Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

September 5/21 20:03 pm - Watersley Ladies Challenge: Stage 3 and Final GC


Posted by Editoress on 09/5/21
 

Results from the third and final stage of the Watersley Ladies Challenge, Junior World Cup in the Netherlands

Stage 3: Watersley Sittard circuit, 70.3 km
1 Linda Riedmann (Ger) Germany National Team 1:57:44
2 Flora Perkins (GBr) British National Team z.t.
3 Makayla MacPherson (USA) LUX/Sideshow both s.t.
4 Millie Couzens (GBr) British National Team 1:03
5 Anniina Ahtosalo (Fin) Team Rytger Development 2:54
6 Madelaine Leech (GBr) British National Team
7 Jade Linthoudt (Bel) Van Assche - Veloloft CT both s.t.
8 Nicole Bradbury (Can) Canada National Team 2:56
9 Selma Lantzsch (Ger) Germany National Team
10 Zoe Backstedt (GBr) British National Team
11 Maureen Arens (Ned) Mix Team NXTG Racing
12 Imani Pereira-James (GBr) British National Team
13 Babette van der Wolf (Ned) WV Schijndel
14 Lisa van Belle (Ned) Talent Cycling U19
15 Katherine Sarkisov (USA) LUX/Sideshow
16 Nienke Vinke (Ned) Mix Team NXTG Racing
17 Maurene Tregouet (Fra) French National Team
18 Elissa Proulx (Can) Quebecor Stingray Womens
19 Julie Hendrickx (Bel) Belgian National Team
20 Coralie Andre (Fra) French National Team
21 Grace Lister (GBr) British National Team
22 Solbjørk Anderson (Den) Denmark National Team s.t.
23 Julia Grégoire (Bel) Belgian National Team 3:02
24 Britt Kerste (Ned) WV Schijndel
25 Maud Oudeman (Ned) Talent Cycling U19
26 Alma Johansson (Swe) Swedish National Team all s.t.
27 Daniela Schmidsberger (Aut) Austrian National Team 3:05
28 Carola van de Wetering (Ned) Talent Cycling U19 s.t.
29 Antonia Niedermaier (Ger) Germany National Team 3:06
30 Kiara Lylyk (Can) Canada National Team
31 Cecilia van Zuthem (Ned) Mix Team NXTG Racing both s.t.
32 Wilma Aintila (Fin) Restore Cycling 3:10
33 Amalie Christensen (Nor) Norway National Team 3:11
34 Scarlett Souren (Ned) WV Schijndel
35 Mirre Knaven (Ned) Mix Team NXTG Racing both s.t.
36 Cleo Kiekens (Bel) Belgian National Team 3:14
37 Leila Gschwentner (Aut) Austrian National Team s.t.
38 Isla Walker (Can) Canada National Team 3:18
39 Britt de Grave (Ned) Watersley R&D Cycling Te 3:28
40 Ilona Feytou (Fra) French National Team
41 Noemie Daumas (Fra) French National Team both s.t.
42 Johanna Martini (Aut) Austrian National Team 6:15
43 Iris Timmermans (Ned) Watersley R&D Cycling Te 6:18
44 Miriama Cisecká (Svk) Slovakia National Team 6:33
45 Ruth Decuypere (Bel) Van Assche - Veloloft CT
46 Elina Tasane (Est) Estonian National Team both s.t.
47 Olivia Cummins (USA) LUX/Sideshow 6:36
48 Jazmine Lavergne (Can) Quebecor Stingray Womens 6:38
49 Dylan Baker (Can) Canada National Team 6:40
