Canadian Cyclist - Cycling 4 Women
Return to Canadian Cyclist homepage
Cycling 4 Women



 

May 19/22 21:36 pm - Joe Martin Stage 1 results


Posted by Editoress on 05/19/22
 

Results from the First stage of the Joe Martin Stage race in Fayetteville, AR

Women Stage 1: Devil's Den Road race, 112 km
1 Skylar Schneider (USA) L39ION of Los Angeles 2:57:25
2 Rylee McMullen (NZl) InstaFund Racing
3 Shayna Powless (USA) L39ION of Los Angeles
4 Lauren Stephens (USA) EF Education-TIBCO-SVB
5 Emma Langley (USA) EF Education-TIBCO-SVB
6 Diana Penuela Martinez (Col) DNA Pro Cycling Team
7 Maggie Coles-Lyster (Can) DNA Pro Cycling Team
8 Erica Clevenger (USA) DNA Pro Cycling Team
9 Heidi Franz (USA) InstaFund Racing
10 Ngaire Barraclough (Can) The Cyclery Racing
11 Jacqueline Larouche (USA) 3T/Q+M
12 Alexis Ryan (USA) L39ION of Los Angeles
13 Clara Honsinger (USA) EF Education-TIBCO-SVB
14 Emily Marcolini (Can) 3T/Q+M
15 Yael Klein (Can) The Cyclery Racing
16 Emily Newsom (USA) EF Education-TIBCO-SVB
17 Brenna Pauly (Can) Red Truck Racing
18 Anet Barrera Esparza (Mex) DNA Pro Cycling Team
19 Austin Killips (USA) ATX Wolfpack
20 Maddy Ward (USA) InstaFund Racing
21 Daphne Karagianis (USA) DNA Pro Cycling Team
22 Isabella Bertold (Can) InstaFund Racing
23 Sara Poidevin (Can) EF Education-TIBCO-SVB all s.t.
24 Celine Oberholzer (Sui) Roxo Racing 6:58
25 Allison Mrugal (USA) Cardinal-Classic Cycling
26 Camille Primeau (Can) Desjardins Ford
27 Florence Howden (USA) Cardinal-Classic Cycling
28 Sommers Creed (USA) Roxo Racing
29 Florence Chardon (Aut) Fount Cycling Guild
30 Olivia Cummins (USA) Lux-Cts p/b Specialized
31 Coralie Levesque (Can) Robson Forensic
32 Mallory Macrostie (USA) 3T/Q+M
33 Melanie Wong (USA) ATX Wolfpack
34 Mitca Betsabee Salomon Valenzuela (Mex) Orion Racing
35 Emily Gass (USA) Orion Racing
36 Marjie Bemis (USA) Roxo Racing
37 Leah Thorvilson (USA) 3T/Q+M
38 Anna Dorovskikh (USA) Orion Racing
39 Kira Payer (USA) DNA Pro Cycling Team
40 Doris Schweizer (Sui) InstaFund Racing
41 Rachel Jordan (USA) 3T/Q+M
42 Stefanie Sydlik (USA) 3T/Q+M all s.t.
43 Kaitlyn Agnew (USA) ATX Wolfpack 11:26
