Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

May 14/22 19:12 pm - World Cup Nove Mesto, U23 Women and Men XC results


Posted by Editoress on 05/14/22
 

Results from the U23 races in Nove Mesto Na Morave, Czech Republic

 

U23 XC Photo Gallery

 

 

U23 Men, 25.10km ( start loop of 2.81km+7x3.715km)
1 Martin Vidaurre Kossmann (Chi) Lexware Mountainbike Team 1:08:41
2 Simone Avondetto (Ita) Wilier - Pirelli Factory Team XCO at 1:10
3 Dario Lillo (Sui) Switzerland 1:23
4 Gustavo Xavier De Oliveira Pereira (Bra) Brazil 1:23
5 Adrien Boichis (Fra) Trinity Racing MTB 1:25
6 Riley Amos (USA) Trek Factory Racing XC 1:38
7 Filippo Fontana (Ita) Cs Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria 1:55
8 Oleksandr Hudyma (Ukr) Cst Postnl Bafang Mtb Racing Team 2:02
9 Luca Schätti (Sui) Bike Team Solothurn 2:12
10 Janis Baumann (Sui) Wilier - Pirelli Factory Team Xco 2:16
11 Oscar Lind (Swe) Sweden 2:39
12 Lucas Grieco (Fra) Massi-Beaumes De Venise 2:45
13 Francesc Barber Arguimbau (Esp) Primaflor Mondraker Genuins 2:50
14 Mathis Azzaro (Fra) BMC MTB Racing 3:02
15 Mathis Guay (Fra) Ktm Vittoria Team 3:02
16 Alex Junior Malacarne (Bra) Trinity Racing MTB 3:06
17 Carter Woods (Can) Norco Factory Team 3:26
18 David Domingo Campos Motos (Esp) BH Templo Cafés UCC 3:39
19 Tobias Lillelund (Den) Denmark 3:48
20 Bjorn Riley (USA) Trek | Vaude 4:08
21 Simon Walter (Sui) Switzerland 4:13
22 Rory Mcguire (GBr) Great Britain 4:24
23 Jente Michels (Bel) Belgium 4:28
24 Brayden Johnson (USA) United States of America 4:40
25 Corran Carrick-Anderson (GBr) Great Britain 4:40
26 Mario Bair (Aut) Trek | Vaude 4:41
27 Alex Miller (Nam) Trek | Vaude 4:43
28 Gil-Li Gonen (Isr) Teamisgav-Orbea 4:43
29 Sam Fox (Aus) Australia 4:57
30 Finn Treudler (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 5:03
31 Ole Sigurd Rekdahl (Nor) Norway 5:03
32 Cole Punchard (Can) Canada 5:15
33 Charlie Aldridge (GBr) Great Britain 5:19
34 Jan Sáska (Cze) Rouvy Specialized 5:20
35 Ignacio Gallo Florido (Chi) Chile 5:21
36 André Eriksson (Swe) Sweden 5:38
37 Gian Andri Schmid (Sui) Switzerland 5:48
38 Eitan Levi (Isr) Israel 5:58
39 Roman Holzer (Sui) Thömus Maxon 6:01
40 Yotam Deshe (Isr) Torpado Factory Team 6:08
41 Julius Scherrer (Aut) Austria 6:11
42 Matthew Wilson (NZl) Team Talley's - Kiwi Mtb Collective 6:13
43 Ben Schweizer (Ger) Stop&Go Marderabwehr MTB Team 6:13
44 Tom Schellekens (Ned) Netherlands 6:17
45 Cameron Mason (GBr) Trinity Racing MTB 6:21
46 Luke Wiedmann (Sui) Thömus Maxon 6:29
47 Nelson Peña Franco (Col) Colombia 6:31
48 Oliver Sølvhøj (Den) Torpado Ursus 6:39
