycletterie -1 lap
39 Manon Mantei (Fra) Gardanne Velo -1 lap
40 Anaelle Henry (Fra) Marseilletechnoteam13-Headbike-Hutc -1 lap
41 Juliette Larose Gingras (Can) Macogep Tornatech Girondins De -1 lap
42 Alice Imbert (Fra) Performance Cycling -1 lap
43 Lea Houyvet (Fra) Veloroc Lapierre -2 laps
44 Camille Pierre (Fra) VTT St Amand Les Eaux -2 laps
45 Laurine Lafont (Fra) Mjc Plan De Cuques VTT -2 laps
46 Lucile Bellelle (Fra) Elles VTT -2 laps
47 Celine Bouthonnier (Fra) Team Aliénor Nouvelle-Aquitaine -2 laps
48 Emma Terrigeol (Fra) Cycles Darnanville -2 laps
49 Séverine Corret (Fra) Desmier -2 laps
50 Mireille Larose Gingras (Can) Macogep Tornatech Girondins De -2 laps
51 Agathe Micol (Fra) Performance Cycling -2 laps
52 Clara Donneger (Fra) VTT Gauriac 33 -2 laps
53 Malorie Beunard (Fra) Vc Islois - Team Stamina -2 laps
54 Moa Gustafzzon (Swe) Ml Sports Club -2 laps
55 Rosine Jung (Fra) Moselle Culture Velo -2 laps
56 Noémie Pan (Fra) VTT Conliege Bassin De Lons Le Saun -2 laps
57 Laëtitia Meresse (Fra) Ca Peymeinade -2 laps
58 Alice Dam (Fra) Calvisson VTT -2 laps
59 Lena Callet (Fra) VTT Gauriac 33 -3 laps
60 Fiona Antoine (Fra) Vosges VTT -3 laps
61 Emma Delage (Fra) Creuse Oxygene -3 laps
62 Julie Chastain (Fra) Targuet Bike Aventure -3 laps
63 Lea Gros (Fra) Beaumes De Venise - Massi -3 laps
64 Louanne Mitard (Fra) Muret Pyrenees Occitanie -3 laps
DNF Lison Liardet (Fra) Elles VTT
DNF Marine Philippe (Fra) Beaumes De Venise - Massi
DNF Amélie Darnat (Fra) Jotul Cd21 Scodijon
DNS Anne Tauber (Ned) CST Postnl Bafang MTB Racing Team
DNS Theresia Schwenk (Ger) Team Bulls
DNS Guylaine Ducol (Fra) Superiorbikes - Mitas
DNS Marie Zeimeth (Fra) Roussy Bike Club
 
Elite/U23 Men ()
1 Victor Koretzky (Fra) Kmc Orbea 1:23:23
2 Jordan Sarrou (Fra) La Chance at 0:02
3 Antoine Philipp (Fra) Sprinter Nice Metropole 1:59
4 Titouan Carod (Fra) Absolute-Absalon-BMC 2:26
5 Jofre Cullell Estape (Esp) Primaflor Mondraker Xsauce 2:36
6 Martin Fanger (SUI) Papival Scott Grand Raid Bcvs 3:09
7 Carter Woods (Can) Norco Factory Team 3:41
8 Joshua Dubau (Fra) Massi 3:54
9 Peter Disera (Can) Norco Factory Team 3:57
10 Quinton Disera (Can) Norco Factory Team 4:19
11 Thomas Griot (Fra) Massi 4:51
12 Mathis Azzaro (Fra) Absolute-Absalon-BMC 5:10
13 Clément Berthet (Fra) Delko One Provence 5:20
14 Maxime Loret (Fra) Velcan MTB Proteam 5:49
15 Samuel Gaze (NZl) Alpecin-Fenix 6:11
16 Maxime Marotte (Fra) Santa Cruz Fsa MTB Proteam 6:33
17 Gilly Gonen (Isr) Team Misgav 8:09
18 Remy Duquesne (Fra) Vca Anjos Asterion 8:27
19 Esteban Bagnon (Fra) Aix VTT 8:45
20 Axel Lindh (Swe) Team Ormsalva Ac 8:51
21 Lucas Dubau (Fra) Team Peltrax - Csd 9:05
22 Clément Auvin (Fra) Club Cycliste Grand Reims 9:18
23 Vincent Sibille (Fra) Vosges VTT 9:38
24 Alexis Paris (Fra) Velcan MTB Proteam 9:46