44 Lilly Ujfalusi (Can) Red Truck Racing
45 Romina Hinojosa Cruz (Mex) ATX Wolfpack
46 Maeghan Easler (USA) ATX Wolfpack
47 Hannah Dalsing (USA) Roxo Racing all s.t.
48 Emma Delisle (Can) Desjardins Ford 14:44
49 Victoria Dupont (Can) Orion Racing 11:26
50 Morgan Aguirre (USA) Fount Cycling Guild
51 Morgan Stern (USA) Cardinal-Classic both s.t.
52 Staci Mccudden (Aus) Orion Racing
53 Claire Windsor (USA) Lux-Cts p/b Specialized
54 Annie Scott (Can) The Cyclery Racing all s.t.
55 Sara Rains (USA) Cardinal-Classic Cycling 11:26
56 Nadia Gontova (Can) Red Truck Racing 11:24
57 Jennifer Wheeler (USA) Fount Cycling Guild 11:29
58 Zoe Ta-Perez (USA) Lux-Cts p/b Specialized 11:29
59 Loren Morgan (USA) Robson Forensic 14:51
60 Haley Smith (USA) Fount Cycling Guild 15:16
61 Elizabeth Gin (Can) Desjardins Ford 20:16
62 Iris Gabelier (Can) Desjardins Ford s.t.
63 Jane Tullis (USA) Robson Forensic 20:21
64 Samantha Schneider (USA) L39ION of Los Angeles
65 Hannah Allen (USA) Fount Cycling Guild
66 Aubrey Drummond (USA) Lux-Cts p/b Specialized all s.t.
67 Caitlin Lovelace (USA) Orion Racing 20:38
68 Jaime Larmer (USA) Roxo Racing s.t.
69 Helena Coney (Can) InstaFund Racing 20:40
70 Valentina Chacin (USA) Robson Forensic 17:20
71 Julyn Aguila (Mex) L39ION of Los Angeles s.t.
72 Amanda Smith (Can) Robson Forensic 25:48
73 Holly Henry (Can) InstaFund Racing 27:33
OTL Noemie Fortin (Can) Desjardins Ford 32:17
OTL Katy Sorrell (USA) Cardinal-Classic Cycling 29:40
OTL Michelle Henry (USA) Roxo Racing 29:40
OTL Merrill Thierman (USA) Cardinal-Classic Cycling 29:40
OTL Holly Simonson (Can) Red Truck Racing 29:42
OTL Whitney Surgenor (Can) The Cyclery Racing 29:52
OTL Caileigh Filmer (Can) The Cyclery Racing 33:12
OTL Karle Pittsinger (USA) Fount Cycling Guild
DNF Cassidy Hickey (USA) Lux-Cts p/b Specialized
DNF Isla Walker (Can) Red Truck Racing
DNF Sarah Schuetter (USA) Robson Forensic
DNF Jazmine Lavergne (Can) Desjardins Ford
DNF Lily Plante (Can) Desjardins Ford
DNF Sarah Van Dam (Can) Red Truck Racing
DNF Sanna Younger (FIn) ROXR
DNS Ariane Bonhomme (Can) The Cyclery Racing