50 Kirke Reier (Est) Estonian National Team s.t.
51 Yilla Threels (Ned) Wielerzone Nederland 6:46
52 Lilly Ujfalusi (Can) Canada National Team 6:48
53 Bethany Barnett (GBr) AWOL Worx
54 Cassandra Bloch (Ger) Germany National Team
55 Emma Brouwer (Ned) Wielerzone Nederland
56 Sophia Zwaan (Ned) Wielerzone Nederland
57 Dewy van Gijsel (Ned) Restore Cycling all s.t.
58 Emma Risnes (Nor) Norway National Team 6:55
59 Felicia Israelsson (Swe) Swedish National Team s.t.
DNF Elisa Winter (Aut) Austrian National Team
DNF Jacqueline Kinsey (GBr) AWOL Worx
DNF Maya Teufel Tarlton (Ger) AWOL Worx
DNF Charlotte McGreevy (GBr) AWOL Worx
DNF Febe Jooris (Bel) Belgian National Team
DNF Fien Masure (Bel) Belgian National Team
DNF Coralie Houde (Can) Canada National Team
DNF Laura Auerbach-Lind (Den) Denmark National Team
DNF Victoria Lund (Den) Denmark National Team
DNF Ida Mechlenborg Krum (Den) Denmark National Team
DNF Laura Lizette Sander (Est) Estonian National Team
DNF Annabrit Prants (Est) Estonian National Team
DNF Coline Raby (Fra) French National Team
DNF Ambre Radadi (Fra) French National Team
DNF Cassidy Hickey (USA) LUX/Sideshow
DNF Silke Blei (Ned) Mix Team NXTG Racing
DNF Justine Thomas (Can) Quebecor Stingray Womens
DNF Anne Flora Robert (Can) Quebecor Stingray Womens
DNF Eva Gabelier (Can) Quebecor Stingray Womens
DNF Andreani Chatzigeorgiou (Gre) Restore Cycling
DNF Femke Thoolen (Ned) Restore Cycling
DNF Nienke Dullemond (Ned) Restore Cycling
DNF Natasha Badertscher (Can) Restore Cycling
DNF Tereza Kurnická (Svk) Slovakia National Team
DNF Kristína Tichá (Svk) Slovakia National Team
DNF Henrieta Bukovenová (Svk) Slovakia National Team
DNF Tess de Visser (Ned) Mix team SWABO Dames CYC
DNF Indy Baas (Ned) Mix team SWABO Dames CYC
DNF Karlijn Koop (Ned) Mix team SWABO Dames CYC
DNF Demi Konst (Ned) Mix team SWABO Dames CYC
DNF Felicia Bengtsson (Swe) Swedish National Team
DNF Karin Soderqvist (Swe) Swedish National Team
DNF Nina Maathuis (Ned) Talent Cycling U19
DNF Norah Minck (Ned) Talent Cycling U19
DNF Jennie Olsson (Swe) Team Rytger Development
DNF Birte Tellegen (Ned) Team Rytger Development
DNF Kristy Ton (Ned) Team Rytger Development
DNF Laura Puype (Bel) Van Assche - Veloloft CT
DNF Shania de Prijck (Bel) Van Assche - Veloloft CT
DNF Carmen van der Veen (Ned) Watersley R&D Cycling Te
DNF Bente van den Nouweland (Ned) Watersley R&D Cycling Te
DNF Denise Mertens (Ned) Watersley R&D Cycling Te
DNF Anouk van Leest (Ned) Wielerzone Nederland
DNF Indy van Os (Ned) Wielerzone Nederland
DNF Jony van den Eijnden (Ned) WV Schijndel
DNF Oda Laforce (Nor) Norway National Team
DNF Victoria Fløysvik (Nor) Norway National Team
DNF Eline Skjevdal (Nor) Norway National Team
 