49 Joseph Blackmore (GBr) Great Britain 6:50
50 Andrin Walter (Sui) Switzerland 6:58
51 Clement Horny (Bel) BH - Wallonie MTB Team 7:06
52 Esteban Bagnon (Fra) Team Bagnol Jo.We Omega 7:11
53 Fabian Eder (Ger) Germany 7:15
54 Johan Van Zyl (RSA) Computer Mania Mtb Racing Team 7:18
55 Martin Groslambert (Fra) France 7:20
56 Jarne Vandersteen (Bel) Belgium 7:35
57 Yann Chaptal (Fra) France 7:37
58 Robbie Day (USA) United States of America 7:42
59 Tyler Clark (Can) Canada 7:43
60 Cameron Jones (NZl) Team Talley's - Kiwi Mtb Collective 7:43
61 Luciano Rota (Ita) Gito Squadra Corse 7:43
62 William Høines Larsen (Nor) Norway 7:52
63 Loan Cheneval (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret 7:53
64 Jaume Bosch Pico (Esp) BH Templo Cafés UCC 7:59
65 Mathis Tonneau (Fra) VCA Anjos KTM 8:15
66 Owen Clark (Can) Canada 8:22
67 Chris Van Dijk (Ned) Netherlands 8:22
68 Michael Holland (Aut) Austria 8:29
69 José Cabrera Gonzalez (Mex) Mexico 8:30
70 Timo Müller (Sui) Thömus Maxon 8:42
71 Filip Konecn† (Cze) Czech Republic 8:45
72 Caleb Bottcher (NZl) New Zealand 8:46
73 Jean-Luc Halter (Sui) Ka Boom - Krapf 8:59
74 Jakob Klemencic (Slo) Slovenia 9:22
75 Roger Ferrer Vidal (Esp) Massi-Beaumes De Venise 10:53
76 Tobias König (Ger) Germany -1 Lap
77 Robert Hula (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín -1 Lap
78 Nicolas Martin Soto (Chi) R1 - Cycling Education -1 Lap
79 Miron Lipp (Ger) Germany -1 Lap
80 Patrick Pescaru (Rou) Romania -1 Lap
81 Mattis Pateau (Fra) France -1 Lap
82 Lubin Monteil (Fra) France -1 Lap
83 Filippo Agostinacchio (Ita) Trinx Factory Team -1 Lap
84 Maxime Lhomme (Sui) Switzerland -1 Lap
85 Jan Sommer (Sui) Ka Boom - Krapf -1 Lap
86 Lukas Hatz (Aut) KTM Factory MTB Team -1 Lap
87 Didac Carvacho Sevilla (Esp) Irontech-Tecnic-Mendiz-Ambisist -1 Lap
88 Mirco Näf (Sui) Switzerland -1 Lap
89 Viggo Karlsson (Swe) Varberg Mountainbike Team -1 Lap
90 Lennart-Jan Krayer (Ger) Germany -1 Lap
91 Matic Kranjec Zagar (Slo) Slovenia -1 Lap
92 Philipp Bachmann (Sui) Switzerland -1 Lap
93 Kai Von During (RSA) South Africa -1 Lap
94 Domenic Paolilli (Aus) Australia -1 Lap
95 William Cote (Can) Canada -1 Lap
96 Niek Hoornsman (Ned) Netherlands -1 Lap
97 Luca Martin (Fra) KMC - Orbea -1 Lap
98 Killian Desbiens (Fra) Veloroc Lapierre -1 Lap
99 Axel Badia Celma (Esp) Irontech-Tecnic-Mendiz-Ambisist -2 Laps
100 Florian Lopez (Fra) Team Bagnol Jo.We Omega -2 Laps
101 Mattia Beretta (Ita) KTM Protek Elettrosystem -2 Laps
102 Martin Hrtánek (Svk) Slovakia -2 Laps
103 Thore Hemmerling (Ger) Germany -2 Laps
104 Marti Cateura Jordan (Esp) Irontech-Tecnic-Mendiz-Ambisist -2 Laps