Men Stage 1: Devil's Den Road race, 191.5 km
1 Jonathan Clarke (Aus) Wildlife Generation Pro Cycling 4:37:47
2 Noah Granigan (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 0:34
3 Tyler Stites (USA) Project Echelon Racing
4 Sergio Luis Henao Montoya (Col) Emanuel Ibarry 2-bike Team both s.t.
5 Scott Mcgill (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 0:50
6 Juan Arango (Caol) Emanuel Ibarry 2-bike Team
7 Ruben Companioni (Cub) Best Buddies Racing
8 Brendan Rhim (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
9 William Hardin (USA) Project Echelon Racing
10 Hugo Scala (USA) Project Echelon Racing
11 Matteo Dal-Cin (Can) Toronto Hustle
12 Michael Foley (Can) Toronto Hustle
13 Spencer Miller (USA) Kelly Benefit Strategies Elite
14 Ulises Alfredo Castillo Soto (Mex) Wildlife Generation Pro Cycling
15 Tyler Williams (USA) L39ION of Los Angeles
16 Sean Gardner (USA) CS Velo Racing
17 Ethan Sittlington (Can) Toronto Hustle
18 Tanner Ward (USA) Best Buddies Racing
19 Edward Walsh (Can) Toronto Hustle
20 Jonathan Brown (USA) Miami Blazers all s.t.
21 Kent Ross (USA) Wildlife Generation Pro Cycling 0:56
22 Clever Martinez (Ven) Miami Blazers 1:04
23 Torbjorn Andre Roed (Nor) Yoeleo Test Team p/b 4Mind s.t.
24 Jose Alfredo Rodriguez Victoria (Mex) Best Buddies Racing 1:35
25 Evan Bausbacher (USA) Ride Bikes Bro ECT
26 Patton Sims (USA) Kelly Benefit Strategies Elite
27 Nicolas Cote (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
28 Christopher Hardee Jr. (USA) Kelly Benefit Strategies Elite
29 Kaler Marshall (USA) Expeditors Elite CT
30 Clement Maertens (Fra) Yoeleo Test Team p/b 4Mind all s.t.
31 George Brian Jackson (USA) MitoQ-NZ Cycling Project 1:37
32 Isaac Bryant (USA) Above and Beyond Cancer pb World
33 Tyrel Fuchs (USA) Team Rio Grande Elite CT
34 Dillon Geary (RSA) First Internet Bank CT
35 Eder Frayre Moctezuma (Mex) L39ION of Los Angeles
36 David Dube (Can) Toronto Hustle
37 Cristhian Ravelo (Col) CS Velo Racing
38 Josh Burnett (NZl) MitoQ-NZ Cycling Project
39 Jordan Cheyne (Can) Project Echelon Racing
40 Freddy Ovett (Aus) L39ION of Los Angeles
41 Robert Sierra (Ven) Best Buddies Racing
42 Michael Hernandez (USA) Best Buddies Racing all s.t.
43 Samuel Boardman (USA) L39ION of Los Angeles 3:39
44 Alexander White (NZl) CS Velo Racing 3:54
45 Stephen Vogel (USA) Project Echelon Racing s.t.
46 Preston Glace (USA) Ride Bikes Bro ECT 5:20
47 Gregory Talpey (USA) Expeditors Elite CT 5:59
48 Daniel Kalichman (Can) Toronto Hustle s.t.
49 Zach Gregg (USA) Project Echelon Racing 6:03
50 Jaime Castaneda (Col) Emanuel Ibarry 2-bike Team
51 Tayne Andrade (USA) Team Rio Grande Elite CT
52 Chaz Hogenauer (USA) Team Rio Grande Elite CT
53 Tyler Magner (USA) L39ION of Los Angeles
54 Thomas Nadeau (Can) Desjardins Ford pb Cromwell
55 Philippe Jacob (Can) Desjardins Ford pb Cromwell
56 Alexander (Alec) Cowan (Can) L39ION of Los Angeles
57 Robbe Ceurens (Bel) Team Novo Nordisk Development all s.t.
58 Matthew Zimmer (USA) Project Echelon Racing 10:13
59 Sam Morris (Can) Above and Beyond Cancer pb World 10:53
60 Patrick Welch (USA) Kelly Benefit Strategies Elite s.t.
61 Caleb Langley (USA) First Internet Bank CT 10:54
62 Pablo Cruz (Hon) Yoeleo Test Team p/b 4Mind s.t.
63 Frederick Junge (USA) Ride Bikes Bro ECT 11:40
64 Augusto Sanchez Beriguete (Dom) Emanuel Ibarry 2-bike Team 12:34