25 Mathis Tonneau (Fra) Horizon Montlucon 10:34
26 Hugo Drechou (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 10:34
27 Xavier Faure (Fra) Club Eric Favre Sport 10:49
28 Riki Kitabayashi (Jpn) Dreamseeker MTB Racingteam 10:56
29 Geoffrey Leturcq (Fra) Ec Château-Thierry VTT 11:18
30 Alexandre Langlais (Fra) Pommiers VTT-Materiel-Velo.Com 11:28
31 Florian Trigo (Fra) Vosges VTT 11:47
32 Yannis Musy (Fra) Velo Club Dolois 11:56
33 Lucas Deloison (Fra) Sunn Offroad 12:13
34 Gregory Durando (Fra) Criterium Vaucluse Pernes 12:16
35 Anthony Ralle (Fra) Dinan Sport Cycling 12:26
36 Valentin Remondet (Fra) Sunn Offroad 12:27
37 Cyril Bourdon (Fra) Calvisson VTT 12:32
38 Nathan Dugua (Fra) VTT Aventure Piolenc 12:39
39 Lucas Duveaux (Fra) VTT Ornans 12:42
40 Sandro Trevisani (Sui) La Bicycletterie 12:52
41 Clément Trunet (Fra) Ec Château-Thierry VTT 13:04
42 Harold Flandre (Fra) Hase 13:23
43 Benoit Igoulen (Fra) Beaumes De Venise - Massi 13:59
44 Anthony Zaragoza (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 14:30
45 Quentin Charmes (Fra) Cycliste Du Golf 16:13
46 Ludovic Delpech (Fra) Veloroc Lapierre -1 lap
47 Killian Demangeon (Fra) Mistral Adventura -1 lap
48 Sammy Cadot Roger (Fra) VTT Saint Lo -1 lap
49 Thibault Daniel (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -1 lap
50 Rémi Groslambert (Fra) VTT Ornans -1 lap
51 Tom Rossion (Fra) Ec Château-Thierry VTT -1 lap
52 Florian Lopez (Fra) Bagnol Jo.We Omega -1 lap
53 Corentin Fourceaux (Fra) Uc Nantes Atlantique -1 lap
54 Loic Tournillon (Fra) VTT Aventure Piolenc -1 lap
55 Simon Laurent (Fra) Calvisson VTT -1 lap
56 Titouan Perrin Ganier (Fra) Velcan MTB Proteam -1 lap
57 Romain Leblanc (Fra) Trek Giromagny -1 lap
58 Lucas Thilly (Fra) VTT Club Viessmann -1 lap
59 Nathan Celie (Fra) V2o -1 lap
60 Hugo Boulanger (Fra) VTT Conliege Bassin De Lons Le Saun -1 lap
61 Jordan Meier (Fra) VTT Leman -1 lap
62 Alexandre Charbonnel (Fra) S.C. Bourg Les Valence -1 lap
63 Adrien Monterrat (Fra) Passe Partout VTT Macon -1 lap
64 COQ Le (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic -1 lap
65 Arnaud Blanchard (Fra) VTT Vendee Piveteau Bois -1 lap
66 Victor Thomas (Fra) La Pedale D`Alsace -1 lap
67 Maxime Barbarin (Fra) Vca Anjos Asterion -1 lap
68 Gaëtan Steger (Fra) Asptt Mulhouse -1 lap
69 Adrian Cayrel (Fra) Velo Club Mende Lozere -1 lap
70 Louis Vincent Desmier (Fra) Desmier -1 lap
71 Tom Cardot (Fra) VTT Ornans -1 lap
72 Théo Auzoux (Fra) -1 lap
73 Antoine Lachaize (Fra) -2 laps
74 Arnaud Belossat (Fra) Nimes Cyclisme -2 laps
75 Thomas Sanz (Fra) Calvisson VTT -2 laps
76 Adrien Roulleau (Fra) Xc Comite Loiret -2 laps
77 Theo Pouget (Fra) Bagnol Jo.We Omega -2 laps
78 Vincent Brunello (Fra) Passion VTT Venelles -2 laps
79 Nicolas Bonenfant (Fra) Laval Cyclisme 53 VTT -2 laps