Final GC
1 Flora Perkins (GBr) British National Team 3:41:07
2 Makayla MacPherson (USA) LUX/Sideshow at 0:17
3 Linda Riedmann (Ger) Germany National Team 0:46
4 Millie Couzens (GBr) British National Team 0:57
5 Zoe Backstedt (GBr) British National Team 2:06
6 Nienke Vinke (Ned) Mix Team NXTG Racing 2:43
7 Madelaine Leech (GBr) British National Team 2:45
8 Scarlett Souren (Ned) WV Schijndel 2:58
9 Babette van der Wolf (Ned) WV Schijndel 3:10
10 Anniina Ahtosalo (Fin) Team Rytger Development 3:16
11 Antonia Niedermaier (Ger) Germany National Team 3:17
12 Julia Grégoire (Bel) Belgian National Team 3:22
13 Selma Lantzsch (Ger) Germany National Team 3:25
14 Maureen Arens (Ned) Mix Team NXTG Racing 3:29
15 Grace Lister (GBr) British National Team 3:33
16 Lisa van Belle (Ned) Talent Cycling U19 3:35
17 Jade Linthoudt (Bel) Van Assche - Veloloft CT 3:40
18 Nicole Bradbury (Can) Canada National Team 3:58
19 Carola van de Wetering (Ned) Talent Cycling U19 4:00
20 Britt Kerste (Ned) WV Schijndel 4:03
21 Cecilia van Zuthem (Ned) Mix Team NXTG Racing 4:08
22 Katherine Sarkisov (USA) LUX/Sideshow 4:19
23 Mirre Knaven (Ned) Mix Team NXTG Racing 4:31
24 Wilma Aintila (Fin) Restore Cycling 4:32
25 Imani Pereira-James (GBr) British National Team 4:37
26 Maud Oudeman (Ned) Talent Cycling U19 4:38
27 Isla Walker (Can) Canada National Team 4:50
28 Maurene Tregouet (Fra) French National Team 4:54
29 Britt de Grave (Ned) Watersley R&D Cycling Te 4:55
30 Julie Hendrickx (Bel) Belgian National Team 4:56
31 Leila Gschwentner (Aut) Austrian National Team 5:06
32 Elissa Proulx (Can) Quebecor Stingray Womens 5:10
33 Ilona Feytou (Fra) French National Team 5:12
34 Cleo Kiekens (Bel) Belgian National Team 5:36
35 Solbjørk Anderson (Den) Denmark National Team 5:38
36 Coralie Andre (Fra) French National Team 5:45
37 Daniela Schmidsberger (Aut) Austrian National Team 6:11
38 Amalie Christensen (Nor) Norway National Team 6:19
39 Noemie Daumas (Fra) French National Team 6:44
40 Olivia Cummins (USA) LUX/Sideshow 6:51
41 Kiara Lylyk (Can) Canada National Team 7:00
42 Johanna Martini (Aut) Austrian National Team 7:41
43 Iris Timmermans (Ned) Watersley R&D Cycling Te 8:00
44 Ruth Decuypere (Bel) Van Assche - Veloloft CT 8:12
45 Jazmine Lavergne (Can) Quebecor Stingray Womens 8:55
46 Sophia Zwaan (Ned) Wielerzone Nederland 8:58
47 Kirke Reier (Est) Estonian National Team 9:42
48 Felicia Israelsson (Swe) Swedish National Team 10:10
49 Emma Brouwer (Ned) Wielerzone Nederland 10:13
50 Alma Johansson (Swe) Swedish National Team 10:14
51 Cassandra Bloch (Ger) Germany National Team 10:27
52 Elina Tasane (Est) Estonian National Team 10:36
53 Miriama Cisecká (Svk) Slovakia National Team 10:42
54 Dewy van Gijsel (Ned) Restore Cycling 10:47
55 Lilly Ujfalusi (Can) Canada National Team 10:54
56 Dylan Baker (Can) Canada National Team 11:04
57 Bethany Barnett (GBr) AWOL Worx 11:18
58 Yilla Threels (Ned) Wielerzone Nederland 11:20
59 Emma Risnes (Nor) Norway National Team 11:54


Watersley Ladies Challenge: Stage 1 results REVISED, Bradbury 2nd
Watersley Ladies Challenge: Stage 2 results

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2021 Canadian Cyclist. All rights reserved.