105 Tom Cheesman (Aus) Australia -2 Laps
106 Václav Veverka (Cze) Cyklostar Head Pirelli -2 Laps
107 Camilo Andres Gomez Gomez (Col) Trinity Racing MTB -2 Laps
108 Théo Demarcin (Bel) BH - Wallonie MTB Team -2 Laps
109 Louis Krauss (Ger) Germany -2 Laps
110 Piotr Krynski (Pol) Poland -2 Laps
111 Elia Nascarella (Sui) Bike Team Solothurn -2 Laps
112 Konrad Czabok (Pol) Poland -2 Laps
113 Charles Marchandise (Fra) VCA Anjos KTM -2 Laps
114 Tim Riesen (Sui) Switzerland -2 Laps
115 Aniol Morell Coll (Esp) X-Sauce Factory Team -2 Laps
116 Fran Bosnjak (Cro) Croatia -2 Laps
117 Marino Meyer (Sui) Bikebox Racingteam -2 Laps
118 Anathole Vermersch (Fra) Team Performance Cycling -2 Laps
119 Sebastian Brenes Mata (Crc) Costa Rica -2 Laps
120 Nicolas Richard Kaiser (Ger) Germany -2 Laps
121 Andrea Colombo (Ita) Trinx Factory Team -2 Laps
122 Yannick Parisi (Ita) KTM Protek Elettrosystem -2 Laps
123 Nace Gnezda (Slo) Slovenia -2 Laps
124 Balázs Sylvester (Hun) Hungary -3 Laps
125 Carlos Alfonso Garcia Trejo (Mex) Mexico -3 Laps
126 Raito Suzuki (Jpn) Fukaya Racing -3 Laps
127 Casper Johansson (Swe) Varberg Mountainbike Team -3 Laps
128 Matthieu Leroy (Fra) Team Performance Cycling -3 Laps
129 Theo Hauser (Aut) Austria -3 Laps
130 Luca Ruwiel (RSA) Computer Mania Mtb Racing Team -3 Laps
131 Isaac Fletcher (Aus) Australia -3 Laps
132 Michael Pecis (Ita) KTM Protek Elettrosystem -3 Laps
133 William Maltais Pilote (Can) Canada -3 Laps
134 Remo Egli (Sui) Ka Boom - Krapf -3 Laps
135 Florián Papcun (Svk) Proefekt Across Cst Team -3 Laps
136 Rares-Teodor Alecu (Rou) Romania -3 Laps
137 Frits Biesterbos (Ned) Netherlands -3 Laps
138 Jonathan Baron (Isr) Israel -3 Laps
139 Isaac Del Toro Romero (Mex) Mexico -3 Laps
140 Jakub Vlasat† (Cze) Rouvy Specialized -3 Laps
141 Nir Tchwella (Isr) Israel -3 Laps
142 Ido Gabay (Isr) Israel -3 Laps
143 Koren Amoyal (Isr) Israel -4 Laps
144 Clement Izquierdo (Fra) Team Bagnol Jo.We Omega -4 Laps
DNF Sander Hubrechts (Bel) Belgium
DNF Arne Janssens (Bel) BH - Wallonie MTB Team
DNF Lukasz Helizanowicz (Pol) Poland
DNF Lukas Malezsewski (Bel) Scott Creuse Oxygene Gueret
DNF Leon Reinhard Kaiser (Ger) Germany
DNF Nils Aebersold (Sui) Trek | Vaude
DNF Charles Antoine St-Onge (Can) Canada
DNF Manuel Capra (Ita) Torpado Ursus
DNF Matteo Siffredi (Ita) Scott Racing Team
DNF Angelo Zancan Pardo (Arg) Argentina
DNF Pim Ronhaar (Ned) Netherlands
DNF Jan Zatloukal (Cze) Czech Republic
DNF Eduard Kubat (Rou) Romania
DNF Luke Moir (RSA) South Africa
DNF Vilgot Lindh (Swe) Sweden
DNF Emanuele Huez (Ita) Cs Carabinieri - Cicli Olympia Vittoria
DNF Daniel Churfürst (Aut) KTM Factory MTB Team
 