80 Alrick Vatin (Fra) Haute Garonne VTT -2 laps
81 Jason Ansard (Fra) Le Mans Sarthe Velo -2 laps
82 Antoine Orchampt (Fra) Sunn Offroad -2 laps
83 Rémy Bourdon (Fra) Superiorbikes-Mitas -2 laps
84 Enzo Marci (Fra) VTT Aventure Piolenc -2 laps
85 Louis Defaut (Fra) VTT Saint Amand Les Eaux -2 laps
86 Nicolas Jouan (Fra) Xc 63 -2 laps
87 Arthur Tropardy (Fra) Cycles Darnanville -2 laps
88 Lucas Lesoin (Fra) Annecy Cyclisme Competition -2 laps
89 Joris Bagnol (Fra) Bagnol Jo.We Omega -2 laps
90 Axel Couveinhes (Fra) VTT Conliege Bassin De Lons Le Saun -2 laps
91 Hugo Briatta (Fra) Cycles Darnanville -2 laps
92 Fabien Ogez (Fra) Xc Comite Loiret -2 laps
93 Paul Vanrenterghem (Fra) VTT Gauriac 33 -2 laps
94 David Julien (Fra) Velo Club Mende Lozere -2 laps
95 Maël Desrieux (Fra) VTT Aventure Piolenc -2 laps
96 Valentin Bancharel (Fra) Xc 63 -2 laps
97 Romain Joly (Fra) Xc Comite Loiret -2 laps
98 Baptiste Brissaud (Fra) Pommiers VTT-Materiel-Velo.Com -2 laps
99 Eddy Steible (Fra) Chouet`Bike Cl.V-Neuf -2 laps
100 Léo Lagoutte (Fra) Vsc Beaune 21 -2 laps
101 Adrien Roquebrun (Fra) VTT Ornans -2 laps
102 Pierre Curien (Fra) Vosges VTT -2 laps
103 Mickael Brunello (Fra) Veloroc Lapierre -2 laps
104 Quentin Bourg (Fra) Velo Club Dolois -2 laps
105 Ianis Martin (Fra) Cyclisme Ouest Var -2 laps
106 Louis Mitaine (Fra) Jotul Cd21 Scodijon -2 laps
107 Valentin Revaux (Fra) Superiorbikes-Mitas -2 laps
108 Matheo Lucet (Fra) VTT Le Treport -3 laps
109 Thomas Girsch (Fra) VTT Du Toulois -3 laps
110 Gene Kitabayashi (Jpn) -3 laps
111 Rodolphe Lestievent (Fra) Amicale Cycliste Bisontine -3 laps
112 Julien Cousin (Fra) VTT Saint Lo -3 laps
113 Nicolas Pinchon (Fra) VTT Le Treport -3 laps
DNF Raphael Gay (Fra) Veloroc Lapierre
DNF Filippo Colombo (Sui) Absolute-Absalon-BMC
DNF Lorenzo Serres (Fra) Giant France XC
DNF Basile Allard (Fra) Velcan MTB Proteam
DNF Andrew L'Esperance (Can) Norco Factory Team XC
DNF Loan Cheneval (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret
DNF Martin Groslambert (Fra) VTT Ornans
DNF Lucas Gauget (Fra) Beziers-Mediterranee Cycl
DNF Guillaume Guilbaud (Fra) VTT Vendee Piveteau Bois
DNF Louis Chazaly (Fra) VTT Conliege Bassin De Lons Le Saun
DNS Alexandre Balmer (Sui) Thömus Rn Swiss Bike Team
DNS Thibaut Andre Gallis (Fra) Passion VTT Venelles
DNS Luuk Chambeyron (Fra) Mistral Adventura
DNS Thibault Soula (Fra) Beaumes De Venise - Massi
DNS Clement Izquierdo (Fra) Passion VTT Venelles
DNS Lubin Monteil (Fra) VTT Lozere
DNS Clément Cousin (Fra) VTT Saint Lo
DNS Theo Derrieu (Fra) Aix VTT
DNS Clément Peuget (Fra) U.C. Pontcharra
DNS David Menut (Fra) Cross Team Legendre
DNS Luca Martin (Fra) Kmc Orbea
DNS Sean Fincham (Can) Norco Factory Team



 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.