65 Bryan Steve Gomez Peñaloza (Col) Best Buddies Racing 13:51
66 Liam Flanagan (USA) Kelly Benefit Strategies Elite 17:19
67 Jeremy Obrand (USA) Toronto Hustle
68 William Gleason (USA) CS Velo Racing
69 Justin Mcquerry (USA) Team Novo Nordisk Development
70 William Goodfellow (Can) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
71 Ryan Jastrab (USA) Wildlife Generation Pro Cycling
72 William Toussaint (Can) Desjardins Ford pb Cromwell
73 Ethan Moyer (USA) Team Rio Grande Elite CT
74 Lewis Whiley (USA) Expeditors Elite CT
75 Peter Behm (USA) Team Rio Grande Elite CT
76 Nigel De Sota (USA) Team Novo Nordisk Development
77 Samuel Ritchie (NZl) MitoQ-NZ Cycling Project
78 Cristian Rios Rojas (Col) Emanuel Ibarry 2-bike Team
79 Nicholas Baird (USA) Ride Bikes Bro ECT
80 Luke Mcdermott (NZl) MitoQ-NZ Cycling Project
81 Stephen Pimentel (USA) Ride Bikes Bro ECT
82 Roberto Rai Munoz (Mex) Mani Zabala-Mun. Albardon
83 Nathan Smith (GBr) Team Novo Nordisk Development
84 Jose Santoyo Gonzalez (Mex) Mani Zabala-Mun. Albardon
85 Allan Schroeder (USA) CS Velo Racing
86 William Cooper (USA) CS Velo Racing
87 Frank Travieso (USA) Miami Blazers
88 Keelan Ontiveros (USA) Expeditors Elite CT
89 Theo Gilbertson (NZl) MitoQ-NZ Cycling Project all s.t.
90 Conor White (?) CS Velo Racing 21:42
91 Nathan Surowiec (USA) Kelly Benefit Strategies Elite 24:29
92 Henry York (USA) Team Rio Grande Elite CT 25:17
93 Louis Evans (GBr) Team Novo Nordisk Development s.t.
94 Kobe Godts (Bel) Team Novo Nordisk Development 28:21
95 Erik Hammerquist (USA) Expeditors Elite CT s.t.
96 Angel Munoz (USA) Miami Blazers 29:37
97 Jose Alfredo Aguirre (Mex) Mani Zabala-Mun. Albardon 31:21
98 Enrique Javier Serrato (Mex) Mani Zabala-Mun. Albardon s.t.
99 Grant Simonds (USA) Above and Beyond Cancer pb World 32:09
100 Hasani Hennis (?) Miami Blazers 34:15
101 Ezékiel Ouellet (Can) Desjardins Ford pb Cromwell
102 Joshua Kelly (Bar) Miami Blazers
103 Emmett Culp (Can) Expeditors Elite CT all s.t.
104 Ignacio Sarabia (Mex) Mani Zabala-Mun. Albardon 37:44
105 Jonatan Ogando (Dom) Emanuel Ibarry 2-bike Team
106 Cesar Marte (Dom) Emanuel Ibarry 2-bike Team
107 Ricardo Gutierrez (Mex) Mani Zabala-Mun. Albardon all s.t.
108 John Purvis (USA) First Internet Bank CT 38:40
OTL Raphael Auclair (Can) Desjardins Ford pb Cromwell
OTL Loic Olivier (Can) Desjardins Ford pb Cromwell
OTL Quintin Chiapperino (USA) Above and Beyond Cancer pb World
DNS Sindre Hvesser Brein (Nor) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
DNS Sean Hollenbeck (USA) Yoeleo Test Team p/b 4Mind
DNF Federico Antonio Arreola (Mex) Mani Zabala-Mun. Albardon
DNF Liam Flannery (?) Team Rio Grande Elite CT
DNF Amir Danel (Isr) Kelly Benefit Strategies Elite
DNF John Becker (USA) First Internet Bank CT
DNF Ian Williams (USA) Expeditors Elite CT
DNF Charles Antoine Forest Leblanc (Can) Desjardins Ford pb Cromwell
DNF Thomas Terblanche (Can) Above and Beyond Cancer pb World
DNF Joshua Rinderknecht (Nor) Above and Beyond Cancer pb World
DNF Brenden Hardy (USA) Above and Beyond Cancer pb World


 


Related Photo Galleries


Return to Cycling 4 Women homepage | Return to Canadian Cyclist homepage | Back to Top
 | 
 Privacy Policy | Contact | Subscribe to RSS Feed  | Logout
 © Copyright 1998-2022 Canadian Cyclist. All rights reserved.