U23 Women, 21.20km (start loop of 2.81km+6x3.678km)
1 Line Burquier (Fra) Canyon Cllctv 1:07:58
2 Puck Pieterse (Ned) Alpecin - Fenix at 0:45
3 Giada Specia (Ita) Wilier - Pirelli Factory Team Xco 2:05
4 Sofie Pedersen (Den) Denmark 2:20
5 Noëlle Buri (Sui) Bixs Performance Racing 2:54
6 Olivia Onesti (Fra) France 3:11
7 Ronja Blöchlinger (Sui) Switzerland 3:19
8 Sara Cortinovis (Ita) Santa Cruz Fsa Mtb Pro Team 3:47
9 Zoe Cuthbert (Aus) Australia 4:24
10 Matylda Szczecinska (Pol) Kross Orlen Cycling Team 4:35
11 Madigan Munro (USA) Trek Factory Racing XC 4:58
12 Jacqueline Schneebeli (Sui) Jb Brunex Superior Factory Racing 5:04
13 Vita Movrin (Slo) Slovenia 5:23
14 Raquel Queirós (Por) MMR Factory Racing Team 5:35
15 Sina Van Thiel (Ger) Lexware Mountainbike Team 6:04
16 Finja Lipp (Ger) Ghost Factory Racing 6:04
17 Letizia Marzani (Ita) Italy 6:19
18 Isaure Medde (Fra) Cube Pro Fermetures Sefic 6:27
19 Ginia Caluori (Sui) Switzerland 6:33
20 Noemi Plankensteiner (Ita) Trinx Factory Team 6:34
21 Emilly Johnston (Can) Norco Factory Team 7:07
22 Adéla Holubová (Cze) Czech Republic 7:19
23 Amélie Vazeille (Fra) Team Vosges Vtt 7:30
24 Tamara Wiedmann (Aut) Trek | Vaude 7:40
25 Flavie Guille (Fra) Team Performance Cycling 7:51
26 Ana Santos (Por) X-Sauce Factory Team 7:57
27 Tina Züger (Sui) Strüby-Bixs Team 8:08
28 Ruth Holcomb (USA) United States of America 8:12
29 Katherine Hosking (Aus) Australia 8:25
30 Anna Flynn (GBr) Great Britain 8:26
31 Roxane Vermette (Can) Canada 9:25
32 Giulia Challancin (Ita) Scott Racing Team 9:34
33 Nicole Bradbury (Can) Canada 9:39
34 Zuzana Safárová (Cze) Rouvy Specialized 10:10
35 Jocelyn Stel (Can) Canada 10:10
36 Urara Kawaguchi (Jpn) Japan 10:20
37 Andrea Kravanja (Ger) Germany 10:24
38 Lucia Gomez Andreu (Esp) MMR Factory Racing Team 10:40
39 Giuliana Salvini Morgen (Bra) Sense Factory Racing 10:52
40 Katharina Sadnik (Aut) KTM Factory MTB Team 10:55
41 Milena Drelak (Pol) Poland 11:19
42 Csenge Anna Bokros (Hun) Hungary 11:31
43 Karolína Bedrníková (Cze) Expres CZ - Tufo Team Kolín 11:50
44 Romana Carfora (Ned) Netherlands 11:54
45 Alexa Fuchs (Ger) Germany 11:57
46 Virág Buzsáki (Hun) Strüby-Bixs Team 12:54
47 Juliette Trombini (Fra) Scott Creuse Oxygene Gueret -1 Lap
48 Isabella Flint (Aus) Australia -1 Lap
49 Marta Zanga (Ita) KTM Protek Elettrosystem -1 Lap
50 Line Mygdam (Den) Four Es International Project -1 Lap
51 Anaelle Henry (Fra) Team Vosges Vtt -1 Lap
52 Klara Sofie Hansen (Den) Denmark -1 Lap
53 Rosa Vandoorn (Ned) Netherlands -1 Lap
54 Julianne Sarrazin (Can) Canada -1 Lap
55 Marion Fromberger (Ger) Mountainbike Racingteam -1 Lap
56 Marie Dufosse (Fra) Team Superior Rafalsocks -1 Lap
57 Kira Böhm (Ger) Germany -1 Lap
58 Fiona Klien (Aut) Austria -1 Lap
59 Katerina Vaverková (Cze) Czech Republic -1 Lap
60 Holly Lubcke (Aus) Australia -1 Lap
61 Paula Martinvaro (Esp) Spain -1 Lap
62 Julia Maria Graf (Ita) Italy -1 Lap
63 Jette Aelken (Ger) Germany -1 Lap
64 Yarela Gonzalezobando (Chi) Chile -1 Lap
65 Tereza Kurnická (Svk) Slovakia -1 Lap
66 Gaia Tormena (Ita) Italy -1 Lap
67 Julia Zieba (Pol) Poland -1 Lap
68 Hedda Brenningen Bjørklund (Nor) Norway -1 Lap
69 Léa Bouilloux (Fra) Veloroc Lapierre -2 Laps
70 Lucia Machojimenez (Esp) Spain -2 Laps
71 Celine Fromy (Fra) Team Performance Cycling -2 Laps
72 Larisa Bosnjak (Cro) Croatia -2 Laps
DNF Luisa Daubermann (Ger) Trek | Vaude
DNF Harriet Harnden (GBr) Trek Factory Racing XC
DNF Magdalena Zawierta (Pol) Poland

 

 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.